انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
هیپنوتیزم چیست؟زمان کنونی: 29-07-2021، 07:07 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: سرگرمی
آخرین ارسال: سرگرمی
پاسخ 2
بازدید 1508

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هیپنوتیزم چیست؟
22-09-2014، 08:24 PM,
ارسال: #1
هیپنوتیزم چیست؟
چكیده و اصل هیپنوتیزم در ایجاد و خلاقیت یك تمایل و توانایی خلاصه می شود كه باید در فرد هیپنوتیزم شونده پدید آید. او باید بتواند از صحبتهای هیپنوتیزور و در ذهن روشن و فعال خود تصویری زنده و واضح بسازد و تمام تخیلات و تمركز ذهنی خود را تنها در این راستا تجهیز و تمركز بخشد. مطالبی كه هیپنوتیزور به او ارائه می دهد ممكن است حقایقی قطعی یا سمبولیك باشند.هیپنوتیزم یک تغییر گورای روانیست که با تغییر در درک، تصویرسازی، تلقین پذیری و تمرکز همراه است و سوژه درجاتی از انفکاک یا جدا شدن را تجربه می کند.
 
باورهای نادرست درباره هیپنوتیزم:
هیپنوتیزم-هنوز برخی تصور می كنند به هنگام هیپنوتیزم ، یك فرد مقتدر و ماهر به طور فعال ، فردی را كه حالت تسلیم به خود گرفته ، كنترل می كند. این تصور از واقعیت علمی به دور است. تصور وجود یك هیپنوتیزور با قدرت زیاد و اسرار آمیز در مقابل فردی ضعیف و مقهور ، به قرن هجدهم باز می گردد كه هیپنوتیزم با استفاده از " نیروهای مرموز " و مغناطیسی صورت می گرفت. هیپنوتیزور در آن عصر، انسانی با قدرت جادویی و غول آسا بود كه با وسایل اهریمنی، اراده و روح انسان های دیگر را كنترل و اداره می نمود.
نظریه جدید درباره هیپنوتیزم وهیپنوتیزور با این باورهای قدیمی فاصله بسیار زیادی دارد. هم اكنون بسیاری از روان پزشكان و روان شناسان از این نظریه طرفداری می كنند كه : هیپنوتیزور تنها نقش راهنما و هدایت كننده را در برقراری حالت هیپنوتیزم ایفا می كند و " كار اصلی" را در این جریان خود فرد تحت هیپنوتیزم انجام می دهد.

همانطور كه دكتر اشپیگل اظهار می دارد:
هیپنوتیزم شدن نشانه سطح بالایی از هوش  و استعداد  و نمایانگر قدرت و قابلیت فرد در انجام تمركز است.

 
آیا همه افراد هیپنوتیزم می شوند؟
پاسخ کلی مثبت است یعنی اگر قرار باشد یک فرد را هیپنوتیزم کنند بالاخره می توان وی را با یک تکنیک خاص به خلسه فرو برد ، اگرچه ممکن است این امر وقت زیادی بگیرد و تکنیکهای متعددی را مجبور باشیم پیاده کنیم . در واقع به لحاظ تئوری همه انسانها می توانند خلسه هیپنوتیزم را تجربه کنند . اما به لحاظ عملی انسانها به چهار دسته کلی تقسیم می شوند :
1 – 5 % تا 10 % افراد جامعه را می توان هیپنوتیزم کرد.
2 – 30 % تا 35 % فقط خلسه سبکی را تجربه می کنند.
3 _ حدود 30% تا 35% می توانند خلسه متوسطی را تجربه کنند.
4 – گروهی که 20 % تا 25% افراد جامعه را تشکیل داده و می توانند خلسه های عمیقی را تجربه کنند.
البته به شرایط فرهنگی جامعه عادات خاص مردمان و ... می توان انتظار داشت که فراوانی هر دسته کمی فرق می کند .


چه کسانی را می توان راحتتر هیپنوتیزم کرد ؟
افراد و گروههای زیر معمولا می توانند سریعتر و عمیقتر به خلسه روند :

الف : نوجوانان و جوانان نسبت به کودکان کم سن و افراد مسن.
ب : خانمها نسبت به آقایان راحتتر هیپنوتیزم می شوند.
ج : افرادی که تصویرسازی خوبی دارند و راحتتر رویا پردازی می کنند ، از همین رو بازیگران ، هنرمندان ، کسانی که شعر می گویند ، با موسیقی سروکار دارند و نقاشی می کشند و .... افراد مناسبی برای تجربه هیپنوتیزمند.
د : اشخاصی که کارهای ریتمیک می کنند و به لحاظ شغلی وظیفه انجام عملی مشخص را دارند.
هـ : افراد باهوش و باقدرت خلاقه و تصویرسازی بالا از یک سو و از طرف دیگر افرادی که ساده دل بوده و تلقین پذیری بالایی دارند ، در واقع افراد دو سر طیف جامعه هیپنوتیزم پذیری بالایی دارند .
و : افرادی که شخصیت وابسته یا دارند و اشخاصی که تحت تربیت آمرانه رشد کرده اند.
ز : اشخاصی که ورزشهای رزمی می کنند.

 
چه کسانی سخت هیپنوتیزم می شوند ؟
الف : افرادی که بدبینند و افرادی که توانایی تصویرسازی پایینی دارند . اشخاص وسواسی که به جزئیات توجه می کنند .
ب : افرادی که عادت کرده اند برای هرپدیده و موضوعی دلیلی واضح داشته باشند ، نظامیان رده بالا شطرنج بازان ، هیپنوتیزورها ، اشخاص مسن ، افرادی که هیپنوتیزور را از کودکی دیده اند و نمی توانند تصور کنند که تحت کنترل و تسلط همان طفل کوچک قبل و هیپنوتیزور فعلی درآیند مثل پدر و هیپنوتیزور عمو و دایی و ... ااختلاف سنی زیادی دارند .
ج : افرادي كه بهره هوشي پاييني دارند افرادي كه تختلالات رواني دارند كه مانع تمركز در آنها مي شود مثل افراد مضطرب و ... كه البته در اين افراد با رفع حالات زمينه اي مي توان شرايط را عوض كرد و فلسفه خوبي در آنها برقرار كرد .
د : چگونه مي توان ميزان هيپنوتيزم پذيري يك فرد را برآورد كرد ؟ با ارزيابي كلي شرايط عمومي يك سوژه به لحاظ جنس ، سن ، هوش ، شغل و ... مي توان يك برآورد كلي به عمل آورد ولي تمام اين مورد توضيح داده شده نسبي بوده و ممكن است يك فرد علي رغم شرايطي كه دارد، بر خلاف انتظار پاسخ متضادي به تكنيكهاي هيپنوتيزم بدهد.
 

هیپنوتیزم درمانی:

نحوه ایجاد هیپنوتیزم و امكانات درمانی آن


تعریف هیپنوتیزم درمانی-" هیپنوتیزم درمانی" یك روش درمانی است كه در یك مرحله یا مراحلی از آن از هیپنوتیزم استفاده می شود.بیمار در صورت تشخیص پزشك معالجش و تمایل خودش می تواند از هیپنوتیزم در برنامه درمانش استفاده كند. برای انجام موفقیت آمیز هیپنوتیزم درمانی بیمار باید:

- ذهن خود را از كلیه افكار انحرافی خالی و پاك كند.

- به اصالت علمی هیپنوتیزم و قابلیت عملی هیپنوتیزور اعتقاد و ایمان داشته باشد.

- به اندازه كافی قدرت تمركز و تصور داشته باشد.

- به برنامه ای كه هیپنوتیزور برای درمان بیماری و یا رفع مشكل او مطرح كرده، مطمئن باشد.

 
در مورد و شرایط زیر هیپنوتیزم اثرات درمان كننده اثبات شده ای دارد:

- نقش هیپنوتیزم در درمان پرخوری و چاقی

-نقش هیپنوتیزم در ترك اعتیاد به دخانیات ، الكل و بسیاری از مواد مخدر

- درمان بی خوابی

- معالجه حالات اضطرابی

- درمان حالات هیجانی

- نقش هیپنوتیزم در معالجه افسردگی

- درمان ضعف و فقدان اعتماد به نفس

- نقش هیپنوتیزم در ایجاد انگیزه و امید

- درمان وسواس و رفتارهایی كه فرد به صورت اجباری انجام می دهد

- درمان عادت جویدن ناخنها

- معالجه عدم قدرت درتمركز فكری

- نقش هیپنوتیزم در درمان لكنت زبان در مواردی كه نقص عضوی در كار نباشد

- نقش هیپنوتیزم در درمان حالاتی كه فرد در شناخت هویت خود دچار مشكلاتی شده است

- درمان انواع ناتوانی ها و مشكلات جنسی

 

هیپنوتیزم درمانی می تواند به دو شكل متفاوت صورت بگیرد:

 
1- دگر هیپنوتیزم درمانی

در دگر هیپنوتیزم درمانی، درمانگر پس از صحبت كردن با بیمار و ایجاد آمادگی ذهنی و روحی در او، در صورت نیاز بیمار به القای خُلسه هیپنوتیزمی، او را به عمق مناسبی كه برای برنامه درمانی اش مناسب باشد، می رساند و در این شرایط به هیپنوتیزم درمانی می پردازد.

 
2- خود هیپنوتیزم درمانی

در روش خود هیپنوتیزم درمانی كافی است بیمار طی 2 یا 3 جلسه ، طریقه استفاده از خود هیپنوتیزم و نحوه درمان و تلقین به خود را بیاموزد. پس از آن می تواند با روشی كه یاد گرفته خودش را در خلسه هیپنوتیزمی  قرار دهد و در این شرایط، به صورت ذهنی ، متن تلقین را مرور كند و یا به نوار صوتی كه پس از چند دقیقه سكوت. (مدت لازم برای رسیدن او به حالت خود هیپنوتیزم) متن تلقین را پخش می كند ، گوش دهد. در این وضعیت ، بیمار بدون نیاز به مراجعات مكرر به مطب پزشك و صرف هزینه گزاف ، خودش این برنامه درمانی را انجام می دهد.

برای آموزش خود هیپنوتیزم به افراد عادی جامعه، بایستی به نكات زیر توجه شود:

1- آموزش خود هیپنوتیزم راه رسیدن سریع به حالت آرامش است.

2- كسانی كه برای آموزش خود هیپنوتیزم مراجعه می كنند ، از سلامت روانی و حداقل هوش متوسط بهره مند باشند.

3- داوطلبان فراگیری خود هیپنوتیزم به این نكته توجه داشته باشند كه برای رسیدن به عمق مناسبی از خلسه باید:

الف- استعداد ذاتی داشته باشند.

ب- با هیپنوتیزور همكاری لازم را بكنند.

4- باید به كسانی كه مایلند خود هیپنوتیزم را بیاموزند، این نكته مهم را تذكر داد كه آنها در حالت خود هیپنوتیزم بیدار و هوشیار بوده و نسبت به صداها و وقایعی كه در محیطشان می گذرند، آگاهی دارند و در پایان جلسه معمولاً آنها را به یاد می آورند.

5- آموزش خود هیپنوتیزم با هوش ، قدرت خلاقیت و انگیزه داوطلب رابطه مستقیم دارد. بنابراین كسانی كه عقب ماندگی ذهنی یا آشفتگی روانی دارند ، با احتمال زیاد به هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم نمی رسند.

6- كسانی كه در مدی تیشن، یوگا، ریلاكس شدن و ... پیشرفت خوبی داشته اند ، خیلی سریع تر و بهتر می توانند خود هیپنوتیزم را یاد بگیرند.

7- كسانی كه خود هیپنوتیزم را یاد می گیرند، هر قدركه بیشتر تمرین كنند، هم زودتر به خُلسه هیپنوتیزم می رسند و هم عمق خلسه آنها بیشتر می شود .

 
شما هر طور كه بخواهید ، همانطور خواهید شد! در جهان پهناور ذهن، به همان صورتی كه شما فكر می كنید، نیروهای محركه و انگیزه دهنده شما، به همان گونه سرنوشت شما را رقم خواهند زد ؛  شما  به طریقی خواهید رفت كه به آن باور دارید و تا موقعی كه زنده هستید، اراده شما بی صدا نخواهد گشت. پس در تمام جریان زندگی خود به این كلام هوشمندانه توجه داشته باشید:

هرگونه كه فكر كنم ، همان گونه زندگی خواهم كرد.
منبع: بیتوته
پاسخ
22-09-2014، 09:03 PM,
ارسال: #2
RE: هیپنوتیزم چیست؟
-نمونه های درمان با هیپنوتیزم و رواندرمانی(توسط دکتر دارابی).

                                                                                               

تا کنون در مورد انواع روشهای درمانی با هبپنوتیزم مطالب زیادی شنیده اید و کتابهای زیادی در این باب به رشته تحریر در آمده است که برخی غلو آمیز به نظر میآید.
در اینجا به صورت خلاصه چند نمونه  از درمان با هیپنوتیزم  و روان درمانی را که توسط اینجانب به دست آمده است را خلاصه ذکر میکنم  تا خوانندگان با نحوه درمانهای روانشناختی آشنا شوند.البته این موارد فقط نمونه های درمانی است.قابل  ذکر است که  نتیجه درمانی به میزان همکاری و میزان تلقین پذیری  و نیز شدت و پیچیدگی مشکل وابسته است. افرادی که ذاتا استعداد هیپنوتیزم پذیری را دارند بهتر و سریعتر نتیجه میگیرند. نکته دیگر اینکه این موارد نمونه هایی از درمان با هیپنوتیزم توسط اینجانب است و اگر بخواهیم همه موارد درمانی را ذکر کنیم نیاز به نوشتن یک کتاب با حجم زیاد است.این موارد صرفا برای آگاهی خوانندگان در مورد کارایی هیپنوتیزم و روان درمانی است.نکته آخر اینکه در اکثر موارد هیپنوتیزم باید در کنار روان درمانی استفاده شود.در جلسات اول که مرحله تشخیص است باید با مصاحبه و اجرای تستهای مورد نیاز ،شدت و نوع مشکل مشخص شود،در مراحل بعدی درمانهای لازم انجام میشود.لذا با خواندن این مقاله این انتظار در شما شکل نگیرد که در جلسه اول و بدون تشخیص مشکل، هیپنوتراپی شروع گردد.همانگونه که در کتاب هیپنوتیزم در روان درمانی گفتم،هیپنوتیزم به تنهایی درمان نیست ،بلکه در کنار اصول روان درمانی معنا پیدا میکند.حال با این مقدمه مقاله زیر را بخوانید..

==========

۱-درمان ریزش مو یا هولوپشیا(آلوپسی) با هیپنوتیزم

آلوپسی یا هولو پشیا یکی از بیماریهای پوستی است که به اعتراف پزشکان پوست ریشه روانی ذارد  . در این بیماری موهای بدن خصوصا سر به صورت سکه ای شروع به ریزش میکند و در هولوپشیای یونیورسال تمام موهای بدن میریزد و بیمار مثل تخم مرغ پوست کنده میشود.اینجانب تا کنون چند بیمار معدود در این رمینه داشتم که دو مورد آن موفق بوده است که در زیر می آید:

 مورد اول :

بیمار مرد ۲۳ساله بود که تمام موهای بدنش را طی پنج سال از دست داد.عین تخم مرغ پوست کنده شده بود.نه ابرو داشت و نه مژه.تصورش رابکنید چه قیافه ای داشت.او خاطرات تلخی در کودکی داشت .در پنج سالگی در بمباران شهر کرمانشاه او در خانه تنها مانده بود و پدرش نیز در همان بمبارانهای کرمانشاه به شهادت رسیده بود.چند سال بعد مادرش ازدواج میکند و زندگی با ناپدری را نیز تجربه کرده بود.قبل از ده سالگی موهای سرش شروع به ریزش کرد و با داروهایی مثل کورتون از پیشروی آن جلوگیری میشد. خوشبختانه او از استعداد بالایی در هیپنوتیزم شدن برخوردار بود.بگذارید به چیزی اعتراف کنم ،من چون اولین کیس من در این بیماری بود ،باور نداشتم که بتوانم کمکی به او بکنم ، هر چند از ته دلم امید  چندانی به بهبودی او نداشتم ولی در ظاهر نشان نمیدادم .به شکر خدا،بعد از ۱۲ جلسه هیپنوتراپی موها شروع به روییدن کرد.اول از موهای دست شروع شد (من بی نهایت متعجب شدم م و شگفت انگیزی هیپنوتیزم و ذهن آدمی را اولین بار به عینه مشاهده کردم)و بعد ابرو ومژه ها شروع به روییدن کردند و سپس موهای سر.بعد از شش ماه موهای سبیل و ریش کاملا رویید و بیمار با ریش پرو فسوری می آمد کلینیک.

نمونه دوم:
نمونه دوم  یک پسر ۱۰ساله است.این بیمار که ساکن قزوین است طی چند سال موهای سر ،ابرو  و مژه های خود را کامل از دست داد و برای درمان به پزشکهای متعددی مراجعه کرد که نتیجه ای در بر نداشته است و حتی بسیاری از پزشکان به والدین بیمار گفتند که دنبال درمان نباشند چون نتیجه ای ندارد.درمان بیمار با هیپنوتراپی شروع شد و به تدریج موی ابرو و پشت سر شروع به روییدن کردند..بعد از شروع رویش موها  والدین بیمار گفتند که پزشکی در یزد هست و با داروهای خاصی این بیماران را شفا میدهد.من هم مخالفتی نکردم و همزمان درمان پزشکی هم ادامه یافت و  رویش موها سرعت بیشتری گرفت.
                


 ۲- درمان اختلال پانیک یا اختلال وحشت با هیپنوتیزم

اختلال پانیک یا وحشت یکی از انواع اختلالات اضطرابی است.مهمترین علائم اختلال پانیک عبارتند از ، وحشت و ترس شدید  ،افزایش ضربان قلب  ومشکل تنفسی یا تنگی نفس .به دنبال این علائم بیمار مرگ قریب الوقوع را تجربه می کند.یعنی احساس می کند که در حال مردن است که البته این علامت در حالتهای شدید اختلال پانیک روی می دهد.گاهی این علائم با تعرق شدید همراه است و در حالتهای شدید ،بیمار از حال میرود و میزان فشار خون از حد معمول بالاتر میرود. گاهی به همراه این بیماری، اختلال فوبیا یا هراس هم همراه میشود که همان ترسهای مرضی است ،خصوصا ترس از محیطهای باز و ترس از ازدحام که این باعث میشود  بیمار قادر نباشد از منزل بیرون بیاید.در اینجا دو نمونه از درمان ارائه میشود.

 مورد اول ، بیمار  خانم ۶۳ساله است که سالها از اختلال پانیک یا وحشت در رنج بوده است و به این دلیل خانه نشین شده بود و قادر به خروج از منزل نبود. معمولا شروع حمله های پانیک در شب بوده است.در این حالت بیمار کاملا از حال میرفت و در خیابان ولو میشد.هیپنوتراپی طی ۶جلسه انجام شد و ادامه آن به شیوه مراقبه ادامه یافت.بعد از گذشت ۶جلسه بیمار کاملا شفا یافته و هیچ اثری از بیماری نبود.

نمونه دوم خانمی ۳۷ ساله است که از شهرستان آمل برای درمان مراجعه کرد(درمان مربوط به سال ۷۹ است).این بیمار گزارش کرد که بدون دلیل دچار حمله های وحشت شده و به دنبال آن غش کرده و چیزی به یاد نمی آورد.خوشبختانه از استعداد خوبی برای رفتن به هیپنوزم برخوردار بوده است و در جلسه اول به خلسه عمیقی فرو رفت.در حالت خلسه برای پی بردن به ریشه اختلال از هیپنو آنالیز استفاده شد.در یکی از این خاطرات به یاد آورد که در کودکی و هنگامی که سه سال داشت توسط عمویش در حوض خانه افتاد و عمویش از روی سرگرمی و بازی این کار را کرد و او در حال خفگی بود ولی عمویش فقط می خندید و به او نگاه میکرد. درمان او تا ۱۲ جلسه ادامه یافت و البته درمان کامل بعد از شش جلسه حاصل شده بود.با گذشت ۱۱سال او هنوز سالم است چون سال گذشته برادر او با علائمی مشابه به اینجانب مراجعه کرد و گفت خواهرم هنوز سالم است.

۳-درمان افسردگی با هیپنوتیزم

در درمان افسردگی با هیپنوتیزم مراجعان زیادی داشتم که به نتایج درمانی خوبی نایل آمدیم.در اینجا یکی از این بیماران را که نتیجه خوبی در درمان داشته ایم را ذکر میکنم.بیمار مرد ۲۹ساله بود که حدود ۸سال از افسردگی در رنج بوده است.با مصرف انواع داروهای ضد افسردگی هیچ نتیجه ای حاصل نشد و در نهایت برای درمان به شوک متوسل شدند که متاسفانه باز هم هیچ نتیجه ای را در پی نداشته است.او با مطالعه مقالاتم در این وبلاگ و مطالعه کتاب هیپنوتیزم اینجانب در صدد بر آمد که هیپنوتیزم را نیز آزمایش کند.بعد از جلسه اول احساس خوبی داشت و با گذشت ۶ جلسه درمانی طبق اظهار خودش افسردگی وی کاملا بر طرف شد.البته درمان خود را برای اینکه تثبیت شود تا ۲۴جلسه ادامه داد و آخرین جلسه درمانی و هیپنوتراپی در اسفند ۸۸بوده است و خوشبختانه دیگر برای درمان مراجعه نداشته که نشانه بهبودی کامل اوست.۴-درمان اضطراب فراگیر با هیپنوتیزم

اضطراب فراگیر شایعترین اختلال روان نژندی در ایران است.در این اختلال فرد دائما در تنش و نگرانی به سر میبرد و همواره نگران آینده است که این نگرانی بی دلیل و غلو شده است و فرد بیمار به ظاهر ترس و دلهره خود را منطقی میداند.بیمار مرد ۲۵ ساله است که به دلیل همین بیماری تمرکز فکر خود را از دست داد و چند ترم مشروط شد.زمانیکه به اینجانب مراجعه کرد دانشجوی ترم آخر بود و اگر این ترم را مشروط میشد باید از دانشگاه اخراج میشد به این دلیل شدت اضطراب وی بیشتر شد.درمان وی را با ریلاکسیشن در چهار جلسه ادامه دادیم و از جلسه پنجم وارد خلسه شد و در جلسه ششم که مراجعه کرد از اضطراب خبری نبود.او تمرکز خود را کامل باز یافت و به گفته خودش تازه معنای واقعی زندگی را فهمید.درمان او تا دوازده جلسه ادامه یافت تا بهبودی حاصله تثبیت شود. ضمنا این بیمار به دلیل اضطراب شدید دچار ناراحتی قلبی هم شده بود که پس از درمان داروهای قلب را نیز کنار گذاشت..


۵-درمان اختلال فوبیا یا هراس با هیپنوتراپی

فوبیا یا هراس یکی از انواع اختلالات اضطرابی است.در این بیماری فرد از چیزهایی می ترسد که در عرف جامعه ترسناک نیست.این بیماری طیف گسترده ای را شامل میشود.از فوبیای ساده مثل ترس از حیواناتی مثل گربه و سگ بگیر تا ترس از بیمارستان و ترس از ازدحام جمعیت و ترسهای اجتماعی.بیمار یک خانم ۳۵ساله بود که از انواع این ترسها در رنج بوده است،از جمله ترس از آسانسور و ترس از پرواز و هواپیما.به خاطر ترس از آسانسور باید ۴طبقه از آپارتمان مسکونی را پیاده طی کند و به دلیل ترس از هواپیما قادر به مسافرت هوایی نبود. دوست داشت سفر حج برود ولی چند سال بود که از این انتظار در رنج بود.درمان او با ریلاکسیشن شروع شد و بعد از آمادگی کامل هیپنوتراپی آغاز شد و به صورت ذهنی این ترسها حساسیت زدایی شد.بعد از ۱۳جلسه درمانی او به تنهایی از آسانسور منزل خود استفاده میکرد و مشکلی نداشت و ترس از هواپیما نیز با گذشت چند جلسه دیگر کاملا حذف شد.بار اول به همراه همسرش به یک سفر داخلی رفتند(از تهران به مشهد و بالعکس) و در صدد رفتن به حج بودند که حتما تا کنون به این سفر مشرف شدند ،چون این داستان به ۹سال پیش مربوط است.۶-درمان اختلال شخصیت مرزی یا بردرلاین با هیپنوتیزم و البته روان درمانی

اختلال مرزی یکی از اختلالات شایع در ایران است.این اختلال در زنان شیوع بیشتری دارد.بی ثباتی عاطفی و رفتاری،وابستگی شدید به دیگران خصوصا جنس مخالف و ترس دائمی از اینکه مبادا آنها را از دست بدهد،اقدامهای مکرر به خودکشی،احساس پوچی و بی معنایی در زندگی و یا احساس بی هویتی،مسخ شخصیت، خشم شدید نسبت به دیگران حتی خود و …از جمله علائم این اختلال روانی است.نمونه های این بیماران را زیاد داشته ام که در اینجا یک نمونه از آنرا ذکر میکنم .

بیمار یک مرد ۲۹ساله بود که از این علائم در رنج بوده است.زمانی که کودک بود والدین دو بار از هم جدا شدند و بعد از جدایی دوم پدرش او را بدون اطلاع مادر به همراه همسر جدیدش به سوئد میبرد!!.تجربه جدایی از مادر و قرار گرفتن در یک شرایط جدید صدمات عاطفی شدیدی به او وارد کرد  و تجربیات دیگر که مفصل است و جای گفتن آن اینجا نیست.درمان او با روان درمانیهای خاص که مخصوص این اختلال است مثل دی.بی.تی و…به همراه هیپنوتراپی شروع شد.این درمان ۳۸جلسه ادامه یافت.به اعتراف مادرش و خودش بسیار حالش خوب شد.

این بیماران(مرزی یا بردرلاین) معمولا تجارب ناخوشایندی در کودکی دارند و در کنار روان درمانی و هیپنوتراپی باید از دارو درمانی نیز برخوردار باشند.لازم به گفتن است که غالب این بیماران همکاری خوبی با روانشناس ندارند زیرا بینش آنها نسبت به بیماری خود اندک است.افرادی که اینگونه نباشند به درمان پاسخ میدهند.خطر ابتلا به اعتیاد و الکلیسم نیز در این افراد زیاد است.برای آگاهی بیشتر به کتب تخصصی از جمله کتاب شخصیت اینجانب در فصل هشم(اختلالات شخصیت) رجوع کنید.۷-درمان ضعف عزت نفس و اعتماد به نفس با هیپنوتیزم و روان درمانی.

یکی دیگر از مشکلات روحی و شخصیتی شایع ضعف عزت نفس و اعتماد به نفس است.عزت نفس به زبان ساده یعنی میزان باور ما به تواناییهای خودمان،اینکه چه اندازه خودمان را باور داریم.به عبارت دیگر عزت نفس در واقع بخش ارزیابانه خود پندار ماست.ما دائم با این بخش از روانمان خودمان را مورد تحلیل و ارزیابی قرار میدهیم.خودمان را با دیگران مورد مقایسه قرار میدهیم و معمولا کمتر از آنی که هستیم خودمان را ارزیابی میکنیم.بحث در مورد عزت نفس بسیار طولانی است و نیاز به نوشتن چند کتاب است که نمیتوان در اینجا بیشتر توضیح داد.
  مراجع  خانمی ۴۲ساله بود که از ضعف شدید عزت نفس در رنج بوده است.به این دلیل خودش را بسیار دست کم میگرفت و به تواناییهای خود باور نداشت با وجود اینکه فوق لیسانس زبان انگلیسی بود و نیز استاد رسمی دانشگاه…(داستان به حدود ۸سال پیش بر میگردد).((شاید برای شما الان این سوال پیش بیاید که او که استاد دانشگاه بود چرا عزت نفسش پایین بود.اول اینکه عزت نفس با اعتماد به نفس فرق دارد.هر چند رابطه تنگاتنگی بین آنها است.دوم اینکه اکثر افراد فاقد عزت نفس از تواناییهای خود استفاده کامل را نمیکنند ،شاید این خانم با داشتن عزت نفس بالاتر یه یک پزشک و جراح درجه یک تبدیل میشد و یا در رشته دیگر و حتی رشته خودش فردبسیار موفق تری بود .سوم اینکه طبق تحقیقات جدید بسیاری از افراد موفق و معروف از عزت نفس پایین برخوردارند و برای جبران حس حقارت خود دست به پیشرفت گرایی میزنند ولی در درونشان حس خوبی ندارند و باید دائما با حس کمبود و حقارتشان بجنگند.این بخش  به قول دکتر یانگ همان طرحواره نقص و شرم و نیز در تئوری شفای کودک درون والد نکوهشگر و سرزنشگر درون است.داستانش طولانیست و نمیخوام زیاد توضیح بدم که خسته بشید.این حالت را یک روانشناس جدید در تئوری جدید خود سندرم ایمپاستر نام نهاد.یعنی بسیاری از انسانهای معروف و دانشمندان و هنر پیشه های نامدار از حس حقارت و خود کم بینی بالایی برخوردارند و در تئوری خود آنرا به اثبات رسانده است.همین مطلب را روانشناسی به نام آدلر مکانیزم روانی جبران نام نهاد که تئوری او خیلی قدیمی است. ))حال ادامه معرفی کیس… این خانم از ظاهر خوبی هم برخوردار بود.ولی همیشه خودشو پایینتر از دیگران میدید، هر چند به ظاهر آنرا نشان نمیداد.او میگفت من از دوستانم که تحصیلات دیپلم دارند هم خودمو پایینتر احساس میکنم.در سنین کودکی مادرش دائم اونو با دیگران مقایسه میکرد و البته در این مقایسه ها دیگر بچه های دوست و فامیل از او بهتر بودند ،در حالیکه واقعیت این نبود…با تکنیک فورمیشن یا فرم گیری که نوعی روان درمانی است ،به او تکالیفی دادم.هفته بعد که خواست از گذشته های دورش برام مطالبی را بنویسد و بیاورد جمله قشنگی را گفت که من برای مراجعان و دانشجویانم در دانشگاه  هنوز به عنوان مثال از آن استفاده می کنم.او گفت وقتی من بچه بودم و کسی میخواست بیاد خونه ما، مادرم به حدی هول میشد و دست و پاشو گم میکرد ،که من احساس میکردم خانواده شاهن  دارن میان خونه ما ، به این طریق ما همیشه احساس میکردیم که همه از ما بالاترند چون رفتار مادر اینو به ما القاء میکرد.خلاصه سرتونو درد نیارم که داستانش طولانیه.
درمان او را با هیپنوتیزم و روان دمانی شروع کردم.اول روان درمانی را چند جلسه ادامه دادم و بعد در کنار آن هیپنوتراپی شروع شد.جزئیات درمان زیاد است و نمیتوان همه آنرا توضیح دهم.در هیپنوتراپی باید با برنامه ریزی جدید ذهنیت نقص و شرم را زدود و ذهنیت جدیدی را جایگزین آن کرد و با روان درمانی های مخصوص  ونیز تکنیکهای خاص هیپنوتراپی باید تحکیم ایجاد کرد.خلاصه بعد از ۱۲جلسه مراجع به اعتراف خودش بسیار تغییر کرد و بسیار از این تغییرات راضی بود. بهترین هدیه ای که والدین میتوانند به فرزند خود بدهند ،عزت نفس و اعتماد به نفس است.حضرت علی(ع)میفرماید،بزرگترین سرمایه یک انسان اعتماد به نفس اوست و بزرگترین بلا نا امیدی است.چون وقتی عزت نفس باشد ،  شما به همه چیز دست می یابید.به سطوح بالای تحصیلی،درآمد بالا و…و از جمله موفقیت در رابطه با دیگران،روابط خوب زناشویی و نیز سلامت روان.عزت نفس پایین ریشه بسیاری از بیماریها مثل افسردگی ،اضطراب و مانند آ ن است .با خواندن این مورد شاید سوالات زیادی براتون پیش بیاد که برخی را پیشاپیش پاسخ دادم.میتوانید به کتابهایی هم رجوع کنید و کمی به خودتان زحمت بدهید.اگر خداوند توفیق دهد در آینده قصد دارم کتابی در این باب به رشته تالیف در آورم که ضرورت آن را جدی احساس میکنم.کتابهای موجود غالبا چنگی به دل نمیزند.


۸-درمان پی.تی.اس٫دی با هیپنوتیزم و روان درمانی

 پی تی اس دی یا اختلال پس از ضربه یکی از انواع اختلالات اضطرابی است و معمولا پس از یک ضربه جسمانی یا روانی که فراتر از ظرفیت روانی انسان باشد بوجود می آید، مثل تجاوز جن سی، شکنجه شدن،تصادفات شدید رانندگی، زخمی شدن یا شاهد مرگ دیگران بودن در شرایط جنگی و غیر جنگی؛زلزله،سیل و…

بیمار مرد ۴۰ساله است که حدود ۱۸سال از این ناراحتی در رنج بوده است.در عین حال دچار وسواس فکری شدید در ارتباط با این مشکل بوده است. برای درمان انواع روشها را آزمون کرد حتی انرژی درمانی و هومیوپاتی. ولی هیچ نتیجه ای نداشت.برای هیپنوتراپی به یک روانپزشک هم مراجعه کرد و او نه تنها کمکی به بیمار نکرد بلکه حال او را بدتر کرد.در نهایت ۶جلسه به سرش شوک برقی دادند(همان ای.سی.تی.)،ولی باز هم نتیجه ای نداشت.او گفت،اگه من اینجا نتیجه نگیرم قصد دارم خودکشی کنم.چون زندگی با این افکار وسواسی و این بیماری مرا از پای درآورده است.الان۱۸سال خانه نشین شدم و ازدواج هم نکردم و …این گفته بیمار احساس مسئولیت مرا چند برابر کرد .

درمان او را با هیپنوتراپی آغاز کردم و دائما به او امید می دادم که تو خوب خوب میشی.تا ۶ جلسه نتیجه درمانی خوبی نداشتیم.ولی من اصلا نا امید نبودم .در جلسه ۱۱به گفته بیمار ۳۰درصد پیشرفت داشته ایم ، جلسه ۱۲با مطالعه قبلی ام در یک سایت خارجی تکنیکی را روی او اجرا کردم . جلسه بعد که آمد گفت،دکتر خوب شدم.این درمان و بهبودی  تا دو هفته بعد ادامه داشت.بعد هم به یک سفر شمال رفت.-درمان سالهای ۹۰-۹۰٫٫-الان بیش از یک سال از درمان او گذشته است.

۹-درمان چاقی با هیپنوتیزم

یکی از مشکلات شایع در بین مردم مشکل چاقی و اضافه وزن است.چاقی علل گوناگونی دارد که میتوان به عوال ژنتیک،کم تحرکی و زندگی ماشینی و عادات بد غذایی اشاره کرد.چاقی عوارض زیادی را در پی دارد که از جمله آن می توان به مشکلات جسمانی مثل فشار خون بالا،بیماری قند یا دیابت،ناراحتیهای قلبی و عروقی و…اشاره کرد.ا علاوه بر موارد فوق،چاقی وضع ظاهری و زیبایی فرد را را نیز در هم میریزد و فرد چاق به دلیل بد ریخت شدن شاید به تدریج اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و به یک خود تصویری منفی دچار شود.افراد چاق برای این مشکل اقداماتی را انجام میدهند.ولی اکثر آنها در نهایت به نتیجه مطلوبی نایل نمی شوند و یا دوباره دچار چاقی میشوند.
یکی از راههای موثر در درمان چاقی استفاده از هیپنوتیزم است.در هیپنوتراپی با برنامه ریزی ذهنی و با شرطی سازیهای خاص از میزان اشتها کاسته شده و با القائات خاص ، میزان وزن بدن در حالت ثبات و تعادل قرار میگیرد.حال معرفی یک نمونه از صدها نمونه موفق در این زمینه:

بیمار خانمی ۴۰ساله بود که حدود ۲۰کیلو اضافه وزن داشت.بارها برای برای درمان خود به دکتر…از پزشکان معروف درمان چاقی مراجعه کرده بود ولی دوباره به وضع سابق برمی گشت تا اینکه گفت بگذار هیپنوتیزم را نیز آزمایش کنم.خوشبختانه استعداد خوبی برای رفتن به حالت خلسه یا ترنس را داشت.بعد از ۱۵جلسه هیپنوتراپی ۱۲کیلو از وزنش کاهش یافت و در نهایت با ۲۲جلسه میزان وزنش به استاندارد مطلوب رسید .الان که سه سال از درمان وی میگذرد هنوز وزنش نرمال است چون سالی چند نفر با معرفی او به اینجانب مراجعه میکنند.


۱۰-درمان بیماری بختک زدگی یا فلج خواب با هیپتوتیزم و هیپنوآنالیز

  بیماری فلج خواب یا بختک زدگی حالتی است که بیمار از خواب بیدار میشود ولی قادر نیست که بدن خود را حرکت دهد . حتی قادر نیست پلکهای خود را تکان دهد.معمولا این بیماران در طول روز با مسائلی روبرو هستند که فکر میکنند لاینحل بوده و قادر به حل آن نیستند.لذا از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند.

بیمار خانمی متاهل و میانسال و از یکی از شهرهای غرب کشور، بوده است.خاطرات ناخوشایندی در کودکی داشته و هر صبح با فلج خواب یا بختک زدگی روبرو میشد.ضمنا هر شب در خواب کابوس هم می دید که این کابوس تکراری بود. و از خوابیدن هم میترسید.با پی بردن به خاطرات اولیه در حالت خلسه هیپنوآنالیز در کنار درمان E.M.D.R انجام شد.بعد از جلسه اول بیمار  دو روز بعد برای در مان نوبت داشت و در جلسه دوم گفت،من این دو شب هیچ علامتی از بیماری را نداشته ام و این دوشب کابوس هم ندیدم. جلسه سوم را پس از چند هفته مراجعه کرد که خوشبختانه بهبودی ادامه داشته است و الان با گذشت نزدیک به یک سال هیچ خبری از او نیست و درمان کامل انجام شده است.


 ۱۱-درمان بیماری وسواس موکنی(trichotillomania) با هیپنوتیزم و رواندرمانی.

وسواس موکنی از بیماریهای روانی بدخیم با پیش آگهی بد است.در این بیماری بیمار موهای سر،ابرو و مژه های خود را میکند.در حالت شدیدتر آن بیمار ریشه موی کنده شده را میخورد.این بیماری در دسته بندی بیماریهای روانی توسط انجمن روانپزشکان امریکا (DSM5) جزو اختلال گروه وسواس و اختلالات مرتبط (impulsive دسته بندی میشود.معمولا طبق مشاهدات کلینیکیم در سنین پایین و نوجوانی شروع میشود و معمولا با اضطراب توام است.

  بیمار دختری … ساله با سابقه کندن موی سر و ابرو و مژه ها است.برای درمان حدود ۱۱ سال انواع روشهای درمان خصوصا دارودرمانی نزد روانپزشکان متعدد را آزمایش کرد که هیچ اثر درمانی نداشته است.علت بیماری در این مورد، در اصل اضطراب است که آن هم به وقایعی مربوط میشود که به دلیل حفظ اسرار شخصی بیمار از نوشتن آن معذورم.

درمان با هیپنوتیزم و روان درمانی شروع شد.بعد از چند جلسه طبق اظهار بیمار کندن مو متوقف شد و ابروها و مژه ها شروع به روییدن کرد.بعد از ۱۸ جلسه درمان پایان یافت

-درمان کابوس (خوابهای ترسناک) با هیپنوتیزم.

بیمار مردی ۴۸ ساله است که به مدت ۲۰ سال هر شب کابوس میدید.او اظهار داشت که حتی اگر نیم ساعت در روز بخوابد در این نیم ساعت هم کابوس میبیند.کابوسها به شکل کشتن،دیدن اجساد تکه تکه شده،سر بریدن و مانند آن بوده است که همیشه هم تکراری بوده است.درمان او بعد از جلسه اول باعث شد که هفته اول از ۵ شب فقط ۲ شب را کابوس ببیند و آن دو شب هم به شدت قبل نبوده است.بعد از جلسه سوم کابوس کاملا رفع شد.قابل ذکر است که درمان او فقط با هیپنوتیزم نبوده است.او تجارب تلخی در کودکی داشته است که در کنار هیپنوز از تکنیک دیگری هم در درمان او استفاده شده بود.ضمنا به خاطر تمرینات و تجارب قبلی در خود هیپنوتیزم، استعداد بسیار بالایی در هیپنوتیزم شدن داشت و در جلسه اول به خلسه عمیق فرو رفت.


۱۳-یک نمونه از زوج درمانی و مشاوره زناشویی .

زوج درمانی یکی از وظایف اصلی روانشناسان است.رابطه زن و شوهر مثل یک موجود زنده است که گاهی بیمار میشود و نیاز به مراقبت،پیش گیری و درمان دارد . به این دلیل کلمه تراپی یا درمان برای آن بکار میرود، مثل خانواده درمانی(family therapy) و زوج درمانی(marital therapy). ضمنا در دروس روانشناسی  واحدهای نظری و عملی به نام خانواده درمانی گذرانده میشود.تا کنون زنان و مردان زیادی برای مشاوره نزد اینجانب مراجعه کردند و میکنند.کار مشاوره با زوج به مراتب از درمان و روان درمانی سخت تر است ، چون در اینجا با دو نفر و تعاملات بیمارگونه چندین ساله که گاهی امیدی به باز گشت هم نیست سر و کار داریم ،حال اگر مشکلات شخصیتی و روحی هم در یکی یا هر دو زوج باشد که در اکثر موارد هم هست،مزید بر علت خواهد شد و کار مشاوره زوجی را سخت تر خواهد کرد.به این دلیل اکثر روانشناسان اقدام به این کار نمیکنند و خود را به روان درمانی مشغول میکنند.من هم چند بار خواستم همین تصمیم را بگیرم ولی به خاطر علاقه به این کار و تجاربی که داشته ام فعلا ادامه میدهیم تا ببینیم در آینده چه خواهد شد…

حال یک نمونه:

زن و شوهری بعد از ۱۲ سال ازدواج به اینجانب مراجعه کردند.اختلاف و درگیری آنها از دوران دوستی یا نامزدی و قبل از عقد شروع شد.متاسفانه با وجود این همه مشکل به مشاوره مراجعه نکردند و هر وقت خانم پیشنهاد مشاوره میداد آقا میگفت من به مشاوره و روان شناسی اعتقاد ندارم و خودم بیشتر از مشاورا بلدم و اونا باید بیان از من یاد بگیرند !!! که معمولا این حرفها توسط افراد مشکل دار و خود شیفته که تاب بینش ،انتقاد و نقد شدن را ندارند بیان میشود ..بگذریم..بعد از اجرای تستهای شخصیت و اختلال شخصیت مشخص شد که هردو مشکلات شخصیتی عدیده ای دارند و قبل از زوج درمانی باید جدا جدا تحت روان درمانی قرار گیرند ..این پیشنهاد توسط زوجین پذیرفته شد و چندین جلسه با آنها کار روان درمانی انجام شد و بعد زوج درمانی شروع شد و مراحل درمان هفته ای یک بار انجام شد..بعد از ۶ جلسه زوج درمانی رابطه آنها بهبود قابل توجهی یافت که الان سالها از آن میگذرد…

۱۴-آقایی که ۱۲ سال قادر نبود برای ازدواج تصمیم بگیرد!!

مراجعی داشتم که ۱۲ سال نمیتوانست با یک خانم مشخص به ازدواج اقدام کند.زمان آشنایی این دو با هم ، خانم ۱۸ سال و آقا ۲۷ساله بود.درست زمانی که آقا تصمیم به خواستگاری میگرفت دچار ترس و تردید شدید میشد و این تردید و ترس مانع از اقدام  برای خواستگاری میشد. در عین حال آنها بیش از حد همدیگر را دوست داشتند و عاشق هم بودند و قادر به جدایی از هم نبودند.بارها اقدام برای جدایی کردند ولی نتوانستند ادامه دهند و مجدد برگشتند.وقتی به اینجانب مراجعه کردند دکترهای زیادی را در طول این سالها ملاقات کردند و آخرین دکتر آنها دکتر ش. از هیپنوتیزورهای مطرح تهران بوده است.دکتر ش. به آنها گفت شما قادر به ازدواج نیستید و من میتوانم به شما کمک کنم که جدا شوید و اگر روانشناس یا هر متخصص دیگر به شما کمک کند که ازدواج کنید من در مطب خود را گل میگیرم.این حرف دکتر ش. خانم را سخت ناراحت کرده بود و حتی با دکتر ش. درگیری لفظی پیدا کرده بود.من گفتم شما قادر به ازدواج خواهید شد و من میدانم گیر کارتان چیست.با رواندرمانی و هیپنوتیزم ۴ ماه بعد آنها ازدواج کردند.الان از این داستان حدود ۳ سال میگذرد.الان اردیبهشت ۹۲ است که این مطلب را نوشتم

۱۵-درمان فوبیا یا ترسهای مرضی

فوبیا از بیماری شایع روانی است که در آن بیمار از چیزهایی میترسد که در عرف جامعه ترسناک نیست.مثلا بیمار از حیوانات بی آزاری مثل گربه شدیدا میترسد.فوبیا انواع و اقسام گوناگونی دارد.در آگورا فوبیا فرد از فضای باز میترسد مثلا در خیابان یا فضاهای بزرگ مثل استادیوم ورزشی دچار ترس شدید می شود..در کلاسترو فوبیا ،برعکس آگورا فوبیا بیمار از فضاهای بسته مثل آسانسور ،مترو و مانند آن میترسد..ترس از حیوانات هم از شایعترین انواع فوبیا است..حال یک نمونه از درمان:

بیمار دختر ۲۲ ساله است که در سال ۹۳ برای درمان ترس از گربه که از سنین کودکی شروع شده بود مراجعه کرد.او بدون همراه قادر به عبور از خیابان نبود چون معمولا در خیابانها و کوچه های تهران گربه و بچه گربه های زیادی زندگی می کنند.درمان او با هیپنوتیزم در کنار روش حساسیت زدایی نظامدار شروع شد و بعد از ۱۲ جلسه درمانی بیش از ۹۰ درصد بهبودی حاصل شد و میتوانست بدون همراه از خیابانها عبور کند..
منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اختلال دو قطبی چیست؟ دکتر 1 1,716 18-06-2017، 04:04 PM
آخرین ارسال: المیرا بیگلو
  اسکیزوفرنی چیست دکتر 0 1,024 19-08-2014، 07:19 PM
آخرین ارسال: دکتر
  استرس چیست؟ و چگونه می توانیم با آن مقابله کنیم ؟ khanoomkhanooma 1 1,519 29-08-2013، 10:10 PM
آخرین ارسال: خانوم خانوما

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت