انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
طی مراسم تودیع و معارفه معاون گردشگری از وزارت خارجه آمدزمان کنونی: 16-07-2020، 10:21 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: computerwoman
آخرین ارسال: computerwoman
پاسخ 1
بازدید 1000

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طی مراسم تودیع و معارفه معاون گردشگری از وزارت خارجه آمد
04-11-2013، 06:33 AM,
ارسال: #1
طی مراسم تودیع و معارفه معاون گردشگری از وزارت خارجه آمد
طی مراسم تودیع و معارفه
معاون گردشگری از وزارت خارجه آمد
 نجفی: ساختار موجود سازمان بوروکراتیک و سنتی است جهانیان: وزارت امورخارجه برای صدور ویزای فرودگاهی کمک کند رحمانی موحد: در گردشگری باید حمایت‌، هدایت و نظارت را پیشه کنیم
گروه گردشگری- عاطفه نبوی: مراسم تودیع و معارفه معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی پیش از ظهر دیروز در سالن آمفی تئاتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حالی برگزار شد که این مراسم به جز میهمانان معمول خود از سازمان میراث فرهنگی، نجفی ریاست سازمان، بخش خصوصی، آژانس‌داران، انجمن صنفی تورلیدرها و...، میزبان هیاتی از وزارت امور خارجه و در صدر آنها، قشقاوی معاون وزارت امور خارجه  هم بود؛ کسانی که «مرتضی رحمانی موحد»  را از وزارتخانه به سازمان بدرقه کردند.
در ابتدای مراسم، جهانیان معاون سابق سازمان گردشگری که در همین مراسم سمت جدیدش به عنوان مشاور رییس میراث فرهنگی به وی ابلاغ شد، به ارائه گزارشی از شاخص اقدامات سازمان طی دوران معاونت خود پرداخت. او همچنین «آرزوها»ی محقق نشده و قابل پیگیری گردشگری را بیان کرد و سخنان خود را در نهایت با ذکر چند توصیه به «مرتضی رحمانی موحد»، جانشین خود، پایان داد. در بخش پایانی مراسم، نجفی به سخنرانی پرداخت و ضمن تشکر از اقدامات جهانیان، شمایی کلی از وضعیت فعلی سازمان و مشکلاتی که با آن دست به گریبان است، ترسیم کرد و برای برطرف شدن آن با همراهی آقای رحمانی موحد ابراز امیدواری کرد. او همچنین از فرصت به دست آمده نیز برای رفع بعضی از ابهاماتی که در سخنرانی‌های قبلی ایشان ایجاد شده بود، استفاده کرد.
نجفی: عقب مانده‌ایم!
نجفی، رییس سازمان میراث فرهنگی  ضمن تشکر از زحمات جهانیان، با اشاره به خاستگاه معاون جدید و تاثیر مثبت آن بر رشد گردشگری گفت: آقای رحمانی با توجه به اینکه از وزارت خارجه آمدند، باید با قدرت و هماهنگی‌ای که با وزارت خارجه دارد، برنامه‌ها را به نتیجه برساند. گردشگری در سازمان یک سوپر بخش است و مجموعه‌ای از هماهنگی‌ها را با ارگان‌های دیگر نیاز دارد تا به جایگاه خود برسد. گروهی به گردشگری به عنوان چاه نفت نگاه می‌کنند. حتی اگر این نگاه درست هم باشد باید اول کمی برای چاه نفتمان هزینه کنیم تا به مرحله بهره‌برداری و سوددهی برسد. سرمایه‌گذاری چه به لحاظ مالی و چه فکری در این سازمان انجام نشده و بنابراین باید ضعف‌ها جبران و انتظارات برآورده شود. نجفی کارهایی که باید در حوزه گردشگری از این پس انجام شود را این‌گونه شرح داد: در ابتدا باید شورایی با بخش خصوصی گردشگری متشکل از نمایندگان، فعالان و تصمیم‌گیرندگان شکل بگیرد تا تصمیمات با آنها در میان گذاشته شود. البته این باتوجه به تعداد زیاد این بخش‌ها و گاه ناهماهنگی‌های موجود بسیار کار دشواری است. دیگر اینکه سند ملی برای توسعه گردشگری در شورای مذکور تدوین شود. سوم اینکه به نظر من تشکیلاتی که در حال حاضر وجود دارد، یعنی یک معاونت و پنج اداره کل پاسخگوی نیازهای بخش گردشگری نیست و بوروکراتیک و سنتی به حساب می‌آید. ماباید به سراغ سازماندهی جدیدی برویم. وی در ادامه سخنانش با ذکر مثالی از مقایسه شکل ارائه خدمات در گردشگری سلامت ترکیه و ایران، اظهار کرد: وضعیت ما با کشورهای فعال در این حوزه اساسا قابل مقایسه نیست و تفاوت از زمین تا آسمان است. ما درشرایط عقب مانده‌ای نسبت به سایر کشورها قرار داریم و برای رسیدن به جایگاهی مناسب، باید دقیق، کارشناسانه و علمی کار کنیم. وی تصریح کرد: باید ابتدا گردشگری ایران را حداقل از منفی به نقطه صفر برسانیم و بعد انتظار بهره‌برداری داشته باشیم. نجفی در رابطه با اهمیت انجام کار علمی و ارتباط با دانشگاه‌ها گفت: سروسامان دادن به پژوهشکده گردشگری نکته مهمی است. در حال حاضر پژوهشکده و معاونت به صورت دو مجموعه مستقل و بی‌ارتباط با هم کار می‌کنند که باید این ارتباط برقرار شود و از سوی دیگر تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان در این رشته داریم که هیچ امیدی در به کار گرفته شدن در این رشته را ندارند؛ در حالی که در دانشگاه‌های معتبر دنیا 95 درصد
فارغ التحصیلان ارشد و 85 درصد فارغ التحصیلان دوره لیسانس گردشگری و رشته‌های مرتبط در این حوزه به کار گرفته می‌شوند. وی علاوه بر این بر ضرورت آموزش و فرهنگ‌سازی در سطح جامعه نیز تاکید کرد. نجفی تاثیر نظارت دقیق بر رشد گردشگری را مهم خواند و از آمارهای بعضا غیردقیق موجود اظهار ناخرسندی کرد.
جهانیان و آرزوهای تحقق نیافته
جهانیان در تشریح فعالیت‌های خود طی کمتر از دو سال معاونت، به تاسیس دفتر توسعه گردشگری و امور مراکز و راه‌اندازی اداره کل طبیعت‌گردی اشاره کرد و افزود: در روزهای آغازین معاونتم با توجه به تجارب و اندوخته‌های موجود، همچنین مطالعه بازارهای هدف و کشورهای پیشرو و متناسب با نیازهای موجود، دفتر توسعه گردشگری و امور مراکز را تاسیس کردیم. از سوی دیگر، سازمان جهانی گردشگری سال 2020 را سال طبیعت‌گردی معرفی و آمار بسیار بالای یک میلیارد و دویست میلیون نفر را، برای طبیعت گردان ارائه کرد. ما به دلیل پتانسیل بالای کشورمان در این زمینه، اداره کل طبیعت‌گردی را راه‌اندازی کردیم. وی در ادامه به تدوین استانداردهای اقامتگاه‌های بوم‌گردی، تاسیس اداره کل گردشگران خارجی و تجدید نظر در بازارهای هدف اشاره کرد و گفت: در بازارهای هدف با توجه به میزان گردشگران ورودی و ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی اولویت را به کشورهای همسایه، جهان اسلام و منطقه -که بیشترین ورودی را نیز به کشور ما دارند- دادیم.
جهانیان در بخش دیگری از سخنان خود به رشد 26 درصدی گردشگران ورودی در 7 ماه اخیر اشاره کرد و گفت: در شهریور ماه امسال برای اولین بار تعداد گردشگران ورودی به کشورمان از خروجی‌ها بیشتر و میزان رشد آن 5/8 درصد شد. وی از آمار موجود نتیجه گرفت که در صورت ادامه این روند در سال 1398 با رشد 30 درصد، به رقم 20 میلیون نفر می‌رسیم.
معاون سابق گردشگری در حوزه گردشگری داخلی نیز از نیاز هم‌افزایی نیروهای مختلف برای ارائه خدمات مطلوب در ایام تعطیلات، یاد کرد و از ارائه برنامه‌های شاد و متنوع این ایام، برگزاری نمایشگاه‌ها، ساماندهی منازل استیجاری و... خبر داد. وی در ادامه از تدوین سند ملی گردشگری در حوزه‌های گردشگری سلامت و ارائه آن به دکتر نجفی نام برد و از ضرورت پرداختن به امر آموزش در توسعه گردشگری و استفاده از متخصصان در این حوزه سخن گفت. او همچنین از راه‌اندازی 90 موسسه آموزشی گردشگری برای توسعه این صنعت خبر داد.
جهانیان درمورد «آرزو»های محقق نشده و قابل پیگیری سازمان، به بحث لغو روادیدها پرداخت و همچنین از وزارت امور خارجه و دکتر قشقاوی، جهت صدور ویزای فرودگاهی کمک خواست.
وی در ادامه افزود: برگزاری نمایشگاه در کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، تشکیل ستاد مدیریت سفر، ترویج فرهنگ سفر با تور در داخل کشور، احیای راه ابریشم، به روز شدن قوانین گردشگری، توسعه گردشگری الکترونیک، معرفی رایزن گردشگری در سفارت خانه ‌ها و... موضوعات و پروژه‌های  قابل پیگیری است.
معاون سابق گردشگری در توصیه‌هایی به معاون جدید، با اشاره به نوپایی طفل گردشگری در ایران، تصریح کرد: حمایت از بخش خصوصی در توسعه فعالیت‌های صنعت گردشگری بسیار مهم است. گردشگری ایران طفل نوپایی است که هنوز راه رفتن نیاموخته و باید از حضور در عرصه‌های بین‌المللی برای رشد آن استفاده کنیم.  تغییر نگاه به گردشگر خارجی، تخصصی‌تر شدن سازمان در برنامه‌ریزی و اجرا، ساماندهی تعطیلات در طول سال و... نیز از دیگر توصیه‌های وی بود.  در جریان تودیع جهانیان، هدیه‌هایی از طرف بخش خصوصی به وی اهدا شد.
رحمانی موحد: برنامه‌ها باید اجرا شود
مرتضی رحمانی موحد نیز در حاشیه این مراسم و در پاسخ به سوالات خبرنگاران در رابطه با برنامه‌هایش گفت: برنامه‌ای تنظیم شده است که باید اجرا شود. حتما برای آن فکر جمعی داریم. او مشکلات گردشگری را در زمینه‌های برنامه‌ریزی،‌ تدوین و اجرا ارزیابی و عنوان کرد: مشکلات گردشگری باید یکی‌یکی حل شوند. در گردشگری باید حمایت‌، هدایت و نظارت را پیشه کنیم تا بخش خصوصی و مردم بتوانند در این صنعت فعالیت کنند.  وی در ادامه تاکید کرد: باید تعریف درستی از میهمان و میزبان ارائه دهیم و نشان دهیم که چقدر قدرت جذب میهمان داریم. معاون جدید گردشگری در پایان افزود: در اولین فرصت، برنامه‌هایم را با شما در میان می‌گذارم.

پ.ن: فقط میتونم بگم عالی عالی و متعالی خواهد شد اگر اجرا هم بشود.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اخبار گردشگری computerwoman 44 10,950 12-02-2019، 08:34 AM
آخرین ارسال: computerwoman
Photo جاذبه های گردشگری یزد raadina 0 232 10-07-2018، 12:01 PM
آخرین ارسال: raadina
  فرهنگ گردشگری کدهای اخلاقی برای تورگردانان خانوم خانوما 0 862 12-12-2013، 04:56 AM
آخرین ارسال: خانوم خانوما
  اقتصاد گردشگری ضریب فزاینده جادویی توریسم computerwoman 0 925 11-12-2013، 04:32 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  تونل زیرآبی ترکیه در خدمت گردشگری آسیا و اروپا computerwoman 0 946 02-11-2013، 03:11 PM
آخرین ارسال: computerwoman
  یک عضو جامعه تورگردانان ایران: کمبودهایی در زیرساخت‌های گردشگری خواهیم داشت computerwoman 0 1,037 02-11-2013، 03:07 PM
آخرین ارسال: computerwoman
  در نخستین کنفرانس گردشگری الکترونیکی ایران بررسی شد چالش ها و راهکارهای گردشگری الکتر computerwoman 0 1,095 02-11-2013، 01:27 PM
آخرین ارسال: computerwoman
  تدوین بیمه انفرادی گردشگری در گرو تعامل معاونت گردشگری و وزارت کشور خانوم خانوما 1 1,177 31-10-2013، 06:28 PM
آخرین ارسال: Diba
  فرهنگ گردشگری حراست از منابع معنوی توام با حفظ منابع طبیعی خانوم خانوما 0 996 31-10-2013، 06:02 AM
آخرین ارسال: خانوم خانوما

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان