انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آنزمان کنونی: 29-03-2023، 12:54 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: computerwoman
آخرین ارسال: computerwoman
پاسخ 31
بازدید 151699

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
13-10-2013، 05:35 AM, (آخرین ویرایش: 13-10-2013، 05:36 AM، توسط computerwoman.)
ارسال: #1
علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
چند وقته که پادرد های عجیب و وحشتناکی دارم خیلی دنبال علت یا علت هاش و راهی برای درمان یا حتی کم کردن دردش بودم.
همونطور که میدونید دردهای مزمن خیلی رو مخ آدم میرن و ایجاد خستگی میکنند یکی از دلایلی که کمتر تو انجمن میومدم هم همین بود.

گزیده و خلاصه ای از یافته ها و راهکارهایی که از تو اینترنت یا از دیگران شنیدم و به کار بردم با شما در میون میذارم.

پا درد وعلل آن
درد پا چیست؟

پا ساختار پیچیده ای از 26 استخوان و 33 مفصل لایه لایه با یک شبکه در هم پیچیده از 126 عضلات، لیگامانها و اعصاب است. فرد به طور متوسط ​​بايد چهار ساعت روی پای خود بایستند و در روز بین 8000 و 10،000 قدم برمي داريم. پاها نسبت به بقیه بدن بسیار کوچک هستند ، ودر هر مرحله نیروی فوق العاده ای بر روی آنهاوارد مي شود كه حدود 50 درصد بیشتر از وزن بدن شخص است. در طول یک روز به طور متوسط ​​ نیروی ترکیبی معادل چند ين تن بر پاوارد  مي شود. علاوه بر حمایت از وزن، پا به عنوان کمک فنر و به عنوان یک اهرم به حرکت پا به جلو عمل می کند وموجب تعادل و تنظیم بدن در سطوح ناهموارمي گردد. ، پس،  تعجب آور نیست که حدود 75٪ از افراد درطول زندگی خود درد پارا تجربه مي كنند. با توجه به مطالعه اخیر، پا درد مزمن و شدید برای یکنفر از هفت نفر از زنان از کار افتادهتجربه مي شود.

به طور کلی درد پا در یکی از سه محل ازنظر منشاء تعریف می شود:1- انگشتان پا،2- جلو پا (forefoot)، و یا3- پشت پا (hindfoot).

مشکلات  انگشتان پا اغلب به خاطر فشار اعمال شده توسط کفش های تنگ رخ می دهد.

 منشاء درد در جلو پا معمولا شامل استخوان متاتارس (پنج استخوان که از جلوی قوس پا گسترش مي يابد) و استخوان sesamoid است(دو استخوان کوچک  كه در بالای استخوان متاتارس اول و متصل به انگشت شست پااست ).

 منشاء درد در پشت پا می تواند از پاشنه پا تا كف پا گسترش يابد كه در سراسر (كه به عنوان پلانتار شناخته شده) شكم  پا تاثیر گذار است.

چه عواملي باعث درد پا مي شود؟

شرایط عمومی درد پا

بيشترين علت  درد پا عدم فيت بودن کفش و  اتصالات آن است.. کفش پاشنه بلند، عامل عمده تشدید درد پاست،كه باعث مشکلات در انگشتان پا نيز مي شود. شرایط آب  و هوا نیز می تواند باعث تشدید درد پاشود. تاثیر می گذارد پا در سرما منقبض و كوچك شده و در گرما منبسط متورم و بزرگتر مي شود. همچنین اندازه پا در طول 5٪ تغییر شکل مي دهد و اندازه آن بسته به اینکه آیا فرد در حال راه رفتن، نشستن، یا ایستادن است كاهش يا افزایش می يابد.

 راه رفتن نامناسب با توجه به شرایط آناتومي پا و شكل ارثي یا مي تواندباعث ایجاد عدم تعادل و یا گردش خون ضعیف كرده و درد پا ايجاد كند. اغلب کوتاهي یک پا ، باعث عدم تعادل است كه اين كوتاهي  پنهان بوده و سالها تشخيص داده نمي شود دليل پنهان بودن آن كوتاهي در حد ميلي متري و غير قابل ديد بودن آن است و بعضا وقتي به افراد كفته مي شود كه يك پا كوتاهتر است آنان پذيراي اين تشخيص نبوده و ناباورانه به آن نگاه مي كنند.

.ورزش، مانند دویدن و یا ورزش های ایروبیک شدید، پرش و جهش می تواند پا را صدمه بزند.

 آسیب های شایع پا عبارتند از میخچه، پینه، تاول، گرفتگی عضلانی، زانو حاد و صدمات مچ پا، درد و تورم کف پا، و  استmetatarsalgia.

وضعیت های پزشکی که باعث درد پامي شود؟

شرایط آرتروزی، به خصوص آرتروز و نقرس باعث درد پا می شود. اگر چه آرتریت روماتوئید تقریبا همیشه در دست بروز مي يابد، قسمت شكم پا را نيز نیز می تواند آسیب بزند.

 استئوپروزيا پوكي استخوان ، که در آن از دست رفتن استخوان رخ می دهد همچنین می تواند باعث پا درد شود.

 دیابت یکی از علل جدی درد پاو عفونت و زخم است كه بدون مراقبت مناسب از پا ، می تواند منجر به قطع عضو شود.

 با تغییر شکل پا، مانند انگشتان پنجه، یا bunions عواملي ديگري كه پا را در معرض خطر قرار مي دهند شامل: بی اشتهایی، فشار خون بالا و بیماری های دیگر که سیستم عصبی و گردش خون را تحت تاثیر قرار می دهند ودرد، از دست دادن حس و گزگز در پاها را سبب مي شوند، و همچنین افزایش حساسیت برای عفونت و زخم پا. حاملگی، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی، هیپوتیروئیدی و می توانند سوخت و سا زرا افزايش داده و تورم در پا نيز ايجاد نموده وموجبات صدمه به پا و پادرد را فراهم آورند.  افزایش وزن و عدم تعادل در بارداری منجر به استرس پا می شود. بیماری هاي موثر بر ماهیچه و کنترل حرکتی مانند بیماری پارکینسون، همچنین سبب مشکلات پا می شود. بعضی از داروها، مانند کلسی تونین و داروهای مورد استفاده برای فشار خون بالا، می توانند باعث تورم پا شوند.

علل درد انگشت پا

میخچه برآمدگي  است که در واقع به صورت کالوس و یک لایه محافظ از سلول های مرده پوست متشکل از یک پروتئین سخت به نام کراتینتشكيل شده و. خود را به شکل مخروطی در اورده  است و معمولا علت آن پوشيدن كفش تنگ  برای مدت طولانی است. به عنوان ضخامت پوست، ذرت هسته برجسته است که اشاره به درون را تشکیل می دهند. ميخچه سخت دربين مفاصل پا توسعه يافته و معمولا در انگشت کوچک تشكيل مي شود. ميخچه می تواند دردناک باشد.
ناخن پا روینده و رشد کننده در درون: ناخن پا روینده و رشد کننده می تواند در هر انگشت رخ دهد، اما شایع ترین آن در انگشت بزرگ هستند. معمولا زمانی که کفش تنگ یا را تحت فشار قرار داده و بیش از حد بر روی ناخن فشار مي آورد ناخن را وادار به رشد به سمت  گوشت پا خواهد كرد. عفونت های قارچی، صدمات واختلال در ساختار پا، و فشار مکرر به ناخن انگشت پا تحت تاثیر ورزش های شديد هوازی نیز می تواند ناخن پا روینده و رشد کننده را ايجاد کند.

Bunions  يا هالوكس ريجيدوس: كليك كنيد

Hammertoes. Hammertoe انگشت چكشي است  يك بدشکلی دائمی مفصل پا است که در آن خمي انگشت  پا رو به پایین مشاهده مي شود. در انگشت دوم شایع تر است، اما ممکن است در هر يك و از سه انگشتان وسط يا هر سه آنها اتفاق بيفتد  كوتهاهي ارتفاع كفش نيز در بروز آن موثر است.. بستري بودن  برای مدت طولانی، دیابت و بیماری های مختلف است که به اعصاب و عضلات افراد  صدمه مي زند از ديگر علل انگشت چكشي است.

علل درد در جلوي  پا

بروز  پا درد دست در جلوي پا با بالا رفتن سن افزایش می یابد. با تشخیص زودرس ودرمان نگهدارنده اغلب موفق به درمان خوهيم شد..

كالوس Callous.:مانند ميخچه از  تکه های سخت و از سلول های مرده پوست از کراتین تشکیل شده است  اما كالوس بر روی شكم پا و پاشنه پا بروز مي كند. معمولا پوست كف پا حدود چهل بار ضخیم تر از پوست  جاهای دیگر بدن است ولي در كالوس اين ضخامت دو برابر مي شود..كالوس در كفش نامناسب  كف پاي صلف و پاي ديابتي بيشتر ديده مي شود.


نوروما : بافت اطراف عصب پا بزرگ و ملتهب شده و باعث سوزش و یا سوزن سوزن شدن و گرفتگی و اسپاسم می شود. مورتون نوروما در پا شایع ترین است و با پوشيدن کفش تنگ و  پاشنه بلند ارتباط دارذد مورتون نوروما در بين استخوان متاتارس سوم و چهارم با فشرده شدن عصب ايجاد مي شود. ساختار غیر طبیعی استخوانی به علت صدمه، ورم مفاصل پا همچنین ممکن است باعث این بیماری شود.

شکستگی استرس.: شکستگی استرس در پا، خستگی یا شکست رژه نیز نامیده می شود، معمولا از شكستگي بدون تروما و ضربه واضح  در یکي از پنج استخوان متاتارس (عمدتا در دوم یا سوم) رخ می دهد. اگر شکستگی در استخوان متاتارس اول  كه غير معمول است اتفاق بيفتد به دلیل تغییر الگوی راه رفتن طبیعی و تحمل وزن مسئله جدي تر خواهد بود.معمولا در رژه رفتن پياده روي طولاني ورزشهاي پرشي و جهشي اتفاق مي افتد..

Sesamoiditis. Sesamoiditis التهاب تاندون های اطراف استخوان هاي  کوچک مدور که در سر استخوان متاتارس اول می چسبد مي باشد و منجر به درد پا مي شود. استخوان Sesamoid تحمل استرس زیادی را در شرایط عادی بعهده دارند، استرس بیش از حد می تواند تاندون های اطرافاين استخوانها را. اغلب بدون هیچ دلیل روشن ملتهب نمايد، اما صدمات sesamoid در فعالیت هايي مانند رقص باله، جهش و پرش ، دویدن، و ورزش های هوازی  سنگين شايع است..

Metatarsalgia.: هر گونه درد در پایین پا وقتی که علت را نمیتوان تعیین کردودر محل استخوان متاتارس رخ مي دهد به طور کلی به عنوان metatarsalgia  شناخته مي شود.

علل درد در پاشنه پا و پشت پا

پاشنه بزرگترین استخوان در پا است. درد پاشنه پا شایع ترین مشکل پا است و هر سال دو میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

درد و تورم کف پاشنه پا plantar fasciitis: التهاب پلانتار التهاب بافت همبند که از پاشنه پا به شكم پا امتداد مي يابد  رخ می دهد. اين فاسيا نقش حفظ قوس پا را داشته و با ايجاد فنريت نقش ضربه گير را دارد.در 9 درصد دونده ها علت درد پاشنه مي باشد.

اماس کیسه های مفصلی  پاشنه پا. اماس کیسه های مفصلی يا بورسيت پاشنه  از علل ديگر درد پاشنه است.(بورس یک کیسه کوچک پر از مایع است،كه  در زیر استخوان پاشنه قرار دارد..

ناهنجاری Haglund.: ناهنجاری Haglund به عنوان exostosis خلف پاشنه شناخته شده ورشد استخوانی در پشت استخوان پاشنه است. فشار كفش  بر  پشت پاشنه يكي از عوامل آن است.

پا درد
كارشناس : دكتر رحمت الله سروري


علت هاي پا درد:

پا درد يك بيماري شايع است . گاهي در جامعه درد مفاصل هم جزء پا درد دسته بندي مي شود يعني گاهي درد زانو، مچ پا ، ساق پا ، بعنوان پادرد شناخته مي شود . اگر ما اين مجموعه را بصورت كلي بعنوان پا درد بشناسيم طبيعتا علتهاي آن فراوان خواهد بود يعني مفاصل ما يك يا چند گروه از علت ها را شامل مي شوند . در زانو طبيعتا شايع ترين علتي كه مي تواند درد ايجاد كند آرتروز است كه خصوصا در سنين بالاتر شيوع آن بسيار زياد مي شود و تقريبا اكثر افراد جامعه درجاتي از آرتروز را دارند .
طبيعتا بعضي از بيماري هاي مفصلي مثل روماتيسم مفصلي از مسائلي است كه مي تواند دردهايي ايجاد كند . روماتيسم و آرتروز دو بيماري بسيار شايعي اند كه مفاصل خصوصا زانو را ممكن است گرفتار كنند و مشكلاتي براي افراد ايجاد كنند ، طبيعتا در اين دو بيماري وزن بالا ، بالا رفتن از پله ها ، بد نشستن و بد بلند شدن و ... وضع بيمار را بدتر مي كند .

تفاوت بين آرتروز و روماتيسم:

اولا علت های ايجاد كننده اين دو بيماري كاملا متفاوت است . در روماتيسم يك پروسه التهابي در مفصل وجود دارد كه پس از بوجود آمدن التهاب در مفصل و تخريب مفصلي بيماري روماتيسم بوجود مي آيد . در آرتروز يك مايع بين مفصلي در تمامي مفاصل داريم كه اين مايع بين مفصلي ، حركت بين مفاصل را راحت مي كند يعني دو تا سر استخوان باهم هيچ ارتباطي ندارند .

در بيماري آرتروز مايع بين مفصلي كاهش پيدا مي كند سر دو استخوان با هم ساييده مي شود در نهايت ساييدگي مفصل و حتي ساييدگي سر استخوان ها ايجاد مي شود . نوع درد هم در بيماري هاي آرتروز و روماتيسم تا حدودي متفاوت خواهد بود . كساني كه روماتيسم دارند وقتي كه با سرما يا آب سر و كار دارند وضعيت زانوهايشان بدتر مي شود در حاليكه در آرتروز عمدتا افزايش وزن و فشارها و سنگيني هايي كه روي مفصل وارد شود وضعيت را بدتر مي كند . ضمن اينكه در هر دو بيماري احتمالا خشكي صبحگاهي وجود دارد اما مقدار خشكي صبحگاهي در هر دو متفاوت است يعني زماني كه طول مي كشد يك مقداري متفاوت است مثلا در آرتروز سفتي يا خشكي صبحگاهي معمولا كمتر از نيم ساعت است اما در روماتيسم مفصلي ممكن است بيشتر از نيم ساعت باشد كه اين مساله خودش يك علامت تشخيصي است و در هر دو بيماري ، خشكي صبحگاهي معمولا با استراحت بهتر مي شود خصوصا در آرتروز وقتي افراد مبتلا استراحت مي كنند دردشان كمتر مي شود .

سوال : آيا ممكن است كه فرد هم آرتروز داشته باشد و هم روماتيسم ؟
بله - چنين موردي امكانپذير است كه در اينگونه افراد وضعيت پيچيده تر و وخيم تر مي شود .

علائم ديگر پا درد:

يك بخش از دردهاي ناحيه پا ممكن است كه به عضلات برگردد مثل كوبيدگي عضلاني بدنبال ضربه يا كشيدگي عضلات ، پاره شدگي عضلات و يا گرفتگي عضلات . شكستگي ها و برآمدگي ها دردهاي حادي ايجاد مي كند كه كاملا شناخته شده است اما آن چيزي كه در ارتباط با دردها باید به آن دقت بيشتري شود اين است كه هر وقت كه در ناحيه پا مشكلات عروقي ايجاد شود يعني رگهاي خوني دچار مشكل شوند معمولا درد ايجاد مي شود ، اين دردها ممكن است به شكل مزمن باشد يعني مدتها همراه فرد باشد و حتي علت آن هم تشخيص داده نشود .

يك بخش ديگر اين است كه به ناحيه پا به اندازه كافي خون رساني انجام نشود و طبيعتا تغذيه ناحيه پا به خوبي صورت نگيرد . در چند مورد اين مساله را مي توانيم داشته باشيم : يكي اينكه آتلواسكلروز يا سخت شدن رگها را داشته باشيم يعني رسوب قطرات چربي و بقيه موادي را كه داخل رگ است ، در رگهاي بدن از جمله ناحيه پا داشته باشيم و اين باعث شود كه رگها تنگ شوند و انعطاف پذيري خود را از دست بدهند و خون به اندازه كافي به ناحيه پا نرسد . طبيعي است كه در اين موارد پا درد ايجاد مي شود خصوصا پس از راه رفتن يعني ممكن است فرد چند قدمي راه برود دچار درد در ناحيه ساق پا شود و مجبور شود كه مدتي بايستد و دوباره راه برود كه ما اين مورد را به عنوان لنگش مي شناسيم كه اين مورد با دردهاي زانو و امثال آن فرق مي كند .
در افرادي كه ديابت دارند معمولا خون رساني به خوبي انجام نمي شود و طبيعتا به خاطر عدم خون رساني مرتبا دچاردرد ناحيه ساق پا مي شوند . تقريبا اكثر ديابتي ها از درد پا شكايت مي كنند .
كساني كه دچار كم خوني هستند خصوصا در اطفال اين مساله را خيلي زياد مي بينيم . اكثر اطفال دچار كم خوني اند . در عين حال فعاليتشان خيلي زياد است و در ساعات آخر روز يا در طول شب مرتبا دچار پا درد مي شوند و از پا درد شكايت دارند . خيلي از اوقات ديده شده است كه اين اطفال با درمان كم خوني ، پادردشان خوب مي شود .

بخش ديگر "واريس" است كه خصوصا در سنين بالا ايجاد مي شود . در واريس بازگشت خون در داخل سياهرگ ها به سمت بالا و به سمت قلب دچار مشكل مي شود و خون در پايين بدن تجمع پيدا مي كند و باعث ايجاد درد مي شود بخش ديگر ايجاد لخته هايي است كه در داخل رگ هاي خوني ناحيه پا ممكن است وجود داشته باشد خصوصا در ساق پا كه دردهايي را ايجاد مي كند و البته با خطرات جدي تري هم همراه است .

سوال : بعضي اوقات بعضي ها شكايت مي كنند از اين كه درد ناحيه اي در پا دارند مثلا مي گويند شست پايم درد مي كند و يا پاشنه پايم درد مي كند شما در اين باره چه صحبتي داريد و علل چنين دردهاي موضعي پا چيست ؟‌

يك دليلش اين است كه ممكن است به ناحيه مورد نظر آنها ضربه اي وارد شده باشد يعني نوع كارفرد به شكلي باشد كه فشار مداوم بر پاشنه پايش باشد اين افراد در طولاني مدت ممكن است دچار درد هاي ناحيه پا شوند و يا حتي دچار شكستگي هاي خود به خودي شوند . اين مساله را ممكن است در عساكر ببينيم . خصوصا در عساكري كه مرتبا رژه مي روند ممكن است اين مشكل وجود داشته باشد .
دليل ديگر اين است كه ناحيه مورد نظر فرد بصورت اختصاصي خون رساني اش دچار مشكل شده باشد يعني رگي كه به آنجا خون مي رساند دچار انسداد شده باشد و خون به اندازه كافي به ناحيه مورد نظر پا نرسد كه وقتي هوا سردتر مي شود وضعيت پاي فرد بدتر مي شود و درد معمولا شديد تر مي شود و يا اينكه عصب دهی آن ناحيه دچار مشكل شده باشد يعني عصبي كه به آن ناحيه مي آيد دچار فشردگي شده باشد و يا آسيبي به آن وارد شده باشد . طبيعتا دردهاي ناحيه اي ايجاد مي كند اما بیشتر دردهاي ناحيه اي به خاطر ضربه هايي است كه به آن ناحيه وارد شده است

سوال آيا در ناحيه پا هم دردهاي عصبي داريم ؟
بله - همانطور كه در اكثر جاهاي بدن درد عصبي داريم در ناحيه پا هم درد عصبي داريم و البته بايد بدانيم كه منظور از درد عصبي چيست . گاهي ما يكسري از دردها را بعنوان درد عصبی می شناسیم که ناشی از فشارهای روحی روانی است یعنی وقتی افراد تحت فشارهای عصبی زیادی قرار می گیرند عصب بخشهایی از بدن شان تحریک می شود و تیر می کشد و یا دردهای بسیار سنگین و آزاردهنده ایجاد می شود ، ( دردهای عمقی آزار دهنده ) که در هر جایی از بدن ممکن است ایجاد شود .

بخش دیگری که می گوییم عصبی یعنی اینکه ممکن است عصب آن ناحیه دچار مشکل باشد مثلا عصب پا در ناحیه کمر تحت فشار قرار بگیرد و باعث شود که فرد درد مداوم و شدیدی در ناحیه پا داشته باشد خصوصا بدنبال فعالیت یا بدنبال نشستن های زیاد که می تواند ران باشد ، ساق پا باشد یا جاهای دیگر که این دردها درمان های تخصصی خود را دارند .

یک توصیه به افرادی که پا درد دارند:

پادردها خصوصا پادردهای مزمن را ساده نگیریم ، علت یابی کنیم به مراکز درمانی مراجعه کنیم و درمان آن را پیگیری کنیم .
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
13-10-2013، 05:38 AM, (آخرین ویرایش: 13-10-2013، 05:39 AM، توسط دکتر.)
ارسال: #2
RE: علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
یک راه ساده برای رفع زق زق و درد پا
اگر از جمله کسانی هستید که اغلب مواقع بویژه شب ها هنگامی که کار و فعالیت روزانه تان تمام شده و در حال استراحتید، حس می کنید پاهایتان درد می کند یا به حالتی دچار شده اید که اصطلاحا به «زق زق کردن» معروف شده، خوب است بدانید با چند نرمش ساده می توانید بدون صرف هزینه، درد یا زق زق پای خود را تسکین دهید یا حتی از ابتلا به آن جلوگیری کنید.

 

چنانچه معمولا دچار چنین حالتی می شوید، احتمالا در طول روز زیاد سر پا می ایستید. اگر چنین است، سعی کنید در طول روز گهگاه ولو مدتی اندک در جایی بنشینید، کفشتان را درآورید (خوب است جایی در هوای آزاد باشید تا سبب رنجش دیگران هم نشوید!) و لحظاتی به پاهای خود استراحت دهید: ابتدا انگشت های پایتان را در محوری افقی، آرام و باطمأنینه، از یکدیگر دور و سپس نزدیک کنید.

 

همین کار را در محور عمودی نیز انجام دهید. اگر در منزل به سر می برید، می توانید مدتی کوتاه کف پا را بالا گرفته، حالت باز و بسته کردن به آن بدهید تا شبانگاه به زُق زُق پا دچار نشوید.

راه دیگر رفع زق زق پا این است که کفش های خود را درآورید؛ یک گلوله کوچک کاموایی یا توپ مانند یا حتی بطری شیشه ای کوچک را زیر پایتان قرار دهید و آن را نرم و آرام با کف پا بغلتانید (البته اگر از بطری محتوی آب یخزده به این منظور استفاده کنید، بهتر و زودتر به نتیجه می رسید).

 

بطری را پنج تا هفت دقیقه در محلی که نشسته اید با حرکات رفت و برگشت به جلو و عقب و در سراسر کف پا، از انگشت تا پاشنه، بغلتانید تا زق زق پایتان تسکین یابد.

مصرف مخلوطی از اندکی عسل به اضافه یک لیوان آب همراه با دو قاشق سرکه سیب و تکرار آن طی چند شب پیاپی نیز بویژه اگر با نرمش های پیش گفته همراه باشد، درد پایتان را آرام می کند. مالش یا ماساژ محل درد نیز باعث بهبود سریع تر درد و زق زق می شود.

منبع:jamejamonline.ir

آیا درد شدیدی در کف پا دارید؟

    مجموعه: بیماری ها و راه درمان   

 

آیا درد شدیدی در کف پا دارید؟

 


سندروم مورتون:
سندروم مورتون بیماریی است که به شکل درد شدید و اغلب غیر قابل تحمل هنگام پیاده روی خود را نشان می‌دهد.

هالوکس والگوس که «پینۀ پا» نیز نامیده می‌شود، به علت انحراف بیش از حد انگشت بزرگ پا به سمت خارج ایجاد می‌شود، و همراه با تورم و التهاب در آن ناحیه است. مسئول دردها، کف پوشیدن نامناسب و انحراف ها هستند، عمدتاً زنان دچار این عارضه می‌شوند. سندروم مورتون نیز عموماً آسیبی است که در کف پا بروز پیدا می‌کند، اما از توموری خوش خیم و کوچک بر روی یک رشتۀ عصبی در کف پا ناشی می‌شود.

این تومور اغلب بین انگشتان سوم و چهارم به وجود می‌آید. ضمناً باعث ایجاد درد بر کف پا حین تکیه بر آن می‌گردد. این درد هنگام راه رفتن شدید و حتی غیر قابل تحمل است و گاهی اوقات تا سطح انگشتان پا نیز انتشار می‌یابد. و فرد را مجبور به توقف و درآوردن کفش ها می‌کند.

 

توجه به کفش ها
این سندروم یا متتارسالژیای مورتون اغلب ارتباط نزدیکی با کفش دارد. ضمناً این عارضه بر اثر پوشیدن کفش های بسیار تنگ، فشرده شدن شدید قسمت های جلوی پا و ارتفاع پاشنۀ کفش که فشار بسیار زیادی را بر کف پا وارد می‌کند، به وجود می‌آید. اما وجود یک نوع شکل خاص از کف پا نیز عامل به وجود آورندۀ این ناراحتی است.

 

تشخیص و درمان
درد بسیار شدید و کوتاه هنگام راه رفتن، و همچنین موضع ایجاد آن، تشخیص را آسان می‌کنند، ضمناً فشاری که پزشک بر کف پا وارد می‌کند نیز روشی دیگر برای نزدیک تر شدن به تشخیص درست است. انجام MRI یا اسکن نیز باعث مشاهدۀ تومور می‌گردند و می‌توانند به تشخیص بهتر کمک کنند. اولین درمان بر پایۀ پوشیدن کفش های کم فشارتر قرار دارد، قسمت جلوی این نوع کفش ها گشادتر، پاشنه های شان کوتاه تر و کف های شان تسکین دهندۀ درد هستند. تزریق موضعی کورتیکوزتروئید نیز ممکن است تجویز شود. اما اگر درد همچنان باقی بماند، باید به خارج کردن تومور از راه جراحی و برش رباط های کف پا متوسل شد.

منبعConfusedeemorgh.com
پاسخ
13-10-2013، 05:41 AM, (آخرین ویرایش: 13-10-2013، 05:42 AM، توسط computerwoman.)
ارسال: #3
RE: علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
ماساژ جادویی کف پا
فشار درمانی یا رفلکسولوژی یکی از تکنیک های طب مکمل برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری های روحی و جسمی در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در این شیوه درمانی، درمانگر با فشار دادن نقاط خاصی از کف پا و دست موجب افزایش ریلکسی، آرامش و تسکین بسیاری از دردها در بدن می شود. این شیوه یکی از رایج ترین شیوه ها برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها و تسکین دردهاست.

● کاهش تهوع ناشی از شیمی درمانی
تحقیقات بسیاری در زمینه تاثیر و کاربرد فشاردرمانی در کاهش عوارض ناشی از شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان گزارش شده است. براساس این تحقیقات فشاردرمانی کف پا و کف دست کمک زیادی به کاهش حالت تهوع، کاهش استرس و اضطراب و خستگی های مزمن ناشی از دریافت داروهای شیمیایی می کند.

 

● افزایش و بهبود عملکرد کلیه ها
به گفته محققان فشاردرمانی حتی به صورت عمومی موجب افزایش و بهبود عملکرد کلیه ها در بدن می شود. با کمک فشاردرمانی کف پا می توان تا حدود زیادی کنترل سیستم غدد درون ریز بدن را در اختیار گرفت و به واسطه آن بر عملکرد کلیه ها، فیلتر کردن مواد و سم زدایی از بدن کمک کرد.

 

● توان و ایمنی بدن تان را بالا ببرید
فشاردرمانی کف پا و دست به ویژه کف پا و تحریک نقاط مربوط به سیستم لنفاوی بدن کمک می کند تا دفع و پاکسازی مواد سمی و نامناسب از بدن بهتر و کامل تر انجام شود. این عمل کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن تقویت شده و احساس تندرستی به فرد منتقل شود.

 

● افزایش آرامش نوزاد با رفلکسولوژی
بیشتر نوزادان و کودکانی که به شلوغی و هیاهوی خیابان ها عادت ندارند، بعد از هر بار بیرون رفتن از منزل دچار تنش ها و استرس هایی می شوند که ناخودآگاه از جامعه به آن ها منتقل می شود. برای کاهش و برطرف کردن این اضطراب، فشاردرمانی و رفلکسولوژی کف پا تاثیر بسیار قدرتمند و موثری دارد. این کار نه تنها استرس نوزاد یا کودک را از بین می برد بلکه میزان توجه و افزایش مادر و پدر را به کودک بالا بودن و باعث انتقال بیشتر محبت از طریق لمس کردن می شود.
منبع:aftabir.com

درد كف و پاشنه پا
درد كف و پاشنه پا
شایعترین علت ایجاد كننده ی درد كف پا التهاب نوعی بافت همبند است كه در این ناحیه قرار گرفته است.

 

كف پای درناك مشكل شایعی است. درد در استخوان كنار انگشت شست ، پینه ها و میخچه ها ،‌ درد انگشتان پا ، التهاب مفاصل و آرتروز از علل شایع درد پا هستند. درد پشت پاشنه معمولا به علت التهاب تاندون آشیل و یا بورسیت (التهاب كیسه ای كه حاوی كمی مایع است و بین تاندون و استخوان قرار می گیرد) ایجاد می شود.
 شایعترین علت ایجاد كننده ی درد كف پا التهاب نوعی بافت همبند است كه در این ناحیه قرار گرفته است و در اصطلاح آناتومی به آن فاشیا گفته می شود. 
 
مكانیسم آسیب دیدگی چگونه است؟
- وارد شدن مكرر نیروی كششی و فشاری به قوس كف پا.
 
-اختلال آناتومی كف پا كه نیروی زیادی را به این ناحیه وارد كند مانند كف پای صاف.
 
- وجود دوره هایی از آسیب دیدگی و بهبود این ناحیه.
 
- سپس در اثر آسیب واسطه های شیمیایی التهابی آزاد می شوند كه درد ایجاد می كنند.
 
- در برخی موارد كف پای صاف ممكن است در مواردی در این ناحیه به صورت خودبخود دچار پارگی شود.
 
- در اثر التهاب بافت آسیب دیده به صورت بافت همبند (اسكار) ترمیم می شود و آهكی شدن بافتی (كلسیفیكاسیون) ایجاد می شود كه دردناك خواهد بود.
 
عوامل خطر:
سن بالای 40 سال
 
 اضافه وزن
 
بی تحرك بودن فرد
 
كاهش حركات رو به بالای مچ پا (دورسی فلكشن)
 
راه رفتن مكرر روی سطوح سخت
 
پوشیدن كفش تخت
 
شواهد كافی مبنی بر ارتباط شغل با التهاب بافت همبند كف پا (فاشئیت پلنتار) وجود ندارد و نمی توان آن را یك آسیب شغلی دانست.
 
علائم:
درد ممكن است در یك محل مشخص احساس نشود. ممكن است درد در زیر پاشنه ، پشت پا یا در مچ پا احساس گردد. اما اگر درد به قسمت جلوی پا ، پنجه ها و یا به ساق پا انتشار پیدا كند ممكن است آسیب نخاع كمری مطرح باشد. درد در اوایل صبح و با گذاشتن پا روی زمین بدتر می شده و پس از یك دوره استراحت بهتر می شود اما معمولا در طول روز و با حركت بیشتر پاها درد بهتر می شود. ماهیت درد حالت كششی و از هم گسیختگی دارد.
در معاینه خم كردن مچ پا به بالا (حركت دورسی فلكشن) به علت ایجاد كشش در بافت همبند كف پا (فاشیا) موجب ایجاد درد می شود. معمولا تورم وجود ندارد یا كم است.
 
تشخیصهای افتراقی:
اگرچه شایعترین علت درد پاشنه التهاب بافت همبندی كف پا (فاشیای پلنتار) است اما عوامل دیگری نیز می توانند عامل این مشكل باشند و به خصوص اگر مشكل بیمار به درمان جواب ندهد باید مد نظر قرار گیرند.
 
سندرم پاشنه ی كبود:
این مشكل در افراد مسن چاق یا افراد جوانتری كه ورزشكار هستند و روی سطوح سخت ورزش می كنند ممكن است روی دهد. درد معمولا عقبتر و در ناحیه خلفی تری است و زیر بالشتك چربی استخوان پاشنه احساس می شود. كفی های مخصوص ممكن است تجویز شوند و یا درمانهای دیگری صورت گیرند.

بورسیت زیر پاشنه:
بورسیت یا التهاب كیسه ای كه حاوی كمی مایع است و بین تاندون و استخوان قرار می گیرد.
ممكن است در ناحیه زیر استخوان پاشنه ایجاد شود كه بیشتر در افراد مسنی كه كفش جدیدی را پوشیده اند روی می دهد. ممكن است یك تورم حساس به لمس در زیر پاشنه ایجاد شود كه درد با خم كردن پنجه و حركت مچ پا تغییری نمی كند. درمان با بیرون كشیدن مایع ملتهب و یا تزریق دارویی ممكن است موثر باشد.
 
سندرم تونل تارس:
یكی از عصبهای پا از زیر عناصری عبور می كند كه برخی اوقات ممكن است تحت فشار عناصر اطراف خود قرار گیرد. در این صورت درد ، بی حسی و احساس سوزش در قسمت داخلی پا ، مچ یا حتی ساق پا روی می دهد. این علائم در یك محل خاص احساس نمی شود و شبها بدتر می شود. این مشكل ممكن است با دیابت ، كم كاری تیروئید ، التهاب مفاصل و اختلالات آناتومیك پا مانند كف پای صاف مرتبط باشد. تزریق استروئید در كنار درمان عامل زمینه ای می تواند كمكم كننده باشد.
 
علل دیگر:
در موارد نادری ممكن است درد پاشنه علت مهمتری داشته باشد به خصوص اگر درد علیرغم درمان 6-3 ماه طول بكشد.

نقرس در موارد نادری ممكن است با علائمی شبیه به التهاب بافت همبند كف پا بروز كند.
در موارد نادری مشكلات دیگری مثل فیبروساركوما ، متاستاز ، جسم خارجی ، اوستئومیلیت ، توبركلوزیس نیز می توانند علت این مشكل باشند.
 
تشخیص :
تشخیص معمولا بالینی و از طریق معاینه است اما ممكن است در مواردی نیاز به انجام رادیوگرافی ،‌آزمایش خون و یا آزمایشات هدایت عصبی باشد. اگر پس از سه ماه درمان مشكل برطرف نشود در مواردی سونوگرافی ویا ام.آر.آی ممكن است درخواست شوند.
 
درمان:
درمان به شدت علائم بستگی دارد.
 
 در موارد خفیف :
آموزش به منظور كاهش فشاری كه بر پاها وارد می شوند ، كاهش وزن و عدم فعالیت بر روی سطوح سخت ، كفی كفش طبی و مناسب ، تمرینات كششی غیر فعال ، استفاده از سرما و گرما ، ماساژ مالشی كف پا ، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی توصیه می شوند.
 
در موارد درد با شدت متوسط :
در این موارد ممكن است فرد به سطوح تخصصی تر ارجاع داده شود. علاوه بر درمانهای فوق ، ‌فیزیوتراپی ، تزریق داروهای بی حس كننده و ضد التهاب ،‌ آتل شبانه از جنس سخت و آتل غیر ثابت هنگام راه رفتن.
 
در موارد شدید و یا مواردی كه به درمان پاسخ نمی دهند:
ارجاع به سطوح فوق تخصصی و ارزیابی مجدد برای بررسی عامل ایجاد كننده و در مواردی جراحی توصیه می شود.

گردآوری :گروه سلامت سیمرغ ،دكتر حانیه تركمان
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
13-10-2013، 05:43 AM,
ارسال: #4
RE: علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
بيماري‌هاي پا، علت درد پا و درمان آن
آيا بيماري‌هايي مانند پينه پا،‌ميخچه و عفونت ناخن انگشت پا باعث درد يا خجالت شما شده‌اند؟ پاهاي خود را با ياد گرفتن نحوه مراقبت از آنها،‌سالم نگه داريد.

به گزارش گروه علمي باشگاه خبرنگاران؛آيا بيماري‌هايي مانند پينه پا،‌ميخچه و عفونت ناخن انگشت پا باعث درد يا خجالت شما شده‌اند؟ پاهاي خود را با ياد گرفتن نحوه مراقبت از آنها،‌سالم نگه داريد.

1-خواب رفتگي
خواب رفتگي paresthesia احساس سوزش و خارشي ناخوشايند همراه با سوزن شدن عضو خواب رفته است كه غالبا در دست و پا ايجاد مي‌شود. دليل معموال بروز چنين حالتي نشستن، تكيه كردن يا خوابيدن روي عضو است به طوري كه فشاري مداوم بر اعصاب اين عضو وارد شده يا جريان خون در اين منطقه مختل شود.
تغيير حالت دادن و خارج كردن عضو خواب رفته از حالت فشرده، معمولا اين حالت را از بين مي‌برد. اما با برداشته شدن فشار و با برقرار شدن پيام‌رساني اعصاب به مغز و نخاع، ابتدا حالت بي حسي جاي خود را به درد و سوزش داده و سپس از بين مي‌رود. در بعضي از موارد خواب رفتگي در اثر آسيب‌ديدگي عصب يا اختلالات خاصي در سيستم عصبي ايجاد مي‌شود. اگر شما غالبا يا به مدت‌هاي طولاني دچار خواب رفتگي اعضا مي‌شويد، حتما به پزشك مراجعه كنيد.

2-برآمدگي كنار پا
برآمدگي در قاعده انگشت شست پا، باعث انحراف آن به سمت انگشتان ديگر مي‌شود. اين برآمدگي، استخوان پا را از حالت طبيعي خارج كرده و در محل اتصال انگشت به پا، يك برجستگي مشخص ايجاد مي‌كند.
اين نقطه برجسته ممكن است به علت فشار يا ورم مفاصل،‌دردناك شده و گاهي تبديل به ميخچه شود. بيماري‌هاي سيستم عصبي مثل فلج مغزي و ضربه شس پا نيز مي توانند عامل ايجاد قوز شست پا باشد افرادي كه به هر علتي پاي بلند تر دارند احتمال پيدايش اين عارضه در پايشان بيشتر خواهد بود.
از لحاظ آماري نيز شايع ترين دلايل مراجعه اين افراد به پزشك عبارت است از: درد ناحيه پنجه پا به علت انتقال وزن پا از ناحيه شست به ديگر انگشتان، التهاب و برجسته شدن استخوان شست پا و تراكم انگشتان درون كفش به خصوص در داخل كفش هاي نوك تيز. اما يكي از علل مراجعه اين ا فراد به پزشك، تغيير شست و ديگر انگشتان است كه البته اين عامل به تنهايي شرط كافي براي جراحي محسوب نمي شود و مي توان با استفاده از كفش هاي طبي و ورزش آن را درمان كرد.
به گفته متخصصان، افراد مبتلا به اين عارضه براي پيشگيري بايد از راه رفتن و ايستادن زياد خودداري كنندو از كفش‌هاي پنجه پهن و پاشنه كوتاه استفاده كنند.
براي تسكين درد، پد و نوارهايي را مي‌توان به صورت لايه كنار انگشت شست قرار داد تا از فشاري كه كفش به آن وارد مي‌كند، كاسته شود. كفش هاي سفارشي يا عمل جراحي هم مي تواند به بهبودي كمك كند به خاطر داشته باشيد كه كفش تنگ و پاشنه بلند نپوشيد.

3-ميخچه و قسمت سخت شده پوست
اصطكاك و سايش شديد، سبب سخت و ضخيم شدن قسمت هاي مرده پوست ميخچه‌ها و پوته هاي سفت شده مي شود. سفت شدن پوست،‌واكنش بدن براي حفاظت از قسمت هاي حساس پوت است. ميخچه ها معمولادر قسمت هايي از پوست كه وزن كمتري را تحمل مي كنند، به وجود مي‌آيند. در حالي كه پوست هاي سفت شده، هر جا كه اصطكاك و سايش بيشتر است، شكل مي گيرند و گسترش بيشتري دارند. هر دو اين عارضه مي توانند ناشي از كفش هاي نامناسب باشند. پدهاي مخصوصي از نوع پارچه پنبهاي براي درمان ميخچه موثر است اما پوسته هاي سفت شده مي توانند با تراشيدن يا به كمك جراحي درمان شوند.

4- نقرس
نوعي آرتروز است كه با يك درد ناگهاني،‌قرمزي، تورم و خشكي و اغلب در مفاصل انگشت پا،‌مشخص مي‌شود. نقرس همچنين مي تواند در پا، مچ پا و يا زانو ايجاد شود. مقدار اسيد اوريك بالا در خون، مي تواند نوعي از كريستال‌هاي سخت را در مفاصل ايجاد كند. حملات نقرس مي تواند روزها و يا هفته ها طول بكشد و ممكن است با داروهاي ضدالتهاب يا داروهاي كاهش دهنده ميزان اسيد اوريك درمان شود. با پزشك تان براي تغيير رژيمي كه به كاهش اسيد اوريك كمك كند، مشورت كنيد.

5-زگيل كف پا
زگيل‌هاي كف پا، سفت و شيپوري شكل هستند كه روي پاشنه پا، توسعه پيدا مي‌كنند. مسري هستند و توسط ورود يك ويروس از پوست بيمار و گاهي از طريق استخرهاي عمومي و حمام انتقال مي‌يابد. آنهايي ضرر هستند و مي توانند درمان شوند. اما در بسياري از موارد درد شديد آنها مانع ناديده گرفتن‌شان مي‌شود. پمادهاي موضعي اسيد ساليسيليك به درمان آنها كمك مي كند در حالي كه، سوزاندن، انجماد،‌فيزيوتراپي با عمل جراحي در موارد شديدتر انجام مي‌شود.

6-عفونت قارچي انگشتان
عفونت قارچي مي تواند باعث پوست انداختن،‌قرمزي، خارش، سوزش و اغلب تاول و زخم شود. اين بيماري مسري است و از طريق تماس مستقيم يا پا برهنه راه رفتن در مكان‌هايي مانند اطراف اظتخر‌ها منتقل مي‌شود. قارچ در كفش، مخصوصا كفش هاي تنگ يا كفش هايي كه گردش هوا در آن نيست، رشد مي كند. اين عفونت اغلب با لوسيون هاي موضعي يا داروهاي خوراكي ضد قارچ در موارد شديد درمان مي‌شود.

7-عفونت قارچي ناخن
زماني اتفاق مي افتد كه قارچ از طريق يك شكستگي وارد ناخن مي شود. عفونت قارچي مي تواند ناخن شما را ضخيم و شكننده و دچار تغيير رنگ كند. اگر درمان نشود از بين نمي‌رود و بعدا به راحتي نيز درمان نمي شود. اين عفونت در گرما و محيط هاي مرطوب از شخصي به شخص ديگر منتقل مي شود. در موارد خفيف از پمادهاي موضعي براي درمان استفاده مي شود. اما در موارد پيشرفته تر از قرص‌هاي ضد قارچ.

8-انگشت چكشي
زماني كه ماهيچه‌هاي انگشت، نامتعادل شوند، باعث مشكلات دردناكي مي شوند. كساني كه مستعد اين بيماري باشند، پوشيدن كفش تنگ برايشان دردسرساز خواهد شد. اين عارضه عموما باعث خم شدن انگشتان از بند وسطي به سمت پايين مي‌شود. پوشيدن كفش هايي با اندازه مناسب به خصوص در قسمت پنجه پا به كساني كه به اين مشكل دچار شده اند توصيه مي شود و گاهي عمل جراحي!

9-ناخن‌هاي فرورفته در پوست
ناخن‌هايي كه داخل پوست رشد مي‌كنند باعث درد، قرمزي، تورم و حتي عفونت مي شوند. كوتاه كردن بيش از حد ناخن يا صاف كوتاه نكردن آن و پوشيدن كف تنگ، باعث آسيب به ناخن مي‌شود. در موارد خفيف خيس كردن پا در آب گرم، تميز نگه داشتن و گذاشتن يك تكه پنبه زير گوشه ناخن، آن را از داخل پوست بلند مي‌كند. يك عمل جراحي كوچك هم مي تواند كل و يا بخشي از ناخن را از بين ببرد.

10-كف پاي صاف
كف پا با كمي فاصله يا به طور كامل با زمين در تماس است كه ممكن است ارثي يا ناشي از صدمه و يا بيماري آرتروزرماتيسمي باشد. علائم بيماري‌ پاي صاف بسيار كم است. به هر حال افزايش وزن، كفش هاي نامناسب يا ايستادن بيش از حد ممكن است باعث درد شود. درمان شامل ورزش‌ها و تمرينات براي تقويت پا و كفش‌هايي با قوس مناسب هستند.

در پا نشانه چيست؟
چيزهاي ناشناخته در پزشكي بسيار است. اما درد پا در ميان آنها نيست. در بسياري موارد، فقط به علت نامناسب بودن كفش است.
در بررسي‌اي كه روي 356 زن انجام شد، 313 نفر انان كفش تنگ مي‌پوشيدند. پس عجيب نيست كه 285 نفر آنان دچار درد پا باشند.
كفش‌هاي نوك تيز انگشتان و تمام پا را مي‌فشارند. اگر كفش تنگ مي پوشيد و سابقه خانوادگي گرفتاري پا داريد، قطعا دچار ناراحتي پا خواهيد شد.
اين ناراحتي خود را به صورت هاي مختلف نشان مي‌دهد، از جمله پينه شست پا، ميخچه، برآمدگي، برآمدگي پاشنه، در گوشت رفتگي ناخن و نوروم مورتون (درد شديد بين اگشتان سوم و چهارم پا در اثر عصب تحت فشار) نوروم مورتون ممكن است با التهاب كيسه زلالي مفصل يا درد استخوان كف پا اشتباه شود.
اگر اضافه وزن داريد، زياد سر پا هستيد، يا قوس كف پايتان زياد است ممكن است دچار التهاب نيام كف پايي شويد كه درد زير پاشنه و قوس پا است.
اين عارضه در اثر استفاده بيش از حد از نيامي كه از پاشنه تا جلو پا كشيده شده است به وجود مي‌آيد. نيروي راه رفتن و دويدن فشار زيادي بر اين ناحيه وارد مي‌كند.
گاهي نيز به رسول كلسيم و التهاب پيوندگاه استخوان پاشنه منجر مي‌شود.
يك علت ديگر ناراحتي پا زگيل‌ كف پايي است كه از يك عفونت ويروسي ناشي مي‌شود. زگيل كف پايي اغلب با پينه اشتباه مي شود اما اين زگيل‌ها نوك ريز سياه دارند و اگر آنها را فشار دهيد كمي درد مي‌گيرند. شكستگي‌ها نيز از علل شايع درد پا هستند.
اگر تورمي در جلوي پا و درست پشت انگشتان ديدي، به فكر شكستگي باشيد.
از علل ديگر درد پا واكنش آلرژيايي به رنگ يا جنس كفش و جوراب، محدوديت گردش خون و حالت شديد پاي ورزشكار (رشد قارچ تريكوفيتوم رو به روم در كف پا) ا ست.

درمان درد پا
وقتي گرفتار درد پا شويد،‌تمام مدت بي قراريد. در اينجا راه‌هايي براي تسكين آن گفته مي‌شود:
كفش‌هايتان را درآوريد. هر وقت فرصت مي‌كنيد كفش‌هايتان را درآوريد يا اصلا دمپايي بپوشيد. (اگر بيماري قند داريد، كفش را در نياوريد.)
پاها را بلند كنيد. در آخر روز، دراز بكشيد و پاهايتان را بالاتر از سطح بدن قرار دهيد. اين كار باعث برگشت مايعات جمع شده در پا شده و درد و گاهي نيز تورم و فشار را كاهش مي‌دهد.
كفش‌ها را عوض كنيد. عوض كردن نوع كفش در طول روز فشار روي پا را كاهش مي‌دهد. هر وقت مي توانيد،‌كفش راحت بپوشيد و كفش هاي شيك ناراحت را كنار بگذاريد.
بعضي رنگ‌هاي صنعتي مصرف شده در كفش و جوراب باعث التهاب تماسي پوست مي شود كه خارش،‌قرمزي و سوزش را به دنبال دارد. اگر فكر مي كنيد ناراحتي شما ناشي از نوع كفش يا جوراب است،‌چند روز آن را عوض كنيد تا مطمئن شويد.
پا را خيس كنيد. خيساندن پاها به مدت 20 دقيقه در روز خوب است ( به شرطي كه بيماري قند نداشته باشد. چون اين كار ممكن است پا را خشك تر كرده و اگر آب داغ باشد، ممكن است احساس نكنيد و پوست را بسوزانيد). بعد از آن، پا را حتما با كرم مرطوب كنيد.
پا را ماساژ دهيد. ماساژ دادن روزانه پا با كرم مرطوب كننده در تسكين پاي كساني كه تمام مدت سر پا هستند موثر است. كفش مناسب بخريد. وقتي كفش مي خريد. حتما نوع خوب آن را انتخاب كنيد. دقت كنيد: جلوي كفش بايد 12 ميلي متر فضاي خالي داشته باشد، پشت پاشنه محكم باشد و پاشنه كوتاه باشد. كفش بندي هم بهتر از كفش بدون بند است. هر دو لنگه كفش را با جورابي كه هميشه آن را مي پوشيد با دقت امتحان كنيد. پهن‌ترين جاي پا بايد در پهن‌ترين جاي كفش قرار گيرد. هميشه در بعدازظهر كفش بخريد چون در طول روز پايتان ورم مي‌كند.
كفش بزرگ بپوشيد. اگر دچار نوروم مورتون هستيد، كفش بزرگ با كفي مخصوص بپوشيد. براي درد شديد و مداوم با پزشك ممكن است درمان دارويي يا جراحي براي آزاد كردن عصر با به عنوان آخرين راه حل پيشنهاد كند. /ع
پاسخ
13-10-2013، 05:44 AM, (آخرین ویرایش: 13-10-2013، 05:45 AM، توسط computerwoman.)
ارسال: #5
RE: علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
با درد پا چه کنیم؟

کشیدگی پا اصطلاحی کلی برای دردهای شدید پا در اثر کار بیش از حد آن است.

درد پا

همیشه آسیب‌دیدگی اولین گمان برای درد پا است. چیزی مثل شکستگی استخوان کاملاً واضح است، چون معمولا به‌دنبال یک حادثه روی می‌دهد. پارگی یا کشیدگی ماهیچه هم همین‌طور. اما آسیب ناشی از کار زیاد، به‌تدریج ظاهر می‌شود. از جمله این ناراحتی‌ها چیزی است به نام کشیدگی پا که در ورزشکاران زیاد دیده می‌شود.

 

کشیدگی پا اصطلاحی کلی برای دردهای شدید پا در اثر کار بیش از حد آن است. کشیدگی پا علل مختلفی دارد؛ از جمله دویدن روی سطوح سفت، پوشیدن کفش نامناسب، گرم نکردن بدن و تمرین‌های سخت ورزشی.

 

پا هدف انواعی از بیماری‌های دردناک سیاهرگ و سرخرگ‌ها نیز هست. التهاب سیاهرگ همراه با لخته شدن خون در آن احساس سنگینی و درد و سوزش زیر پوست را ایجاد می‌کند. در نوعی سطحی این بیماری قرمزی مختصر پوست دیده می‌شود که اهمیت چندانی ندارد. اما در نوع عمقی آن ممکن است زخم‌های پوستی هم دیده شود و لخته خون درون رگ در صورت کنده شدن می‌‌تواند به شش‌ها رفته و باعث مرگ شود.
خود پا ممکن است گرفتار فشردگی عصب شود که ایجاد سوزش، گزگز، کرختی و ضعف می کند. این نوع درد اغلب در کسانی دیده می‌شود که به‌مدت طولانی می‌نشینند، می‌ایستند، چمباتمه می‌زنند، یا زانو می‌زنند

علاوه بر این ها، جریان ناکافی خون ناشی از سخت‌شدن سرخرگ‌های پا ممکن است به لنگیدن متناوب پا منجر شود. فرد مبتلا هنگام راه ‌رفتن احساس مبهم گرفتگی عضله می‌کند (چون ماهیچه نیاز به خون اکسیژن‌دار بیشتری دارد) و این حالت با استراحت از بین می‌رود.

لنگیدن متناوب، که نسبتاً شایع است، معمولاً پا را گرفتار می‌کند، اما گاهی در ران هم دیده می‌شود. به‌طور نادر، مشکل گردش خون ناشی از نازک شدن دیواره سرخرگ پشت زانو است.

 

درد پا امکان دارد از جایی غیر از پا، مخصوصا از ستون مهره‌ها، سرچشمه بگیرد. هر ناهنجاری صفحات بین مهره‌ای یا ستون‌فقرات – مثل تومور یا عفونت – ممکن است با درد پا و بدون درد پشت خود را نشان دهد.

درد سیاتیک یکی از شایع‌ترین این نوع درد است. عصب سیاتیک از ستون مهره‌ها به پا می‌رود و نشستن طولانی روی یک صندلی سفت یا محکم بستن یک کمربند، باعث فشردن قسمت بالای عصب شده و در پا ایجاد درد می‌کند.

 

خود پا هم ممکن است گرفتار فشردگی عصب شود که ایجاد سوزش، گزگز، کرختی و ضعف می کند. این نوع درد اغلب در کسانی دیده می‌شود که به‌مدت طولانی می‌نشینند، می‌ایستند، چمباتمه می‌زنند، یا زانو می‌زنند.

 

بالاخره علت درد ممکن است در استخوان باشد؛ مثلا التهاب مغز استخوان و عفونت استخوانی همراه با درد شدید است.

 

درمان درد پا

علائم را با دقت بررسی کنید. ببینید چه چیز درد پای شما را بدتر و چه چیز آن را بهتر می‌کند. مخصوصا به‌ نوع فعالیتی که بر شدت یا طول مدت درد موثر است توجه کنید.

 

- اگر حرکت دادن مداوم یا مکرر پا جزئی از کار شما است، بهتر است در فواصل کاری استراحت کنید.

 

- پا را خنک کنید. گذاشتن کیسه یخ روی پا برای چند روز، جهت تسکین درد ناشی از آسیب‌دیدگی مؤثر است. هر بار تکه‌های یخ را در حوله‌ای پیچیده‌ و به‌ مدت 15 دقیقه روی ناحیه دردناک بگذارید. اما فقط در دردهای ناشی از آسیب‌دیدگی یخ به‌کار ببرید، چون یخ درد بیماری‌های عروقی را تشدید می‌کند.
بستن پا با بند مخصوص

 

- پا را ببندید. باندپیچی کشی، درد و ورم ماهیچه‌های جلو و پشت ران را تسکین می‌دهد. برای تسکین درد التهاب همراه با لخته سیاهرگی، پوشیدن جوراب واریس خوب است. پوشیدن زانوبند ممکن است رگ‌ها را فشرده و با کم کردن جریان خون، درد پا را بیشتر کند.

 

- پا را بلند کنید. بالا گرفتن پای آسیب دیده، مایع جمع شده در آن را تخلیه کرده و درد و ورم را کم می‌کند. این کار سنگینی دردناک ناشی از التهاب همراه با لخته سیاهرگی را نیز کاهش می‌دهد.

 

- پا را گرم کنید. گرم‌کردن ملایم پا، درد ناشی از گرفتاری‌های عروقی مثل التهاب همراه با لخته سیاهرگی را تسکین می‌دهد. اما تا سه روز بعد از آسیب‌دیدگی پا را گرم نکنید، چون این کار، ورم آن را بیشتر می‌کند.

 

پیشگیری از درد پا

اگر درد پا مرتبا شما را آزار می‌دهد، می‌توانید از شروع آن جلوگیری کنید.
بستن کمربند سفت، پوشیدن شلوار تنگ و گذاشتن کیف پول در جیب عقب شلوار می‌‌تواند باعث درد سیاتیک شود

- پا را مثل قلب خود بدانید. همان طرز زندگی که از حمله قلبی جلوگیری می‌کند، از دردهای عروقی پا هم مانع می‌شود. سیگار نکشید، چربی نخورید و وزن اضافی را کم کنید. ورزش منظم، مخصوصا پیاده‌روی، جریان خون پاها را به‌خوبی حفظ می‌کند.

 

- ورزش خود را تغییر دهید. کسانی که دچار کشیدگی پا هستند، باید فعالیتی را که باعث درد می‌شود (که غالبا دویدن است) کنار بگذارند و به ورزش ملایم‌تری مثل دوچرخه‌سواری یا شنا روی آورند.

 

- شکم را ورزش دهید. راست نشستن و کارهایی که ناحیه شکم را ورزش می‌‌دهند، خستگی و ناراحتی کمر را هم کاهش داده و درد پای ناشی از آن را تسکین می‌‌‌د‌هد.

 

- جیب خود را خالی کنید. گذاشتن کیف پول در جیب عقب شلوار می‌‌تواند باعث درد سیاتیک شود. بستن کمربند سفت و پوشیدن شلوار تنگ هم عصب سیاتیک را تحریک می‌کند.

 

- بالشتک بگذارید. بالشتک زانو و صندلی‌های بالش‌دار، درد ناشی از سطوح سفت و فشار بر عصب سیاتیک را کم می کنند.

 

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

- درد بیش از سه روز دوام دارد.

- کرختی، سردی، یا ضعف هم در پاها احساس می‌شود.

- درد هم در ساق و هم در ران پا است.

- تغییر رنگ پوست، زخم یا برآمدگی نرم زیر پوست احساس می‌شود.

- به‌دنبال ضربه، تورم و تغییر رنگ پا دیده می‌شود، یا احتمال آسیب دیدن استخوان پا را می‌دهید.

- آسیب ناشی از کار زیاد بعد از سه هفته خوب نمی‌شود.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز

علت های پا درد چیست ؟

سلامت نیوز: بیدار ی شبانه به علت درد پا تجربه خوبی نیست. علت درد در بیشتر موارد گرفتگی، زمین خوردن، پیچ خوردگی و آسیب دیدن استخوان ها، عضله و مفصل است.

به نوشته «Thirdage» پادرد ممکن است به دلیل کم آبی یا کار کشیدن بیش از حد از عضله باشد. هنگامی که سرگرم فعالیت هستید، تمام قسمت های بدن درگیر می شود و فشار بیش از حدی را روی برخی از قسمت های بدن وارد می کند که آن زمان متوجه نمی شوید. ولی هنگام خواب شب درد پا که نشانه خستگی بیش از حد است به سراغ شما می آید.

در برخی موارد بیماری های حاد مانند دیابت، اعتیاد به مشروبات الکلی، سرطان و کمبود ویتامین به درد هر دو پا منجر می شود. برخی بیماری ها نیز باعث ضعف در پا و در نتیجه درد پا می شود.

علت درد پا:

* کم شدن آب بدن یا پایین بودن میزان پتاسیم، سدیم، کلسیم یا منیزیم در خون.

* خستگی مفرط عضله یا وارد شدن فشار بیش از حد به عضله

* افراط در ورزش یا نگه داشتن عضله ای در یک حالت به مدت طولانی

* نشستن طولانی مدت در یک حالت که به گرفتگی شدید عضله می انجامد.

* برخی افراد نیز بدون دلیل خاصی مستعد به درد پا هستند.

پیش گیری:

* مایعات به اندازه کافی مصرف کنید زیرا کم آبی علت اصلی گرفتگی عضله است.

* کشش پس از ورزش اهمیت زیادی دارد. از ورزش بیش از حد بپرهیزید تا بر اثر فشار آمدن روی عضله درد به وجود نیاید.

* به آرامی عضله گرفته را بکشید و ماساژ دهید.

* از مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات بپرهیزید.

* هنگامی که روی تخت دراز کشیده اید انگشتان پا را به آرامی به طرف زانو بالا بکشید.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
13-10-2013، 05:46 AM, (آخرین ویرایش: 13-10-2013، 05:48 AM، توسط دکتر.)
ارسال: #6
RE: علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
درد ساق پا ،- درد یا زق‌زق در شب   
ساق پا معمولاً آرام و بدون ناراحتی است، ولی درد آن بسیار گرفتارکننده است. چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ - درد در هنگام فعالیت‌ وجود دارد و فوراً با استراحت تسکین می‌یابد. - درد یا زق‌زق در طول...


ساق پا معمولاً آرام و بدون ناراحتی است، ولی درد آن بسیار گرفتارکننده است.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- درد در هنگام فعالیت‌ وجود دارد و فوراً با استراحت تسکین می‌یابد.
- درد یا زق‌زق در طول شب وجود دارد.
- ساق آسیب‌دیده است و درد، رنگ‌پریدگی، یا تورم بعد از ۲۴ ساعت ادامه دارد.
- درد بدون علتی بیش از سه روز ادامه دارد.

- برآمدگی نرمی در زیر پوست ساق احساس می‌شود.

- درد ساق پا نشانهٔ چیست؟
ساق پا معمولاً آرام و بدون ناراحتی است، ولی درد آن بسیار گرفتارکننده است. این درد علل مختلف دارد.
آسیب حاد یا طولانی ساق احساس ساطوری شدن آن را تداعی می‌کند. بالا و پائین رفتن مداوم از نردبان یا پیچ خوردن پا در هنگام ورزش باعث کشیدگی یا پارگی ماهیچه یا زردپی ساق پا می‌شود.
درد ساق پا ربطی به پیری ندارد. ماهیچه‌های ساق نقاط حساس گرفتاری‌های گردش خون هستند. درد ناگهانی آنها در هنگام فعالیت، مثلاً وقت رفتن، معمولاً علامت نارسائی سرخرگی است. یعنی سرخرگ‌ها قادر به تأمین خون و اکسیژن مورد نیاز این ماهیچه‌ها نیستند. این حالت معمولاً در تصلب شرائین (سخت سرخرگی) روی می‌دهد.
از طرف دیگر، درد و تورم ساق در هنگام استراحت نشانهٔ نارسائی سیاهرگی است. در این مورد، خون از ماهیچه‌های آن نمی‌‌تواند خارج شود و تجمع آن درد ایجاد می‌کند.
نارسائی سرخرگی شایع‌تر است و معمولاً به شکل لنگیدن متناوب خود را نشان می‌دهد. این درد خیلی سریع شروع می‌شود و پایان می‌یابد.

درد همیشه به دنبال فعالیت می‌آید، یعنی وقتی ماهیچه نیاز به خون بیشتر دارد، و بعد از پنج یا ده دقیقه استراحت آرام می‌گیرد.
لنگیدن متناوب را مثل سکته قلبی در پاها بدانید. اگر جریان خون آن متوقف شود، نیاز ماهیچه به خون برآورده نمی‌شود و سکته روی می‌‌دهد. با استراحت فوری، خون کافی به ماهیچه می‌رسد و درد از بین می‌رود.
لنگیدن متناوب نسبتاً خوش‌خیم و قابل درمان است، ولی افراد مبتلا به نارسائی پیشرفته سرخرگی دچار درد در هنگام استراحت نیز می‌شوند.

آگهي

در این حالت، جریان خون چنان کاهش یافته است که درد در هنگام استراحت و خواب نیز روی می‌دهد. در بدترین حالت زخم‌های دردناک و دیر التیام یا قانقاریا نیز دیده می‌شود.
برگشت خون در اثر نارسائی سیاهرگی ممکن است به التهاب سیاهرگ و لخته شدن خون در آن منجر شود. انواع سطحی آن که به‌صورت رگ واریسی قرمز و حساس در زیر پوست دیده می‌شود، زیاد نگران کننده نیست. ولی انواع عمقی درد بیشتر پیدا می‌کند و بیشتر خطر کنده شدن لخته و رفتن آن به جاهای دیگر بدن دارد. هر دو این حالات حساسیت، زق‌زق کردن و سنگینی ایجاد می‌کند.

- درمان درد ساق
اگر دچار درد راجعه یا درد راه رفتن هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در اینجا توصیه‌هائی برای کاهش آن گفته می‌شود.
اصول چهارگانه را رعایت کنید. استراحت، گذاشتن متناوب یخ در طول روز بر روی آن، بستن با بند کشسان، و گذاشتن بالش در زیر پا بهترین کار برای تسکین درد ساق است. استراحت مطلق و بلند کردن پا به کاهش تورم و سنگینی همراه با واریس کمک می‌کند.
مسکن بخورید. داروهای بدون نسخه ضدالتهابی مثل آسپیرین و ایپوبروفن درد و تورم ناشی از آسیب‌دیدگی یا واریس ساق را کاهش می‌دهند.

پیاد‌ه‌روی کنید. گرچه راه‌رفتن باعث لنگیدن متناوب می‌شود، پیاده‌روی اولین قدم در درمان آن است. باید تا آنجا که تحمل درد را دارید راه بروید و آنگاه بایستید. هر روز کمی بیشتر و مسافت طولانی‌تری راه بروید. ناراحتی به‌تدریج کاهش خواهد یافت.

سیگار نکشید. مبتلایان به لنگیدن متناوب باید سیگار را ترک کنند. چون سیگار باعث سخت سرخرگی شده و جریان خون را کم می‌کند.
پا را گرم کنید. گذاشتن بالشتک گرم، نه داغ، درد واریس‌های سطحی را کم می‌کند. گرما را برای آسیب‌دیدگی تازه به‌کار نبرید، چون التهاب آن را تشدید می‌کند و التیام را به تأخیر می‌اندازد.
جوراب واریس بپوشید. با تجویز پزشک جوراب واریس مناسب بپوشید تا جریان خون کافی شود و درد ناشی از نارسائی سیاهرگی تسکین یابد.
عمل جراحی کنید. برداشتن سیاهرگ آسیب‌دیده نارسائی شدید سیاهرگی را برطرف می‌کند. داروهای ضد انعقاد نیز مفید است. تسکین درد شدید نارسائی سرخرگی با روش‌هائی مثل استفاده از بالون برای بازکردن رگ یا جراحی آن انجام می‌شود.
.


گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی

درد کف پا، علل و درمان آن
درد کف پا گاه مشکلات عمده اي ايجاد مي کند. طبق نتايج بررسي ها، درد پا ممکن است به ۸ علت به وجود آيد. بيماري هايي که روي گردش خون تاثير مي گذارد و توزيع نامناسب چربي ها در بدن مي تواند زمينه اين مشکل را فراهم مي کند.

علل :

* آرتروز، نقرس و استئوآرتريت: مفصل هاي متعددي در کف پا وجود دارد که نسبت به اين نوع بيماري آسيب پذير است.

* بيماري پارکينسون: اين نوع و بيماري هاي ديگري که کنترل عضلات را دشوار مي کند، روي کف پا نيز اثر خواهد گذاشت.

* فشار خون بالا: به علت تراکم مايعات در بدن، کف پا متورم مي شود.

* چاقي مفرط: وزن زياد، فشار مضاعفي روي کف پا وارد مي کند.

* پوکي استخوان: با از دست رفتن استخوان در قسمت کف پا، درد ايجاد مي شود.

* حاملگي: اضافه وزن در اين دوران به کف پا فشار وارد مي کند.

* بيماري کليه، سکته قلبي و کم کاري تيروئيد: تمامي اين اختلالات که باعث تراکم مايعات در بدن مي شود، در ناحيه کف پا درد ايجاد مي کند.

* پيري: در برخي افراد با بالا رفتن سن، کف پاها پهن تر و باعث بروز درد در اين ناحيه مي شود.

 

مراقبت از کف پا:

* معاينه: به طور منظم کف پاي خود را در زمينه بريدگي، زخم و ... بررسي کنيد تا در صورت بروز مشکل به موقع متوجه شويد.

* کفش هاي راحت: کفش هايي راحت و به اندازه انتخاب کنيد.

* ناخن هاي انگشتان پا را کوتاه کنيد: ناخن هاي بلند پا به جوراب گير مي کند و يا به علت تماس با نوک کفش، باعث ايجاد درد خواهد شد. البته بهتر است ناخن ها را تا ته کوتاه نکنيد.

* بهداشت: رعايت بهداشت با شستن کف پا و بين انگشتان مانع به وجود آمدن هر نوع عفونت قارچي خواهد شد.

* جوراب بپوشيد: در صورت استفاده از کفش هاي جلو بسته هميشه جوراب پا کنيد تا نوک انگشتان به نوک کفش ماليده نشود.

* ماساژ و کش دادن: هر چه قدر که بتوانيد، کف پاي خود را ماساژ و کش دهيد. اين امر مانع ورم کف پا مي شود.

* زمان درست خريد: در هنگام ظهر، کف پا به علت متورم شدن به بزرگ  ترين اندازه خود مي رسد.

* کفش هاي پاشنه بلند: پاشنه هاي بيشتر از ۳ سانت براي سلامت پا مضر است. جا به جايي وزن روي انگشتان پا به هنگام راه رفتن و يا ايستادن مي تواند علاوه بر ايجاد درد فراوان، آسيب دائمي به همراه داشته باشد.كف پای دردناك مشكل شایعی است. درد در استخوان كنار انگشت شست، پینه ها و میخچه ها،‌ درد انگشتان پا، التهاب مفاصل و آرتروز از علل شایع درد پا هستند. درد پشت پاشنه معمولا به علت التهاب تاندون آشیل و یا بورسیت (التهاب كیسه ای كه حاوی كمی مایع است و بین تاندون و استخوان قرار می گیرد) ایجاد می شود.


شایعترین علت ایجاد كننده ی درد كف پا التهاب نوعی بافت همبند است كه در این ناحیه قرار گرفته است و در اصطلاح آناتومی به آن فاشیا گفته می شود.

مكانیسم آسیب دیدگی چگونه است؟
- وارد شدن مكرر نیروی كششی و فشاری به قوس كف پا.

-اختلال آناتومی كف پا كه نیروی زیادی را به این ناحیه وارد كند مانند كف پای صاف.

- وجود دوره هایی از آسیب دیدگی و بهبود این ناحیه.

- سپس در اثر آسیب واسطه های شیمیایی التهابی آزاد می شوند كه درد ایجاد می كنند.

- در برخی موارد كف پای صاف ممكن است در مواردی در این ناحیه به صورت خودبخود دچار پارگی شود.

- در اثر التهاب بافت آسیب دیده به صورت بافت همبند (اسكار) ترمیم می شود و آهكی شدن بافتی (كلسیفیكاسیون) ایجاد می شود كه دردناك خواهد بود.

عوامل خطر:
سن بالای 40 سال

اضافه وزن

بی تحرك بودن فرد

كاهش حركات رو به بالای مچ پا (دورسی فلكشن)

راه رفتن مكرر روی سطوح سخت

پوشیدن كفش تخت

شواهد كافی مبنی بر ارتباط شغل با التهاب بافت همبند كف پا (فاشئیت پلنتار) وجود ندارد و نمی توان آن را یك آسیب شغلی دانست.

علائم:
درد ممكن است در یك محل مشخص احساس نشود. ممكن است درد در زیر پاشنه، پشت پا یا در مچ پا احساس گردد. اما اگر درد به قسمت جلوی پا، پنجه ها و یا به ساق پا انتشار پیدا كند ممكن است آسیب نخاع كمری مطرح باشد.

درد در اوایل صبح و با گذاشتن پا روی زمین بدتر می شده و پس از یك دوره استراحت بهتر می شود اما معمولا در طول روز و با حركت بیشتر پاها درد بهتر می شود. ماهیت درد حالت كششی و از هم گسیختگی دارد.
در معاینه خم كردن مچ پا به بالا (حركت دورسی فلكشن) به علت ایجاد كشش در بافت همبند كف پا (فاشیا) موجب ایجاد درد می شود. معمولا تورم وجود ندارد یا كم است.

تشخیصهای افتراقی:
اگرچه شایعترین علت درد پاشنه التهاب بافت همبندی كف پا (فاشیای پلنتار) است اما عوامل دیگری نیز می توانند عامل این مشكل باشند و به خصوص اگر مشكل بیمار به درمان جواب ندهد باید مد نظر قرار گیرند.

سندرم پاشنه ی كبود:
این مشكل در افراد مسن چاق یا افراد جوانتری كه ورزشكار هستند و روی سطوح سخت ورزش می كنند ممكن است روی دهد. درد معمولا عقبتر و در ناحیه خلفی تری است و زیر بالشتك چربی استخوان پاشنه احساس می شود. كفی های مخصوص ممكن است تجویز شوند و یا درمانهای دیگری صورت گیرند.

 

بورسیت زیر پاشنه:
بورسیت یا التهاب كیسه ای كه حاوی كمی مایع است و بین تاندون و استخوان قرار می گیرد.
ممكن است در ناحیه زیر استخوان پاشنه ایجاد شود كه بیشتر در افراد مسنی كه كفش جدیدی را پوشیده اند روی می دهد. ممكن است یك تورم حساس به لمس در زیر پاشنه ایجاد شود كه درد با خم كردن پنجه و حركت مچ پا تغییری نمی كند. درمان با بیرون كشیدن مایع ملتهب و یا تزریق دارویی ممكن است موثر باشد.

سندرم تونل تارس:
یكی از عصبهای پا از زیر عناصری عبور می كند كه برخی اوقات ممكن است تحت فشار عناصر اطراف خود قرار گیرد. در این صورت درد، بی حسی و احساس سوزش در قسمت داخلی پا، مچ یا حتی ساق پا روی می دهد. این علائم در یك محل خاص احساس نمی شود و شبها بدتر می شود. این مشكل ممكن است با دیابت، كم كاری تیروئید، التهاب مفاصل و اختلالات آناتومیك پا مانند كف پای صاف مرتبط باشد. تزریق استروئید در كنار درمان عامل زمینه ای می تواند كمكم كننده باشد.

علل دیگر:
در موارد نادری ممكن است درد پاشنه علت مهمتری داشته باشد به خصوص اگر درد علیرغم درمان 6-3 ماه طول بكشد.

 

نقرس در موارد نادری ممكن است با علائمی شبیه به التهاب بافت همبند كف پا بروز كند.
در موارد نادری مشكلات دیگری مثل فیبروساركوما، متاستاز، جسم خارجی، اوستئومیلیت، توبركلوزیس نیز می توانند علت این مشكل باشند.


تشخیص :
تشخیص معمولا بالینی و از طریق معاینه است اما ممكن است در مواردی نیاز به انجام رادیوگرافی،‌آزمایش خون و یا آزمایشات هدایت عصبی باشد. اگر پس از سه ماه درمان مشكل برطرف نشود در مواردی سونوگرافی ویا ام.آر.آی ممكن است درخواست شوند.

درمان:
درمان به شدت علائم بستگی دارد.

در موارد خفیف :
آموزش به منظور كاهش فشاری كه بر پاها وارد می شوند، كاهش وزن و عدم فعالیت بر روی سطوح سخت، كفی كفش طبی و مناسب، تمرینات كششی غیر فعال، استفاده از سرما و گرما، ماساژ مالشی كف پا، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی توصیه می شوند.

در موارد درد با شدت متوسط :
در این موارد ممكن است فرد به سطوح تخصصی تر ارجاع داده شود. علاوه بر درمانهای فوق، ‌فیزیوتراپی، تزریق داروهای بی حس كننده و ضد التهاب،‌ آتل شبانه از جنس سخت و آتل غیر ثابت هنگام راه رفتن.

 

چند نوع ورزش برای درمان درد کف پا:


1- کشش انگشت پا

پاشنه پا را روی زمین قرار دهید.

با دستتان، انگشت شست پا را به طرف بالا و پایین بکشید.

انگشت شست را به طرف عقب بکشید و 15 تا 30 ثانیه در همان حالت بمانید.

چند مرتبه در روز و هر بار 2 تا 4 مرتبه این حرکت را انجام دهید.

 

2- کشش ساق پا

در مقابل یک دیوار بایستید. کف دستانتان را روی دیوار قرار دهید.

پای مبتلا را یک قدم عقب تر از پای دیگر قرار دهید.

پاشنه پای درگیر باید بر روی زمین باشد.

زانوی پای سالم را کمی خم کنید تا در پای عقبی احساس کشش کنید.

مدت 15 تا 30 ثانیه در همان حالت بمانید.

این حرکت را 2 تا 4 مرتبه در روز انجام دهید.


3- کشش حوله ای

در قسمت شکم پا (زیر انگشتان پا) حوله ای را قرار دهید و با دستانتان دو طرف حوله را بگیرید.

حوله را به آرامی بکشید تا زانوی شما صاف شود.

مدت 15 تا 30 ثانیه در همان حالت بمانید.

این حرکت را 2 تا 4 مرتبه در روز انجام دهید.


4- کشش نشسته ای

بر روی صندلی بنشینید و یک پای خود را بر زانوی پای دیگر قرار دهید.

انگشتان پایتان را با دست بگیرید و آنها را به طرف عقب بکشید تا احساس کشش نمایید.

مدت 15 ثانیه در همان حالت بمانید.

این حرکت را 3 مرتبه در روز انجام دهید.


5- کشش آشیل

شکم پایتان را بر روی یک پله قرار دهید و پاشنه را به طرف پایین فشار دهید تا در قوس کف پایتان احساس کشش کنید.

15 تا 30 ثانیه در همان حالت بمانید و سپس شل کنید. این کشش را 3 مرتبه انجام دهید.


6- گرفتن حوله

پاشنه پایتان را روی زمین بگذارید و با انگشتان پایتان سعی کنید حوله را از زمین بردارید.

سپس استراحت کنید.

این ورزش را 10 تا 20 بار انجام دهید.

هنگامی که توانستید به راحتی حوله را بردارید، به جای حوله، کتاب و یا وزنه سبک را از زمین بلند کنید.

 

7- ورزش تعادل

در کنار یک صندلی بایستید، پای آسیب دیده را دورتر از صندلی قرار دهید.

پشتی صندلی را بگیرید. روی پای آسیب دیده بایستید و زانوی پای دیگر را خم کنید.

الف) دستی را که دورتر از صندلی قرار دارد، دراز کنید. این حرکت را دو بار و هر بار 10 مرتبه انجام دهید.

ب) درهمان موقعیتی که قرار دارید، دستی را که دورتر از صندلی قرار دارد، به گوشه دیگر صندلی (که از شما دورتر است) برسانید.

این حرکت را دو بار و هر بار 10 مرتبه انجام دهید.


8- بالا بردن پاشنه پا

در حالی که پشت یک صندلی ایستاده اید، بدن و پاشنه خود را بالا ببرید و بر روی انگشتان پا به مدت 5 ثانیه بایستید.

سپس به آرامی بدن خود را پایین بیاورید.

این حرکت را دو بار و هر بار 15 مرتبه انجام دهید.

اولین بار ، 30 ثانیه استراحت کنید و سپس دومین بار را اجرا کنید.

هنگامی که این ورزش را توانستید با درد کمی انجام دهید، سعی کنید با پای آسیب دیده، بدن خود را پایین بیاورید.


9- دراز کردن مفصل ران

بر روی شکم دراز بکشید. کف دست ها را روی زمین قرار دهید.

عضلات شکمتان را سفت کنید.

باسن و عضلات پای آسیب دیده را سفت کرده و 20 سانتیمتر از زمین بلند کنید.

پاها باید صاف باشند و 5 ثانیه در همان حالت بمانید.

سپس به آرامی پا را پایین بیاورید.

این حرکت را دو بار و هر بار 15 مرتبه انجام دهید.


10- بلند کردن یک طرفه پا

بر روی یک طرف بدن و روی پای سالم دراز بکشید.

عضله جلویی ران پای آسیب دیده را منقبض کنید و پای آسیب دیده را 20 تا 25 سانتیمتر بالا ببرید و از پای سالم جدا کنید.

پا باید صاف باشد. سپس به آرامی پایین بیاورید.

این حرکت را دو بار و هر بار 15 مرتبه انجام دهید.


11- چرخش قوطی فریز شده

کف پای خود را روی یک قوطی سرد قرار دهید.

از پاشنه تا وسط قوس کف پایتان، قوطی فریز شده را به طرف جلو و عقب بچرخانید.

این چرخش را 3 تا 5 بار تکرار کنید.

بهتر است این ورزش را قبل از شروع کارها و در صبح انجام دهید.

 

گروه خانواده جام نیوز /
پاسخ
21-08-2014، 02:41 PM, (آخرین ویرایش: 21-08-2014، 02:46 PM، توسط دکتر.)
ارسال: #7
RE: علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
سنـدرم بـی قـراری پـا وضعیتی است که حین نشستن یادراز کشیدن، در نواحی پاها فوق العاده احساس ناراحتی و بی قراری می کنید. ایـن مشکل معمولاً باعث می شود احساس کنید که باید فوراً بلند شـده و کـمی قدم بزنید؛ و با اینکار احساس ناراحتی و بیقراری در پاهـا از بین میرود.

این بیماری هم در زنان و هم در مردان بوجود می آید، ممکن است در هر سنی فرد را مبتلا کرده و با بالا رفتن سن نیز بدتر شود. سندرم بی قراری پا می تواند باعث برهم زدن خواب شبانه شده —که منجر به خوب آلودگی در روز می شود—و مسافرت را نیز برای فرد مشکل کند.

برای بهبود این وضعیت می توانید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کرده و در جهت مراقبت از خود قدم بردارید. استفاده از دارو نیز گاهی برای بسیاری از مبتلایان به این بیماری کمک کننده بوده است.

علائم و نشانه ها

افراد معمولاً حس ناخوشایند این سندرم را به صورت "درد عصبی، همراه با سوزش و خارش" در نواحی ران ها، ساق پا، و دست ها توصیف می کنند. معمولاً پیش نمی آید که افراد این درد را جزء درد، گرفتگی و کرختی عضلات توصیف کنند. برخی از علائم و نشانه های این بیماری عبارتند از:

حین عدم فعالیت ایجاد می شود: این احساس معمولاً در مواقعی که مدتی طولانی است که دراز کشیده اید و یا  نشسته اید، مثلاً در اتومبیل، هواپیما یا در سینما ایجاد می شود.
با حرکت تسکین می یابد: درد این مشکل با بلند شدن و حرکت کردن از بین می رود. مردم معمولاً به طرق مختلف با این مشکل مقابله می کنند—با کشیدن، تکان آهسته پاها، قدم زدن روی زمین، ورزش.
شب هنگام علائم مشکل حادتر می شود: علائم این مشکل معمولاً در طول روز کمتر آزاردهنده هستند و با آمدن شب بدتر می شوند.
باز وبسته کردن پا درطول شب: مشکل خواب رفتن پا با حرکت های دوره ای و متناوب اعضای بدن حین خواب مربوط است. پزشکان سابقاً این مشکل را میوکلونوس یا تشنج ماهیچه ها می نامیدند اما اخیراً آن را حرکت های دوره ای اعضای بدن حین خواب می خوانند. در این روش شما حین خواب بی اختیار پاها را خم کرده و باز می کنید—بدون اینکه از انجام آن آگاه باشید—که معمولاً خواب را برای همسرتان دشوار میکند. این باز و بسته کردن پا ممکن است صدها بار طی شب تکرار شود. اگر پای شما مدام خواب می رود، می توانید این حرکت های باز و بسته کردن را در طول روز نیز انجام دهید. تقریباً چهار نفر از هر 5 نفر افراد مبتلا به سندرم خواب رفتگی پا، در طول شب مدام پاهایشان را باز و بسته می کنند.
خوابیدن یا ماندن در حالت خواب برای اکثر افراد مبتلا به سندرم بی قراری پا مشکل است. بی خوابی حاصل منجر به بروز احساس خواب آلودگی در طول روز می شود اما این مشکل باعث می شود حتی خواب روز را هم نتوانید لذت ببرید.

گرچه سندرم بی قراری پا موجب بروز هیچ نوع مشکل و ناراحتی دیگر نمی شود اما علائم آن از ناراحتی آزاردهنده به وضعیتی واقعاً غیرقابل تحمل متغیر است. درواقع، کاملاً عادی است که گاهی علائم این مشکل شدت می گیرند و در دوره ای موقتاً ناپدید می شوند.

سندرم بی قراری پا ممکن است در هر سنی فرد را گرفتار کند، حتی در دوران کودکی. اکثر بزرگسالانی که به این مشکل مبتلا هستند می توانند به یاد بیاورند که در دوران کودکی نیز با چنین ناراحتی هایی در نواحی پا مواجه می شدند که باعث می شده والدینشان پاهایشان را بمالند تا بتوانند به خواب بروند. اما این مشکل با بالا رفتن سن متداول تر می شود.

عوامل پیدایش

در بسیاری موارد، هیچ عامل مشخصی برای بروز سندرم بی قراری پا وجود ندارد. محققان گمان می برند که این مشکل ممکن است به خاطر عدم توازن ماده شیمیایی دوپامین در مغز باشد. این ماده شیمیایی مسئول فرستان پیام برای کنترل حرکات عضلانی است.

سندرم بی قراری پا معمولاً به صورت ارثی در خانواده منتقل می شود به ویژه اگر فرد از کودکی به این مشکل مبتلا بوده باشد. محققان محل هایی روی کروموزوم ها پیدا کرده اند که ژن سندرم بی قراری پا می تواند در آن وجود داشته باشد.

استرس علائم این سندرم را بدتر می کند. بارداری و تغییرات هورمونی نیز ممکن است به طور موقتی این مشکل را حادتر کنند. خیلی از خانم ها برای اولین بار حین بارداری با این مشکل مواجه می شوند، به ویزه در سه ماهه آخر بارداری. اما، در اکثر این خانم ها، علائم و نشانه های بیماری حدوداً یک ماه پس از وضع حمل برطرف می شود.

در اکثر موارد، سندرم بی قراری پا با هیچ بیماری دیگری در ارتباط نمی باشد. اما گاهاً می تواند با مشکلات زیر همراه باشد:

بیماری عصب ثانویه: این اسیبدیدگی به عصب ها در دست و پا گاهی به خاطر بیماری مزمنی مثل دیابت و اعتیاد به الکل ایجاد می شود.
کمبود آهن: حتی بدون ابتلا به کم خونی، کمبود آهن می تواند عامل پیدایش یا عود کردن سندرم بی قراری پا شود. اگر در سابقه سلامتیتان، خونریزی معده یا روده داشته اید، با قاعدگی های طولانی و شدید روبه رو بوده اید، یا دفعات زیادی خون داده اید، ممکن است کمبود آهن داشته باشید.
نارسایی کلیه: اگر دچار نارسایی کلیه هستید، ممکن است کمبود آهن هم داشته باشید. وقتی کلیه نتواند به خوبی کار کند، ذخیره آهن در خون کم میشود. این مشکل به همراه سایر مشکلات در شیمی خون، می تواند باعث پیدایش یا بدتر شدن سندرم بی قراری پا در شما شود.

تشخیص

برخی از افراد مبتلا به سندرم بی قراری پا ممکن است هیچوقت به دنبال درمان های پزشکی نروند چون می ترسند علائم مشکل در آنها انقدر پیچیده باشد که نتوانند به خوبی آنرا برای پزشک توصیف کنند یا گاهاً احتمال می دهند که مشکلشان چندان جدی تلقی نشود. برخی پزشکان علائم این مشکل را به عصبی بودن، استرس، کم خوابی،با درد و گرفتگی عضلانی نسبت می دهند. اما سندرم بی قراری پا در سالهای اخیر توجه بیشتری را از طرف رسانه ها و جامعه پزشکی به خود جلب کرده که باعث می شود اطلاعات مردم درمورد این مشکل بیشتر شود.

اگر تصور می کنید به این مشکل مبتلا هستید، حتماً با پزشک خانوادگی خود صحبت کنید. پزشکان با گوش دادن به توصیف شما از علائم بیماریتان و بررسی تاریخچه و سابقه پزشکیتان مشکل شما را تشخیص می دهند. پزشکتان ممکن است سوالاتی مانند این را از شما بپرسد:

آیا در نواحی پاها، احساس ناخوشایند و مور مور شدن می کنید، به صورتی که دلتان بخواهد همان موقع بلند شده و راه بروید؟
آیا حرکت کردن به از بین بردن این حس کمک می کند؟
آیا در حالت نشسته و شب ها این مشکل را بیشتر حس می کنید؟
آیا معمولاً مشکل به خواب می روید؟
آیا تا به حال به شما گفته اند که موقع خواب دست و پاهایتان را تکان میدهید؟
آیا فرد دیگری در خانواده تان به این مشکل مبتلاست؟
برای تشخیص سندرم بی قراری پا نمی توان از آزمایش خون یا سایر آزمایشات استفاده کرد. پاسخ های شما به پزشک کمک میکند بفهمد آیا به سندرم بی قراری پا مبتلا هستید یا نه و آیا برای تشخیص سایر مشکلاتی که منجر به این سندرم شده ایت، نیاز به آزمایش است یا خیر. آزمایش خون یا بررسی های عصبی برای تشخیص عامل این مشکل ضروری است.

پزشکتان ممکن است شما را به یک متخصص خواب معرفی کند تا ارزیابی های بیشتر روی این مشکل انجام گیرد. برای اینکار ممکن است لازم باشد یک شب در کلینیک بمانید تا عادات شما حین خوابیدن—مثلاً تکان دادن و باز و بسته کردن پا—بررسی شود. گرچه معمولاً برای تشخیص سندرم بی قراری پا از بررسی های خواب استفاده نمی شود.

درمان

گاهی اوقات، درمان عامل متضمن این مشکل مثلاً کمبود آهن یا بیماری عضب ثانویه به کاهش علائم سندرم بی قراری پا کمک میکند. کمبود آهن بدن را می توان با مصرف مکمل های آهن بهبود بخشید. اما دقت کنیدکه فقط تحت تجویز پزشک می توانید از این مکمل ها استفاده کنید.

اگر به سندرم بی قراری پا مبتلا هستید که هیچ عاملی متضمن آن وجود ندارد، درمان بر روی اصلاح عادات زندگی و دارو متمرکز خواهد بود. برخی داروهای تجویزی، که برای درمان سایر بیماری ها ساخته شده اند، می تواند به کاهش این ناراحتی ها کمک کند. این داروها عبارتند از:

داروهای بیماری پارکینسون: این داروها با تاثیر گذاشتن بر روی میزان پیامرسان شیمیایی دوپامین در مغز، میزان حرکت پاها را کاهش می دهد. این داروها عبارتند از: (pramipexole (Mirapex)، ropinirole (Requip،  و ترکیبی از carbidopa و (levodopa (Sinemet.
داروهای شبه افیونی: داروهای مخدر و مسکن می تواند به از بین بردن علائم خفیف تا حاد این مشکل کمک کند اما اگر به میزان بالا مورد استفاده قرار گیرند، ممکن است اعتیادزا باشند. برخی نمونه های این داروها عبارتند از: کودئین، ترکیبی از اوکسیکودون و استامینوفن، و ترکیبی از هیدروکودون و استامینوفن.
آرامبخش های عضلانی و داروهای خواب آور: این گروه از داروها، که benzodiazepine نامیده می شوند، به شما کمک می کند شب ها بهتر بخوابید. اما این داروها وجود این احساس را در پا کم نمی کند، همچنین ممکن است در طول روز در شما احساس خواب الودگی ایجاد کند. برخی از انواع متداول آن عبارتند از: clonazepam (Klonopin)، eszopiclone (Lunesta) Ramelteon (Rozerem)، temazepam (Restroil, Razapam)، zaleplon (Sonata) و (zolpidem (Ambien.
داروهای بیماری صرع: برخی داروهای مخصوص بیماری صرع از جمله، gabapentin (Neurontin می تواند برای بسیاری از بیماران مبتلا به سندرم بیقراری پا مفید باشد.
ممکن است آزمایشات مختلفی طول بکشد تا پزشکتان داروی مناسب و دوز مناسب شما را پیدا کند. ترکیبی از این داروها معمولاً بهتر عمل می کند.

از جمله احتیاط هایی که باید در درمان سندرم بی قراری پا مورد نظر گرفته شود این است که گاهی اوقات یک دارو که روی شما کار کرده است و علائمتان را تاحدودی کاهش داده است، ناگهان بی تاثیر می شود. یا ممکن است متوجه شوید که علائمتان دوباره در اوایل روز برگشته است. مثلاً، اگر داروهایتان را 8 صبح مصرف میکردید، ممکن است  علائم بیماری حول و حوش ساعت 6 در شما اتفاق بیفتد. در این حالت ممکن است پزشک داروی دیگری برای مقابله با این مشکل برایتان تجویز کند.

اکثر داروهایی که برای درمان سندرم بی قراری پا تجویز می شود برای خانم های باردار توصیه نمی شوند. درعوض، پزشکتان ممکن است تکنیک هایی برای مراقبت از خود به شما آموزش دهد که به تخفیف علائمتان کمک می کند. اما اگر این احساس درد و بی قراری در سه ماه آخر بارداری خیلی آزاردهنده شد، پزشک ممکن است از داروهای مسکن برای شما استفاده کند.

برخی داروها ممکن است وضعیت سندرم بی قراری پا را تشدید کنند. این داروها عبارتند از داروهای ضد تهوع، بلاکرهای شبکه ای کلسیم (که برای درمان بیماری های قلبی مورد استفاده قرار می گیرد) و اکثر داروهای ضد افسردگی. پزشکتان ممکن است پیشنهاد کند که درصورت امکان مصرف این داروها را کنار بگذارید. اما اگر مجبور باشید همواره از این دارها استفاده کنید، با تجویز داروهای التیام دهنده این مشکل می توان آن را کنترل کرد.

تکنیک های مراقبت از خود

ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی می توند نقش مهمی در کاهش علائم این بیماری داشته باشد. این تکنیک ها به شما کمک میکند فعالیت اضافه پاها را کاهش دهید:

از مسکن استفاده کنید: درموارد خفیف بیماری، می توانید از مسکن ها معمولی مثل ایبوپروفن استفاده کنید.
حمام و ماساژ را امتحان کنید: خوابیدن در حمام آب داغ و ماساژ دادن پاها می تواند به آرام کردن آنها کمک کند.
از پک های گرم یا سرد استفاده کنید: ممکن است استفاده از پک های گرم یا سرد یا استفاده متناوب از آنها به کاهش این ناراحتی کمک کند.
از تکنیک های تمدد اعصاب مثل مدیتیشن و یوگا استفاده کنید: استرس میتواند سندرم بی قراری پا را تشدید کند. باید یاد بگیرید که چطور خود را مخصوصاً قبل از رفتن به رختخواب آرام کنید.
بهداشت خواب را رعایت کنید: خستگی علائم این مشکل را تشدید می کند؛ از اینرو بهتر است بهداشت خواب را به خوبی رعایت کنید. بهداشت خواب شامل فراهم آوردن محیطی ساکت آرام و راحت برای خواب، هر شب سر یک ساعت مقرر برای خواب آماده شدن، هر روز بیدار شدن سر یک ساعت مقرر، و خواب کافی می باشد.
ورزش: ورزش منظم و متوسط می تواند علائم این مشکل را کاهش دهد اما ورزش بیش از حد یا ورزش کردن در ساعات پایانی شب می تواند این علائم را تشدید کند.
پرهیز از کافئین: گاهی اوقات پرهیز از مصرف کافئین می تواند به کاهش علائم این بیماری کمک کند. ارزش امتحان کردن را دارد. مدتی از مواد حاوی کافئین مثل شکلات، چای، قهوه خودداری کنید.
پرهیز از مصرف الکل و دخانیات: این مواد نیز ممکن است باعث تشدید علائم سندرم بی قراری پا شود.
هوشیاری ذهنی در شب: خستگی و خواب آلودگی قبل از رفتن به رختخواب می تواند علائم این بیماری را تشدید کند.

مهارت هایی برای کنار آمدن با این مشکل

سندرم بی قراری پا به طور کلی بیماری ایت که تا آخر عمر در شما می ماند. زندگی کردن با این مشکل نیازمند کسب مهارت ها و تکنیک هایی است که به نفع شما باشد. مهارت های زیر می تواند برایتان مفید باشد:

درمورد سندرم بی قراری پا صحبت کنید: در میان گذاشتن اطلاعات مربوط به سندرم بی قراری پا با اعضای خانواده تان، دوستان و همکارانتان به شما کمک میکند آنها نیز مشکل شما را بهتر درک کنند و در صورت لزوم به شما کمک کنند.
با آن نجنگید: اگر سعی می کنید میل خود برای راه رفتن را سرکوب کنید، ممکن است علائم بیماریتان حتی بدتر هم بشود. ایرادی ندارد؛ از رختخواب بیرون بیایید و فعالیتی پیدا کنید که حواس شما را از این مشکل منحرف کند. حین مسافرت مدام اتومبیل را متوقف کرده و کمی قدم بزنید.
برای خوابتان دفتر روزانه داشته باشید: اگر حال و حوصله نوشتن ندارید، حرفهایتان را روی یک نوار کاست ضبط کنید. مصرف داروها و تکنیک های مراقبت فردی خود را به طور پیوسته گزارش کنید و این اطلاعات را در اختیار پزشکتان بگذارید.
حرکات کششی انجام دهید: روزتان را با حرکات کششی شروع کنید و شبتان را هم با این حرکات به پایان برسانید.
کمک بگیرید: گروه هایی وجود دارد که افراد مبتلا به این مشکل را گرد هم می آورد. با شرکت در این گروه ها نه تنا بینشتان به این بیماری تغییر می کند بلکه می توانید به کسان دیگری که مشکلی مثل شما دارند کمک کنید یا از آنها کمک بگیرید.
منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


انگار همه زنان به زیاد و بد استفاده کردن از پاهای شان تمایل دارند. شاید به این علت که مسائل مربوط به مراقبت از پا، کم اهمیت تر از مسائل مربوط به پوست و صورت آنها به نظر میرسد اما پینه پا و درد استخوان پاشنه بسیار اتفاق میافتد. بیشتر افراد از انواع گوناگون آسیب پا در 40 سالگی رنج می برند و در این میان زنان بیشتر متحمل بسیاری از جراحی های معمول مربوط به پا میشوند.
علل پا درد خانم ها

ژن ها نقش عمده ای در امراض پا در خانم ها دارند. به طور کلی زنان پاشنه های باریک ترو مفصل های ضعیف تری دارند. علاوه بر آن دوره قاعدگی نامنظم و رژیم های غذایی کم چرب میتوانند جرم حجمی استخوان ها را کاهش دهند و خطر رگ به رگ شدن قوزک و در رفتگی استخوان های پا را در زنان افزایش دهند. لگن پهن تر به این معناست که برخی زنان مستعد این هستند که زانوهای به هم نزدیک تری داشته باشند و در نتیجه کج و معوج راه بروند. که باعث کج شدن وضع ایستایی بدن میشود و به طور بالقوه منجربه آسیب های پا میشود.
پیشگیری از پا درد در خانم ها

اما شما میتوانید با رفتار درست با پاهای تان از ابتلای آنها به امراض ناراحت کننده و آزار دهنده جلوگیری کنید.

همانطور که شنیده اید کفش های پاشنه بلند میتواند به پاهای تان صدمه برساند. پاشنه 3 سانتی متری میتواند حدود 22 درصد فشار وارد بر پاهای شما را بیشتر کند و این میزان در کفش هایی با پاشنه های 5 سانتی متری به 57 درصد و 10 سانتی متری به 76 درصد افزایش پیدا میکند. این فشار به این معناست که پنجه های پا درون یک فضای تنگ فشرده میشوند. نتایج طولانی مدت چنین فشارهایی می تواند موجب ایجاد پینه های بسیار سخت پا یا پنجه های چکشی شود. در کفش های پاشنه بلند مقدار بیشتری از وزن بدن روی پا می افتد که سبب میشود ماهیچه های ساق پا به هم فشرده شده و سرانجام دچار گرفتگی شوند و راه رفتن معمولی را حتی در روزهایی که کفش های راحتی می پوشید دشوار کند. کفش های مسطح و محکم کمی بهتر هستند اما اکثر آنها قوس طبیعی ندارند. بهترین کفش ها ، کفش هایی هستند که از هر لحاظ روی معیارهای طبی تهیه شوند.
منیع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ
21-08-2014، 03:47 PM, (آخرین ویرایش: 21-08-2014، 03:51 PM، توسط دکتر.)
ارسال: #8
RE: علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
شایعترین علل درد ساق پا: 
درد ناحیه ساق پا می تواند پیوسته یا متناوب باشد و تدریجی یا ناگهانی شروع شود. ممکن است تمام ساق یا را درگیر کند یا موضعی باشد. همچنین می تواند خنجری، تیز، ضربان دار، مبهم یا سوزشی باشد. درد ساق پا می تواند تاثیر زیادی بر کار و تحرک فرد نگذارد یا اینکه زندگی روزمره فرد را مختل کند. 
 
درد ناحیه ساق پا می تواند پیوسته یا متناوب باشد و تدریجی یا ناگهانی شروع شود. ممکن است تمام ساق یا را درگیر کند یا فقط موضعی باشد. همچنین می تواند خنجری، تیز، ضربان دار، مبهم یا سوزشی باشد. درد ساق پا می تواند تاثیر زیادی بر کار و تحرک فرد نگذارد یا اینکه زندگی روزمره فرد را مختل کند. وب سایت تخصصی پزشکی ورزشی

 

درد ساق پا می تواند علل مختلفی داشته باشد که در ادامه به شایعترین آنها اشاره می کنیم:  


علل شایعتر عضلانی استخوانی:  
 

    گرفتگی های عضلانی: 

 
معمولا گرفتگی عضلانی تمام عضلات ساق را می تواند درگیر کند و به دنبال آن ساق سفت و درد ناک می شود. اغلب به دنبال خستگی عضلانی، گرما و کم آبی روی می دهد. همچنین در سالندان، ورزشکاران استقامتی و ورزشکارانی که آمادگی بدنی خوبی ندارند بیشتر دیده می شود. درمان این گرفتگی ها در مبحث "گرفتگی یا اسپاسم عضلانی چیست" ذکر شده است.   
 
معمولا تمام عضلات ساق را درگیر می کند و ساق سفت و درد ناک می شود. اغلب به دنبال خستگی عضلانی، گرما و کم آبی و در سالندان، ورزشکاران استقامتی و ورزشکارانی که آمادگی بدنی خوبی ندارند دیده می شود. برای درمان این گرفتگی ها می توانید مبحث" گرفتگی عضلانی در هنگام ورزش" را مطالعه فرمایید.

البته گاهی اوقات گرفتگی های موضعی کوچکی در عضلات با عنوان تریگر پوینت وجود دارد که بسیار هم دردناک هستند و باید تحت نظر متخصص پزشکی ورزشی شناسایی و درمان شوند.  

 
البته گاهی اوقات گرفتگی های موضعی کوچکی در عضلات با عنوان تریگر پوینت وجود دارد که بسیار هم دردناک هستند و باید تحت نظر متخصص پزشکی ورزشی شناسایی و درمان شوند.

 

    درگیری و التهاب بافت نرم اتصال دهنده عضلات ساق پا به استخوانها:  

 

این بیماری گاهی با عنوان شین اسپلینت هم شناخته می شود. معمولا به دنبال دویدن و پریدن بر روی سطوح سخت ایجاد می شود. صافی کف پا هم از دیگر علل مستعد کننده به این مشکل می باشد. برای درمان این مشکل بهتر است ابتدا فرد به درستی معاینه شود و سپس ورزشهای کششی و قدرتی لازم تجویز گردد.  
 

درگیری بافت نرم اتصال دهنده عضلات ساق پا به استخوانها: این بیماری گاهی با عنوان شین اسپیلینت هم شناخته می شود. معمولا به دنبال دویدن و پریدن بر روی سطوح سخت ایجاد می شود. صافی کف پا هم از دیگر علل مستعد کننده به این مشکل می باشد. برای درمان این مشکل باید ابتدا فرد به درستی معاینه شود و سپس ورزشهای کششی و قدرتی لازم تجویز گردد.

    التهاب تاندونهای ساق پا مانند تاندونیت آشیل:  

 

درد در این مشکل بیشتر در قسمت پایینی ساق و نزدیک استخوان پاشنه می باشد. در صورت التهاب شدید تاندون آشیل و عدم درمان آن حتی احتمال پارگی این تاندون هم وجود دارد بنابراین توصیه می شود هرچه زودتر تحت نظر پزشک متخصص پزشکی ورزشی درمان این مشکل شروع گردد.  

التهاب تاندونهای ساق پا مانند تاندونیت آشیل: درد در این مشکل بیشتر در قسمت پایینی ساق و نزدیک استخوان پاشنه می باشد. در صورت التهاب شدید تاندون آشیل و عدم درمان ان حتی احتمال پارگی این تاندون هم وجود دارد بنابراین توصیه می شود حتما تحت نظر پزشک متخصص پزشکی ورزشی درمان این مشکل شروع گردد.

    شکستگی استخوان ساق:  

 
این شکستگی می تواند بر اثر ضربه مستقیم باشد اما در موارد غیر از ضربه مستقیم شدید شکستگی می تواند به علت ضربات مکرر تجمعی وارد شده به استخوان باشد که به آن شکستگی استرسی هم می گویند. در بررسی این آسیب باید به عوامل مستعد کننده مانند افزایش فشار تمرینی در ورزشکاران، صافی کف پا، کمبود ویتامین د و... توجه کرد. درمان این آسیب هم بهتر است پس از معاینه دقیق و انجام آزمایشات و رادیولوژی های لازم توسط پزشک متخصص صورت بگیرد.  

شکستگی استخوان ساق: این شکستگی می تواند بر اثر ضربه مستقیم و واضح باشد اما در موارد غیر از ضربه مستقیم شدید شکستگی می تواند به علت ضربات مکرر تجمعی وارد شده به استخوان باشد که به آن شکستگی استرسی هم می گویند. دربررسی این آسیب باید به عوامل مستعد کننده مانند افزایش فشار تمرینی در ورزشکاران، صافی کف پا، کمبود ویتامین د و... توجه کرد. درمان این آسیب هم باید پس از معاینه دقیق و انجام آزمایشات و رادیولوژی های لازم توسط پزشک متخصص صورت بگیرد.

علل شایعتر عروقی:  

    لخته های عروقی:  

 

معمولا   لخته خون   در وریدهای عمقی  تشکیل می شود که به آن DVT  هم می گویند. این درگیری عروقی معمولا به دنبال عوامل مستعد کننده ای مانند بی تحرکی طولانی، چاقی، سیگار کشیدن و برخی از داروها رخ می دهد. از انجا که خطر حرکت این لخته های خون به ارگانهای حیاتی مانند قلب و ریه وجود دارد، در صورت بروز درد ساق پا و تورم در حضور عوامل مستعد کننده باید بلافصله به پزشک یا اورژانس مراجعه نمود.  
 

لخته های عروقی: در وریدهای عمقی لخته خون تشکیل می شودکه به آن DVT هم می گویند. این درگیری عروقی معمولا به دنبال عوامل مستعد کنندهای بی تحرکی طولانی، چاقی، سیگار کشیدن و برخی از داروها رخ می دهد. از انجا که خطر حرکت این لخته های خون به ارگانهای حیاتی مانند قلب و ریه وجود دارد. در صورت بروز درد ساق پا و تورم در حضور عوامل مستعد کننده باید بلافصله به پزشک یا اورژانس مراجعه نمود. 

لخته های عروقی: در وریدهای عمقی لخته خون تشکیل می شودکه به آن DVT هم می گویند. این درگیری عروقی معمولا به دنبال عوامل مستعد کنندهای بی تحرکی طولانی، چاقی، سیگار کشیدن و برخی از داروها رخ می دهد. از انجا که خطر حرکت این لخته های خون به ارگانهای حیاتی مانند قلب و ریه وجود دارد. در صورت بروز درد ساق پا و تورم در حضور عوامل مستعد کننده باید بلافصله به پزشک یا اورژانس مراجعه نمود.

    عروق واریسی: 

 

ضعف دریچه های لانه کبوتری وریدهای ساق پا منجر به تخلیه مشکل خون وریدی شده و فشار به وریدهای جانبی برای جبران، باعث وریدهای آبی تیره پرخون مارپیچی (معمولا نزدیک به سطح پوست) می شود. درد ساق پای ناشی از این مشکل معمولا به دنبال ایستادن طولانی تشدید می شود. اکثرا جورابهای واریس کمک کننده می باشند. همچنین تغییر سبک فعالیتها و ورزش درمانی عضلات هم در درمان کمک کننده هستند. البته این روشها تعدادی از روشهای درمانی هستند و وروشهای درمانی عروق واریسی بسیار متنوع می باشد.  

ضعف دریچه های لانه کبوتری وریدهای ساق پا منجر به تخلیه مشکل خون وریدی شده و فشار به وریدهای جانبی برای جبران آن باعث وریدهای آبی تیره پرخون مارپیچی (معمولا نزدیک به سطح پوست) می شود. درد ساق پای ناشی از این مشکل معمولا به دنبال ایستادن طولانی تشدید می شود. اکثرا جورابهای واریس کمک کننده می باشند. البته تغییر سبک فعالیتها و ورزش درمانی عضلات هم در درمان کمک کننده هستند. البته این روشها تعدادی از روشهای درمانی هستند و وروشهای درمانی عروق واریسی بسیار متنوع می باشد.

    بیماری شریانهای محیطی در ساق پا:  

 

همانند قلب، آترواسکلروز در عروق ساق پا هم ممکن است روی بدهد و به دنبال آن خونرسانی عضلات ساق پا کاهش می یابد. این مشکل باعث درد ساق پا در زمان راه رفتن، بالا رفتن از پله یا ورزش کردن می شود و ممکن است به خاطر این درد حتی فرد بلنگد، در این زمان   معمولا   با ایستادن درد تخفیف می یابد. افراد با سابقه دیابت، چاقی، فشار خون، کلسترول بالا و سیگار در معرض خطر بیشتری برای این بیماری می باشند. درمان این بیماری از اصلاح سبک زندگی، دارو درمانی، رفع عوامل مستعد کننده تا جراحی متغییر می باشد. 
بیماری شریانهای محیطی در ساق پا: همانند قلب، آترواسکلروز در عروق ساق پا هم ممکن است روی بدهد و به دنبال آن خونرسانی عضلات ساق پا کاهش می یابد. این مشکل باعث درد ساق پا در زمان راه رفتن، بالا رفتن از پله یا ورزش کردن می شود و ممکن است به خاطر این درد حتی فرد بلنگد. در این زمان با ایستادن معمولا درد تخفیف می یابد و پس از استراحت بهبود می یابد. افراد با سابقه دیابت، چاقی، فشار خون، کلسترول بالا و سیگار در معرض خطربیشتری برای این بیماری می باشند. درمان این بیماری از اصلاح سبک زندگی، دارو درمانی، رفع عوامل مستعد کننده و جراحی متغییر می باشد.
علل شایعتر مربوط به اعصاب: 

    تنگی کانال نخاعی:  

 

عواملی که منجر به تنگی کانال نخاعی می شوند می تواند باعث درد ساق شوند. معمولا درد ساق در این افراد پس از مدت کوتاهی پیاده روی آغاز می شود و وقتی فرد به جلو خم می شود یا می نشیند بهتر می شود. تنگی کانال نخاعی درمانهای مختلفی دارد که در مبحث "تنگی کانال نخاعی چیست و کمردرد و گردن درد ناشی از آن چگونه می باشد؟" به آنها اشاره شده است. 

تنگی کانال نخاعی: عواملی که منجر به تنگی کانال نخاعی می شوند می تواند باعث درد ساق شوند. معمولا درد ساق این افراد پس از مدت کوتاهی پیاده روی آغاز می شود و وقتی فرد به جلو خم می شود یا می نشیند بهتر می شود. تنگی کانال نخاعی درمانهای مختلفی دارد که در مبحث"تنگی کانال نخاعی چیست و کمردرد و گردن درد ناشی از آن چگونه می باشد؟" به آنها اشاره شده است.

 

    فشار به ریشه های عصبی کمری (سیاتیکا): 

 
برخی اوقات یک دیسک بیرون زده به ریشه های عصبی اطرافش فشار می آورد و باعث علایمی مانند درد سوزشی یا فشاری، بی حسی، سوزن سوزن شدن، خستگی و ضعف در ساق پا می شود. درمان بیرون زدگی دیسک از درمان دارویی مانند ضد التهاب ها تا جراحی می تواند متغییر باشد. 

فشار به ریشه های عصبی ( سیاتیکا): برخی اوقات یک دیسک بیرون زده به ریشه های عصبی اطرافش فشار می آورد و باعث علایمی مانند درد سوزشی یا فشاری، بی حسی، سوزن سوزن شدن، خستگی و ضعف در ساق پا می شود. درمان بیرون زدگی دیسک از درمان دارویی مانند ضد التهابها تا جراحی می تواند متغییر باشد.

    نوروپاتی دیابتی:  

 
در بیماری دیابت یا مرض قند، اعصاب به علت مقادیر بالای قند خون دچار صدمه می شوند و این مورد هم یکی از عوارض بیماری دیابت است. درد ساقها و پاها می تواند همراه با کاهش حس و حتی بی حسی پاها باشد. برای درمان این درد بهترین کار کنترل قند خون و دارو درمانی است.  

نوروپاتی دیابتی: در بیماری دیابت یا مرض قند اعصاب به علت مقادیر بالای قند خون دچار صدمه می شوند و این مورد هم یکی از عوارض بیماری دیابت است. درد ساقها و پاها می تواند همراه با کاهش حس و بی حسی پاها باشد. برای درمان این درد بهترین کار کنترل قند خون و دارو درمانی می باشد.
عفونت بافت نرم ساق پا:  
علایم عفونت شامل قرمزی، دردناک بودن، گرمی و تورم در محل می باشد که پس از مشاهده این علایم فرد برای درمانهای مناسب حتما باید به نزد پزشک مراجعه کند. 

عفونت بافت نرم ساق پا: علایم عفونت شامل قرمزی، دردناک بودن، گرمی و تورم در محل می باشد که پس از مشاهده این علایم فرد برای درمانهای مناسب حتما باید به نزد پزشک مراجعه کند. 
 


 

البته درد ساق پا می تواند علل دیگری مانند موارد زیر داشته باشد که در مباحث بعدی مورد بررسی قرار خواهند گرفت:   وب سایت تخصصی پزشکی ورزشی

    کیست بیکر در پشت زانو 
    سندرم کمپارتمان فعالیتی مزمن 
    فیبرومیالژیا 
    کشیدگی عضلات ساق مانند گاستروسلئوس 
    بیماریهای روماتولوژیک 
    آسیبهای زانو و مچ پا همراه با درگیری ساق 
منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


سندرم خستگي پا مسأله‌اي كاملاً جدي و به افزايش فشارخون، سكته، مشكلات جنسي، مشكلات كليوي و بيماري پاركينسون مربوط است. بيماري سندرم خستگي پا، به نظر كمي عجيب و غريب مي‌رسد و شايد موجب وحشت مردم شود؛ در حالي‌كه اين عارضه بسيار شايع است و به هيچ‌وجه عجيب و غريب نيست. افراد زيادي از سندرم خستگي پا رنج مي‌برند و خودشان هم نمي‌دانند كه ريشه اين مشكل در كجاست. اين افراد، اندام مبتلا به سندرم خستگي (معمولاً پاها و گاهي اوقات دست‌ها) را به طور متناوب تكان مي‌دهند و اغلب اين تكان‌ها در فواصل زماني 20- 30 ثانيه اتفاق مي‌افتد (معمولاً در نيمه اول شب). اين حركات به هنگام خواب روي مي‌دهند و فرد از آن بي‌اطلاع است و هيچ‌گونه كنترلي بر حركات خود ندارد. سندرم خستگي پا يا «RLS» برخي مواقع عود مي‌كند و گاهي خود به خود بهبود مي‌يابد. اين عارضه در ميان خانم‌ها و افراد سالمند شايع‌‌تر است. البته افراد چاق بيشتر درگير اين مسأله هستند. آنها غالباً به خستگي پا دچار مي‌شوند و بيشتر مواقع حتي با لاغر شدن نيز اين مشكل حل نمي‌شود و همچنان ادامه دارد. علت اصلي سندرم خستگي پا هنوز به طور كامل شناخته نشده است؛ ولي به نظر مي‌رسد ماده‌اي شيميايي در مغز با نام «دوپامين» نقش مهمي در اين زمينه ايفا مي‌كند. برخي از داروها كه ميزان «دوپامين» را افزايش مي‌دهند، مثل «ميراپكس» و «ركويپ»، باعث بهبود سندرم خستگي پا مي‌شوند.

عواملي كه موجب ايجاد سندرم خستگي پا مي‌گردند، عبارتند از:
 اختلال جريان خون در پاها
 اختلالات عضلاني
 كمبود ويتامين‌ها
 پايين بودن سطح آهن خون
 وراثت
 مصرف برخي داروها، مثل داروهاي آلرژي‌ و سرماخوردگي
 

سندرم خستگي پا با چه علائمي همراه است؟
1) فرد نياز شديدي به حركت دادن پاهايش دارد.
2) احساس ناخوشايندي در پاها وجود دارد كه آرامش را سلب مي‌‌كند.
3) علائم درد با استراحت كردن و در حالت درازكش تشديد مي‌شود.
4) با حركت دادن پاها علائم بهتر مي‌شود.
5) به هنگام خواب و شب‌ها علائم درد افزايش مي‌يابد.
 

اين نوع سندرم، يك وضعيت عصبي است و نشانه آن نيز احساس درد در پاها و تمايل به حركت دادن آنها براي رهايي از درد است. به سندرم خستگي پا، سندرم پاي بيقرار نيز مي‌گويند كه نوعي اختلال حركتي است و به صورت يك اضطرار براي حركت دادن پاها خود را نشان مي‌دهد. سندرم خستگي پا در افراد مختلف متفاوت است. برخي احساس مي‌كنند كه پاهاي‌شان مورمور مي‌شود؛ برخي ديگر نيز با حالت درد ناشي از گرفتگي عضلات روبه‌رو مي‌شوند. افرادي كه به سندرم خستگي پا دچار هستند، خواب شبانه خوبي ندارند. آنها همواره در طول روز احساس خستگي مي‌كنند و نمي‌توانند از عهده كارهاي‌شان به خوبي برآيند؛ زيرا با كم‌خوابي شبانه، هوشياري، بهره‌وري، كنترل و مديريت كمتري روي كارهاي‌شان دارند. يكي ديگر از مشكلات سندرم خستگي پا، خواب آلودگي هميشگي در روز است. اختلال در خواب و خستگي در روز باعث اضطراب و افسردگي بيشتر مي‌شود و اين مسأله تا 35 درصد احتمال چاقي را افزايش مي‌دهد. براي درمان سندرم خستگي پا، ابتدا بهتر است برخي آزمايش‌ها را انجام دهيد تا از داشتن يا نداشتن كمبود آهن، ديابت و ساير مشكلات مطمئن شويد. در مواردي كه سندرم خستگي پا از نوع ارثي باشد، معمولاً پزشك با تجويز داروهاي خواب‌آور به فرد كمك مي‌كند تا شب‌ها راحت‌تر بخوابد. افرادي كه به سندرم خستگي پا دچار هستند، تا 6/3 درصد اين ناراحتي در ميان ساير افراد خانواده آنها نيز وجود دارد. 80 درصد افرادي كه سندرم خستگي پا دارند، به تكان هاي دوره‌اي و متناوب پا در طول شب (PLMS) نيز دچار هستند. هر يك از حركت‌هاي پا با افزايش چشمگير فشار خون همراه است؛ به همين دليل خطر بيماري‌هاي قلبي- عروقي در بين اين افراد بيشتر است. در واقع با وجود فشار خون به طور قطعي‌تر مي‌توان مرگ زودرس را پيش‌بيني كرد. هيستامين، يك انتقال‌دهنده عصبي و يك محرك قدرتمند مغز است. داروهايي كه موجب انسداد هيستامين مي‌شوند (مثل آنتي‌هيستامين‌ها و بنادريل كه موجب خوا‌ب آلودگي مي‌شود)، مي‌توانند سندرم خستگي پا را تشديد كنند. افراد بسياري از اين بيماري پنهان در سكوت خود عذاب مي‌كشند؛ اما به همه آنها توصيه مي‌كنيم كه حتماً در صدد يافتن يك پزشك متخصص در اين زمينه باشند و از در سازش با اين مشكل برخورد نكنند.
 

منبع:http://www.zendegionline.ir

گرفتگي شبانه پاها در حين خواب و درمان آن
گرفتگي شبانه پاها در حين خواب بسيار به همين عارضه در بيداري شبيه است و به طور معمول ساق پاها را درگير نموده و فرد با درد اين گرفتگي عضلاني از خواب بر مي خيزد.
در اين نشانگان فرد تمايل دارد تا اندام هاي خود (ساق پاها يا بازوان) را حركت دهد چرا كه از حس ناخوشايندي رنج مي برد كه اغلب به سوزش، خارش، سوزن سوزن شدن، گزگز و مورمور شدن يا خزيدن حشره در زير پوست تعبير يم شود. به ندرت فرد اين احساس آزاردهنده را به صورت درد تجربه مي كند.
فرد تلاش مي كند تا به هر شكل، با حركت دادن اندام ها كشيدن آنها يا راه رفتن، از اين احساسات عذاب آور رهايي پيدا كند هر چند كه اين تسكين متاسفانه موقتي و گذراست و تا وقتي اثر آن ادامه دارد كه اين فعاليت تسكين دهنده انجام شود. علاوه بر اين، اين نشانگان به طور معمول در اوايل غروب و شب هنگام بدتر مي شود. درست زماني كه فرد با نشستن يا دراز كشيدن قصد استراحت كردن يا خوابيدن دارد. اين احساسات ناخوشايند و در پي آن، حركات اجبارگونه اندام ها مي تواند شروع خواب را گاه تا ساعت ها به تاخير بيندازد يا فرد را از خواب بيدار كند و به هر شكل، باعث خواب آلودگي روز بعد يا احساس خستگي وي گردد. به طور معمول اين نشانگان در دهه دوم يا سوم زندگي آغاز مي شود. هر چند كه ممكن است تا ۲۰ درصد مبتلايان را كودكان كوچكتر از ۱۰ سال تشكيل دهند. شيوع اين اختلال در جمعيت عمومي بين ۲ تا ۱۰ درصد است اما در بين مبتلايان به انواع بيماري هاي داخلي تا ۳۰ درصد هم افزايش پيدا مي كند. البته اين نشانگان با افزايش سن زيادتر ديده شده و در بين مردان و زنان به طور مساوي اتفاق مي افتد. همچنين ممكن است روال ثابتي داشته يا با افزايش سن بر شدت آن افزوده شود. در ۵۰ تا ۹۰ درصد مبتلايان سابقه خانوادگي اين نشانگان وجود دارد.
بر طبق مطالعات خواب اكثريت افراد مبتلا به نشانگان پاهاي بي قرار از اختلال ديگري به نام حركات متناوب اندام ها (كه در ادامه شرح داده شده) هم رنج مي برند. نشانگان پاهاي بي قرار مي تواند هيچ علت شناخته شده اي نداشته باشد يا در مواردي همراه با بيماري هاي عمومي طبي يا عصب شناختي ديده شود. براي مثال، از حاملگي طبيعي تا كمبود اسيدفوليك، اختلالات تيروئيد، ديابت، بيماري انسدادي مزمن ريوي، فيبروميالژيا (نوعي بيماري التهابي عضلاني)، نارسايي كليه، روماتيسم مفصلي، بيماري عروقي يا عصبي اندام ها و عوارض بعضي داروها همه اين موارد مي توانند جزو علل طبي اين اختلال باشند. به علاوه، معدودي از مبتلايان به نشانگان پاهاي بي قرار هم دچار كم خوني به ويژه از نوع فقر آهن هستند. البته گرفتگي شبانه عضلات پاها اختلال ديگري است كه نبايد با اين نشانگان اشتباه گرفته شود.
نشانگان پاهاي بي قرار درمان اثبات شده اي ندارد اما چنانچه علت طبي شناخته شده اي وجود دارد يا در طي بررسي اين نشانگان تشخيص داده شده است، درمان آن ضروري است. در غير اين صورت، باز هم داروهاي متعددي از خانواده هاي دارويي مختلف به بازار عرضه شده اند كه به درجات متفاوتي در بهبود اين نشانگان موثرند. از نظر غير دارويي هم روش هاي مختلفي توصيه شده است: از ماساژ اندام ها گرفته تا سرد و گرم كردن آنها و ورزش در حد متوسط و... اما در اين ميان، شايد ساده ترين توصيه رفتاري آن است كه فرد مبتلا فعاليت هاي پر تحرك روزانه را با كارهاي نشسته ساعات بعدازظهر جا به جا نمايد براي مثال، يك خانم خانه دار مي تواند صبح ها اتو بزند اما عصرها منزل خود را جارو كند.
گرفتگي شبانه پاها
گرفتگي شبانه پاها در حين خواب بسيار به همين عارضه در بيداري شبيه است و به طور معمول ساق پاها را درگير نموده و فرد با درد اين گرفتگي عضلاني از خواب بر مي خيزد. علت اينكه چرا برخي افراد به طور مكرر و فقط در حين خواب دچار اين عارضه مي شوند اما روز هنگام در طول بيداري هيچ مشكلي ندارند، شناخته شده نيست. برخي عوامل تسريع كننده بروز اين اختلال عبارتند از: حاملگي، ديابت، كمبود املاح و ريزمغذي ها و...
حركات متناوب اندام ها
اين اختلال در اكثر افراد مبتلا به نشانگان پاهاي بي قرار ديده مي شود هر چند كه ممكن است بدون ساير علائم اين نشانگان نيز رخ دهد. اگر چه سن به خصوصي براي شروع اين اختلال و شيوع در جمعيت عمومي آن ناشناخته است، با اين وجود، موارد ابتلا به اين اختلال با افزايش سن ازدياد پيدا مي كند چنانكه بيش از ۳۰ درصد از افراد بالاي ۶۵ سال از اين اختلال رنج مي برند. در اين ميان، مردان بيش از زنان گرفتار مي شوند.
در اين اختلال اندام ها به ويژه پاها به طور غير ارادي دچار حركات پرشي گذرا و كم دامنه اي مي شوند. اين حالت با باز شدن انگشتان پا و انقباض مفاصل مچ، زانو و حتي ران همراه است. اين حركات در هنگام به خواب رفتن آغاز مي شوند و در مراحل عميق خواب و در طي رويا ديدن كاهش پيدا مي كنند. اين حركات حداكثر ۵ ثانيه طول مي كشند و به طور معمول با يك ريتم خاص هر ۲۰ تا ۶۰ ثانيه تكرار مي گردند. اغلب، فرد از بروز حركات ناآگاه است اما در صورتي كه تعداد اين حركات زياد باشد ممكن است از بي خوابي، بيدار شدن هاي مكرر يا خواب آلودگي روزانه شكايت كند. تعداد حركات مي تواند از شبي به شب ديگر به ميزان زيادي تغيير حاصل كند.
حركات پرشي اندام ها ممكن است در زنان بارداري كه دوره حاملگي طبيعي را پشت سر مي گذارند هم ديده شود. به علاوه، اين اختلال در مواردي در بيماران مبتلا به برخي بيماري هاي جسمي (كم خوني، كمبود اسيدفوليك، نارسايي كليه يا قلب)، رواني (بعضي اختلالات اضطرابي) يا در پي مصرف برخي داروها گزارش شده است.
درمان متفق القولي براي اين اختلال وجود ندارد اما همانند نشانگان پاهاي بي قرار داروهاي مختلفي وجود دارند كه جهت رفع اين عارضه كاربرد دارند

منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چند مشکل دیده می شود. بیقراری پا، حرکات ناگهانی پا در خواب و درد شبانه ساق.
گرفتگی شبانه ساق بسیار شایع است و در بیش از نیمی از افراد بالای ۵۰ سال دیده می شود ولی در کودکان و خانهای حامله نیز دیده می شود. دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
معمولا چند دقیقه طول می کشد و می تواند باعث اختلال خواب شود.
علل مختلفی باعث این حالت می شوند.
۱. علل ساختمانی: اشکال در پا مثلا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یا انحراف زانو
می توانند منجر به این حالت شوند. معاینه طب فیزیکی و ارزیابی راه رفتن به تشخیص این حالت کمک می کند.
۲. کمبود مایع خارج سلولی مثل عرق کردن بیش از حد در روز و عدم جایگزینی با مایعات استفاده از داروهای ادرار آور یا در بیماران دیالیزی.
۳.تجمع خون و مایع خارج سلولی در پا مثل دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
، نشستن طولانی مدت بدون حرکت مناسب در پا، ب بر سطوح سفت
۴. گرفتگی پا در کودکان، می تواند زمینه ارثی داشته باشد و بررسی هایی که برای بالغین انجام می شود در کودکان نیز باید انجام شود.
۵. گرفتگی ساق در خانمهای حامله که  علاوه بر سایر علل گفته شده، در اثر کمبود  منیزیوم  است،استفاده از منیزیوم با نظر پزشک گرفتگی ساق را کم می کند. باید توجه داشت که بدون تجویز پزشک نباید منیزیوم در حاملگی مصرف شود.
۶. بیماریهای سیستم عصبی مثل پارکینسون، نوروپاتی، میوپاتی، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
، آی آل اس
 میتوانند همراه با گر فتگی ساق باشند.
۷. بیماریهای متابولیک مثل دیابت، هیپوتیروئیدی(کم کاری تیرویید)، افزایش گلبولهای خونی، و میوپاتی در اثر اختلال متابولیک
۸. گرفتگی ساق در اثر ورزش بیش از حد
درد ناگهانی ساق می تواند در اثر لخته خونی باشد که توجه سریع پزشکی را ایجاب می کند.
پاسخ
21-08-2014، 03:54 PM,
ارسال: #9
RE: علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
ساق پا معمولاً آرام و بدون ناراحتی است، ولی درد آن بسیار گرفتارکننده است.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- درد در هنگام فعالیت‌ وجود دارد و فوراً با استراحت تسکین می‌یابد.
- درد یا زق‌زق در طول شب وجود دارد.
- ساق آسیب‌دیده است و درد، رنگ‌پریدگی، یا تورم بعد از ۲۴ ساعت ادامه دارد.
- درد بدون علتی بیش از سه روز ادامه دارد.

- برآمدگی نرمی در زیر پوست ساق احساس می‌شود.

- درد ساق پا نشانهٔ چیست؟
ساق پا معمولاً آرام و بدون ناراحتی است، ولی درد آن بسیار گرفتارکننده است. این درد علل مختلف دارد.
آسیب حاد یا طولانی ساق احساس ساطوری شدن آن را تداعی می‌کند. بالا و پائین رفتن مداوم از نردبان یا پیچ خوردن پا در هنگام ورزش باعث کشیدگی یا پارگی ماهیچه یا زردپی ساق پا می‌شود.
درد ساق پا ربطی به پیری ندارد. ماهیچه‌های ساق نقاط حساس گرفتاری‌های گردش خون هستند. درد ناگهانی آنها در هنگام فعالیت، مثلاً وقت رفتن، معمولاً علامت نارسائی سرخرگی است. یعنی سرخرگ‌ها قادر به تأمین خون و اکسیژن مورد نیاز این ماهیچه‌ها نیستند. این حالت معمولاً در تصلب شرائین (سخت سرخرگی) روی می‌دهد.
از طرف دیگر، درد و تورم ساق در هنگام استراحت نشانهٔ نارسائی سیاهرگی است. در این مورد، خون از ماهیچه‌های آن نمی‌‌تواند خارج شود و تجمع آن درد ایجاد می‌کند.
نارسائی سرخرگی شایع‌تر است و معمولاً به شکل لنگیدن متناوب خود را نشان می‌دهد. این درد خیلی سریع شروع می‌شود و پایان می‌یابد.

درد همیشه به دنبال فعالیت می‌آید، یعنی وقتی ماهیچه نیاز به خون بیشتر دارد، و بعد از پنج یا ده دقیقه استراحت آرام می‌گیرد.
لنگیدن متناوب را مثل سکته قلبی در پاها بدانید. اگر جریان خون آن متوقف شود، نیاز ماهیچه به خون برآورده نمی‌شود و سکته روی می‌‌دهد. با استراحت فوری، خون کافی به ماهیچه می‌رسد و درد از بین می‌رود.
لنگیدن متناوب نسبتاً خوش‌خیم و قابل درمان است، ولی افراد مبتلا به نارسائی پیشرفته سرخرگی دچار درد در هنگام استراحت نیز می‌شوند.

آگهي

در این حالت، جریان خون چنان کاهش یافته است که درد در هنگام استراحت و خواب نیز روی می‌دهد. در بدترین حالت زخم‌های دردناک و دیر التیام یا قانقاریا نیز دیده می‌شود.
برگشت خون در اثر نارسائی سیاهرگی ممکن است به التهاب سیاهرگ و لخته شدن خون در آن منجر شود. انواع سطحی آن که به‌صورت رگ واریسی قرمز و حساس در زیر پوست دیده می‌شود، زیاد نگران کننده نیست. ولی انواع عمقی درد بیشتر پیدا می‌کند و بیشتر خطر کنده شدن لخته و رفتن آن به جاهای دیگر بدن دارد. هر دو این حالات حساسیت، زق‌زق کردن و سنگینی ایجاد می‌کند.

- درمان درد ساق
اگر دچار درد راجعه یا درد راه رفتن هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در اینجا توصیه‌هائی برای کاهش آن گفته می‌شود.
اصول چهارگانه را رعایت کنید. استراحت، گذاشتن متناوب یخ در طول روز بر روی آن، بستن با بند کشسان، و گذاشتن بالش در زیر پا بهترین کار برای تسکین درد ساق است. استراحت مطلق و بلند کردن پا به کاهش تورم و سنگینی همراه با واریس کمک می‌کند.
مسکن بخورید. داروهای بدون نسخه ضدالتهابی مثل آسپیرین و ایپوبروفن درد و تورم ناشی از آسیب‌دیدگی یا واریس ساق را کاهش می‌دهند.

پیاد‌ه‌روی کنید. گرچه راه‌رفتن باعث لنگیدن متناوب می‌شود، پیاده‌روی اولین قدم در درمان آن است. باید تا آنجا که تحمل درد را دارید راه بروید و آنگاه بایستید. هر روز کمی بیشتر و مسافت طولانی‌تری راه بروید. ناراحتی به‌تدریج کاهش خواهد یافت.

سیگار نکشید. مبتلایان به لنگیدن متناوب باید سیگار را ترک کنند. چون سیگار باعث سخت سرخرگی شده و جریان خون را کم می‌کند.
پا را گرم کنید. گذاشتن بالشتک گرم، نه داغ، درد واریس‌های سطحی را کم می‌کند. گرما را برای آسیب‌دیدگی تازه به‌کار نبرید، چون التهاب آن را تشدید می‌کند و التیام را به تأخیر می‌اندازد.
جوراب واریس بپوشید. با تجویز پزشک جوراب واریس مناسب بپوشید تا جریان خون کافی شود و درد ناشی از نارسائی سیاهرگی تسکین یابد.
عمل جراحی کنید. برداشتن سیاهرگ آسیب‌دیده نارسائی شدید سیاهرگی را برطرف می‌کند. داروهای ضد انعقاد نیز مفید است. تسکین درد شدید نارسائی سرخرگی با روش‌هائی مثل استفاده از بالون برای بازکردن رگ یا جراحی آن انجام می‌شود.
.منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ
21-08-2014، 04:00 PM,
ارسال: #10
RE: علت یا علت های پادرد چیست و راه درمان آن
پاها را می‌شود جزو مظلوم‌ترین اعضای بدن شمرد که با وجود خدمات زیادشان معمولا توجهی به وضع‌شان نمی‌شود، چون در بیشتر مواقع داخل جوراب و کفش هستند و همین پنهانی باعث غفلت از آنها می‌شود؛ یعنی آن‌قدر که حواسمان به زیبایی و سلامت دست‌ها، پوست و اعضای دیگر بدن است معمولا به پاها نیست. اما این اعضا هم حرف‌های زیادی از سلامت دارند که با زبان بی‌زبانی ابراز می‌کنند. گاهی همین پاها وجود یک بیماری جدی را فاش می‌کنند. برای همین هرگز نباید آنها را نادیده گرفت.

 

اختلالات عصبی, سندرم پاهای سوزان

 

پاهای همیشه یخچالی
وقتی هوا خوب و گرم هم است گاه پاهایتان سرد و یخ زده‌اند، شاید کم‌خونی و کم‌کاری تیروئید در میان باشد. احساس سرمای زیاد در پاها ممکن است نشان‌دهنده مشکلاتی در گردش خون باشد. یعنی خون کافی به بخش‌های بیرونی بدن نمی‌رسد، در نتیجه سرمای بیشتری احساس می‌کنید. به طور کلی، این مشکل می‌تواند نشان‌دهنده سوخت‌وساز کند بدن، کم‌کاری تیروئید، کم‌خونی و سندرم رینود (کاهش چشمگیر جریان خون در رگ‌های دست یا پا) باشد.

 

اگر مشکل با علائم دیگری مانند تغییر در رنگ پوست، تورم، بی‌حسی، خستگی و خشکی پوست همراه باشد، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

سفیدی و کبودی انگشتان پا
این مشکل ممکن است نشان‌دهنده سندرم رینود باشد که معمولا در انگشتان دست‌ها و پاها دیده می‌شود. به این ترتیب که هنگام قرار گرفتن در معرض هوای سرد، انگشتان دست و پای فرد سفید و کبود و در نهایت قرمز و البته دردناک می‌شوند. در واقع، خروج از محیط گرم و ورود به محیط سرد باعث می‌شود که مویرگ‌ها منقبض شوند.

 

در نتیجه خون به اندام‌های بدن بخوبی نمی‌رسد و سرد و دردناک می‌شوند. بیماری رینود اختلالی در گردش خون در اندام‌های بیرونی بدن است که هنگام قرارگرفتن در معرض سرما و گاهی بر اثر اضطراب و فشارهای روحی بروز می‌کند. دلیل مشخصی برای این مشکل وجود ندارد.

 

خوشبختانه هرچند علایم این بیماری آزاردهنده است، بی‌خطر بوده و آسیبی به رگ‌ها و بافت‌های بدن نمی‌رساند. توجه داشته باشید که این مشکل لب‌ها، انگشت‌های دست و بینی را نیز درگیر می‌کند. توصیه می‌شود اگر مشکل بعد از مدتی رفع نشد، به پزشک مراجعه کنید.

 

کشیدن پاها روی زمین
اگر مدتی است که متوجه تغییراتی در گام‌هایتان شده‌اید، یعنی بی‌اختیار پاهایتان را دنبال خودتان می‌کشید و احساس می‌کنید باید زانوهایتان را بیش از اندازه بالا بکشید تا نوک پاهایتان از زمین کنده شود، بهتر است بیشتر حواس‌تان را جمع کنید. کاهش بی‌سروصدای حساسیت پاها و کشیده شدن آنها روی زمین ممکن است علامت ابتلا به دیابت باشد. این مشکل همچنین ممکن است علامت وجود عفونت و حتی اختلالات عصبی باشد.

 

پاهای پف‌کرده
پاهای پف‌کرده و متورم در بیشتر اوقات در نتیجه گردش خون نامناسب یا به دلیل سرپا ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت بروز می‌کند.

 

اگر این تورم رفع نشود و پاهایتان به مدت طولانی پف‌کرده بمانند، ممکن است نشان‌دهنده فشار خون بالا، مشکلاتی در دستگاه لنفاوی، نارسایی تیروئید، مشکلات قلبی یا علامت دیابت باشد.

 

توصیه می‌شود موقع خواب یک یا دو بالش زیر پاهایتان بگذارید. اگر مشکل‌تان رفع نشد یا علایم دیگری هم احساس کردید، به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های دقیق‌تر انجام دهد.

 

اختلالات عصبی, سندرم پاهای سوزان

 

پاهایی که همیشه در تب می‌سوزند
این حالت را سندرم پاهای سوزان می‌گویند. فرد مبتلا همیشه در کف پای خود احساس گرما می‌کند که بیشتر اوقات با احساس سوزش و درد همراه است. این سندرم گاهی مربوط به عوارض دیابت، نارسایی کلیوی، مشکلات تیروئیدی و کمبود ویتامین5 B است. در مواردی نیز حساسیت به ترکیبات کفی کفش‌ها و جنس جوراب یا تعریق بیش از حد باعث تب‌کردن کف پاها می‌شود. البته در بیشتر موارد این مشکل ناشی از فشارهایی است که به پا وارد شده و در نهایت باعث پینه‌زدن پاها می‌شود که بسیار دردناک و آزاردهنده است. بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش‌های مناسب دلیل مشکل‌تان را بیابد.

 

زخم‌هایی که میلی به بهبودی ندارند
اگر جای زخم در پاهایتان زود خوب نمی‌شود، احتمال بیماری دیابت وجود دارد. اگر این بیماری درمان نشود مشکلاتی مانند بی‌حسی در پاها، مشکلات گردش خون و اختلال در بهبود جای زخم بروز می‌کند، تا جایی که حتی جای تزریق آمپول، بریدگی جزئی، خراش یا نیش حشره نیز به زخم جدی مبدل می‌شود. اگر علاوه بر این مشکل با مسائل دیگری مانند عطش مداوم، گرسنگی زیاد، کاهش وزن و خستگی مواجه هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید زخم‌هایی که جوش نمی‌خورند، ممکن است نشان‌دهنده گردش خون نامناسب نیز باشند. یعنی خون براحتی عناصر مغذی لازم را برای مقابله با عفونت و بهبود زخم به بخش‌های خارجی بدن نمی‌رساند. برای این‌که خیال‌تان راحت شود به پزشک مراجعه کنید.

 

احساس درد شدید در شست پا
احساس درد شدید در شست پا ممکن است علامت ابتلا به بیماری نقرس باشد که معمولا با التهاب دردناک مفاصل دیده می‌شود. در این بیماری معمولا شست پا قرمز و حتی کبود می‌شود، پف می‌کند و دردناک می‌شود. دلیل آن هم میزان زیاد اسید اوریک خون است که احتمالا بر اثر اختلال در سوخت‌وساز بدن، نارسایی کلیوی یا پرخوری بروز می‌کند. آرتروز، میخچه، پینه پا یا انحراف در شست پا نیز ممکن است باعث ایجاد درد در انگشت پا، بخصوص هنگام راه‌رفتن شود. اما اگر متوجه شدید شست پایتان همچنان دردناک، ملتهب و بزرگ‌تر از حد معمول شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

ناخن‌های زرد، قوزدار یا ضخیم
اگر ناخن پاهایتان زرد و نرم شده‌اند، احتمالا پای عفونت قارچی در میان است که با مصرف دارو قابل‌درمان است. این مشکل معمولا به دلیل پابرهنه راه‌رفتن در سطوحی مانند استخر یا سونا و تماس طولانی‌مدت با محیط مرطوب بروز می‌کند.

 

اگر ناخن‌های انگشت پاهایتان ضخیم شده‌اند، ممکن است در نتیجه ضربه‌های میکروسکپی باشد که به‌ویژه با پوشیدن کفش‌های تنگ و کوچک به‌وجود می‌آیند. این کار باعث می‌شود که ناخن پاها بتدریج ضخیم شوند و حتی بیفتند.

 

اگر شکل ناخن‌ها عوض شده و روی آنها قوس پیدا کرده و انگشت پاها نیز از شکل طبیعی خارج شده‌اند، ممکن است نشان‌دهنده مشکلات قلبی یا ریوی و همچنین مشکلات گوارشی یا کبدی باشد. در این صورت حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

در حالت کلی توصیه می‌شود از کفش‌های روباز با کفی‌های مناسب استفاده کنید تا هوا براحتی در پاها جریان داشته باشد و عرق آنها بخوبی گرفته شود.

 

اختلالات عصبی, سندرم پاهای سوزان

 

کرامپ‌های عضلانی ناگهانی در پاها
کرامپ‌ها یا گرفتگی عضلات بی‌اختیار و بسیار دردناک هستند که معمولا بر اثر انقباض یک یا چند عضله بروز می‌کنند. عضلات ما برای عملکرد درست به اکسیژن نیاز دارند و اگر به میزان کافی از آن بهره‌مند نشوند، به میزان زیادی اسیدلاکتیک تولید می‌کنند. در واقع تجمع اسیدلاکتیک باعث دردناکی عضلات می‌شود. ورزش یا کار سنگین زیاد جزو عوامل شایع گرفتگی عضلات است. این مشکل همچنین ممکن است در نتیجه گردش خون نامناسب، کم‌آبی بدن یا تعادل نداشتن بین مواد معدنی و عناصر مغذی مانند پتاسیم، منیزیم و کلسیم باشد.

 

اگر به‌طور مرتب دچار گرفتگی عضلانی می‌شوید در گام اول آب بیشتری بنوشید، بخصوص در حین و بعد از ورزش. قبل از شروع جلسات ورزشی بدن‌تان را کاملا گرم کنید و برنامه غذایی متنوعی داشته باشید. اگر با تمام این تغییرات مشکل همچنان به قوت خود باقی بماند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا دلیل آن بررسی شود.

 

درد پاشنه
اگر درد در ناحیه پاشنه پا، بخصوص صبح‌ها و همچنین بعد از فعالیت‌های فیزیکی بروز کند، احتمالا نشان‌دهنده التهاب غلاف کف پا یا فاسیت پلانتار است که یکی از دلایل اصلی و رایج درد در پاشنه است. این مشکل نوعی ناراحتی و آسیب در پاهاست که بیشتر ورزشکاران و افراد چاق را تهدید می‌کند. زیر پوست کف پا رباطی بلند و نازک به نام پلانتار فاسیا وجود دارد که کشیدگی و التهاب در آن باعث بروز ضعف و تورم در کف پا می‌شود؛ طوری که وقتی ایستاده‌اید یا راه می‌روید، پاشنه یا کف پایتان درد می‌گیرد. اگر این مشکل رفع نشود ممکن است به بروز خار پاشنه منجر شود.

 

پیشنهاد می‌شود هنگام درد به مدت 10 دقیقه یک قالب یخ روی پاشنه قرار دهید و سپس برای درمان با پزشک مشورت کنید. برای پیشگیری از حاد شدن مشکل سعی کنید منطقه دردناک را به‌آرامی ماساژ دهید و از کفش‌ها و کفی‌های مناسب استفاده کنید تا از گودی پا حفاظت کند و ضربه‌های ناشی از راه‌رفتن و ورزش را مهار کند.

 

پاهای خشک و زمخت
بیشتر آدم‌ها تصور می‌کنند که خشکی و زبری پاها مساله‌ای مربوط به زیبایی است و با توجه به این‌که کسی پاهایشان را نمی‌بیند براحتی از آن می‌گذرند. در بیشتر موارد خشکی پوست پاها که گاهی باعث خارش و ترک پاشنه‌ها می‌شود، به دلیل استفاده زیاد از صابون‌ها، سایش زیاد و استفاده از آب داغ بروز می‌کند. بااین‌همه، همین خشکی ممکن است علامت بیماری پای ورزشکار، پسوریازیس یا بیماری صدفی، دیابت و اختلالات تیروئیدی باشد. بنابراین در گام اول بهتر است بیشتر مراقب پاهایتان باشید. آنها را در آب ولرم قرار دهید سپس با کرم مرطوب‌کننده مناسب مرطوب کنید. اگر بعد از انجام این مراقبت‌ها مشکل رفع نشود به پزشک مراجعه کنید.

 

اختلالات عصبی, سندرم پاهای سوزان

 

مفاصل دردناک
درد در مفاصل پاها ممکن است نشانه‌ای از پلی‌آرتریت روماتوئید باشد که نوع رایجی از روماتیسم است. این دردها ناشی از التهاب در مفاصل است و مفاصل با شدت‌گرفتن بیماری میل زیادی به تغییرشکل و بدشکلی دارند.

 

این دردها معمولا با خشکی مفاصل و تورم نیز همراه است. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید مراجعه به پزشک و درمان است. فیزیوتراپی برای کاهش خشکی مفاصل و همچنین افزایش قدرت عضلانی بسیار موثر است.

 

ناخن‌های رنگ‌پریده و فرورفته
اگر ناخن پاهایتان گود، رنگ‌پریده و شکننده هستند، احتمالا بدن‌تان کمبود آهن یا کم‌خونی دارد.

اگر این مشکل همراه با علایم دیگری مانند پاهای یخ‌کرده، خستگی، نفس‌نفس زدن، سردرد و سرگیجه هنگام ایستادن باشد، به احتمال زیاد کم‌خون شده‌اید و باید به فکر چاره باشید. توصیه می‌شود تغذیه سالم و متنوعی در پیش بگیرید. مصرف مواد غذایی سرشار از آهن را در اولویت قرار دهید. مصرف مکمل آهن و ویتامین C هم کمک می‌کند. البته توصیه می‌شود قبل از مصرف هر نوع مکملی با پزشک مشورت کنید.
منبع:jamejamonline.ir
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نمک دریایی برای درمان آکنه و جوش zibazist 0 1,029 06-08-2018، 09:07 PM
آخرین ارسال: zibazist
  تجربه درمان به وسیله ارتودنسی ثابت چگونه است ؟ tourbinblog 1 1,147 19-06-2018، 01:02 PM
آخرین ارسال: tourbinblog
  درمان هموروئید با روش های مختلف dhemo 0 978 21-05-2018، 02:53 PM
آخرین ارسال: dhemo
  پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود؟ tourbinblog 0 864 15-05-2018، 11:29 AM
آخرین ارسال: tourbinblog
  احتمال برگشت درمان ارتودنسی پس از گذشت زمان jahansite 0 794 07-05-2018، 04:33 PM
آخرین ارسال: jahansite
  درمان تیروئید tazeha 0 866 06-05-2018، 02:13 PM
آخرین ارسال: tazeha
  درمان تعریق tazeha 0 851 23-04-2018، 03:36 PM
آخرین ارسال: tazeha
  درمان واریس nowaroos 0 878 15-04-2018، 12:17 PM
آخرین ارسال: nowaroos
  درمان چاقی tazeha 0 802 07-04-2018، 03:14 PM
آخرین ارسال: tazeha
  درمان تیروئید tazeha 0 775 07-04-2018، 03:13 PM
آخرین ارسال: tazeha

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت