انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
تنها چاره ریزگردهازمان کنونی: 06-12-2021، 07:03 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: خانوم خانوما
آخرین ارسال: خانوم خانوما
پاسخ 5
بازدید 1704

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تنها چاره ریزگردها
16-02-2015، 05:34 AM,
ارسال: #1
تنها چاره ریزگردها
اقیانوسی از خاک معلق سراسر کشور را تهدید می‌کند

محیط زیست > آلودگی - دکتر حسین آخانی:
«به خاک سیاه نشاندن» اصطلاحی است که در زبان فارسی برای کسی به‌کار می‌رود که در مصیبتی بزرگ همه زندگی‌اش را از دست داده است.
 

امروز مردم خوزستان، آذربايجان و سيستان به خاكي بدتر از سياه نشانده شده‌اند؛ خاك زرد و قهوه‌اي. اين خاك نه تنها برسرشان، كه بر نفسشان، بر خانه و كاشانه‌شان، بر آسمان‌شان، برگياه‌شان و بر احشام‌شان نشسته است. ميليون‌ها انسان و موجودي كه در اقيانوسي از خاك معلق نفس‌شان به شماره افتاده است.

اينكه اين ريزگردها از كجا مي‌آيند كسي به درستي نمي‌داند، شايد هم نمي‌خواهد بداند. چون دانستن حقيقت، بار سنگيني از مسئوليت به دوش انسان مي‌گذارد و پاسخگويي به آن، پرهزينه است. ترديدي نيست كه بخش قابل توجهي از اين ريزگردها از عراق مي‌آيند اما گفتن اينكه چنددرصد آنها از عراق مي‌آيند و چنددرصد آنها از داخل منشأ مي‌گيرد كار آساني نيست و مقالات علمي منتشره نيز به درستي پاسخ اين سؤال‌ها را مشخص نكرده‌اند.

انجام پژوهش دقيق علمي هم پول مي‌خواهد و هم محقق. در ايران كسي به پژوهش‌هاي پايه پول نمي‌دهد و كسي هم علاقه ندارد منشأ اين ريزگردها به درستي مشخص شود. با وجود آنكه ميلياردها تومان بودجه مبارزه با ريزگردها تصويب شده است و حتي تشكيلاتي در سازمان حفاظت محيظ‌زيست براي آن به‌وجود آمده است، هنوز گردانندگان اين تشكيلات نتايج دقيق علمي را ارائه نكرده‌اند كه در مجلات تخصصي منتشر شده باشد و بتوان به آنها اعتماد كرد (حداقل «نگارنده» جز چند مقاله مبهم كار جدي را نديده است). البته من انتظاري ندارم از پروژه‌هايي كه در اختيار سازمان حفاظت محيط‌زيست است كار علمي دندان‌گيري به‌دست‌ آيد. اگر چنين بود كه محيط‌زيست ما اينگونه خاك بر سر نبود.

سدسازي متهم اصلي
به همين دليل مي‌خواهم به نتايج مشاهدات ميداني خود در خوزستان و مطالعه ميكروسكوپي يك نمونه ريزگرد استناد كنم. در اين مطالعات به‌طور مشخص به اين نتيجه رسيدم كه منشأ ريزگردهاي خوزستان تالابي است و نه بياباني. اين حجم ريزگرد به‌دليل كوچك بودن فقط از محيط‌هاي رسوبي بلند مي‌شود و نه از محيط‌هاي بياباني با ذرات درشت. در جنوب خوزستان و جنوب عراق تالاب‌هاي وسيعي وجود داشت كه بزرگ‌ترين آنها هورالعظيم و هورالهويزه و شادگان است كه سرجمع حدود يك‌ميليون هكتار وسعت دارند. بخش اعظم اين دو تالاب بزرگ و صدها تالاب كوچك‌تر در اثر سد‌سازي‌، گسترش زمين‌هاي كشاورزي و همچنين به‌خاطر اجراي پروژه‌هاي حفاري نفت به عمد خشك شدند.

بي‌تعارف، اغلب اين سدها توسط ايران ساخته شد، اگر چه سهم قابل توجهي از آنها در رود فرات به تركيه و سوريه و عراق برمي‌گردد. اينكه ما بتوانيم سدهايي كه تركيه، سوريه و عراق روي فرات بسته‌اند را باز كنيم، به احتمال قوي امكان‌پذير نيست. ما زورمان به افغانستان نرسيد تا حقابه هامون را بگيريم، پس تالاب هورالعظيم با آبي كه در اختيار ما نيست پر نخواهد شد.

ما اگر مي‌خواهيم از شر اين ريزگردها خلاص شويم بايد سهم آب‌خودمان را به اين تالاب‌ها بدهيم. چرا كه «احتمالا» اختيار سدهايي كه ما در غرب كشور زده‌ايم در اختيار دولت ايران است. نگارنده ترجيح داده است از كلمه «احتمالا» استفاده كند، چون به واقع معتقدم كه اختيار اين سدها، حتي در اختيار دولت هم نيست. اين سدها طي يك موج عظيم سد‌سازي‌ در ايران درست شده‌اند و غول‌هاي عظيم سدسازي سودهاي بسيار كلاني از اين پروژه‌ها نصيبشان شده است. اراده‌هاي بسيار قوي سياسي و به‌خصوص نمايندگان مجلس و استانداري‌ها در پشت ساخت اين پروژه‌ها بوده و هستند. شايد در اين كشور هيچ نهادي قدرت آن را نداشته باشد حتي يكي از اين سدها را بردارد. چون حذف يك سد معادل، بي‌توجيه شدن به پرصفرترين رقم بودجه عمراني كشور است.

شايد ذكر يك مثال در مورد سدهاي كوچك بد نباشد. شهر اراك يكي از آلوده‌ترين شهرهاي كشور است كه از 2مشكل بزرگ رنج مي‌برد؛ يكي كارخانه‌هاي آلوده‌كننده و ديگري ريزگردهاي تالاب خشك شده ميقان. براي متخصصان و حتي مسئولين استان مشخص است كه برداشتن سد دينه كبود و چند سد كوچك كه توسط جهاد سازندگي در مسير رودخانه‌اي كه به تالاب مي‌ريزد و بستن كارخانه سولفات سديم مي‌تواند اين تالاب را نجات دهد و بخشي از مصيبت‌هاي مردم اراك را كم كند. ولي تلاش چندين ساله فعالان و متخصصان بي‌نتيجه مانده است، چون هنوز آنهايي كه در ساخت اين سدها نقش داشته‌اند در استان پست و مقام دارند و حذف اين سدها را معادل حذف گذشته خود مي‌دانند و بستن كارخانه سولفات سديم- با وجود خواست استاندار خوش فكر سابق- كه به اونت وزارت كشور رفته است- هم ميسر نشد.

حال چگونه مي‌توان اميد داشت، سدهايي كه با بودجه‌هاي چند صد و حتي چند هزار ميلياردي درست شده است برداشته شوند. اين معادله در مورد سدهاي مرزي به‌مراتب پيچيده‌تر است.من نه از باب آنكه كسي به حرفم گوش دهد- كه مدت‌ها اميدي به آن ندارم- صرفا از باب وظيفه و ثبت در تاريخ براي چندمين بار تكرار مي‌كنم كه تنها راه خشكاندن ريشه بخش مهمي از ريزگردها، پركردن «همه تالاب‌هايي» است كه آبشان از ايران منشأ مي‌گيرد و زنده كردن شبكه رودخانه‌اي غرب كشور است.

حتي كليد زنده شدن جنگل‌هاي در حال اضمحلال بلوط غرب به زنده شدن شريان‌هاي حياتي زاگرس، يعني رودخانه‌ها، بستگي دارد. اين مستلزم برداشتن حداقل 50 درصد سدهايي است كه در اين سال‌ها ساخته شده است.ما اگر اين 50درصد سد را برداريم، رقم برداشت 85 درصدي منابع آب‌هاي تجديد‌شونده (طبق گفته دكتر كلانتري، وزير سابق كشاورزي و دبير ستاد احياي درياچه اروميه) در زاگرس كاهش مي‌يابد و اين جراحي سنگيني است كه حتي يك روز غفلت در آن، شمار روزهاي پاياني تمدن 7000 ساله را كمتر مي‌كند.

فقط به كساني كه پشت درهاي بسته ساعت‌ها بحث و گفت‌وگو مي‌كنند و آخرش هم به نتيجه نمي‌رسند تاكيد مي‌كنم كه مالچ‌پاشي در عراق و يا حرف‌هاي غيرعلمي از اين دست كه برويد آنجا گياه بكاريد، بذر بپاشيد و يا تالاب‌ها را با شن و ماسه پر كنيد طنزهايي است كه بيشتر از زبان پيرمردي با مزه ‌براي لبخند نوه‌هايش بيان مي‌شود. در جهان گياهي كشف نشده است كه بدون آب برويد؛ چون در فرمول فتوسنتز «آب» و «دي‌اكسيد‌كربن» با هم لازم است.

در خوزستان و جنوب عراق الا ماشاالله دي‌اكسيد‌كربن هست. اگر گياهي نمي‌رويد علتش سازه‌هاي بتني عظيمي است به نام «سد» كه آب را از فرمول فتوسنتز حذف كرده است. اگرچه «آب مايه حيات است و بدون آن ادامه زندگي ممكن نيست»، ولي «هوا پيش شرط حيات است و بدون آن زندگي آغاز نمي‌شود». پس اگر مي‌خواهيد آسمان آبي را به خوزستان برگردانيد سدها را باز كنيد و گرنه همه شما و فرزندانتان در اين اقيانوس معلق خاك به‌تدريج خفه مي‌شويد. اين «بلا» فقط مختص خوزستان نيست، آذربايجان و فارس و اراك و كرمان و خراسان و سيستان درد مشتركي دارند.

پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران
پاسخ
16-02-2015، 06:27 AM,
ارسال: #2
RE: تنها چاره ریزگردها
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: کمتر از ۱۰ درصد پدیده گرد و غبار و ریزگردها منشاء داخلی است.
خداکرم جلالی در حاشیه سفر به گرمسار و بررسی طرح مدیریت آبخیز حبله رود به ایرنا گفت: در داخل، بیشتر توفان‌های شن داریم که با ریزگردها متفاوت است.

وی افزود: شن‌های روانی که از طریق توفان‌ها جابجا می‌شوند دارای قطر پنج میکرون هستند و کمتر جابجا می‌شوند اما قطر ریزگردها کمتر از دو میکرون است و در هوا معلق می‌شوند.

جلالی با بیان این که در داخل مناطق بحرانی از نظر توفان‌های شن داریم گفت: در حدود هفت میلیون هکتار از مناطق کشور تحت تاثیر این توفان‌ها قرار داشته و بحرانی محسوب می‌شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: این سازمان نیز برای مقابله با شن‌های روان برنامه تثبیت مناطق بیابانی را در برنامه دارد و این طرح نیازمند اعتبارات زیادی است که باید در دو برنامه این اعتبارات تامین و اجرا شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در سفر به گرمسار در نشستی طرح جامع مدیریت حبله رود که با مشارکت دو استان سمنان و تهران و در پنج شهرستان اجرا می شود مورد بررسی قرار دارد.
پاسخ
16-02-2015، 06:28 AM,
ارسال: #3
RE: تنها چاره ریزگردها
مناطقی از عراق، سوریه، عربستان به همراه اقدامات نسنجیده داخلی در خصوص منابع آب، از جمله عوامل بروز وضعیت هوای اهواز است.
محسن ناطري، مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با ايسنا، با بیان اینکه بخشی از ریزگردهای منطقه استان خوزستان منشاء خارجی از مناطق غربی عراق (الرمادی، الانوار)، رقه سوریه، ربع‌الخالی عربستان دارد، گفت: اقدامات توسعه نابهنجار در تامین منابع آب، ذخیره‌سازی، بی‌برنامگی و عدم انضباط با توجه به حجم سرمایه‌های آبی کشاورزی و منابع خارجی همگی دست به دست هم دادند و مناطق غربی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

ناصری، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در دوره جدید طرح ملی مقابله با گرد و غبار را تعریف کرده است و درباره مسائل مربوط به گرد و غبار به صورت تخصصی و ویژه پیگیری‌هایی را انجام داده است به عنوان مثال حتی کار مشترکی با وزارت جهاد کشاورزی انجام داده و اقداماتی را نیز اجرایی کرده است بنابراین اینکه بگوییم سازمان اقدامی عملی برای حل مسائل مربوط به گرد و غبار انجام نداده است، بی‌انصافی است چراکه گروهی از اساتید دانشگاه در گرایش‌های مختلف، ساعت‌ها زمان برای جمع‌اوری اطلاعات و حل مسائل صرف کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه ریزگردهای غرب کشور مساله‌ای تک عاملی نیست که یک شبه بتوان به سرعت با آن مقابله کرد، گفت: این معضل به مرور زمان و در طول سال‌های قبل ایجاد شده است و نمی‌توان یک شبه آن را حل کرد، اما متاسفانه برخی گروه‌های سیاسی سعی می‌کنند با بالا بردن مطالبه مردمی سازمان را برای مقاصد خود تحت فشار قرار دهند که این کار غیرعلمی و غیرکارشناسانه است.

مدیر پروژه ملی تغییرات اقلیمی با بیان اینکه بخشی از ریزگردهای منطقه استان خوزستان منشاء خارجی دارند، گفت: نقاط مختلفی در خارج از کشور و در مناطق غربی عراق (الرمادی، الانوار)، رقه سوریه، ربع‌الخالی عربستان از منابع اصلی تولید گرد و غبار در کشور ما هستند که با توجه به الگوهای هواشناسی و تغییرات آب و هوایی مناطق داخل کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

زمین‌های کشاورزی دیمی؛ منشاء گرد و غبار فعلی اهواز
ناصری همچنین برنامه‌های غیرمنضبط کشاورزی به خصوص کشاورزی دیمی را از دیگر عوامل بروز پدیده گرد و غبار در اهواز بیان و اظهار کرد: افراد به تصور باران و وجود آب، اراضی مختلفی در سال‌های مختلف شخم زده و آماده کشاورزی کرده‌اند اما به دلیل اینکه آبی وجود ندارد، عملیات کشاورزی رخ نمی‌دهد و به همین دلیل با وزش باد با سرعت مناسب خاک از زمین بلند می‌شود.

وی ادامه داد: امروز آنچه که در اهواز رخ داده است، از جنس این گرد و غبار است چراکه فرونشست سریع آن نشان از تفاوت جنس ریزگردها نسبت به دو، سه سال قبل دارد.

به گفته وی گرد و غبار کنونی چندین روز متوالی در آسمان بود اما چون سنگین هستند، غلیظ‌تر به نظر می‌رسند و با پایداری هوا سریع به زمین فرو نشست می‌کنند.

مدیر پروژه ملی تغییرات اقلیمی با بیان اینکه نسبت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست بی‌مهری شده است، گفت: ما نباید به دنبال متهم باشیم چراکه عوامل مختلفی از جمله عدم تخصیص حق‌آبه در طول سالیان قبل باعث این موضوع شده است که امروز با نظارت دقیق و تدریجی به دنبال این هستیم که حق‌آبه های محیط زیست را بازگردانیم. همچنین تفاهم‌نامه‌هایی در مناطق مختلف کشور با وزارت نیرو انجام و دغدغه بیشتری در این دوره نسبت به حل مسائل محیط زیست ایجاد شده است.

ناصری تاکید کرد: اقدامات توسعه‌ای نابهنجار در تامین منابع آب و ذخیره‌سازی، بی‌برنامگی و عدم انضباط با توجه به حجم سرمایه‌های آبی کشاورزی و منابع خارجی همگی دست به دست هم دادند و مناطق غربی کشور به خصوص دامنه‌های غربی زاگرس را با این مساله درگیر کرده‌اند بنابراین باید اقداماتی را به صورت معکوس انجام دهیم و یا حجم تالاب‌ها را بازگردانیم.

وی درخصوص اینکه حل مساله گرد و غبار در منطقه غرب کشور تا چه زمانی به طول می‌انجامد، گفت: سطح همکاری و همدلی دستگاه‌ها زمان حل این بحران را تعیین می‌کند.

مدیر پروژه ملی تغییرات اقلیمی درخصوص اینکه سهم منابع داخلی و خارجی در بروز حادثه گرد و غبار چه میزان است، گفت: الگوی جریان‌های هوایی که از چه کدام سمتی هستند و گرد و غبار را وارد کشور می‌کنند، تعیین می‌کند که در هر واقعه چه می‌کند.

ناصری با بیان اینکه منشاء گرد و غبار فعلی شهر اهواز از مناطق آماده کشت در جنوب استان است، گفت: وزیر بهداشت منشاء داخلی و خارجی را برای گرد و غبار اهواز محتمل دانسته است، اما ما نهادهای متخصص و ملی مانند سازمان هواشناسی، سازمان حفاظت محیط زیست و ایستگاه‌های پایش هوا در منطقه داریم که اطلاعات معتبرتر و فنی‌تر را به ما ارائه می‌کنند.

وی با بیان اینکه هر دستگاهی نقاط ضعف قوتی دارد و نباید در مواجهه و ارزیابی عملکرد تنها نقاط ضعف را دید، گفت: از زمانی که با سازمان محیط زیست فعالیت می‌کنم می‌بینم که افراد متخصص در سطوح مختلف حضور دارند و از نتایج تحقیقات آنها استفاده می‌شود.
پاسخ
16-02-2015، 06:34 AM,
ارسال: #4
RE: تنها چاره ریزگردها
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه وزیر بهداشت، نماینده دولت برای بازدید از اهواز بود، از تصویب بسته اجرایی دولت برای مقابله با گرد و غبار خبر داد.
به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار علت وضعیت هوای اهواز را گرد و غبارهایی نشأت گرفته از شمال آفریقا تا شرق ایران و آسیای شرقی دانست و افزود: بیش از 10 سال است که ایران با موضوع گرد و غبار و ریزگردها مواجه است و این پدیده‌ای است که به خاطر گرم شدن زمین و کاهش بارندگی شکل می‌گیرد.

وی با بیان این که برخی نقاط خوزستان در زمستان امسال بارندگی نداشتند، افزود: نبود بارش باعث خشکی خاک منطقه شده و در این شرایط ، وزش هر بادی شهروندان را دچار مشکلات تنفسی و آزار و اذیت می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که ابعاد این موضوع فرا ملی و فرامنطقه‌ای است، افزود: در خوزستان بیش از 1500 هکتار اراضی رها شده وجود دارد که نیازمند مدیریت کلان هستند.

ابتکار با اشاره به مسئولیت مشترک هواشناسی در بیابان زدایی و مبارزه با خشکی و مسئولیت وزارت بهداشت در بخش درمان تصریح کرد: این موضوع کاری است که همه بخش‌ها باید در مرحله واکنش سریع و بلند مدت کنار هم قرار گیرند.

وی از نصب دستگاه‌های سنجش گرد و غبارهای کوچک‌تر از دو و نیم میکرون در استان خوزستان خبر داد و افزود: از زمان به اوج رسیدن این پدیده در منطقه، اولین گزارش را در دولت ارائه کردم و دولت تصمیم گرفت یک کارگروه ویژه برای ارائه برنامه بلند مدت با اعتبارات مشخص کند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان این که دولت برای حل این مسئله یک ساز و کار تعیین کرده و ما در محیط زیست این ساز و کارها را اعمال کرده‌ایم، خاطر نشان کرد: برای استان‌های مختلف برنامه‌های اجرایی آماده کرده‌ایم و همچنین برای جلوگیری از ورود آب به تالاب هورالعظیم با وزارت نفت صحبت‌هایی کرده‌ایم.

وی با تاکید بر این که برای واقعه گرد و غبار دنبال مقصر نیستیم، گفت: ما در این حادثه دنبال مسئول هستیم و این مسئولیت‌ها بین دستگاه‌ها تقسیم شده است.

ابتکار به جلسه‌ای با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اشاره کرد و افزود: نتیجه این جلسه امروز ( 26 بهمن) در دولت به تصویب می‌رسد و امیدواریم طی چند روز آینده این برنامه را در استان خوزستان عملیاتی کنیم.

وی تاکید کرد: دولت امروز بسته اجرایی را برای مقابله با ریزگردهای استان خوزستان تصویب خواهد کرد که امیدواریم هفته آینده عملیاتی ساختن این بسته را کلید بزنیم.

رئیس سازمان محیط زیست درباره امضاء تفاهم نامه با وزارت بهداشت اظهارکرد: بر اساس توافقات، همکاری‌ها در حوزه‌های مدیریت کیفیت آب و هوا، پسماندهای بیمارستانی و مقابله با امواج صورت خواهد گرفت.

ابتکار اظهار کرد: وزیر بهداشت به عنوان نماینده دولت برای سفر به استان خوزستان رفته‌اند و در این سفر در جریان درمان بیماران قرار گرفت و از تالاب هورالعظیم بازدید کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم برخورد علمی با پدیده گرد و غبار گفت: مقرر شده است که دانشگاهیان در هر استان موثرترین روشها را برای مقابله با پدیده ریزگردها ارائه دهند. همچنین با وجود محدودیت در منابع آبی، آورد کانون کارون از سرچشمه‌ها کاهش پیدا کرده و علاوه بر آن باید از دخل و تصرف‌ها در این رودخانه و مصارف مجاز و غیر مجاز آن جلوگیری شود.

ابتکار با بیان این که دولت حامی اصلاح الگوی کشت و آبیاری است، افزود: از روش‌های خوبی همچون آبیاری تحت فشار و کشت‌های گلخانه‌ای باید استفاده کنیم. بنابراین اجرای این روش‌ها را در پیش گرفته‌ایم تا به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب از یک حوزه به حوزه دیگر به جز استفاده‌های شربی موافقت نمی‌کند و در سال‌های گذشته نیز اقدامات این چنینی بدون ارزیابی زیست محیطی انجام می‌شده است؛ اما دولت یازدهم تحت هیچ شرایطی اجازه از بین رفتن حق آبه تالاب‌ها و رودخانه‌ها را نمی‌دهد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به همکاری‌های بین المللی با عراق و انعقاد چندین تفاهم‌نامه، گفت: مقدمات کامل طرح‌های مقابله با گرد و غبار در عراق انجام شده است اما بنا به دلایل مختلف از جمله تغییر دولت و برخی مسائل دیگر این برنامه‌ها معطل مانده است.

ابتکار با بیان این که پدیده گرد و غبار در مرز عراق و اردن، عراق و سوریه و قاهره قابل مشاهده است، افزود: در گذشته نیز همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله آغاز شده بود؛ اما به دلیل عدم همکاری برخی از کشورها اقدامات در نظر گرفته شده محقق نشد. بنابراین مکاتباتی را برای تشکیل سازمان منطقه‌ای انجام داده‌ایم.

وی با تاکید بر این که دولت در این رابطه اراده جدی دارد، ادامه داد: امیدوارم امروز در دولت مصوبه خوبی به صورت کارشناسی و علمی در رابطه با برنامه‌های گرد و غبار در دوره‌های مختلف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌های در نظر گرفته شده برای مقابله با گرد و غبار را بلندمدت دانست و گفت: امیدواریم با تجهیزاتی که برای سازمان هواشناسی در نظر گرفته شده است بتوانیم پیش آگاهی‌های لازم را داشته باشیم اما نکته مهم این است که در این راه نیازمند همدلی و همراهی همه آحاد ملت هستیم.

ابتکار افزایش حمل و نقل عمومی و ایمن سازی فضاهای عمومی و شهری را برای شهرهای درگیر با گرد و غبار ضروری دانست و افزود: در بسته دولت همه این مسائل پیش‌بینی شده است و امیدوارم در کنار همه اقدامات خوبی که در این راستا انجام شده بتوانیم آثار منفی آن را در مردم به خصوص مردم خوزستان کمتر کنیم.
پاسخ
16-02-2015، 06:41 AM,
ارسال: #5
RE: تنها چاره ریزگردها
مناطقی از عراق، سوریه، عربستان به همراه اقدامات نسنجیده داخلی در خصوص منابع آب، از جمله عوامل بروز وضعیت هوای اهواز است.
محسن ناطري، مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با ايسنا، با بیان اینکه بخشی از ریزگردهای منطقه استان خوزستان منشاء خارجی از مناطق غربی عراق (الرمادی، الانوار)، رقه سوریه، ربع‌الخالی عربستان دارد، گفت: اقدامات توسعه نابهنجار در تامین منابع آب، ذخیره‌سازی، بی‌برنامگی و عدم انضباط با توجه به حجم سرمایه‌های آبی کشاورزی و منابع خارجی همگی دست به دست هم دادند و مناطق غربی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

ناصری، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در دوره جدید طرح ملی مقابله با گرد و غبار را تعریف کرده است و درباره مسائل مربوط به گرد و غبار به صورت تخصصی و ویژه پیگیری‌هایی را انجام داده است به عنوان مثال حتی کار مشترکی با وزارت جهاد کشاورزی انجام داده و اقداماتی را نیز اجرایی کرده است بنابراین اینکه بگوییم سازمان اقدامی عملی برای حل مسائل مربوط به گرد و غبار انجام نداده است، بی‌انصافی است چراکه گروهی از اساتید دانشگاه در گرایش‌های مختلف، ساعت‌ها زمان برای جمع‌اوری اطلاعات و حل مسائل صرف کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه ریزگردهای غرب کشور مساله‌ای تک عاملی نیست که یک شبه بتوان به سرعت با آن مقابله کرد، گفت: این معضل به مرور زمان و در طول سال‌های قبل ایجاد شده است و نمی‌توان یک شبه آن را حل کرد، اما متاسفانه برخی گروه‌های سیاسی سعی می‌کنند با بالا بردن مطالبه مردمی سازمان را برای مقاصد خود تحت فشار قرار دهند که این کار غیرعلمی و غیرکارشناسانه است.

مدیر پروژه ملی تغییرات اقلیمی با بیان اینکه بخشی از ریزگردهای منطقه استان خوزستان منشاء خارجی دارند، گفت: نقاط مختلفی در خارج از کشور و در مناطق غربی عراق (الرمادی، الانوار)، رقه سوریه، ربع‌الخالی عربستان از منابع اصلی تولید گرد و غبار در کشور ما هستند که با توجه به الگوهای هواشناسی و تغییرات آب و هوایی مناطق داخل کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

زمین‌های کشاورزی دیمی؛ منشاء گرد و غبار فعلی اهواز
ناصری همچنین برنامه‌های غیرمنضبط کشاورزی به خصوص کشاورزی دیمی را از دیگر عوامل بروز پدیده گرد و غبار در اهواز بیان و اظهار کرد: افراد به تصور باران و وجود آب، اراضی مختلفی در سال‌های مختلف شخم زده و آماده کشاورزی کرده‌اند اما به دلیل اینکه آبی وجود ندارد، عملیات کشاورزی رخ نمی‌دهد و به همین دلیل با وزش باد با سرعت مناسب خاک از زمین بلند می‌شود.

وی ادامه داد: امروز آنچه که در اهواز رخ داده است، از جنس این گرد و غبار است چراکه فرونشست سریع آن نشان از تفاوت جنس ریزگردها نسبت به دو، سه سال قبل دارد.

به گفته وی گرد و غبار کنونی چندین روز متوالی در آسمان بود اما چون سنگین هستند، غلیظ‌تر به نظر می‌رسند و با پایداری هوا سریع به زمین فرو نشست می‌کنند.

مدیر پروژه ملی تغییرات اقلیمی با بیان اینکه نسبت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست بی‌مهری شده است، گفت: ما نباید به دنبال متهم باشیم چراکه عوامل مختلفی از جمله عدم تخصیص حق‌آبه در طول سالیان قبل باعث این موضوع شده است که امروز با نظارت دقیق و تدریجی به دنبال این هستیم که حق‌آبه های محیط زیست را بازگردانیم. همچنین تفاهم‌نامه‌هایی در مناطق مختلف کشور با وزارت نیرو انجام و دغدغه بیشتری در این دوره نسبت به حل مسائل محیط زیست ایجاد شده است.

ناصری تاکید کرد: اقدامات توسعه‌ای نابهنجار در تامین منابع آب و ذخیره‌سازی، بی‌برنامگی و عدم انضباط با توجه به حجم سرمایه‌های آبی کشاورزی و منابع خارجی همگی دست به دست هم دادند و مناطق غربی کشور به خصوص دامنه‌های غربی زاگرس را با این مساله درگیر کرده‌اند بنابراین باید اقداماتی را به صورت معکوس انجام دهیم و یا حجم تالاب‌ها را بازگردانیم.

وی درخصوص اینکه حل مساله گرد و غبار در منطقه غرب کشور تا چه زمانی به طول می‌انجامد، گفت: سطح همکاری و همدلی دستگاه‌ها زمان حل این بحران را تعیین می‌کند.

مدیر پروژه ملی تغییرات اقلیمی درخصوص اینکه سهم منابع داخلی و خارجی در بروز حادثه گرد و غبار چه میزان است، گفت: الگوی جریان‌های هوایی که از چه کدام سمتی هستند و گرد و غبار را وارد کشور می‌کنند، تعیین می‌کند که در هر واقعه چه می‌کند.

ناصری با بیان اینکه منشاء گرد و غبار فعلی شهر اهواز از مناطق آماده کشت در جنوب استان است، گفت: وزیر بهداشت منشاء داخلی و خارجی را برای گرد و غبار اهواز محتمل دانسته است، اما ما نهادهای متخصص و ملی مانند سازمان هواشناسی، سازمان حفاظت محیط زیست و ایستگاه‌های پایش هوا در منطقه داریم که اطلاعات معتبرتر و فنی‌تر را به ما ارائه می‌کنند.

وی با بیان اینکه هر دستگاهی نقاط ضعف قوتی دارد و نباید در مواجهه و ارزیابی عملکرد تنها نقاط ضعف را دید، گفت: از زمانی که با سازمان محیط زیست فعالیت می‌کنم می‌بینم که افراد متخصص در سطوح مختلف حضور دارند و از نتایج تحقیقات آنها استفاده می‌شود.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت