انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
بخش خصوصی پررنگ می‌شودزمان کنونی: 16-09-2019، 07:57 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: computerwoman
آخرین ارسال: computerwoman
پاسخ 1
بازدید 842

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بخش خصوصی پررنگ می‌شود
27-08-2013، 09:34 AM,
ارسال: #1
بخش خصوصی پررنگ می‌شود
کد خبر: DEN-735402 تاریخ چاپ:
۱۳۹۲/۰۶/۰۵
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۰۱
مهدی کرباسیان در راس «ایمیدرو»
[تصویر:  1a6ec89bb0b5614ccce297b6e57539bc.jpg]
دنیای اقتصاد- وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین تغییر در سطح معاونان وزیر، مهدی کرباسیان را به عنوان رییس جدید هیات عامل «ایمیدرو»، جایگزین امیر امینی کرد. محمدرضا نعمت‌زاده در مراسم تودیع و معارفه رییس هیات عامل ایمیدرو، با بیان اینکه اخبار دریافتی از «ایمیدرو» حاکی از آن بود که این سازمان توسعه‌ای به بخش خصوصی اجازه فعالیت در معادن را نمی‌دهد، خواستار رفع موانع حضور بخش خصوصی شد. افزایش صادرات سیمان به 50 میلیون تن در سال، جلوگیری از خام‌فروشی و اجرایی شدن هفت طرح فولادی از دیگر درخواست‌های وی از کرباسیان است.
«نعمت‌زاده» در مراسم تودیع و معارفه رییس هیات‌عامل «ایمیدرو» خواستار شد

استفاده از بخش خصوصي در طرح‌هاي توسعه‌اي

 توافق وزیران صنعت و اقتصاد برای رفع موانع تولید
 موانع حضور بخش خصوصی در معادن را بردارید
 شورای رقابت مرجع قیمت‌گذاری خودرو نیست

گروه صنعت و معدن- تغییر و تحول در راس مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت در اولین قدم از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) آغاز شد و «مهدی‌کرباسیان» به عنوان معاون وزیر و رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» منصوب و جایگزین «امیر‌امینی» شد. «ایمیدرو» در رده سازمان‌های توسعه‌ای قرار دارد که در سال‌های گذشته تغییر و تحول بسیاری در راس مدیریتی خود تجربه کرده، تغییراتی که اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این سازمان را با مشکلاتی مواجه کرد و موجب شد تا طرح‌های در دست اجرا به تاخیر افتد.
حال پس از پنج ماه با تغییر دولت، این سازمان نیز از تغییرات بی نصیب نماند و امینی سکان این سازمان را به کرباسیان واگذار کرد. کرباسیان در کارنامه خود مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی در دولت‌هاشمی رفسنجانی، عضویت در شورای عالی تامین اجتماعی و قائم مقامی وزیر اقتصاد در دولت خاتمی را دارد. وی همچنین رییس هیات مدیره صندوق‌های بازنشستگی و رفاه کارکنان صنعت نفت هم بوده است. عضویت در فدراسیون جهانی بدمینتون و ریاست این فدراسیون نیز از جمله نکات جالب کارنامه رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» محسوب می‌شود، با این حال در کارنامه پربار وی، فعالیت در بخش معدن دیده نمی‌شود، به‌طوری‌که رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» صبحت در حوزه جدید کاری خود را به زمان دیگری موکول کرد.
فعالیت بخش خصوصی پررنگ شود
تاکید بر رفع موانع حضور بخش خصوصی در معادن، افزایش صادرات سیمان و اجرایی کردن هفت طرح فولادی از جمله خواسته‌های محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت از کرباسیان رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» محسوب می‌شود. خواسته‌هایی که برخی از آنها با وجود تغییرات بسیار در راس مدیریتی این سازمان در سال‌های گذشته هنوز به مرحله نهایی نرسیده است. ‌نعمت‌زاده در مراسم توديع و معارفه روساي سابق و جديد هیات‌عامل «ايميدرو» در محل اين سازمان با بيان اينكه سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) در طول ۱۱ سال فعاليت خود گام‌هاي بزرگي برداشته است، ‌گفت: ‌اما در چارچوب تحقق اجراي اصل ۴۴ قانون اساسي، مشكلاتي براي تحقق اهداف اين سازمان بروز كرد. وزير صنعت، معدن و تجارت وعده داد كه با حضور رییس جديد هیات‌عامل «ايميدرو»، تلاش خواهد كرد كه با يافتن راهكارهاي لازم روند فعاليت اين سازمان را شتاب بخشد.
وي يادآور شد: رییس سابق هیات‌عامل ايميدرو (اميني) در مدت پنج ماه فعاليت خود چندان نمي‌توانست بيلان قابل توجهي ارائه دهد، اميد است در مناصب ديگر بتوانيم از توان نيروها بهره بگيريم. نعمت‌زاده اظهار كرد:‌ پيش از حضور در «ايميدرو» اخباري را كه دريافت كرده بوديم، حاكي از آن بود كه اين سازمان توسعه‌اي به بخش خصوصي اجازه فعاليت در عرصه‌هاي تحت پوشش را نمي‌دهد. البته شايد اين طور نبوده، اما مهم اين است كه روشي بگذاريم كه اقدامات شكل صحيح خود را بيابد و بخش خصوصي هم اشتياق بيابد كه در اين عرصه فعاليت كند.
وزير صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: چنانچه تامين نقدينگي براي هفت طرح فولادي امكان‌پذير نشد، مي‌توان با زمينه‌سازي امكان حضور بخش‌خصوصي را فراهم ساخت، تجربه جذب يك ميليارد دلار براي پروژه‌هاي پتروشيمي در دوران گذشته نشان مي‌دهد كه مي‌توان براي هر يك از طرح‌هاي فولادي، ۲۰۰ ميليون دلار سرمایه را جذب كرد. وي در ادامه بر لزوم اولويت‌بندي براي اجراي طرح‌ها و پروژه‌ها تاكيد كرد.
نعمت‌زاده لزوم دستيابي به صادرات ۵۰ميليون تني سيمان را به عنوان يك ايده مطرح ساخت و افزود: ميزان صادرات مس و آلومينيوم نيز بايد بيش از ميزان كنوني باشد. به گفته اين مقام مسوول، تمامي صنايع انرژي‌بر به عنوان مزيت کشور محسوب مي‌شود و به‌جاي صادرات گاز، بايد مس، آلومينيوم و سيمان را صادر کرد. همچنین بخش خصوصي ميدان عملكرد بهتري پيدا كند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست‌هایی از کرباسیان رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» مطرح کرد، از جمله اینکه موانع حضور بخش خصوصی در معادن را بردارد و برای صادرات سالانه ۵۰ میلیون تن سیمان برنامه ریزی کند. وی به مطالبی که در حکم رییس هیات‌عامل «ایمیدرو» قید شده بود، اشاره کرد و افزود: در حکم رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» قید شده که این سازمان نقش موثری را در توسعه طرح‌های صنعتی و معدنی دارد که البته لازمه موفق بودن عملکرد خود را باید در تقویت حضور بخش خصوصی در سازمان قرار دهند. وزیر صنعت، معدن و تجارت از مدیریت جدید «ایمیدرو» درخواست کرد تا ضمن تامین منابع با اولویت‌بندی طرح‌های مختلف معدنی، توجه ویژه‌ای را به صادرات محصولات مواد معدنی کشور داشته باشد؛ چرا که در حال حاضر نباید سنگ‌آهن کشور به صورت خام صادر شود. وی با تاکید بر اینکه کشور باید در آینده مس، آلومینيوم، فولاد و سایر مواد معدنی را صادر کند، گفت: تمام صنایع انرژی‌بر به نوعی سرمایه کشور محسوب می‌شوند که می‌توان با سرمایه‌گذاری در سواحل جنوبی کشور اقدام به صادرات آنها به کشورهای همسایه کرد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» پیشنهادهای زیادی را برای پذیرش سمت در وزارتخانه‌های «اقتصاد و دارایی» و «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» داشته است، گفت: تا روز دوشنبه و قبل از برگزاری مراسم معارفه، حکم مهدی کرباسیان به عنوان رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» قطعی نشده بود. در حالی که از وزارتخانه‌های کار و اقتصاد تماس‌هایی داشته و پیشنهادهایی را برای پذیرش به وی ارائه کردند، اما در نهایت وی به «ایمیدرو» آمد.

حذف «ایمیدرو» به بهانه خصوصی‌سازی

در ادامه این مراسم همچنین امیر امینی، رییس سابق هیات‌عامل «ایمیدرو» با اعلام اینکه روز یکشنبه در جریان بازدید معدن طبس از برکناری و مراسم تودیع روز دوشنبه مطلع شدم، گفت: برخی می‌خواهند به بهانه خصوصی‌سازی «ایمیدرو» را حذف کنند. رییس سابق هیات‌عامل «ایمیدرو» با اشاره به اینکه در این پنج ماه حضور خود در «ایمیدرو» کمترین تغییرات را صورت داده‌ام، افزود: روز یکشنبه در روند بازدید از معدن طبس طی تماس مسوولان وزارتخانه از مراسم روز دوشنبه تودیع و معارفه خود باخبر شدم که با کمال میل این مسوولیت را به فرد جدید واگذار می‌کنم. وی اضافه کرد: برخی در دولت به بهانه خصوصی‌سازی آرزوی حذف «ایمیدرو» را دارند که نباید اجازه تحقق این آرزو را داد.
رییس سابق هیات‌عامل «ایمیدرو» با اشاره به اینکه در این سازمان حجم زیادی از اقدامات باید انجام شود، تصریح کرد: مسوولان جدید باید تلاش ویژه‌ای را به بازسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن انجام دهند؛ چراکه با توجه به سیاست‌های جدید دولت یازدهم باید بازسازی‌های موثری در این بخش اعمال شود. وی ضمن تاکید بر اینکه سازمان مذکور به طرح‌ها و پروژه‌های معدنی اعتبار ارائه می‌دهد، گفت: با استفاده از قابلیت‌های موثر این سازمان، می‌توان در آینده شاهد توسعه بخش‌های معدنی و صنعتی کشور بود. البته در این مسیر نباید به بهانه خصوصی‌سازی توانمندی سازمان توسعه معادن مغفول بماند. به اعتقاد وی، فعالیت هفت طرح فولادی، پروژه سنگان، معادن سیرجان، زغال‌سنگ طبس و برخی اقدامات دیگر را می‌توان از فعالیت‌های موثر «ایمیدرو» برای توسعه معادن کشور به‌شمار آورد.
وقتی مشق‌هایم را خواندم صحبت می‌کنم
مراسم معارفه مهدی کرباسیان به عنوان رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» دیروز در حالی برگزار شد که وی صحبت در مورد مسوولیت جدید کاریش را به زمان دیگری موکول کرد و گفت: وقتی مشق‌هایم را خواندم، در مورد حوزه کاریم صحبت می‌کنم.
کرباسیان در این مراسم از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست که بخش معدن را مورد حمایت خود قرار دهد تا از این طریق، اهداف برنامه پنجم و چشم‌انداز نیز محقق شود. قبل از صحبت‌های کرباسیان، حکم انتصاب وی به عنوان رییس جدید هیات‌عامل «ایمیدرو» از سوی نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت به وی ارائه شد.
توافق دو وزیر برای رفع موانع تولید
وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه این مراسم نیز با تشریح جزئیات جلسه صبح دیروز خود با وزیر اقتصاد و امور دارایی، گفت: در این جلسه مقرر شد کارگروهی برای شناسایی و رفع موانع تولید به ریاست وزارت اقتصاد تشکیل شود. نعمت‌زاده در مورد جزئیات جلسه خود با طیب‌نیا وزیر اقتصاد، اظهار کرد: در جلسه صبح دوشنبه با وزیر اقتصاد قرار شد کارگروهی به ریاست وزارت اقتصاد موضوع موانع تولید را پیگیری کند و ما نیز پیشنهادهاي خود را ارائه داده‌ایم و در این زمینه مشارکت خواهیم داشت. وی توضیح داد: این کارگروه موانع موجود بر سر راه تولید را طی دو هفته آینده شناسایی و اعلام خواهد کرد و راهکارهای لازم را برای حل این موانع نیز تدوین خواهد شد. نعمت‌زاده در مورد برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای قیمت‌گذاری خودرو نیز اظهار کرد: شورای رقابت معتقد است که خودرو یک محصول انحصاری است و قیمت آن باید توسط این شورا مشخص شود. وی تصریح کرد: این در حالی است که صنعتگران معتقدند خودرو کالای انحصاری نیست و من نیز به این موضوع اعتقاد دارم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه شورای رقابت مرجع قیمت‌گذاری خودرو نیست، تصریح کرد: شورای رقابت یکسری وظایف قانونی دارد که محترم است، ولی در عین حال بررسی‌ها در این مورد ادامه خواهد داشت. نعمت‌زاده در مورد احتمال تغییر قیمت خودرو نیز گفت: در مورد قیمت خودرو بررسی کامل انجام نشده است. وی در ادامه با تاکید بر لزوم جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی، گفت: توسعه معادن و صنایع معدنی جزو وظایف «ایمیدرو» است و در حال حاضر در زمینه تبدیل سنگ آهن به فولاد و همچنین صنایع فلزی عقب هستیم که باید در این بخش سرمایه‌گذاری شود. وی ادامه داد: تکمیل هفت طرح فولادی از جمله پروژه‌های سازمان توسعه معادن است که در صورت تحقق، 6 تا 7 میلیون تن به ظرفیت تولید فولاد کشور اضافه می‌شود.
نعمت‌زاده در پایان در مورد نحوه انتصاب رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز گفت: طی چند روز گذشته بررسی‌هایی در مورد افراد مختلف داشتیم، ولی با هیچ کدام به صورت قطعی صحبت نکردیم و حکمی هم صادر نشد. وی ادامه داد: حکم ریاست کرباسیان در «ایمیدرو» چند ساعت قبل از برگزاری مراسم معارفه امضا شد و در این مورد روز یکشنبه با کرباسیان به توافق رسیدیم. دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آدرس کوتاه: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فعالان بخش خصوصی عملکرد دولت در حوزه تجارت خارجی را ارزیابی کردند مسیر رو به جلوی تجا computerwoman 0 800 03-08-2014، 08:13 AM
آخرین ارسال: computerwoman

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان