انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
ریکی و جاری شدن انرژی زندگی در بدنزمان کنونی: 06-12-2021، 07:56 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: maryam
آخرین ارسال: maryam
پاسخ 1
بازدید 1537

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ریکی و جاری شدن انرژی زندگی در بدن
08-08-2014، 09:22 PM,
ارسال: #1
ریکی و جاری شدن انرژی زندگی در بدن
به زبان ژاپنی Rei به معنای کیهان است که روح، روان و جسم را در بر می‌گیرد و آنچه Ki یا Qi نامیده می‌شود، طبق طب سنتی چینی و هند (آیورودا) انرژی زندگی را در بدن ما به حرکت می‌آورد.
متخصصان این روش طبی می‌گویند که ریکی باعث تماس نیروی انرژی جهانی و نیروی زندگی دهنده خود ما برای «بیدار کردن عواملِ درمان» است.
در یک جلسه ریکی، درمانگر انرژی کیهانی را به کمک سمبل‌های سری و باطنی و صداهای مقدس با گذاشتن دست‌هایش در نقاط مختلف بدن بیمار وارد بدن او می‌کند البته دست‌های درمانگر در تماس با پوست بدن بیمار نیست. فرستادن انرژی می‌تواند از راه دور هم انجام شود زیرا انرژی کیهانی «می‌داند» به کدام قسمت از بدن بیمار وارد شود و کجا تاثیر بگذارد. ریکی هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد و انرژی شخص درمان‌کننده هرگز وارد سیستم درمانی نمی‌شود. ریکی جزو درمان‌های انرژیک است که در آن درمان‌گر روی میدان ارتعاشی بیمار اثر می‌گذارد.
مدافعان ریکی معتقدند یکی از ویژگی‌های ریکی این است که هر کسی می‌تواند درمان‌گر بشود آن‌هم به سرعت و به آسانی؛ یک یا دو کارگاه آخر هفته کافی است و درمان‌گر می‌تواند به سرعت خود و اطرافیانش را درمان کند و در ضمن قابلیت اثر گذاشتن بر روی میدان ارتعاشی دیگران را داشته باشد. این قابلیت معمولا همراه با داشتن تکنیک‌های مراقبه و روش‌های سنتی است ولی به هیچ دین و مذهبی بستگی ندارد.
تاریخچه ریکی
در ژاپن افرادی را که مراقبه می‌کنند و با دقت و پشتکار در بهبود بدن و ذهن می‌کوشند تا انسان بهتری بشوند، «انسان با روح بزرگ» می‌نامند و استاد کسی است که از این روح بزرگ برای یک هدف اجتماعی انسانی بهره ببرد و آموزشِ راه درست را به عده زیادی از مردم یاد بدهد. یکی از این استادان این رشته، دکتر Usui بود که در 15 اوت 1865 در یک روستا در ژاپن به دنیا آمد. در 14 سالگی در یک مدرسه بودائی در کیکویا روش ژاپنی چی کونگ را آموخت. چی‌کونگ یک نظام تندرستی و شفابخشی بر اساس استفاده از انرژی حیات است. او سپس پزشکی، روانشانسی، علوم مذهبی و فنکشویی را یاد گرفت. در سال 1914 یک دوره 21 روزه آموزشی به نام ایسبوگو را در یک معبد بودائی گذراند و در این موقع کشف کرد که توانایی شفا بخشیدن به دیگران را بدون کاهش انرژی خود پیدا کرده و از این توانایی برای کمک به مردم استفاده کرد و در سال 1922 انجمن ریکی را بنا نهاد و سپس کلینیک دیگری برای درمان و تدریس ریکی در 4 سطح باز کرد.
ریکی در سال 1937 به غرب وارد شد و علت ورود آن هم خانمی بود به نام تاکانا که به ژاپن رفته بود و دچار چندین بیماری سخت شده بود و به جای عمل جراحی، به کلینیک دکتر هاباشی متخصص ریکی رفت و پس از چهار ماه خوب شد و ریکی را از دکتر هاباشی یاد گرفت و یک سال با او کار کرد و بعد مرحله دوم را گذراند و در سال 1937 به هاوائی برگشت و پس از چندی دکتر هاباشی و دخترش هم برای کمک به او به هاوائی آمدند و پایه ریکی را در غرب بنا نهادند. از سال 1980 به بعد تغییراتی در ریکی ایجاد شد ریکی به سرعت توسعه پیدا کرد و امروزه بیشتر از یک میلیون و دویست هزار درمانگر وجود دارد.

ریکی طب است یا مذهب
طبق بعضی از عقاید ریکی یک تکنیک بسیار قدیمی است. گفته می‌شود که Mikao usui در یک تجربه «بیدارکننده روحانی» ذن بودائی بنام Satori کشف کرد. آثار درمان با دست توسط نیروی دست‌ها در سنت بودائی تبت به نام Tantras و Vedas هندوئیسم دیده می‌شود. ولی به هیچ وجه در سیستم طبی تبت و آیورودای هندی چنین درمانی وجود ندارد. آقای Usui و همکارانش گشاینده‌ی این راه در دنیای پزشکی شدند.
در طی سال‌های اخیر حداقل 4 مطالعه سیستماتیک علمی بر روی آثار درمانی ریکی چاپ شده. مطالعات کلینیکی که بتواند از نظر علمی مورد قبول واقع شود بسیار نادر هستند. نتایج همه این مطالعات یکسان نیست و کیفیت علمی آن تا به حال دچار کمبودهایی است و اثبات علمی آن‌ها برای این‌که ثابت کند که ریکی یک روش درمانی موثر در کلینیک باشد در حال حاضر وجود ندارد.

مطالعات علمی انجام شده
1. کمک به توان بخشی پس از یک سکته مغزی: یک مطالعه کلینیکی چاپ شده در سال2002 نشان داد که ریکی به عنوان یک درمان اضافه شده بر روی سایر درمان‌ها در نزد بیمارانی که دچار عوارض سکته مغزی شده بودند موثر بوده است. در این مطالعه 50 بیمار را به 4 گروه تقسیم کردند. گروه اول برنامه ریکی با یک متخصص، گروه دوم با یک درمان‌گر، گروه سوم ریکی‌نما و گروه چهارم به عنوان شاهد برنامه ریکی نداشتند. این گروه‌ها به مدت 2 هفته و نیم، 6 تا ده درمان 30 دقیقه‌ای ریکی داشتند. نتیجه مطالعات این بود که ریکی دارای آثار محدود بر روی اخلاق و درجه انرژی بیماران داشته ولی هیچ اثر قابل توجهی در اینکه این بیماران بتوانند به تنهائی کارهای روزانه‌شان را مانند خوردن، لباس پوشیدن، تغییر مکان دادن و امثالهم، هم‌چنین بر روی دپرسیون آن‌ها نداشته است.
2. کم کردن درد: یک مطالعه بر روی آثار مفید ریکی همراه با درمان Leshan که تکنیکی مشابه ریکی است بر روی درد بر اثر کشیدن دندان‌های عقل انجام شد و 21 شرکت کننده که دو دندان‌شان را با فاصله دو هفته کشیده بودند انجام شد. گروه اول یک درمان ریکی لوشان Reiki – Leshan از راه دور و برای گروه دوم هیچ کاری انجام نشد. در این مطالعه دو درمان‌گر از طریق عکس بیماران از راه دور آن‌ها را درمان کردند و نتیجه این بود که گروه درمان شده به طور قابل توجهی کمتر درد داشتند تا گروه شاهد.
در یک مطالعه پیلوت بدون گروه شاهد محققین آثار ریکی را روی20 شرکت کننده انجام دادند که در یک سالن با نور تنظیم شده و موسیقی آرام 75 دقیقه ریکی داشتند و نتیجه این بود. در این افراد پس از این درمان دردها به نحو بسیار جالبی کم شده بودند. به علت نبودن گروه شاهد و تعداد کم شرکت کنندگان و آثار آرام کننده موسیقی، باعث می‌شود که این مطالعه از نظر علمی اهمیت زیادی نداشته باشد.
یک مطالعه پیلوت دیگر بر روی 22 خانم که قرار بود هیسترکتومی داشته باشند و درد و نگرانی داشتند انجام شد و آن‌ها را به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول ریکی و درمان‌های استاندارد و گروه دوم فقط درمان‌های استاندارد دریافت کردند. بیمارانی که ریکی داشتند پس از عمل جراحی دردِ کمتر و احتیاجِ کمتر به داروهای ضد درد داشتند تا گروه شاهد.
3. بهتر شدن کیفیت زندگی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2: در یک مطالعه کلینیکی که 12 هفته طول کشید. 93 بیمار برنامه‌های ریکی واقعی داشتند و 83 بیمار برنامه ریکی غیر واقعی توسط هنرپیشه داشتند و 26 نفر فقط درمان‌های معمولی البته دو گروه دیگر هم داروهای معمولی را دریافت می‌کردند در گروه‌هایی که ریکی واقعی یا ریکی‌نما داشتند فاصله بیشتری را می‌توانستند راه بروند و دردهای کمتری داشتند. گروهی که فقط دارو دریافت می‌کردند وضع‌شان فرقی نکرده بود. محققین عقیده دارند که آثار گفته شده بیشتر بر اثر روابط بیمار با درمان‌گر بوده تا اثر ریکی./ ادامه دارد
توجه: این مقاله آموزشی است و جنبه درمانی ندارد. هر دارویی باید با تشخیص پزشک و نسخه او تهیه و مصرف شود.
منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ
 سپاس شده توسط صدیقه


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  خود درمانی با ریکی و مدیتیشن خانوم خانوما 2 4,031 03-04-2017، 08:58 PM
آخرین ارسال: صدیقه
  ریکی چیست؟ mahshad 4 4,587 12-02-2017، 04:51 PM
آخرین ارسال: khanoomkhanooma
  سمبلهای ریکی khatoon 1 2,933 28-08-2014، 02:42 PM
آخرین ارسال: خانوم خانوما
  صوفی ریکی sufi reiki خانوم خانوما 0 1,757 28-08-2014، 02:06 PM
آخرین ارسال: خانوم خانوما
  همسویی در ریکی khatoon 1 3,571 28-08-2014، 10:15 AM
آخرین ارسال: خانوم خانوما
  ریکی و جاری شدن انرژی زندگی در بدن maryam 0 1,542 08-08-2014، 09:18 PM
آخرین ارسال: maryam
  ریکی بر روی سلامت و بهبود خلق و خو maryam 0 1,580 08-08-2014، 08:11 PM
آخرین ارسال: maryam
  تحقق بخشیدن رویاها با ریکی maryam 0 1,955 30-07-2014، 02:49 AM
آخرین ارسال: maryam
  استفاده از مراقبه هنگام شفای ریکی maryam 0 1,856 30-07-2014، 02:45 AM
آخرین ارسال: maryam
  چگونه سمبلهای ریکی کارمی کنند؟ maryam 0 11,193 30-07-2014، 02:29 AM
آخرین ارسال: maryam

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت