انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما

خطاطی با خودکارزمان کنونی: 26-09-2020، 02:36 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: maryam
آخرین ارسال: maryam
پاسخ 1
بازدید 3468

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خطاطی با خودکار
13-06-2014، 03:53 PM,
ارسال: #1
خطاطی با خودکار
نوشت افزارهایی که میتونیم باهاشون خوشنویسی کنیم از نظر نوع نوک به سه دسته تقسیم میشن

1 - خودنویس

2- خودکارهای نوک ساچمه ای

3- خودکار های نوک پنبه ای

چون در خودکار نوک ساچمه ای کنترل بیشتری روی مقدار خروج جوهر داریم و نقاط قوت و ضعف رو به زیبایی میتونیم اجرا کنیم خودم بیشتر از همین نوع استفاده میکنم

نوک خودکار همونطور که در شکل زیر مشاهده میفرمایید شامل یه ساچمه غلطان هستش که کارش اینه که در هر حرکت مقدار مشخصی از جوهر رو به بیرون انتقال میده

جاهایی که لازمه خط رو پهن بنویسیم خودکار رو زیاد فشار میدیم و جاهایی که باید نوشته نازک باشه رو باید کم فشار بدیم
جاهایی که لازمه خط رو پهن بنویسیم خودکار رو زیاد فشار میدیم و جاهایی که باید نوشته نازک باشه رو باید کم فشار بدیم
البته باید حتما شکل دقیق نوشتاری حروف رو داشته باشیم که بتونیم از روش تمرین کنیم . نمونه:

و این عکس هم همونه اما زوم شده:

البته یه روش دیگه هم هست که خودم اوایل ازش استفاده میکردم

میتونید توک مداد رو شبیه قلم نی بتراشید ولی زیاد نمیشه باهاش نوشت چون نوکش مصرف میشه

ولی در کل شکل حروف رو عالی در میاره

خودکارهای زیادی با ما مارکهای مختلف تو بازار هستش

انتخاب چه خودکاری از نکات مهم توی این کاره و خیلی رو کیفیت کار تاثیر میذاره

اندازه ساچمه ها هم از سایز 0/5 mm تا سایز 1/4mm تو بازار هست

من استفاده از خودکار های cancoc _ بیک _ و استدلر(اگه گیرتون بیاد) رو پیشنهاد میدم که سایز نوکش یک میلیمتر باشه و حتما از رنگ مشکی استفاده کنید چون رنگای دیگه کار رو قشنگتر جلوه میدن ادم متوجه اشتباهاتش نمیشه

نظر استاد حامد مشفق ارانی در مورد خودکار که بزرگواری فرمودن حقیر رو راهنمایی فرمودند

شاید اگر همه خودکارها را یکسان بگیریم بهتر است
و فقط خودکارهایی مناسب نیستند که به طور مثال فشاری هستند و نوکشان داخل محفظه سر خودکار اندکی تکان میخورد
و این باعث می شود که تمرکز شخص از بین برود
در عین حال تمام خودکارهایی که نوک ثابت دارند و بیش از حد جوهرشان پس نمیدهد خوب و مناسب هستند
همه خودکارها کم و بیش جوهرشان پس میزند که با کمی نوشتن قلقشان بدست می آید
خودکارهای مروی، اشنایدر و کنکو بدنیستند
برای شروع زبرای نوک ریز هم خیلی مناسب است و بیک کند که البته بسته به آرامش و عجول بودن هنرجو متفاوت است
تقریبا همه خودکارهای کند برای شروع عالی هستند

به قول استادم تربیت دست برا خوشنویسی مثل رام کردن یه اسبه که باید مرحله به مرحله و با صبر و حوصله انجامش بدی که بتونی از سواریش لذت ببری

مهم ترین نکته این هنر این هستش که اول باید از نستعلیق شروع کنیم و تا توی این زمینه پیشرفت نکردیم نباید شکسته بنویسیم در غیر اینصورت نه میتونیم شکسته نویس خوبی بشیم و نه نستعلیق یاد میگیریم

منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سبک های خوشنویسی (سبک های خطاطی) asal 0 3,509 19-08-2013، 11:14 PM
آخرین ارسال: asal

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت