انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
پیش بینی نرخ ارز در سال 93زمان کنونی: 18-01-2022، 11:15 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: خانوم خانوما
آخرین ارسال: computerwoman
پاسخ 4
بازدید 2308

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیش بینی نرخ ارز در سال 93
25-03-2014، 07:55 AM,
ارسال: #1
پیش بینی نرخ ارز در سال 93
میزان نرخ ارز در ایران داستان پیچیده­ای دارد و عملا تغییر در این نرخ، بر بسیاری از جنبه ­های عمومی و خصوصی ایرانیان تاثیر می­ گذارد.

میزان نرخ ارز در ایران داستان پیچیده­ای دارد و عملا تغییر در این نرخ، بر بسیاری از جنبه ­های عمومی و خصوصی ایرانیان تاثیر می­ گذارد.
سال 92 نرخ ارز تقریبا ثباتی نسبی را پشت سر گذاشت. نرخ ارز در سال 92، دو دولت را تجربه کرد. انتهای دولت دهم که با گرانی سه برابری نرخ ارز در میانه آن رو به­ رو بود، عملا تغییر چندانی را در نرخ ارز شاهد نبود. دولت گذشته بحرانهای ارزی را پشت سر گذاشته بود و به هر ترتیبی که می­ شد، ثباتی را در بازار حاکم کرده بود.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، دولت که تغییر کرد، خوشبینی های باعث شد که نرخ دلار کمی پایین بیاید و حتی به زیر 2900 تومان نیز برسد اما با شروع دولت و گذشتن روزها، نرخ دلار به حدود 3 هزار تومان رسید. در این میان، اظهار نظر رییس بانک مرکزی که در جلسه صبحانه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفته بود نرخ دلار نباید به زیر 3 هزار تومان بیاید، با انتقادهای زیادی نیز روبه­ رو شد. توافقات ژنو باعث شد تخمین هایی برای کاهش نرخ ارز به وجود بیاید و عملا بازار را نیز برای چند روز تحت تاثیر قرار داد اما دوباره نرخ دلار به حدود 3 هزار تومان بازگشت. برخی از فعالان بازار ارز می­ گفتند که بانک مرکزی در این نقاط عطف قیمتی، تلاش می­کند مانع افت و خیز بیش از حد قیمت ارز در بازار شود. به طور کلی، می­توان گفت که سال 92 سال ثبات در نرخ ارز بود.
در روزهای پس از توافقات ژنو بین ایران و کشورهای 5+1، اعلام شد که این توافق ها به صورت رسمی باعث خواهد شد که حدود  6 میلیارد دلار ارز وارد کشور شود و برخی بسیار خوشبینانه به ماجرا نگاه می­ کردند اما با توجه به نیاز واردات ماهانه 4 میلیارد دلار ایران، این رقم چندان زیادی نبود اما اهمیت این توافق در این بود که باعث ثبات در نرخ ارز شد. به نظر می­ رسد راهکار آرامش بازار ارز به وسیله دولت، آرامش روانی بازار و مردم است که با انواع اخبار مثبت به نظر می‌ رسد در حال مدیریت شدن است و انتظار می­ رود که دولت در سال 93 نیز همین سیاست را دنبال کند. در صورت تداوم اخبار مثبت سیاسی و مذاکرات، به نظر می‌رسد امکان مدیریت بازار ارز وجود داشته باشد اما اگر اخبار منفی جدی در این باره به وجود بیاید، چون هنوز دولت منابع ارزی چندانی در دست ندارد، احمال دارد که دوباره نوسان در بازار ارز به وجود بیاید. در هر حال، با فرض وجود ثبات در بازار، کارشناسان پیش­ بینی کرده ­اند که قیمت دلار در حدود 3 هزار تومان باقی بماند.
حتی اگر ارز گران نشود، حفظ قیمت دلار در حدود 3 هزار تومان، در شرایطی که تورم کشور بالاتر از آمریکا است به معنی تقویت نسبی ریال خواهد بود. به نظر می‌رسد اخبار مثبت حاصل از فعالیتهای بین­ المللی ایران، تاثیر روانی خود را روی بازار ارز داخل کشور گذاشته است و بیش از این توان تاثیرگذاری و کاهش قیمت ارز ندارد مگر این که گشایش جدی در میزان فروش نفت ایران یا دسترسی به ذخایر موجود کشور در خارج به وجود آید تا باعث کاهش نرخ ارز شود.
کارشناسانی مثل صباح زنگنه، مشاور بین ­الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و  کشاورزی ایران، پیش ­بینی کرده ­اند که اگر منابع مالی بلوکه شده در خارج از کشور آزاد شود، تا اوایل سال بعد قیمت دلار به حدود ۲۷۰۰ تومان می­ رسد.
اما دیگرانی مثل محمد حسین ادیب، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان، نرخ ارز را بیشتر از تحولات بین­ المللی اقتصادی به میزان نقدینگی در کشور بستگی دارد. به گفته آنان، نرخ ارز نه بر اساس عرضه ارز که به قدرت خرید ارز بستگی دارد و قدرت خرید ارز به حجم نقدینگی وابسته است بنابراین در شرایطی که عرضه ارز ناشی از صادرات نفت 65 درصد کاهش یافته اما نقدینگی یا قدرت خرید مردم بالا رفته، قیمت ارز افزایش یافته است. بنابراین می توان گفت که از این پس نرخ ارز در ایران بستگی به عرضه ارز و حجم نقدینگی و کنترل تورم فقط بستگی به تناسب رشد نقدینگی با عرضه ارز دارد. همچنین در تعیین نرخ ارز ، باید انتظارات تورمی مردم نیز مورد تاکید قرار بگیرد چراکه ایران طی 10 سال گذشته دومین کشور دنیا از نظر بالابودن میزان تورم بوده است این در حالی است که انتظارات تورمی موجب افزایش سرعت گردش نقدینگی می شود از این رو می توان به صراحت گفت که مهمترین عامل کاهش نرخ ارز پس از انتخابات، کاهش انتظارات تورمی و عرضه ارز به وسیله کسانی بود که از بیم سقوط بیشتر، به فروش ارز پرداختند. با این حال، همین کارشناسان نیز تاکید دارند که ادامه روند کاهش قیمت منوط به عملیاتی شدن لغو تحریمهاست.
برخی کارشناسان مانند کمال سیدعلی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی، معتقدند که با آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران بر اثر کاهش تحریمهای بین ­المللی، نباید ایران ارز زیاد شده خود را با نرخ ارزان بفروشد بلکه باید با صندوق توسعه ملی و انجام کارهای زیرساخت با وزارت نفت کار کند و بتواند بازار دنیا را در زمینه‌های فاینانس فراهم کند. اما از آن سو، در کنار امیدواری به کاهش تحریم ها، باید سیاستهای اقتصادی داخلی ایران را نیز اصلاح کرد و از واردات پرشمار و بیش از حد دست کشید. به این ترتیب، پیش­ بینی می­ شود که وضعیت نرخ ارز به قیمت ارز در بودجه و نیز پیشرفت محسوس مذاکرات در جلسات آینده مذاکرات هسته ­ای بستگی داشته باشد. در حال حاضر، با روند فعلی که مذاکرات دارند و با رقم قیمت 2650 تومانی دلار در بودجه 93، احتمال می­رود که نرخ ارز در حدود فعلی باقی بماند و به دلیل انتظارات تورمی حتی رو به تقلیل باشد نه این که افزایش یابد.
حالا باید در انتظار نشست و دید که آیا سیاستهای دولت در خصوص نرخ ارز، همچون نیمه دوم امسال خواهد بود که بانک مرکز دورادور بازار ارز را کنترل کند و ثباتی نسبی بر بازار حاکم کند یا این که اتفاقات غیرمنتظره باعث نوسان زیادی در این حوزه شود. در حالت اول، اگر نرخ ارز ارزان نشود یا حتی با شیب خیلی کند و قابل پیش ­بینی و منطقی افزایش یابد، فعالان اقتصادی که تنها برای عملیات اقتصادی و تجاری خود به ثبات در نرخ ارز نیاز دارند، می­توانند بسیار راحت­ تر فعالیت خود را ادامه دهند.
منبع:http://www.eghtesadonline.com
پاسخ
13-07-2014، 08:42 AM,
ارسال: #2
RE: پیش بینی نرخ ارز در سال 93
پیش بینی قیمت دلار در کوتاه مدت
آیا سرمایه گذاری بر روی دلار و خرید در کوتاه مدت کار درستی است؟
دو بحث داریم دوستانی هستند که استراتژی کوتاه مدت دارند برای این دسته از دوستان تحلیل دلار برای کوتاه مدت را میذارم.

هدف اولیه واقعی دلار!! (چون ممکنه تا مدتی کنترل بشه) 3040 تومان است.
در صورت شکست این مقاومت هدف بعدی اعلام میشه. این هدف در پارت روزانه براحتی قابل پیگیری هست و میتونید اهداف ریز را خودتون پیدا کنید. ضمنا بازدید دوستان از تاپیک های من خوبه ولی نظری نمیگیرم!!!Huh بد نیست از مطالب استفاده میکنید بلانسبت یه هنی هونی ما را دیدین خوشتون اومد بدتون اومد چرت بود خوب بود چیزی سوالی.
   
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
26-07-2014، 10:47 AM,
ارسال: #3
پیش بینی نرخ ارز در سال 93 تحلیل نمودار دلار ریال
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

یک تحلیل بسیار ساده و با ابزار سطحی و صرفا جهت پیش بینی آینده میان مدت روند دلار ریال یا بهتر بگیم دلار تومان.

روند ثابت آینده که بیشتر نمایانگر جو روانی مقاومت در برابر افت قیمت دلار است به راحتی در نمودار مشخص میباشد که در صورتی که اتفاق خاصی نیفتد این روند تا مدت پایان این هفته ادامه دار است. قطعا نوسانات ریزی در قیمت اتفاق می افتد.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
03-08-2014، 07:50 AM,
ارسال: #4
RE: پیش بینی نرخ ارز در سال 93
حباب منفی یورو باعث جذب فعالان شد
تغییر حسگر بازار ارز

 روز گذشته در اولین هفته کاری بازار پس از پایان ماه رمضان، نگاه‌ها از دلار به سمت یورو تغییر کرد و خرید و فروش و معاملات یورو در بین فعالان، داغ تر از دلار بود. معمولا دلار به‌طور سنتی در بین فعالان به‌عنوان یک ارز «شاخص» و «حسگر» بازار به حساب می‌آید و بیشتر فعالان در حالت عادی، معاملات خود را بر اساس آن تنظیم می‌کنند ولی به گفته فعالان، به‌نظر می‌رسد پس از تعطیلات عید فطر (پنج‌شنبه و شنبه) حسگر بازار از دلار به سمت یورو تغییر کرده است.
 آنها علت این تغییر نگاه در بازار ارز را برهم‌کنش چندین عامل تاثیرگذار داخلی و خارجی در کنار هم عنوان کرده‌اند. پنج‌شنبه هفته گذشته و درحالی‌که بازار تقریبا نیمه تعطیل بود، قیمت یورو با کاهشی 25 تومانی به 4200 تومان رسید. در این روز تعدادی از فعالان احساس می‌کردند نرخ یورو دارای حباب منفی است (قیمت فروش آن در بازار از قیمت «ذاتی» آن کمتر است) و ارزش واقعی این ارز بالاتر از نرخ آن در بازار است. به همین دلیل، گروهی از آنها اقدام به خرید یورو کردند. به‌نظر می‌رسد این دسته از فعالان، تحت‌تاثیر مشاهده چند عامل اقدام به خرید یورو کرده‌اند. از جمله این عوامل می‌توان نرخ اعلام شده یورو توسط بانک‌مرکزی و همچنین تغییرات نرخ‌های برابری جهانی را عنوان کرد. بانک‌مرکزی روز پنج‌شنبه قیمت یورو را 35 هزار و 245 ریال اعلام کرده بود که کاهشی 15 ریالی نسبت به آخرین رقم اعلام شده آن در روز دوشنبه داشت. به‌نظر می‌رسد نرخ اعلام شده از سوی بانک‌مرکزی در این روز، بیشتر تحت‌تاثیر تقویت دلار در بازارهای جهانی در برابر یورو بود؛ ولی در روز گذشته (شنبه) نرخ برابری یورو به دلار در بازارهای جهانی افزایش پیدا کرد و بانک‌مرکزی هم نرخ یورو را با 8 تومان افزایش اعلام کرد. به‌نظر می‌رسد ترکیب این سه عامل یعنی «تقویت یورو در برابر دلار در بازارهای جهانی»، «افزایش نرخ رسمی یورو از سوی بانک‌مرکزی» و «خرید ارزان یورو توسط تعدادی از فعالان در روز پنج‌شنبه»، باعث افزایش قیمت یورو و تغییر جهت نگاه‌ها از دلار به سمت یورو در بازار روز گذشته بوده است. اگر چه تعدادی از فعالان، تغییر نگاه اخیر معامله‌گران را موقتی می‌دانند اما گروهی از آنها اعتقاد دارند با توجه به قیمت دلار در بازار آزاد و نرخ برابری یورو به دلار در بازارهای جهانی، قیمت یورو در روزهای آینده هم می‌تواند افزایش پیدا کند. البته گفته می‌شود ثبات و نوسان موجود در بازار آزاد برای دلار هم در این تغییر نگاه‌ها بی‌تاثیر نبوده است.


 تداوم انتظار در بازار دلار
روز گذشته قیمت دلار در ساعات ابتدایی بازار با نرخ 3135 تومان کار خود را آغاز کرد که نسبت به روز پنج‌شنبه هفته گذشته 5 تومان افزایش داشت، اما در آخرین ساعات کاری بازار، قیمت دلار در بازار آزاد به 3125 تومان رسیدکه کاهشی 5 تومانی نسبت به روز پنج‌شنبه داشته است. عده زیادی از فعالان بازار علت کاهش قیمت دلار را افت تقاضای موجود در بازار پس از مسافرت‌های اخیر می‌دانند. هر چند عده‌ای از این فعالان اعتقاد دارند هر چه به سمت شهریورماه نزدیک‌تر شویم، شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود. بر اساس این تحلیل، عده‌ای از وارد‌کنندگان انتظار کاهش قیمت بیشتری را برای دلار دارند؛ بنابراین در حال حاضر اقدام به خرید نمی‌کنند و از طرفی گروهی از فروشندگان انتظار دارند قیمت دلار در روزهای آینده افزایش یابد؛ بنابراین اکنون اقدامی برای فروش نمی‌کنند. علاوه‌بر این، گفته می‌شود شهریورماه به‌صورت سنتی مقطعی از سال است که تقاضاهای ارز برای واردات در آن افزایش پیدا می‌کند. به گفته فعالان، عدم خرید و فروش بازار را در یک حالت رکود و انتظار قرار داده است. گروهی دیگر از فعالان معتقدند اگر بازار دارای ثبات بیشتر و مطمئن‌تری شود زمینه برای حضور فعالان اقتصادی و معاملات آنها مهیاتر خواهد شد. با تمام این تفاسیر، بر اساس مشاهدات میدانی بازار دلار در بین فعالان غیر‌رسمی داغ به‌نظر می‌رسد و آنها، بر اساس محاسبات خود درباره قیمت دلار در آینده اقدام به خرید و فروش می‌کنند.


 افت دلار رسمی و سکه
بانک‌مرکزی در نخستین روز کاری خود در هفته جاری نرخ رسمی دلار را 26 هزار و 302 ریال اعلام کرد که نسبت به روز انتهایی هفته گذشته کاهشی یک ریالی داشته است. به‌نظر می‌رسد این افت یک ریالی، در ادامه سیاست اخیر بانک‌مرکزی در تعدیل نرخ رسمی دلار مبادلاتی بوده است. بانک‌مرکزی در هفته‌های گذشته نرخ رسمی دلار را با سرعت بیشتری تعدیل کرده و انتظار می‌رود با ادامه روند قبلی، تا انتهای ماه جاری نرخ دلار به سطح 2650 تومان (نرخ رسمی ارز در بودجه) برسد. روند قیمت‌گذاری ارز رسمی از سوی بانک‌مرکزی به این شکل بوده که معمولا، یک افزایش بیشتر در قیمت، در ادامه با کاهشی جزئی همراه می‌شد. به‌عنوان مثال، به مدت سه روز بانک‌مرکزی روزانه قیمت دلار را به میزانی حدود 5 تومان بالا می‌برد، اما در یک روز بعد، قیمت یک ریال کاهش می‌یافت. کاهش یک ریالی قیمت رسمی دلار در روز شنبه هم مطابق این سناریو بوده است. برخی از کارشناسان، معتقدند بانک‌مرکزی پس از رسیدن نرخ رسمی ارز به 2650 تومان نیز، به روند افزایشی قیمت‌گذاری این ارز ادامه خواهد داد؛ چراکه در ماه‌های ابتدایی سال، قیمت تا حد زیادی کمتر از این نرخ بود و در صورتی که قرار باشد تراز ارزی امسال برای دولت و بانک‌مرکزی حفظ شود، لازم است در ماه‌های پیش رو، نرخ بالاتر از سطح 2650 تومان قرار داشته باشد تا درآمد مازاد حاصل‌شده (نسبت به نرخ تعیین‌شده در بودجه) کسری درآمد ماه‌های ابتدایی سال را جبران کند.
روز گذشته هر سکه بهار آزادی طرح جدید نیز در بازار با نرخ 950 هزار تومان معامله شد که کاهشی 1000 تومانی نسبت به روز پنج‌شنبه داشت. به گفته فروشندگان طلا، به‌نظر می‌رسد با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز در بازار داخلی، کاهش اخیر قیمت سکه بیشتر تحت‌تاثیر کاهش بهای اونس در بازار‌های جهانی بوده است. این در حالی است که ربع سکه به دلیل اینکه با حجم بیشتری از عرضه و تقاضا مواجه است، در برابر کاهش قیمت مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت