انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
بیماری های زنان: آندومتریوززمان کنونی: 31-05-2020، 02:07 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: computerwoman
آخرین ارسال: computerwoman
پاسخ 2
بازدید 2222

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بیماری های زنان: آندومتریوز
28-02-2014، 09:09 AM,
ارسال: #1
بیماری های زنان: آندومتریوز
بیماری های زنان: آندومتریوزآندومتریوز( Endometriosis) حالتی است که در آن بافتی شبیه به آستر رحم در "جای دیگری" از بدن رشد می کند. این "جای دیگر "معمولا شکم است و بافت نابجا درست همانند آستر رحم در چرخه های قاعدگی دستخوش تغییرات مربوطه میشود

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


آندومتریوز
 
آندومتریوز( Endometriosis) حالتی است که در آن بافتی شبیه به آستر رحم در "جای دیگری" از بدن رشد می کند. این "جای دیگر "معمولا شکم است و بافت نابجا درست همانند آستر رحم در چرخه های قاعدگی دستخوش تغییرات مربوطه میشود ( یعنی ساخته می شود ، تجزیه می گردد و ریزش پیدا میکند!)، با این تفاوت که خون قاعدگی از طریق واژن می تواند از بدن خارج شود اما، خون ناشی از آندومتریوز راهی برای خروج از بدن ندارد. لذا باعث ایجاد التهاب و گاهی جوش خوردگی (چسبندگی) میشود (هر دوی این حالات میتوانند باعث ایجاد درد و احتمالا مشکلاتی در باروری گردند).
 
علائم:
عموما علائم آندومتریوز به محل و میزان رشد آن بستگی دارد. اما همیشه ارتباط مستقیمی بین وسعت بیماری و علائم آن وجود ندارد. بعضی زنان آندومتریوز بسیار کوچکی دارند ولی دردشان بسیارشدید است و بر عکس کسانی مبتلا به آندومتریوز وسیع بوده و اصلا درد ندارند. در واقع علائم در هر زنی متفاوت است . بعضی زنان ممکن است اصلا علائمی نداشته باشند ولی در بعضی دیگر، درد ناشی از آندومتریوز میتواند منجر به خستگی ، احساس افسردگی و انزوا ، مشکلات جنسی - آمیزشی و دشواری در انجام کارهای روزمره و اجتماعی گردد.
 
علائم شایع:
شایعترین علامت آندومتریوز درد لگن می باشد. این درد غالبا قبل از قاعدگی یا در حین آن به وجود می آید ولی ممکن است در هر زمان احساس شود .
- کرامپ های شدید در زمان قاعدگی: کرامپ های مربوط به آندومتریوز با کرامپ های ناشی از قاعدگی طبیعی فرق می کنند: شدت آنها بیشتر بوده، زودتر شروع شده و بیشتر طول می کشند .
- آمیزش دردناک: آندومتریوز میتواند موجب دردی شود که در حین آمیزش یا بعد از آن در عمق شکم و یا لگن احساس می شود .
- درد در موقع ادرار یا اجابت مزاج : در مورد آندومتریوز، این نوع دردها ممکن است در حین قاعدگی احساس می شوند. در مواردی که آندومتریوز مثانه و روده را به شدت گرفتار کرده باشد، ممکن است این دردها حتی در فواصل قاعدگی ها نیز احساس شوند.
- کمر درد یا دل درد
- درد مزمن لگن : بعضی زنان دچار دردی در شکم یا لگن می شوند که با چرخه قاعدگی شان ارتباطی ندارد، اما هر روز و حد اقل برای 6 ماه آن را احساس کرده اند .
- بعضی مشکلات گوارشی دیگر : مانند اسهال، یبوست و تهوع، در زنان مبتلا به آندومتریوز ممکن است این علائم در حین قاعدگی پدیدار شوند.
علائم نادر :
در موارد بسیار نادر، رشد آندومتریوز بسیار گسترده است و منجر به بروز علائم زیر (معمولا در زمان قاعدگی) می شود:
- درد ساق پا یا سیاتیک :که این نوع درد مبین آن است که آندومتریوز اعصاب را گرفتار کرده است .
-خونریزی از مقعد یا خون در ادرار: این علامت مبین آن است که آندومتریوز روده یا مثانه را گرفتار کرده است.
- تنگی نفس:این علامت مبین آن است که شاید آندومتریوز ریه ها یا دیافراگم را گرفتار کرده باشد .
 
تشخیص و درمان :
تشخیص آندومتریوز و انتخاب گزینه های درمانی مناسب آن ، بستگی به چند عامل دارد: سن بیمار، علائم موجود، تاثیر علائم بر زندگی فرد، تمایل فرد برای بچه دار شدن، محل آندومتریوز و وسعت آن
هر چند آندومتریوز علاج قطعی ندارد، ولی گزینه های متعددی برای بهبود کیفیت زندگی فرد مبتلا وجود دارند. درمانهای موجود عمدتا بر کاهش علائم دردناک بیمار و افزایش شانس باروری تمرکز می کنند (این درمانها می توانند آندومتریوز را کوچک کنند و یا رشد آن را آهسته نمایند).
درمان مناسب ممکن است تلفیقی ازاین موارد باشد: ایجاد تغییر در سبک زندگی، دارودرمانی ، جراحی و استفاده از طب مکمل
 
آندومتریوز و ناباروری :
ابتلا به آندومتریوز می تواند باردار شدن را با مشکل مواجه سازد. خوشبختانه اکثر زنان مبتلا به این حالت قادر به باردار شدن هستند ولی باردار شدن آنها قدری بیشتر زمان می برد.
آندومتریوز تنها در 5% زنان بارور یافت می شود اما شیوع آن در زنان مبتلا به ناباروری 25-20 درصد می باشد . درمان ناباروری ناشی از آندومتریوز از طریق جراحی (حذف بافت آندومتریوتیک ، مثلا به کمک لاپاروسکوپی ) یا استفاده از تکنیک های کمک به تولید مثل ( مثل IVF ) می باشد.
 
 
منبع : WWW. ENDOMETRIOSIS INFO.CA
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
28-02-2014، 09:09 AM,
ارسال: #2
RE: بیماری های زنان: آندومتریوز
درباره این بیماری زنانه دردناک بیشتر بدانید

اندومتریوز یك بیماری شایع زنان است كه تقریبا 5 تا 10 درصد زنان جهان در سن باروری به آن مبتلا هستند. بهمین دلیل شناخت كافی از این بیماری و تشخیص بموقع آن می‌تواند نقش مهمی در سلامت بانوان داشته باشد.
[تصویر:  6521010.jpg]
دكتر امیرحسین زرنانی دانشیار پژوهشی موسسه ابن سینا و مدیر گروه ایمنی شناسی تولید مثل این موسسه در این باره توضیح می دهد:
اطمینان دارم خیلی‌ها حتی اسم این بیماری را هم نشنیده‌اند. لطفا كمی درباره آن برایمان بگویید؟
این بیماری یكی از بیماری‌های شایع زنان است كه بر اثر رشد نابجای سلول‌های لایه داخلی رحم اتفاق می‌افتد. بر اثر این اتفاق بافت اندومتر یا همان لایه داخلی رحم شروع به رشد بی‌رویه كرده و حتی مهاجرت این بافت‌ها به نقاط دیگر از جمله حفره داخل شكم هم اتفاق می‌افتد، هر چند محدود به این ناحیه نیست اما این مهاجرت شایع ترین نوع مهاجرت است. از مهم‌ترین علائم آن درد ناشناخته و نسبتا زیاد لگنی به صورت مزمن و عادت ماهانه بسیار دردناك است به‌طوری كه شخص از كار و زندگی بازمانده و مجبور به مصرف بسیار زیاد مسكن‌ها برای كاهش درد می‌شود. همچنین بیماران مبتلا به این مشكل از مشكل آمیزش دردناك رنج می‌برند و خود منجر به مشكلات روحی و روانی زیادی برای فرد می‌شود. اما مهم‌ترین مشكلی كه این بیماری برای زنان ایجاد می‌كند نازایی است.
چرا این بیماری باعث نازایی می‌شود؟
یكی از محل‌هایی كه معمولا مهاجرت و رشد نابجای بافت‌های اندومتر اتفاق می‌افتد داخل و روی تخمدان است. همچنین این بیماری باعث اختلال در عملكرد لایه اندومتر شده كه میزبان سلول تخم بارور شده است.
گسترش این بیماری تا چه اندازه است و تا چه حدی بین زنان رایج است؟
مطابق آمار‌ها حدود 176 میلیون زن و دختر به این بیماری مبتلا هستند. میزان ابتلا برای زنان بارور حدود 5 تا 20 درصد و برای زنان نابارور چیزی بین 30 تا 50 درصد است.
منظور از زنان نابارور یعنی زنانی كه به سن ناباروری رسیده‌اند؟
خیر. منظور زنانی است كه در سنین باروری هستند اما دچار مشكل نازایی و ناباروری هستند. یعنی به‌طور متوسط 30 تا 50 درصد مشكل ناباروری مربوط به این بیماری است. چون بیماری اندومتریوز جزو بیماری‌های التهابی است و كل سیستم تولید مثل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یعنی هم عمل تخمك‌گذاری و هم عمل لانه گزینی را كه جایگزین شدن سلول بارور شده در لایه رحم است.
یعنی هیچ نوع تست غربالگری برای شناخت این بیماری در بین زنان وجود ندارد؟
چرا اما ارزش خبری برای شناخت بیماری یا مسائل آماری ندارد. همین طور بستگی به این دارد كه این تست‌ها تا چه اندازه توسط پزشك بخوبی انجام شود. معاینه دقیق، گرفتن شرح حال دقیق و سابقه خانوادگی، سونوگرافی و MRI از جمله كار‌هایی است كه برای شناخت این بیماری انجام می‌شود. اما با این همه منفی بودن نتایج الزاما وجود اندومتریوز را رد نمی‌كند. تنها جراحی و برداشت لاپراسكوپیك كه یك روش صددرصد تهاجمی است می‌تواند وجود این بیماری را كاملا اثبات یا رد كند.
برآورد شما از شیوع بیماری در ایران چیست؟
با توجه به مشاهدات به نظر می‌رسد سن ابتلا در ایران پایین‌تر و نسبت به جوامع غربی هم شایع‌تر باشد. به‌طور كلی تخمین می‌زنیم حدود 400 هزار خانم در ایران به این بیماری مبتلا باشند. این تعداد از زنان با مشكلات روحی روانی، جسمی و خانوادگی زیادی دست به گریبان می‌شوند. نازایی باعث ایجاد مشكلات زیادی در خانواده می‌شود، همچنین بسیاری از طلاق‌ها به دلیل مسائل جنسی ناشی از این بیماری است. یعنی آمیزش دردناك كه از عواقب این بیماری است باعث جدایی بسیاری از زوج‌ها بدون شناخت دقیق علت آن می‌شود.
چه مسائلی باعث ابتلای فرد به این بیماری می‌شود؟
به‌طور كلی می‌شود عوامل را به دودسته برون‌زا و درون‌زا تقسیم كرد هرچند نقش هیچ‌كدام از این عوامل صددرصد تائید شده نیست. در دسته اول عوامل محیطی، سموم، آلودگی‌ هوا و محیط زندگی و میل به زندگی صنعتی جای می‌گیرند در حالی كه ژنتیك و عفونت‌ها متعلق به دسته دوم هستند و در ابتلا به این بیماری نقش دارند. با این حال به نظر می‌رسد محیط نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد و مثلا در اصفهان به دلیل وجود آلودگی‌های زیاد صنعتی شیوع بیشتری از این بیماری دیده شده است.
روش‌های درمان این بیماری چیست؟
بیشتر درمان‌های این بیماری وابسته به هورمون است. یكی از روش‌ها ایجاد یائسگی دروغین بر اثر هورمون است. همچنین جراحی و برداشتن بافت‌های اضافه یكی دیگر از روش‌های درمان است. هرچند درجراحی بسیار مهم است كه این كار توسط جراح با تجربه انجام شود تا امكان بازگشت بیماری به حداقل برسد.
منبع : salamatnews.com
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Question سوالات مرتبط با بیماری‌های زنان computerwoman 18 78,399 07-05-2017، 07:44 PM
آخرین ارسال: eskandari1376
  ایمنی در برابر بیماری‌های زنانه دکتر 0 1,272 21-12-2014، 11:06 AM
آخرین ارسال: دکتر
  مروری بر ترشحات و عفونت های دستگاه تناسلی زنان دکتر 1 1,165 15-11-2014، 08:03 AM
آخرین ارسال: دکتر
  زنان و ۱۱ دلیل درد لگن,از تخمک گذاری تا آندومتریوز دکتر 0 924 21-08-2014، 01:37 PM
آخرین ارسال: دکتر
  واژینیسموس بیماری زنانه ای که بر رابطه زناشویی اثر منفی می گذارد computerwoman 0 1,338 28-02-2014، 09:12 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  بیماری شناسی زنان computerwoman 0 1,561 28-02-2014، 09:10 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  بیماری زنانه ای به نام تخمدان پلی کیستیک computerwoman 0 1,419 28-02-2014، 09:07 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  درمان گیاهی بیماریهای زنان computerwoman 1 2,658 28-02-2014، 09:03 AM
آخرین ارسال: computerwoman
Lightbulb علل و درمان ترشح و خارش رحم در زنان computerwoman 0 1,764 28-02-2014، 09:01 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  بیماری های زنانه در دختران computerwoman 0 1,704 28-02-2014، 09:01 AM
آخرین ارسال: computerwoman

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان