انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکازمان کنونی: 06-12-2021، 06:13 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: computerwoman
آخرین ارسال: computerwoman
پاسخ 163
بازدید 63388

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
23-07-2014، 05:45 PM,
ارسال: #81
اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
گفتگوي آريا با يکي از وزراي کابينه احمدي نژاد؛
اطمينان داريم مذاکرات به نتيجه نمي رسد!
در حالي که مذاکرات وين چند روزي است به پايان رسيده و مقامات مسول در پرونده هسته اي از پيشرفت قابل ملاحظه اي در اين مورد خبر مي دهند نزديکان رييس جمهور سابق و برخي اعضاي جبهه پايداري نگاهي متفاوت به ماجرا دارند . 
مسعودميرکاظمي،عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا از گلايه برخي از نمايندگان مجلس از گزارش وزير امورخارجه درصحن علني مجلس خبر داد و گفت:گزارشي که آقاي ظريف آخر وقت مجلس به نمايندگان ارائه کرد به گونه اي تنظيم شده بود که کسي سوالي نپرسد درحالي که سوالات فراواني براي نمايندگان مطرح بود.
وي افزود:بعضي ازنمايندگان تاکيد داشتند از سخناني که آقاي ظريف مطرح کردند اطلاع داشته اند اما متاسفانه هيات رييسه مجلس جلسه را به گونه اي مديريت نکرد که نمايندگان سوالاتشان را مطرح کنند.
نماينده مردم تهران اظهارداشت:تيم مذاکره کننده از آزاد شدن پول سخن مي گويند درحالي که چنين چيزي نيست و پول در جاي ديگر بلوکه شده است يااينکه گفته مي شود صادرات نفت افزايش پيدا کرده اما چنين چيزي نيست ما در همين خرداد ماه 200هزار بشکه در روز کاهش صادرات نفت داشته ايم .
وي گفت:غرب و آمريکا همچنان به طور جدي تحريم هايشان را عليه ايران ادامه مي دهند درواقع مذاکرات نه تنها در کاهش تحريم ها و فشارهاي بانکي نقشي نداشته بلکه اين مسائل شديدتر شده است.
وزير اسبق نفت خاطرنشان کرد:درحالي که هرروز اطلاعات ريزتري از مساله هسته اي ما به خارج از کشور مي برند اما مي بينيم مذاکرات  هيچ منفعتي براي کشور ما نداشته است بنابراين اين مسائل از سوالات جدي نمايندگان است که متاسفانه فرصت طرح آن فراهم نشد.
وي تاکيد کرد:همانطور که رهبر انقلاب تاکيد داشتند اين مذاکرات نتيجه اي نخواهد داشت البته تقريبا قاطبه نمايندگان مجلس هم همين اعتقاد رادارند اما مانع تيم مذاکره کننده نمي شوند چراکه ما 70درصد مشکلات کشور را نشات گرفته از سوء مديريت مي دانيم که همچنان باقي است .
اين نماينده مجلس اظهار داشت:گزارشات خوبي امروز از دولت به ما نمي رسد درواقع نگاه دولت فقط به مذاکرات است و درراستاي اقتصاد مقاومتي و استحکام دروني اقدامي صورت نمي گيردبه همين دليل است که سال گذشته35درصد رشد هزينه جاري و5درصد افزايش واردات اتفاق افتاده که اين مساله نگران کننده است.
وي گفت:ما اطمينان داريم مذاکرات به نتيجه نمي رسد آمريکا هم بارها اعلام کرده که تحريم ها بالاي 10سال بايد برداشته شود بنابراين بحث هايي مبني براينکه 6يا4ماه ديگرمشکل را حل مي کنيم ساده انگاري است.


شفاف سازی صحبت های ایشان :یعنی نباید برسه یعنی نمیذاریم برسه اگه برسه که بد میشه. اگر مجبور بشیم به سفارت خانه ها حمله میکنیم! نشد به بانک ها نشد اصلا کودتا میکنیم. چون اگر توافق انجام بشه بعدش میان سراغ گندها و فسادهای دوره ما. اونوقت خیلی بد میشه. جواب درآمدهای میلیاردی را کی میده! حالا سر همه به مذاکرات گرمه. دانشگاه ایرانیان و حضور در دادگاه هم که مالیده شد. موفقیت توافق هسته ای برای ما بد میشه. برای طرف های آمریکاییمون هم بد میشه. تازه خطر بزرگتر اینه که بهانه ای برای جنگ، تورم و ... نداریم. اگر جنگ نباشه دشمن فرضی نباشه چطور ملت ایران را بترسونیم چطور بچاپم اصلا چطور حزبمون را در پارلمان نگه داریم؟ هان د جواب بدین. اصلا پول یامفت از کجا بیاریم. نکنه انتظار داریم بریم کار کنیم یا بریم بیل بزنیم یا نکنه انتظار دارین اموال بالاکشیده شده را بفروشیم و زندگی کنیم!!!!Meuh
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
26-07-2014، 10:10 AM,
ارسال: #82
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
جدول زمانی سررسید اقساط ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری به ایران در ۴ ماه آینده براساس توافق اخیر در وین
براساس توافق اخیر بین ایران و گروه ۱+۵ در وین ۶ و تمدید چهار ماهه مذاکرات، قرار است ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران طی ۶ قسط به حساب بانک مرکزی واریز شود که دهم مرداد سررسید اولین قسط است.
خبرنگار فارس مطلع شد که این مبلغ در شش قسط 500 میلیون دلاری و دو قسط 400 میلیون دلاری، در فواصل زمانی تقریباً هر سه هفته یک بار به شرح زیر پرداخت خواهد شد:

* قسط اول : 500 میلیون دلار در روز 10 مرداد 1393 (اول اوت 2014)

* قسط دوم: 500 میلیون دلار در روز 3 شهریور 1393 (25 اوت 2014)

* قسط سوم: 400 میلیون دلار در روز 26 شهریور 1393 (17 سپتامبر 2014)

* قسط چهارم 500 میلیون دلار در روز 18 مهر 1393 (10 اکتبر 2014)

* قسط پنجم : 500 میلیون دلار در روز 12 آبان 1393 (3 نوامبر 2014)

* قسط ششم : 400 میلیون دلار در روز 2 آذر 1393 (23 نوامبر 2014)

براساس این گزارش، در این سند Non- Paper مقرر شده است که دو طرف به اجرای مؤثر و به موقع اقدامات مندرج در برنامه اقدام مشترک همچنان ادامه دهند.
آنگونه که خبرنگار فارس مطلع شده، آمریکا در این سند توضیحی پذیرفته است که پرداخت به موقع این مبالغ را به نحوی ممکن کند که از بروز اشکالات و تأخیراتی که در شش ماهه گذشته رخ داده بود خودداری شود.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
26-07-2014، 10:13 AM,
ارسال: #83
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
وال استریت ژورنال خبر داد
توافق شرکت آمریکایی بویینگ برای فروش قطعات هواپیما به ایران ایر
روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد: شرکت هواپیمایی بویینگ آمریکا برای فروش قطعات یدکی به ایران ایر به توافق رسیده است
خبرگزاری فارس: توافق شرکت آمریکایی بویینگ برای فروش قطعات هواپیما به ایران ایر

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وال استریت ژورنال، شرکت هواپیمایی بویینگ آمریکا برای فروش قطعات یدکی به ایران ایر ایران به توافق رسیده است.
به گزارش وال استریت ژورنال بسیاری از شرکت‌های خصوصی و عمومی راجع به مبادله خود با ایران در آینده اعلام آمادگی کرده‌اند.
توافق شرکت بویینگ با ایران ایر برای فروش قطعات یدکی ، کالا و خدمات است.
در اوریل سال 2014 وزارت خزانه‌داری آمریکا این اجازه را به دو شرکت بویینگ و جنرال الکتریک داد تا در راستای توافق داخلی ایران و کشورهای جهانی قطعه و خدمات به ایران بفروشند.
وال استریت ژورنال نوشته است در حالیکه موضوع ایران هنوز برای غرب مسئله است اما شرکت بویینگ این قرارداد را امضاء کرده است.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
09-08-2014، 06:54 AM,
ارسال: #84
اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا - مذاکرات غیرمنتظره سازنده بود نشست پنج ساعته با
مذاکرات غیرمنتظره سازنده بود
نشست پنج ساعته با آمریکایی‌ها
دیدار غیرمنتظره ایران و آمریکا در سوئیس
طرفین، این مذاکرات پنج ساعته را سازنده و مفید توصیف کردند

اولین گفت‌وگوی مستقیم و بی‌واسطه مقامات بلندپایه هسته‌ای ایران و آمریکا پس از تمدید 4 ماهه برنامه اقدام مشترک در ژنو سوئیس و به‌طور غیرمنتظره برگزار شد. گفت‌وگویی پنج ساعته با دستورکار مشخص درباره موضوعات مورد اختلاف و همچنين بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌ها و چگونگی ادامه مذاکرات در 4 ماه آینده. این مذاکرات به سرپرستی سید عباس عراقچی و ویلیام برنز معاونان وزارت خارجه ایران و آمریکا برای کاستن از اختلافات باقیمانده قبل از دیدار بعدی در نیویورک كه قرار است در اواخر شهریور برگزار شود، انجام گرفت. طرفین این گفت‌وگوها را سازنده و مفید توصیف کردند.
نخستين گفت‌وگوی مستقیم و بی واسطه ديپلمات‌هاي بلند‌پايه ایران و آمریکا در دوره تمدید چهار ماهه برنامه اقدام مشترک در ژنو سوئیس برگزار شد.

گفت‌وگویی در سطح معاونان وزارت خارجه و برای کاستن از اختلافات باقی مانده پيش از دیدار بعدی در نیویورک كه قرار است در اواخر شهریور انجام شود. ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و سیدعباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد ایران این مذاکرات يك روزه را سازنده و مفید توصیف کردند.  اگرچه ديپلمات‌هاي بلند‌پايه ایران و آمریکا بارها طی يك سال اخیر که مذاکرات هسته‌ای در جریان بوده، به گفت‌وگو نشسته اند، اما این دیدارهای مستقیم و بی واسطه دومین بار است که برگزار می‌شود. دیدار پيشين تیم‌های هسته‌ای دو کشور در اواسط فروردین هم در ژنو سوئیس برگزار شده‌بود. برخی از تحلیلگران هسته‌ای معتقدند كه این مذاکرات مستقیم باعث شده است پیشرفت بیشتری در گفت‌وگوها رخ دهد چون برخی از هيات‌ها همچون چین، روسیه و آلمان، در عمل چندان نقشی در مذاکرات ایفا نمی‌کنند.
در همین ارتباط، سیدعباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، صبح پنج‌شنبه در دو نوبت صبح و عصر در هتل اینترکنتیننتال ژنو رو در روی ویلیام برنز مسوول پرونده ایران در وزارت خارجه آمریکا و وندی شرمن مذاکره‌کننده ارشد جان کری وزیر خارجه آمریکا، گفت‌وگوهای هسته‌ای بر سر نقاط باقی مانده اختلافی را از سر گرفتند. در این مذاکرات کارشناسان دو طرف نیز حضور داشتند. هدف از این گفت‌وگوها ادامه رایزنی درخصوص موضوعات مورد اختلاف و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین مطرح شده است. عضو ارشد هیات مذاکرات هسته‌ای ایران در پایان مذاكرات هسته‌اي ايران و آمريكا در ژنو، این دور از مذاکره را خوب و مفید ارزیابی کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، سیدعباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران پس از پایان مذاکرات دوجانبه با طرف آمریکایی، گفت: «هدف از این گفت‌وگوها بررسی آخرین وضعیت مذاکرات و چگونگی نزدیک کردن اختلافات و تفاوت دیدگاه‌ها بود.»
عراقچی با تاکید بر اینکه در گفت‌وگوهای پنج ساعته بحث‌های خوبی انجام شد، افزود: «قرار شد این گفت‌وگوها در ماه‌های آینده هم ادامه یابد.» او گفت: «در کنار این گفت‌وگو، در حال طراحی گفت‌وگوهای دیگری با دیگر اعضای 1+5 هستیم، زیرا در شرایط کنونی احساس می‌کنیم تا آغاز دور بعدی مذاکرات، به یکسری بحث‌های ریزتری میان ما و بقیه کشورهای عضو 1+5 به صورت دوجانبه نیاز است.»
مذاکره‌کننده ارشد ایران افزود: «از هم اکنون تا برپایی مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر شهریور یکسری جلسات دوجانبه برگزار خواهد شد و پس از آن امیدواریم که نتیجه این رایزنی‌های دوجانبه به برگزاری دور دیگری از مذاکرات در حاشیه مجمع عمومی با اعضای گروه 1+5 منجر شود.» در طول توافق 6 ماهه توافق ژنو، ایران و 1+5، 6 دور مذاکرات در وین داشتند، اما موارد اختلافی که شامل غنی‌سازی، تاسيسات آب سنگين اراک، سايت غني‌سازي فردو، مدت زمان توافق جامع و برخی موارد دیگر است بین طرفین پابرجا باقی مانده، با این وجود دو طرف اعلام کرده‌اند که بر روی پیش‌نویس متن توافق تا حدود 65 درصد پیشرفت داشته‌اند.
در همین زمینه سیدعباس عراقچی در گفت‌وگو با هفته‌نامه «تجارت فردا» که متن کامل آن فردا در روزنامه «دنیای اقتصاد» انتشار خواهد يافت، با بیان اینکه ما باید درباره نیازهایمان با اعضای 1+5 بحث کنیم، گفت: «نیازهای عملی ما این است که در پروسه صنعتی‌سازی دانش هسته‌ای خود را به سطح قابل قبولی از غنی‌سازی اورانیوم برسانیم، برنامه هسته‌ای ایران و پروژه غنی‌سازی آن یک برنامه تحقیقاتی و تشریفاتی یا آزمایشگاهی نیست.»
معاون وزیر خارجه با بیان این مطلب که در مورد اراک و فردو ما هنوز به هیچ توافقی دست نیافته‌ایم که بخواهیم آن را بیان کنیم، افزود: «اینکه تاسیسات اراک آب سنگین داشته باشد یا آب سبک، یک بحث است و اینکه خطر تولید پلوتونیوم داشته باشد که در تولید بمب مورد استفاده قرار گیرد بحثی دیگر. ما معتقدیم که می‌شود در همین تاسیسات میزان تولید پلوتونیوم را تا ‌اندازه‌ای کاهش داد که نگرانی از حیث تولید بمب وجود نداشته باشد.»
عراقچی درباره زمان اجرای توافق نیز گفت: «اختلافاتی در رابطه با مدت زمان اجرای توافق جامع وجود دارد و ما باید به گفت‌وگوهای بیشتری بپردازیم تا به یک درک مشترک از این بحث برسیم. ما در مورد هیچ عدد مشخصی وارد مذاکره نشده‌ایم. همان‌طور که گفتم قطعا 1+5 طالب زمان طولانی‌تری است و ما هم‌زمان کوتاه‌تری می‌خواهیم.» مذاکره‌کننده ارشد ایران درخصوص متن توافق مشترک با بیان اینکه به پیشرفت‌های قابل قبولی دست یافته‌ایم، افزود: «در حال حاضر حدود 60درصد از متن به نگارش درآمده است، هرچند که نگارش این 60درصد به معنای توافق و پذیرفته شدن آن نیست؛ چون آن 40درصد باقیمانده حاوی نکات بسیار کلیدی است. پرانتزهایی که عمده‌ترین موضوعات مورد اختلاف را در‌بر می‌گیرند.» عباس عراقچی ادامه داد: «بارها اعلام کرده‌ایم که موضع قطعی ما این است که سیستم‌های دفاعی ایران از جمله سیستم‌های موشکی به هیچ‌وجه قابل مذاکره و گفت‌وگو نیستند.» او همچنین درباره تحریم‌ها گفت: «برخلاف دیدگاه مقامات کشورهای غربی ما اصلا قائل به تفکیک تحریم‌ها نیستیم و معتقدیم تحریم‌ها باید به صورت یکجا لغو شود.» معاون وزیر خارجه در پایان درخصوص فرصت باقی مانده برای دستیابی به توافق نیز گفت: «تا آذرماه ما باید به توافق جامع دست پیدا کنیم و در غیر این صورت شانس ادامه مذاکرات بسیار اندک می‌شود. ممکن است ما تصمیم بگیریم که مذاکرات بعد از آذرماه ادامه پیدا کند؛ اما توافق ژنو دیگر ادامه پیدا نکند. مسلم است شانس دستیابی به توافق بعد از چهار ماه بسیار کاهش پیدا می‌کند.»


  هارف: مذاکرات سازنده بود
همزمان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مذاکرات یکروزه هیات‌های ایران و آمریکا در ژنو را سازنده اعلام کرد.  به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری «رویترز»، ماری هارف، سخنگوی وزیر امور خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت: «6 کشور جهان و ایران در اواخر ماه سپتامبر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و گفت‌و‌گو می‌کنند.» هارف گفت: «ما به دیدارهای خود ادامه می‌دهیم و تلاش می‌کنیم که پیشرفت در مذاکرات داشته باشیم.» همچنین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به خبر استعفای دو تن از اعضای دولت آمریکا که در مذاکرات ‌هسته‌ای با ایران دخیل هستند، اعلام کرد: برنز و سولیوان در گفت‌وگوها با ایران مشارکت خواهند داشت.


  دیدار بعدی در نیویورک
از سوی دیگر خبرگزاری رویترز درخصوص دور بعدی مذاکرات گفت که به احتمال بسیار مذاکرات آتی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به جای برگزاری در سطوح پایین این مذاکرات در سطح وزرای خارجه طر‌ف‌های مذاکره‌کننده برگزار می‌شود. در همین خصوص مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت که ایران و 1+5 دور جدید مذاکرات هسته‌ای را پیش از نشست مجمع عمومی سازمان ملل که در 16 سپتامبر(25 شهریور) آغاز می‌شود، برگزار می‌کنند. به گزارش «ایسنا»، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مایکل مان افزود: «ما تمایل داریم نشستی را در حاشیه نشست سازمان ملل همان‌گونه که سال گذشته برگزار کردیم امسال نیز برگزار کنیم که به احتمال بسیار وزرای خارجه در این نشست حضور یابند. هنوز جزئیات مذاکرات در حال بررسی است.»

تحلیل و پیش بینی شخصی: توافق زودتر از پایان مهلت تمدید حاصل میشود و علت اصلی آن نشان دادن قدرت سیاسی طرفین مذاکرات در پیش همتایان سیاسی و رقبای حزبی است!!!Meuh
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
16-08-2014، 10:07 AM,
ارسال: #85
اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا - توافق بر سر كلیات موضوع هسته‌ای تا چهار‌ماه آین
ظریف با تاكید بر پیشرفت مذاكرات پیش‌بینی كرد
توافق بر سر كلیات موضوع هسته‌ای تا چهار‌ماه آینده
پیش بینی توافق
آیا توافق شدنی است یا خیر؟
پایان مذاکرات هسته ای به نفع کیست؟
نتیجه مذاکرات هسته ای ایران و 5+1
اگر در مذاکرات ایران و 1+5 به توافق کلی در موضوعات مختلف برسیم، باز هم نیاز به زمان است تا جزئیات مذاکرات نیز انجام شود.
به دنبال تمدید 4ماهه مهلت مذاکرات هسته‎ای، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره این موضوع مطرح شد كه آیا دو طرف زودتر از موعد مقرر به نتیجه خواهند رسید یا اینکه این بار نیز مذاکرات تا آخرین روزهای تعیین شده به درازا خواهد انجامید؟ در همین رابطه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با تاکید بر پیشرفت مذاکرات، در گفت‌وگو با خانه ملت، بر رسیدن به توافق در موعد مقرر تاکید کرد.
مهلت 4ماهه تعیین شده تا آذر ماه سال جاری بوده و قرار است ایران و 1+5 در این مدت برای رسیدن به توافق نهایی باز هم با یکدیگر به گفت‌وگو بنشینند. پیش از این برخی از دیپلمات‌ها حتی نسبت به رسیدن به توافق زودتر از موعد مقرر ابراز امیدواری کرده بودند. با این حال محمدجواد ظریف بر این باور است که ایران و 1+5 در زمان تعیین شده در مورد کلیات به توافق خواهند رسید و برای رسیدن به جزئیات به زمان نیاز دارند. او در این گفت‌وگو تصریح کرد:«اگر در مذاکرات ایران و 1+5 به توافق کلی در موضوعات مختلف برسیم، باز هم نیاز به زمان است تا جزئیات مذاکرات نیز انجام شود، بنابراین بعید می‎دانم زودتر از مهلت 4 ماهه در مذاکرات به نتیجه قطعی برسیم.» او البته در ادامه بر جدی بودن طرف مقابل  در مذاکرات تاکید کرد. به گزارش «ایرنا» از پایگاه اطلاع‌رسانی خانه ملت، ظریف با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای در مجموع رو به پیشرفت است، ادامه داد: «از ابتدا اعتقاد داشته و داریم که اگر اراده قوی از سوی غربی‎ها وجود داشته باشد، مذاکرات هسته‎ای خیلی زود به نتیجه می‎رسد.» مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران افزود: «با توجه به واقعیت‌هایی که در هفت ماه گذشته از مذاکره با کشورهای 1+5 درک شد، احساس می‌شود طرف مقابل با احتیاط بیشتری حرکت کرده است.»
وزیر خارجه ایران درباره دلایل مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات هسته‎ای اضافه كرد: «گفت‌وگوهای دو کشور درباره موضوع هسته‎ای به این دلیل است که با سایر کشورها دارای روابط سیاسی رسمی هستیم و می‎توانیم از طریق سفرای کشورهای خارجی مقیم در تهران مذاکرات مختلف را پیگیری کنیم که این شرایط درباره آمریکا صدق نمی‎کند.»
ایران و گروه 1+5 در مذاکرات وین ٦ به دلیل برخی اختلافات، از جمله در مورد میزان غنی‌سازی ایران و طول دوره توافق جامع نتوانستند به توافق برسند و از این رو زمان دوره مذاکرات جامع هسته‎ای برای رسیدن به توافق نهایی و همچنین توافق موقت ژنو را به مدت 4 ماه تا ٢٤ نوامبر ٢٠١٤ تمدید کردند. تهران پیشنهادهایی علمی و منطقی به طرف مقابل ارائه کرده است و طرفین در تلاش هستند به مفهوم مشترکی در موضوعات اختلافی از جمله غنی‌سازی دست یابند. همچنین ایران اعلام کرده است برای 5 تا ٧ سال آینده به ظرفیت ١٩٠هزار سو برای تهیه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر، رآکتور تحقیقاتی تهران و رآکتور اراک نیاز دارد. «سو» واحد توان سانتریفیوژ‌ها در شدت غنی‌سازی است.

  تمدید مذاکرات نشانه جدیت طرفین است
از دیگر سو، توماس پیکرینگ، دیپلمات باسابقه آمریکایی تمدید یک دوره 4 ماهه برای گفت‌وگوهای هسته‎ای را نشانه جدیت طرفین برای رسیدن به یک توافق نهایی ارزیابی كرد و گفت: «طرفین نباید بگذارند فشار جناح‎های مخالف داخلی آنها را از مسیر دست یافتن به توافق نهایی باز دارد.» پیکرینگ که با«ایرنا» گفت‏و‎گو انجام می‌داد تاکید کرد که ایران و آمریکا باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند و بکوشند تا اختلافات خود را به حداقل رسانده یا از میان ببرند. او همچنین مهمترین نکات مورد اختلاف طرفین را «حجم و درجه غنی‌سازی» عنوان و اضافه کرد: «اگر طرفین در این دیدارها بتوانند اختلافات خود را به حداقل برسانند راه برای یک توافق نهایی و همه‌جانبه هموار خواهد شد.»
سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل افزود که همزمان با حل اختلافات مربوط به تاسیسات فردو و اراک و مساله نظارت بر این تاسیسات، ایران باید تلاش کند در تماس با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‎ای سوءظن‎های مربوط به اهداف نظامی این غنی‌سازی را نیز از میان بردارد. این دیپلمات با سابقه آمریکایی گفت: «اگر قرار بود من در این مذاکرات شرکت داشته باشم تیم‌هایی از کارشناسان حوزه‎های مورد اختلاف را مسوول تحقیق و بررسی و فراهم کردن اسناد و مدارک لازم برای ارائه در جریان گفت‌وگوها می‌کردم.» پیکرینگ که در طول 50 سال فعالیت‎های دیپلماتیک خود، مقام سفارت آمریکا در کشورهایی چون روسیه، هند، السالوادور، نیجریه و اردن را بر عهده داشته، پیشنهاد کرد که ایران باید به موازات این گفت‌وگوها در مورد خرید سوخت مورد نیاز تاسیسات بوشهر و ابعاد و حجم این معامله با روس‎ها به یک نتیجه قطعی برسد. در ادامه این گفت‌وگو، این مقام آمریکایی درباره تلاش جمهوری‌خواهان و به‎ویژه نومحافظه‎کاران آمریکایی برای مختل کردن این گفت‌وگوها با بیان اینکه تردیدی نداشته باشید که مخالفان در هر دو کشور به اقدامات خود برای به خطر انداختن این تلاش‎ها ادامه خواهند داد، گفت: «هرچه این گفت‌وگوها به آینده‎ای نوید بخش‎تر نزدیک شود، آنها هم بر تلاش‎های خود خواهند افزود.» او چنین اختلاف نظرهایی در عرصه سیاست را یک امر طبیعی دانست و تاکید کرد: در هر مقطعی باید انتظار مقاومت و کارشکنی مخالفان و کوشش آنها در راستای ناکام ساختن تلاش‎های طرف مقابل را داشت.»
این سیاستمدار آمریکایی همچنین در رابطه با مخالفت‎های برخی گروه‏ها با روند مذاکرات در داخل ایران و آمریکا توضیح داد: «آمریکایی‏های مخالف این گفت‌وگوها، مدعی هستند که ایرانی‎ها بارها قول‎هایی داده‌اند و به آنها عمل نکرده‎اند و لذا نمی‌توان به آنها اعتماد کرد و معتقدند برای وادار ساختن ایران به قبول شرایط این توافق، باید به فشار متوسل شد». پیکرینگ با تاکید دوباره بر اینکه اختلاف‌نظر میان گروه‎های سیاسی در همه کشورها یک امر طبیعی است، به بی‌اعتمادی جاری در ایران نسبت به رهبران آمریکایی اشاره کرد و گفت که بی اعتمادی میان ایران و آمریکا یک موضوع ریشه دار تاریخی است اما اگر قرار باشد هر کدام از طرفین این دعوای تاریخی، تا ابد بر بی اعتمادی به طرف مقابل خود اصرار ورزند، این دور و تسلسل همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و عامل اصلی اختلاف میان دو کشور هرگز از میان نخواهد رفت. او درباره نقش رژیم صهیونیستی و تلاش‎های این رژیم برای جلوگیری از هرگونه توافقی در این مذاکرات گفت: «اسرائیل برای کارشکنی و جلوگیری از پیشرفت این گفت‌وگوها در گذشته تلاش‏های زیادی کرده اما به نتیجه‎ای نرسیده است. همچنان‌که سران اسرائیلی در نوامبر سال گذشته هرچه در توان داشتند برای جلوگیری از امضای این توافق‌نامه موقت به‎کار بردند اما دیدیم که به‌رغم این تلاش‏ها موافقت‌نامه به امضا رسید.»

واقعا چرا عده ای در مجلس مخالفت شدید با نتیجه مثبت مذاکرات دارند وقتی رهبر انقلاب هیچ مشکلی ندارند و مستقیم هم حمایتشون را از این مذاکرات نشون دادند؟

نتیجه مذاکرات جز به نفع مردم ایران و آمریکا و صلح جهانی نتیجه دیگری دارد؟
آیا واقعا جنگ طلبی به نفع ماست؟ به نفع مردم آمریکاست؟
آیا به نتیجه رسیدن مذاکرات و اقتدار ما در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به غیر از چاپیده شدن میلیارد ها تومان پول نفت که یکیش همین بابک زنجانی و دار و دسته اش هست نتیجه دیگری هم داره؟
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
17-08-2014، 09:41 AM,
ارسال: #86
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شنبه‌شب با استقبال رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس وارد تهران شد و قرار است امروز (یک‌شنبه) 26 مرداد ماه (17 اوت 2014) ملاقات‌هایی را با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-08-2014، 06:23 AM,
ارسال: #87
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا - ایران در مذاکره برمبنای حقوق خود جدی است
مذاکرات هسته ای و گفتار بی اساس آمریکا برای توان موشکی ایران

رییس جمهور در دیدار آمانو:
ایران در مذاکره برمبنای حقوق خود جدی است؛ توان موشکی قابل مذاکره نیست
رییس جمهور با تأکید بر اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید نقش مؤثرتری در حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران بر عهده گیرد، تصریح کرد: طی ۱۲ سال گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور منظم از تأسیسات صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بازدید و بارها اعلام کرده است که برنامه اتمی ایران هیچ گاه از مسیر صلح آمیز منحرف نشده است.

آمانو شنبه شب (25 مرداد) به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شده است. وی صبح يكشنبه با محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه و رئیس هیات مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان دیدار و گفت و گو کرد. پس از آن با رئيس جمهور كشورمان ديدار و گفتگو كرد.
ايسنا نوشت: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یکشنبه و در دیدار یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار امیدواری کرد که با روشن شدن برخی ابهامات غیر واقعی درباره فعالیت های هسته ای ایران ، نام خوبی از آژانس به عنوان نهادی بی طرف که در شناختن حق کشورها برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای نقش مثبت و بدون تمایز ایفا می کند، باقی بماند.
رییس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره بر اساس اصول و چارچوب‌های بین‌المللی به دنبال همکاری فنی، حقوقی و شفاف با آژانس انرژی اتمی بوده است، گفت: ایران در مسیر توسعه نیازمند به فناوری‌های نوین از جمله فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای است و براساس تصمیم ملت و نیز نظر مجلس شورای اسلامی در جهت استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای در حوزه برق، پزشکی، کشاورزی و صنعتی حرکت خواهد کرد.
روحانی تأکید کرد: تهران در مذاکرات خود با کشورهای ۱+۵ و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جدی است و چیزی بیش از حق خود از جمله غنی‌سازی برای اهداف صلح آمیز نمی‌خواهد.
رییس شورای عالی امنیت ملی در عین حال با اشاره به اینکه در مسیر شفافیت‌ ایران تسهیلات لازم برای نظارت بر فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را فراهم آورده است، افزود: ما تنها نظارت‌های قانونی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را می‌پذیریم که در چارچوب ان پی تی و پادمان باشد و هرگونه نظارت‌های فراقانونی بدعتی است که به ضرر همه کشورهای در حال توسعه تمام خواهد شد.
روحانی با بیان اینکه در صورت دستیابی به توافق نهایی با ۱+۵ در چارچوب برنامه اقدام مشترک ژنو، ایران در حد مورد نیاز خود به غنی‌سازی در داخل کشور ادامه خواهد داد و طرف مقابل نیز باید تحریم‌های دو جانبه و چندجانبه و بین‌المللی را بر دارد، ادامه داد: ما هیچ ابایی از همکاری در جهت رفع ابهامات نداریم، چرا که به لحاظ اخلاقی و در چارچوب مذهبی و فتوای رهبر معظم انقلاب، در دکترین دفاعی ایران به هیچ‌وجه استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی جایی ندارد.
رییس جمهور تأکید کرد: بدون تردید دستیابی به توافق جامع می‌تواند بازی برد - برد برای طرفین باشد و به صلح و ثبات بیشتر در منطقه و جهان و ارتباط بیشتر و مؤثرتر ایران با جهان کمک کند.
روحانی با تشریح مذاکرات و روند همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سال ۲۰۰۲ تاکنون تصریح کرد: معتقدم در صورتی که عزم و اراده جدی برای حل و فصل موضوع و دستیابی به توافق وجود داشته باشد، ظرف کمتر از یک سال می‌توان به نتیجه نهایی با آژانس دست یافت و امروز نیز ایران مصمم به دستیابی به نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.
رییس جمهور از مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست با توجه به مذاکرات این نهاد با مسوولان ایرانی، نسبت به انتشار گزارش‌های نوبه ای از روند پیشرفت گام به گام و رو به جلو اقدام کند.
روحانی همچنین تاکید کرد: توان موشکی ایران به هیچ عنوان و در هیچ رده ای قابل مذاکره نیست.
یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز با اشاره به اهمیت پرونده هسته‌ای ایران در آژانس، گفت: از ابتدای تصدی مسئولیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره سعی کردم منصفانه عمل کنم و شرایط و قوانین را برای همه کشورها یکسان در نظر بگیرم.
وی با تأکید بر اینکه روند پیشرفت مذاکرات ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بویژه در یک سال گذشته کاملاً مثبت و رو به جلو بوده است، اظهار امیدواری کرد در چارچوب تفاهم‌نامه همکاری که میان طرفین به امضاء رسیده بتوان هر چه سریع‌تر ابهامات به جا مانده از گذشته و حال را برطرف کرد.
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آژانس از آمادگی ایران برای شفافیت بیشتر در موضوع هسته‌ای قدردانی و تلاش می‌کند تا از این فرصت برای دستیابی به یک الگوی همکاری ارزشمند، استفاده کند.
آمانو با تاکید بر اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز از طولانی شدن فرآیند مذاکرات ناخرسند است، ابراز امیدواری کرد که با همکاری نزدیک مسایل در یک برنامه زمانی معقول حل شود .
آمانو همچنین قرار است بعداز ظهر با علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ايران دیدار و درباره همکاری‌های ایران و آژانس گفت و گو کند.

حالا چند تا سوال:
اگر اسراییل و آمریکا سپر آهنین و سقف آهنین و مرد آهنین و پلیس آهنین و .... دارند چرا از چند تا فشفشه و ترقه که ایران رو کرده میترسند؟ چون خودشون قطعا میدونند که این کلیه توان موشکی ایران نیست و ایران توان اصلیش را مخفی کرده.
بعدش یه مثل داریم ما میگیم گودرز چکار به شقایق داره که ترجمش خیلی مورد علاقه آمریکایی هاست چون عاشق گودرز بدون در هستند. آخه واقعا توان هسته ای و راکتور هسته ای چه ربطی به تسلیحات دفاعی و نظامی یه کشور داره. حالا بر فرض که ما موشک برای حمل سلاح هسته ای هم بسازیم خب چه ربطی به کلاهک هسته ای داره؟! آی کیو وقتی میتونیم به بالای جو دسترسی داشته باشیم خب پس پیشرانه و توان محاسباتی حمل کلاهک را هم داریم.
حالا بریم سر اصل قضیه. شما مثل اینکه یادتون رفته ایران الان مشکل مالی نداره بخصوص که شما روسیه را هم تحریم کردین و چین و اروپا خواستار همکاری مالی با ایران هستند و پیمانکاران چینی الان دارن تو ایران دست و پا میزنن همونایی که از شما کلی طلب دارن. ضمنا اگر برای تعویق بدهی خودتون به ایران هست اون را میشه به صورت مصالحه عقبش بندازیم شما به فکری به حال حباب بورس و پکیدن بازار مسکن و اعتصابات در فرگوسن خودتون بکنید. آینده شومی در انتظار آمریکاست آمریکایی که تمام دنیا جنگ افروزی کرد و الان طبق قانون عمل و عکس العمل نوبت خودشه که از درون بسوزه و شخصا یک جنگ داخلی را در آمریکا پیش بینی میکنم.
اطلاعاتی را در مورد درگیری های اخیر در امریکا براتون در انجمن میذارم که ببینید.

عراق در حال حاضر بدترین شرایط سیاسی را داره و قطعا هیچ انسان وارسته ای از شرایط دلش شاد نمیشه ولی آیا کاری که با برادران مسلمانشون در جنگ هشت ساله تحمیلی کردند و جنایات ناموسی که راه انداختند الان گریبان خودشون را نگرفته؟ اندکی تامل بد نیست!
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
19-08-2014، 02:46 AM, (آخرین ویرایش: 19-08-2014، 02:46 AM، توسط computerwoman.)
ارسال: #88
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
ظریف: ۱+۵ در صورت توافق متعهد به لغو تمام تحریم‌هاست


وزیر امور خارجه با تایید خبر دیدار دوجانبه‌اش با کاترین اشتون، گفت: قبل از ازسرگیری مذاکرات با ۱+۵ با خانم اشتون مروری بر روند مذاکرات خواهیم داشت. همچنین مذاکرات دوجانبه با کشورهای ۱+۵ خواهیم داشت.
به گزارش ايسنا، محمد جواد ظریف پس از دیدار با وزیر خارجه رومانی در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه انجام شد، در جمع خبرنگاران با تایید خبر دیدار دوجانبه‌اش با کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: هنوز زمان و مکان این دیدار دوجانبه قطعی نشده است ولی قبل از ازسرگیری مذاکرات با 1+5 با خانم اشتون مروری بر روند مذاکرات خواهیم داشت. همچنین مذاکرات دوجانبه با کشورهای 1+5 خواهیم داشت.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات جمشید ممتاز، مشاور حقوقی ایران در مذاکرات با 1+5 مبنی بر اینکه گروه 1+5 نمی‌تواند تحریم‌های مصوب شورای امنیت را لغو کند ،گفت: کشورهای 1+5 خود نمی‌توانند تحریم‌های شورای امنیت را لغو کنند اما این 5 کشور عضو شورای امنیت که در مذاکرات حضور دارند متعهد هستند که تمامی تحریم‌ها را لغو کنند و این 5 کشور عضو دائم شورا برای لغو تحریم‌ها با مراجعه به شورای امنیت و با استفاده از مکانیزم‌های شورا برای لغو تحریم‌ها تلاش خواهند کرد.
وی خاطرنشان کرد: هیچ توافقی عملیاتی نخواهد شد مگر اینکه این 5 کشور عضو شورای امنیت که در مذاکرات حضور دارند تعهد خود مبنی بر لغو تحریم‌ها را عملیاتی کنند. این نکته در همه مذاکرات مشخص بوده است.

ادمین دوباره دعوام کرده که چرا منابع را نمیذارم. چشم ادمین جان مخلصیم. این اخلاقت منو کشته
منبع :همشهری آنلاین
کلمات کلیدی : توافق هسته ای ، نتیجه توافق هسته ای  و 5+1 ، پیش بینی توافق نامه ژنو
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
19-08-2014، 02:47 AM,
ارسال: #89
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
۵+۱ در مذاکره حسن نیت داشته باشد تا ۳ آذر به نتیجه می رسیم

مجید تخت روانچی گفت: ما در ادامه مذاکرات با ۱+۵ حتما با حسن نیت وارد می‌شویم و علاقه‌مندیم به نتیجه برسیم.
ایسنا نوشت: معاون وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با 1+5 در سخنرانی در همایش ملی واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته‌ای در دولت روحانی گفت: اگر طرف مقابل هم حسن نیت داشته باشد تا سوم آذر به نتیجه می‌رسیم.
او گفت: ما هر تلاشی را برای حل مساله هسته‌ای کرده‌ایم و این برای مردم ایران و افکار عمومی جهان مشخص است اما برای رسیدن به نتیجه با هر هزینه‌ای توافق نخواهیم کرد. انعطاف ما حدی دارد و بر اساس چارچوبی که تعیین شده مذاکره می‌کنیم.
معاون وزیر امور خارجه گفت: اگر آنها با حسن نیت وارد شوند و موضوعاتی که ربطی به مساله هسته‌ای و مذاکرات ندارد را مطرح نکنند و وقت‌کشی نکنند به نتیجه خواهم رسید.

منبع : همشهری آنلاین
کلمات کلیدی : توافق ژنو ، 5+1 ، اخبار جدید توافق هسته ای
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
20-08-2014، 07:47 PM,
ارسال: #90
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
سعیده‌سادات فهری: کمتر از یک ماه دیگر تیم‎های مذاکره‌کننده ایران و گروه 1+5 در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر گرد هم می‏آیند تا درباره پرونده هسته‎ای ایران که پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی از «بن‌بست» خارج شد، گفت‌وگو کنند. این در شرایطی است که طی این یک سال و به واسطه تلاش‎های مستمر تیم مذاکره‌کننده ایرانی به سرپرستی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، شاهد دستاوردهای چندی در این زمینه بودیم که از جمله می‎توان به توافق ژنو اشاره کرد.
به بهانه گذشت یک سال از آغاز فعالیت دولت حسن روحانی و به منظور بررسی فعالیت‏های دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم به‌خصوص در حوزه هسته‎ای گفت‌وگویی با علی خرم، مشاور محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و نماینده پیشین ایران در سازمان ملل انجام دادیم. خرم معتقد است پرونده هسته‎ای ایران از زمان روحانی به‌طور واقعی وارد مرحله مذاکره شد و پیش از آن فقط جلسات نشست و برخاست انجام می‎گرفت و اعلام مواضع و نه مذاکره.
این دیپلمات همچنین راجع به آینده مذاکرات به «دنیای اقتصاد» می‎گوید به سادگی نمی‎توان در مورد به نتیجه رسیدن یا نرسیدن یک مذاکره صحبت کرد زیرا این مساله به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما تا آنجا که به ایران و گروه 1+5 مربوط می‎شود، هر دو طرف مایل هستند مذاکره به نتیجه برسد و این سرمایه بسیار خوبی است که در پرتو آن می‌توانند برخی مشکلات پیش رو را راحت‏تر رفع کنند.
یک سال از روی کار آمدن دولت جدید در ایران می‎گذرد. به نظر شما در عرصه دیپلماسی به‌خصوص در حوزه منطقه مهم‌ترین دستاوردهای دولت تدبیروامید چه بوده است؟
یک سال پیش که حسن روحانی روی کار آمد، روابط ایران با کشورهای منطقه به جز یکی دو مورد استثنایی مانند سوریه و عراق با باقی کشورها یا سرد بود یا بسیار شکننده و خصمانه. این در شرایطی است که با انتخاب حسن روحانی فصل تازه‎ای در روابط ایران و کشورهای منطقه باز شد. به این ترتیب میان ایران با برخی کشورها مانند امارات و قطر که روابط خوبی نداشتیم رفت و آمدهایی صورت گرفت و برخی دیگر از کشورها مانند ترکیه، آذربایجان و مصر نیز در روابط‌شان با ایران خون جدیدی دمیدند و رفت و آمد و همکاری‎هایی را آغاز کردند. حداقل اتفاق این بود که طرفین خواهان آن شدند گذشته را کنار بگذارند و روابط را از نو از سر بگیرند. اما به دلایل گوناگون هنوز ظرفیت روابط ایران و کشورهای منطقه به حدمطلوب خود نرسیده است. 
در این رابطه چندین عامل را می‎توان نام برد: نخست تنش‎های منطقه‌ای و دیگری نیز سرگرم بودن جمهوری اسلامی ایران به مساله هسته‎ای. بنابراین در منطقه باید برخی تحولات دیگر به وقوع بپیوندد تا بتوانیم بگوییم که از سوی جمهوری اسلامی ایران در زمینه‎های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گام‎های خوبی برداشته شده است.
البته روابط ایران با کشورهای منطقه در مورد ترکیه وجه بهتری بوده ولی در مورد عربستان وجه خوبی نداشته است. این مساله نیز از آنجا ناشی می‎شود که ایران و ترکیه از قدیم روابط نسبتا خوبی داشتند؛ بنابراین طبق روال سابق پیش رفتند و تلاش کردند خلائی در روابط‌شان پیش نیاید. اما در مورد عربستان سعودی به‌دلیل برخی اختلافات قدیمی حتی موفق نشده‎ایم گام‌های ابتدایی را برداریم و سطح روابط تغییری نکرده است. روابط میان ایران و باقی کشورهای منطقه نیز شاهد تحولاتی بوده اما این روابط و مناسبات هنوز جای پیشرفت و توسعه دارد.
شاید یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت در حوزه دیپلماسی، گسترش روابط با کشورهای منطقه باشد اما در هر حال به واسطه تعاملات اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی، بهبود روابط میان ایران و قاره سبز نیز بسیار اهمیت دارد. طی این یک سال چه تحولاتی در رابطه با این مساله شاهد بودیم؟
راجع به کشورهای اروپایی باید گفت که استارت اولیه روابط ایران با این کشورها زده شده است. در این میان کشورهای اروپایی که تابع تحریم‎های اعمال شده علیه ایران هستند، در این مدت سعی کردند تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران را در بخش‎هایی کاهش دهند؛ لذا کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و بریتانیا و سپس نیز ایتالیا و اتریش با اعزام هیات‎هایی سعی کردند نسبت به گسترش روابط اعلام آمادگی کنند. بنابراین در این زمینه استارت زده شده است و این کشورها منتظر رفع تحریم‌ها هستند تا بتوانند در زمینه‎های صنعتی، اقتصادی و تجاری با ایران وارد همکاری شوند. ولی تا زمانی که این تحریم‎ها برداشته شود آنها باید در مرحله آمادگی بمانند. توجه کنید در این میان با ترکیه که یک کشور اروپایی-آسیایی است مشکلی در روابط دوجانبه نداریم و در حوزه‎های اقتصادی و تجاری در حال احیای ظرفیت‎ها هستیم. اما با اروپایی‎ها در پرتو تحریم‎ها روابط کمی پیچیده شده است و باید منتظر حرکت‌های بعدی باشیم اما تا امروز نیز با ارتباطات و تماس‌هایی که کشورهای اروپایی با ایران داشتند علاقه‌شان را به ایجاد روابط نشان داده‎اند.

دستگاه سیاست خارجی جدید ایران و در کل سیاست خارجی دولت روحانی چه فاکتورهایی دارد که توانسته در این حوزه‎ها موفق عمل کند؟
  با قاطعیت می‎توان گفت تمام این تحولات تحت‌تاثیر دیدگاه و نگاه استراتژیک دکتر روحانی در سیاست خارجی است. در سیاست خارجی همان‌طور که سند چشم‌انداز گفته ایران تعامل سازنده با دیگر کشورها را در پیش گرفت اما در دولت‎های نهم و دهم سیاست خارجی ایران بر اساس نوعی فشار بر کشورها پیش می‎رفت. در آن زمان فضای حاکم بر کشورهای منطقه نسبت به ایران بسیار سرد و سنگین بود و در رابطه با اروپا که دورتر بود فضا نیز سنگین‌تر بود. در آن زمان ایران با اغلب کشورهای اروپایی روابطی تنش‌آمیز داشت.
اما دولت روحانی، از ابتدا سیاست همکاری، احترام متقابل و بازی برد-برد را در پیش گرفت و ایالات متحده آمریکا، اروپا و کشورهای منطقه که سویه‌گیری خاصی نداشتند از این سیاست استقبال کردند. به همین خاطر تلاش کردند مناسبات‎شان را با ایران گسترش دهند و در این زمینه اروپایی‎ها هیات‌هایی را به ایران اعزام کردند.
پرونده هسته‎ای ایران طی یک سال اخیر در ژنو و وین و اکنون نیز قرار است در نیویورک مورد بررسی واقع شود. ارزیابی شما از فرآیند این یک سال چیست؟
درواقع پرونده هسته‎ای ایران از زمان آقای روحانی به‌طور واقعی وارد مرحله مذاکره شد و از پیش از آن فقط جلسات نشست و برخاست انجام می‎گرفت و اعلام مواضع و نه مذاکره. اما در دوره جدید به دنبال مذاکرات جدی صورت گرفته، توافق ژنو حاصل شد و پس از آن نیز مذاکرات وین یک تا 6. تا امروز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‏ای گام‌های خوبی برداشته است و اگر این گفت‌وگوهای دوجانبه با تمام کشورهای عضو گروه 1+5 برگزار شود و اختلافات بررسی شود دور هفتم مذاکرات نیز به زودی برگزار خواهد شد تا باقی مشکلات در جلسات عمومی حل و فصل شود.
چرا در این دور از مذاکرات، گفت‌وگوهای دوجانبه را با آمریکا آغاز کردیم؟
این نشست‎های دوجانبه از آن جهت است که ایران بیشترین موارد اختلافی را در حوزه هسته‌ای با آمریکا دارد لذا اگر بتوانیم در جلسات دوجانبه این مسائل را حل کنیم و با آمریکا به تفاهم برسیم این تفاهم را به جلسه عمومی 1+5 نیز خواهیم برد.
مهم‌ترین موارد اختلافی نیز از سوی ایران نخست بحث برداشتن تحریم‎ها است. به این معنا که آمریکا چه زمان و چگونه می‎خواهد تحریم‎ها را بردارد و همچنین اگر ایران به تعهداتش عمل کند آیا آمریکا نیز به وعده‎هایی که داده عمل خواهد کرد. از نظر آمریکا نیز میزان و توان کار هسته‎ای ایران در دوره اعتمادسازی بسیار اهمیت دارد.
شما به این موضوع اشاره داشتید که ایران تا امروز گام‎های خوبی در مذاکرات برداشته است. با این تفاسیر آینده مذاکرات پیش رو را چطور می‎بینید؟
به‌سادگی نمی‎توان راجع به نتیجه رسیدن یا نرسیدن یک مذاکره صحبت کرد زیرا این مساله به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما تا آنجا که به ایران و گروه 1+5 مربوط می‎شود هر دو طرف مایل هستند مذاکره به نتیجه برسد و این سرمایه بسیار خوبی است که در پرتو آن می‌توانند برخی مشکلات پیش رو را راحت‏تر رفع کنند.
آیا بحران‎های منطقه‎ای همچون حملات داعش یا تجاوزات اسرائیل در غزه باعث نمی‌شود که طرفین به خصوص ایران و آمریکا هرچه سریع‌تر بخواهند موضوع هسته‎ای را حل و فصل کنند تا به دیگر مسائل بپردازند؟
باید توجه داشت که اهمیت پرونده هسته‎ای ایران به خودی خود در حدی است که طرفین بخواهند آن را هرچه سریع‌تر به نتیجه برسانند اما مسائل منطقه مانند داعش و غزه نیز نگرانی‎هایی را به وجود آورده است که مبادا این بحران‎ها، مذاکرات هسته‎ای ایران را با مشکل مواجه کند. ولی از جنبه دیگر، بحرانی مانند داعش که هر روز گسترده‎تر می‎شود می‎تواند عاملی باشد برای تشویق طرفین جهت حل سریع‌تر مساله هسته‎ای ایران.
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آخرین اخبار از اجرای حکم زندان رحیمی maryam 2 2,862 16-02-2015، 07:11 AM
آخرین ارسال: Diba
Information اخبار سیاسی computerwoman 55 29,527 09-10-2014، 01:39 PM
آخرین ارسال: Diba
  ایران و آمریکا وارد «اتحاد غیررسمی» علیه داعش شده‌اند؟ Diba 0 1,223 09-10-2014، 01:18 PM
آخرین ارسال: Diba
  فهمیدن یا نفهمیدن آمریکا، وقتی آقای نماینده ظریف را ساده‌لوح می‌داند! خانوم خانوما 0 1,268 25-09-2014، 03:02 PM
آخرین ارسال: خانوم خانوما
  هماهنگی نظامی آمریکا با ایران و سوریه از چه راهی انجام می‌گیرد؟ ziba 0 1,216 25-09-2014، 12:07 PM
آخرین ارسال: ziba
  اخبار سیاسی دولت یازدهم دولت روحانی computerwoman 11 5,167 02-09-2014، 04:21 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  كاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا: سفارتخانه‎های ایران و بریتانیا بازگشایی کامل می‌شود computerwoman 0 1,230 09-08-2014، 06:56 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  رابطه با آمریکا کار احمدی نژاد بود؟ aseman 0 1,373 27-07-2014، 05:28 AM
آخرین ارسال: aseman
  کاهش شدید قیمت دلار و سکه در پی توافق هسته ای خانوم خانوما 1 2,093 29-06-2014، 01:45 PM
آخرین ارسال: computerwoman
  «آیا جنگ در عراق به خاک ایران هم می‌کشد» maryam 0 1,692 20-06-2014، 11:15 AM
آخرین ارسال: maryam

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت