انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکازمان کنونی: 06-12-2021، 06:17 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: computerwoman
آخرین ارسال: computerwoman
پاسخ 163
بازدید 63389

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
18-06-2014، 05:54 AM,
ارسال: #21
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
شایعات مثبت یکی پس از دیگری به وقوع می پیوندند.
متاسفانه یا بهتر بگم خوشبختانه ما چون از عناوین زرد استفاده نمیکنیم خیلی خوب به نظر نمیرسیم ولی مهم اصل مطالب گل چین شده هست که فقط زمان اونو نشون میده!

هیگ: ایران کشوری مهم در یک منطقه متلاطم است
بازگشایی قریب‌الوقوع سفارتخانه‎های تهران و لندن

بهبود روابط ایران و بریتانیا شتاب بیشتری گرفته‌است. ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، در سخنانی در مجلس عوام این کشور، تصمیم خود به بازگشایی سفارت لندن در تهران را اعلام کرد، اما گفت که سفارتخانه در ابتدا تنها قادر است خدمات محدودی ارائه دهد. او تاکید کرد که به‌زودی اعلامیه‌اي را درباره بهبود روابط دو‌جانبه با تهران صادر خواهد کرد.
هیگ همچنین در پاسخ به سوال داگلاس الکساندر یکی از نمایندگان حزب کارگر پارلمان بریتانیا مبنی‌بر اینکه آیا بحران در عراق حضور دیپلماسی فعال در تهران را تضمین می‎کند، گفت که درباره برخی مسائل روز شنبه با وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو کرده است. بنابر گزارش رویترز، او افزود: «الکساندر گفت که نیازی به برداشتن یک گام رو به جلوی دیگر در روابط دو‌جانبه وجود دارد و من این مساله را با وزیر خارجه ایران مورد بررسی قرار داده و به‌زودی و درواقع بی‌نهایت زود و قریب‌الوقوع، چیزهای بیشتری را در این باره خواهم گفت.»
به گزارش «ایسنا»، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا روز شنبه تلفنی گفت‌وگو کردند. وزیر خارجه بریتانیا در سخنانی در مجلس عوام این کشور گفت که در گفت‌وگوی تلفنی با ظریف، پیشرفت در بهبود روابط دو کشور و علاقه مشترک به ادامه حرکت به سوی برقراری روابط دوجانبه را بررسی کرده است. گفته شده بود که وضعیت بحرانی عراق و پیشروی نیروهای داعش در این کشور باعث افزایش تماس بین کشورهای غربی و ایران شده است.
ویلیام هیگ در سخنان خود در مجلس عوام یادآور شد که در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، یک کاردار غیرمقیم برای ایران منصوب کرد و افزود: «آن زمان گفتم که تصمیم ما به پایان دادن به ترتیبات، مربوط به حفاظت رسمی از منافع دو کشور نشانه افزایش اطمینان به امکان رسیدگی مستقیم به روابط با ایران به‌‌جای ارتباط غیرمستقیم به واسطه سفارتخانه‌های سوئد و عمان است.»
به گفته وزیر خارجه بریتانیا، طی چهار ماه گذشته، ارتباط بین دو دولت گسترش یافته و شماری از مقامات بریتانیایی و ایرانی به پایتخت‌های یکدیگر سفر کرده‌اند. هیگ می‏گوید: «این سفرها به ما امکان داد تا یک رشته اقدامات را جهت بهبود عملکرد سفارتخانه‌های خود به اجرا بگذاریم.»
روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا پس از حمله به سفارت این کشور در تهران در نوامبر 2011 رو به وخامت نهاد. درواقع در پاییز ۱۳۹۰ به‌دنبال حمله گروهی از معترضان به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران، دولت بریتانیا تمامی کارکنان سفارت خود را فراخواند و دیپلمات‌های ایرانی را هم از بریتانیا اخراج کرد. به این ترتیب روابط دیپلماتیک رسمی دو کشور در پایین‌ترین سطح پیش از قطع کامل قرار گرفت. از آن زمان به بعد سفارت سوئد در تهران حافظ منافع دولت بریتانیا و سفارت عمان در لندن حافظ منافع دولت ایران شدند. با انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری، ویلیام هیگ با وزیر امور خارجه ایران تماس تلفنی گرفت و دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا هم در نامه‎ای به روحانی پیروزی او را تبریک گفت. ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا، ۱۶ مهر، درباره سیاست‌های این کشور در قبال ایران به پارلمان بریتانیا توضیح داد و گفت: با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، برای تعیین کاردار غیرمقیم توافق کرده است. پس از آن مقامات دو دولت خواستار بهبود گام‌به‌گام روابط شدند و موضوع تبادل کاردار غیرمقیم اولین بار مهرماه امسال (۱۳۹۲)، پس از دیدار وزرای امور خارجه ایران و بریتانیا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد.در عین حال وزیر خارجه بریتانیا با توجه به  اهمیت بازگشایی سفارتخانه‎های دو کشور گفت: «هرگز تردیدی در این مورد وجود نداشته است که درصورت تحقق شرایط لازم، باید در تهران سفارتخانه داشته باشیم.» ویلیام هیگ تاکید کرد که ایران کشوری مهم در یک منطقه متلاطم است و داشتن سفارتخانه در سراسر جهان، حتی در شرایط دشوار، ستون اصلی نگرش دیپلماتیک بریتانیا در سطح جهانی است.
وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی خود با ظریف گفت که در این مکالمه نتیجه گرفت که «شرایط برای بازگشایی سفارت در تهران مناسب است، ولی یک رشته ملاحظات اجرایی وجود دارد که باید اول حل و فصل شود و به محض حل و فصل این ملاحظات، در نظر داریم سفارتخانه را نخست با تعداد معدودی کارمند بازگشایی کنیم.» او تاکید کرد که در آغاز کار، سفارتخانه تنها قادر به ارائه خدمات محدودی به مراجعان است و فعلا لازم است متقاضیان ایرانی برای دریافت روادید سفر به بریتانیا همچنان به مراکز دیپلماتیک این کشور در ابوظبی یا استانبول مراجعه کنند. هیگ در‌‌عین‌حال گفت که «ایجاد زمینه گسترش ارتباط بین دو ملت اولویتی مهم برای ما محسوب می‌شود و امیدوارم با افزایش تعداد کارکنان و گسترش ظرفیت کاری سفارتخانه در ماه‌های آینده، در این زمینه پیشرفت‌هایی به‌دست آید.»
البته ناگفته نماند بریتانیا شرایطی را برای بازگشایی سفارت خود در تهران اعلام کرده که ازجمله شامل پرداخت غرامت برای خسارت‌های وارده به ساختمان‌ها و اموال سفارت و عذرخواهي به خاطر حمله به سفارت است. همچنین اخیرا به نقل از مجید تخت‌روانچی، معاون وزارت خارجه گزارش شد که جمهوری اسلامی گزینه پرداخت خسارت به دولت بریتانیا را بررسی می‌کند، اما بابت حادثه اشغال سفارت عذرخواهی نمی‌کند.

بازگشایی سفارت انگلیس در ایران گام بسیار مهم و مثبتی برای چشم انداز سیاسی و اقتصادی ایران هست. این امر پیش قدم بازگشایی سفارت های دیگر در ایران است. امید است که دولت آقای دکتر حسن روحانی بتواند ایران را به جایی که هشت سال پیش قرار داشت برگرداند. ایران بیش از پنجاه سال عقب رانده شد!!!
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-06-2014، 05:57 AM,
ارسال: #22
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
گروه داعش خواسته یا نا خواسته با توافق نامه ژنو به هم گره خورده اند چون قدرت نظامی ایران در این مساله با وجود عدم وجود سرباز کافی در آمریکا و مهم تر از آن بودجه جنگ نزد آمریکا بسیار برای آمریکا دلپذیر است. آمریکا با نهایت تلاش 300 سرباز به عراق فرستاد! در حالی که سپاه پاسداران از بغداد حمایت کرد و آن را از سرنگونی نجات داد.
لذا اخبار داعش نیز که بیربط نباشد در این بخش قرار داده میشود.
قاضی صدام دراسارت داعش

سربازهای آمریکایی در کشورهای همسایه عراق به حالت آماده باش درآمدند
عراق هنوز از آتش طرفین درگیر می‌سوزد. در شرایطی که گفته می‌شود اعضای داعش، مرقد یونس و دانیال نبی(ع) را به تصرف خود درآورده‌اند و کارکنان آنجا را گروگان گرفته‌‌اند، منابع عراقی نیز خبر دادند که نزدیک به 300 تن از اعضای داعش را در شهر تل‌عفر کشته‌اند.
به گزارش «ایسنا»، به نقل از پایگاه خبری العهد، نیروهای داعش پس از اینکه دو ضریح یونس و دانیال پیامبر را در موصل عراق بستند، تمام کارمندان این دو مرقد را به گروگان گرفتند.
افراد مسلح داعش در شهر موصل همچنین مقبره‌های «ابن الجزری» و «ابن الاثیر» صاحب کتاب «الکامل» را تخریب کردند و همچنین آثار باستانی این شهر را به سمسارهای ترک فروختند. شبکه سومریه نیوز عراق نیز از تلاش ناکام داعش برای حمله به بارگاه منتسب به امام رضا در جنوب کرکوک خبر داد. کرکوک هم‌اینک توسط پیش‌مرگ‌های کُرد و برخی از اعضای ارتش عراق حفاظت می‌شود. با این وجود یک منبع امنیتی در این خصوص اعلام کرد که این حمله به زخمی شدن یک غیرنظامی انجامید.
این در شرایطی است که یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که نیروهای نظامی بیشتری ازطریق هوایی وارد منطقه تل‌عفر در غرب موصل شدند تا به ساکنان آن کمک کنند. در همین حال یک منبع امنیتی در عراق اعلام کرد که بیش از 300 عضو داعش در تل‌عفر به هلاکت رسیدند و نیروهای امنیتی به پیشروی‌هایی در این منطقه دست یافتند. جمعیت تل‌عفر که تا ٢٠٠ هزار نفر تخمین زده می‌شود، عمدتا از ترکمن‌های شیعه تشکیل شده است. در همین حال یک مقام عراقی که خواسته‌ است نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است که در پی درگیری‌های شدید دیشب در تل‌عفر بسیاری کشته شده‌اند و بسیاری از اهالی شیعه و سنی شهر به مناطق دیگر گریخته‌اند. پیکارجویان داعش از هفته گذشته کنترل شهرهای مهم موصل و تکریت را در اختیار گرفته‌اند.
به گزارش بی‌بی‌سی از شمال عراق یکی از دلایل اهمیت تل‌عفر این است که این شهر تنها پایگاه برجا مانده دولتی در کل استان نینوا است که هفته گذشته با عقب نشینی واحدهای نظامی دولت به دست پیکارجویان داعش افتاد. از لحاظ استراتژیک هم این شهر جایی میان جاده اصلی از موصل، مرکز استان، تا مرز سوریه قرار دارد. از سوی دیگر هیات اتحادیه اروپا در عراق تاکید کرد که گروه داعش چند کلیسا را در موصل آتش زده است و هول و وحشت در دل مردم ایجاد کرده و به پنج دختر نیز تجاوز کرده است.
هیات اتحادیه اروپا در عراق اعلام کرد که مهاجرت مردم نینوا از ترس اعضای داعش ادامه دارد. یک منبع امنیتی عراقی نیز تاکید کرد که نیروهای امنیتی بسیاری وارد پالایشگاه بیجی در شمال صلاح‌الدین شدند تا تدابیر امنیتی را در این پالایشگاه و اطراف آن اتخاذ کنند. از سوی دیگر عبدالامیر الزیدی، فرمانده عملیات دجله از هلاکت 19 فرد مسلح وابسته به داعش و انفجار 2 خانه بمب‌گذاری شده در دو ناحیه العظیم و المقدادیه در دیاله خبر داد. در همین راستا رئیس پلیس دیاله با اعلام کشته شدن 9 فرد مسلحی که به مرکز پلیس در غرب بعقوبه حمله کرده بودند، تاکید کرد که اوضاع امنیتی در بعقوبه تحت کنترل است.
در همین راستا مسوولان آمریکایی اعلام کردند که دو تن از مقامات ارشد آمریکا با نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق دوشنبه شب در بغداد دیدار و در خصوص بحران امنیتی در عراق گفت‌وگو کرده‌اند. در این راستا گفته می‌شود که ایالات متحده به‌دنبال استقرار سریع و فوری صدها سرباز مسلح به همراه نیروهای ویژه در داخل و اطراف عراق است، اما کاخ سفید تاکید دارد واشنگتن وارد جنگ دیگری نمی‌شود. آسوشیتدپرس در این ارتباط می‌گوید که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به کنگره گفت که 275 سرباز آمریکایی باید به عراق اعزام شوند تا به تامین امنیت و حمایت از پرسنل و سفارت آمریکا در بغداد بپردازند. حدود 170 سرباز دیگر آمریکایی از قبل به عراق رفته بودند و اینک نیز 100 سرباز دیگر در حالت آماده‌باش در کشور‌های همسایه عراق خواهند ماند تا در صورت نیاز به این کشور اعزام شوند. این در شرایطی است که اوباما قول داده آمریکا وارد جنگ دیگری نمی‌شود،  اما تاکید کرده است که پرسنل آمریکایی با تجهیزات کامل وارد منطقه می‌شوند تا در صورت لزوم به جنگ مستقیم بپردازند. همچنین سه تن از مقام‌های واشنگتن اعلام کرده‌اند که کاخ سفید در حال بررسی اعزام نیروهای ویژه به عراق است و ماموریت محدود آنها شامل آموزش و مشاوره به یگان‌ها و واحدهای عراقی است که بسیاری از آنها پست‌هایشان را در شمال و غرب عراق به‌خاطر حمله داعش ترک گفته‌اند و گریخته‌اند.  سخنگوی پنتاگون گفت: سربازان در حالت آماده‌باش باید در صورت نیاز به حمایت هوایی، امنیتی و لجستیکی بپردازند، آنها باید با تیم‌های امنیتی سفارت آمریکا در بغداد همکاری کنند، درحالی که به مقابله مستقیم نیز دست می‌زنند.
همچنین در صورتی که یک تیم ویژه دیگر در عراق مستقر شود، هیاتی کوچک خواهد بود، البته کاخ سفید این مساله را تایید نکرده است که مساله اعزام نیروهای ویژه در دست بررسی است، اما سخنگوی کاخ سفید گفت: در شرایطی که اوباما بار دیگر نیروهای آمریکایی را به صحنه نبرد و جنگ نمی‌فرستد، از تیم امنیت ملی خود خواسته است تا طیفی از سایر گزینه‌ها را برای کمک و حمایت از نیروهای امنیتی عراق بررسی کنند. همچنین اگر سربازان آمریکایی در عراق مورد حمله قرار گیرند، اجازه دفاع از خود را دارند. همزمان صفحه منتسب به عزت‌الدوری در فیس‌بوک ادعا کرد که نیروهای گروه دولت عراق و شام «داعش» قاضی‌ دادگاه صدام که حکم اعدام وی را صادر کرد، بازداشت کردند. حامیان عزت الدوری، دبیرکل حزب منحل شده بعث در عراق در این‌باره تاکید کردند که نیروهای داعش رئوف رشید عبدالرحمان، قاضی کُرد را که حکم اعدام صدام را داده بود، بازداشت کردند. در این صفحه خطاب به نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق آمده است: رئوف رشید عبدالرحمان اکنون توسط داعش بازداشت شده است و تو نیز گردنت را آماده کن. پس از اینکه عبدالرحمان حکم اعدام صدام را صادر کرد در سال 2009 به عنوان وزیر دادگستری در دولت کردستان عراق انتخاب شد. عزت الدوری مرد شماره دو در دوره حکومت صدام بود و وی تصدی پست معاون رئیس شورای فرماندهی انقلاب و پس از آن چندین منصب از جمله وزارت کشور و وزارت کشاورزی را برعهده داشت. پس از اشغال عراق عزت الدوری خود را مخفی ساخت و حزب عربی سوسیال بعث در عراق اعلام کرد که وی پس از صدام تصدی پست دبیرکل این حزب را برعهده دارد.

 اطلاعات هولناک از داعشی‌ها
روزنامه گاردین در گزارشی از دستیابی سازمان‌های امنیتی غرب به اطلاعات بسیار مهم داعش خبر داد. نام جنگجویان خارجی و رهبران این گروه، رمزهای محرمانه و اطلاعاتی درباره شبکه مالی داعش از جمله اطلاعات به‌دست‌آمده است. روزنامه گاردین در گزارشی در این‌باره فاش کرد که دست‌ کم ۱۶۰ «یو اس بی استیک» (USB ذخیره اطلاعات کامپیوتری) از گروه داعش به‌دست نیروهای امنیتی عراق افتاده است. اطلاعات ذخیره شده روی این «استیک‌ها» دارای اهمیت زیادی برای سازمان امنیتی کشورهای غربی هستند. بنا به گزارش گاردین این اطلاعات شامل اسامی جنگجویان خارجی داعش (دولت اسلامی عراق و شام)، نام رهبران این گروه، کدها و رمزهای مخفی و نام‌های اختصاری عوامل نفوذی این گروه در وزارتخانه‌ها می‌شود. برخی اطلاعات پیرامون شبکه مالی داعش نیز به‌دست نیروهای عراقی افتاده است. بنا به گزارش گاردین، عراق این اطلاعات را در اختیار سازمان‌های امنیتی انگلیس و آمریکا قرار داده است. یک افسر امنیتی انگلیس به این روزنامه گفته است: ما و آمریکایی‌ها از گستردگی این اطلاعات شگفت‌زده شدیم.
بنا به این گزارش، دسترسی دولت مالکی به این اطلاعات محرمانه پیش از حمله داعش به موصل و سقوط این شهر صورت گرفته است. دو روز پیش از حمله‌ غافلگیرکننده‌ داعش به موصل، یکی از «عناصر ارتباطی» داعش دستگیر و در بازجویی، نام فرمانده خود یعنی «عبدالرحمان البیلاوی» و محل سکونت او را فاش می‌کند. تنها چند ساعتی پس از این اعترافات، البیلاوی در خانه خود کشته می‌شود و ماموران امنیتی در خانه وی و محل سکونت «عنصر ارتباطی» موفق به کشف اطلاعات بسیار مهمی می‌شوند. بنا به گزارش گاردین «نیروهای امنیتی از جمله ماموران سازمان امنیت آمریکا (سیا) همچنان سرگرم بررسی و طبقه‌بندی اطلاعات به‌دست آمده هستند». گاردین نام این «عنصر ارتباطی» داعش را «ابو هاجر» ذکر کرده است. وی در ضمن بازجویی اقرار کرده بود که به زودی شهر موصل بدل به جهنم خواهد شد. تنها دو روز پس از این اعترافات ستیزه‌جویان داعش موفق شدند کنترل شهر موصل را به دست گیرند. شهر موصل که دومین شهر بزرگ عراق به شمار می‌آید پس از سقوط، پایگاهی برای حملات بعدی داعش به نقاط مرکزی عراق از جمله بغداد شد. بنا به آخرین گزارش‌های رسیده از سوی نیروهای ارتش عراق، پیشمرگ‌های اقلیم کردستان عراق و نیروهای داوطلب توانسته‌اند برخی نقاط کشور را از داعش پس بگیرند. بنا به گزارش گاردین پس از تصرف شهر موصل، دارایی‌های داعش احتمالا بالغ بر چند میلیارد دلار شده است. در این گزارش به نقل از «ابو هاجر» آمده است که پیش از تصرف موصل «دارایی نقدی داعش ۸۷۵ میلیون دلار» بوده است. در پایان گزارش آمده است: حال پس از غارت بانک‌ها و موسسات مالی و دستیابی به تجهیزات نظامی باید به دارایی‌های پیشین داعش مبلغی حدود یک و نیم میلیارد دلار دیگر را نیز افزود.

 شعبه 2 داعش در اردن
در شرایطی که داعشی‌ها ناامنی و وحشت را در عراق حاکم کرده‌اند، این گروه تروریستی می‌گوید که در اردن نیز شعبه دیگری تاسیس کرده است و فعلا قصد آموزش نیروهای داخل در عراق را دارد. همزمان سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان با هشدار به داعش گفت که آنها آماده نبرد با داعش هستند. سید حسن نصرالله با تاکید بر اینکه حزب‌الله اجازه تخریب مقدسات در شهرهای نجف، کربلا و سامرا در عراق را نمی‌دهد، گفت: در سوریه گفتیم که حضرت زینب (س) دوبار به اسارت گرفته نخواهد شد و در عراق نیز می‌گوییم زمان آنکه کسی در جهان بتواند مقدسات دینی ما در نجف، کربلا و سامرا را تخریب کند یا به آنها هتک حرمت کند، پایان یافته است.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
19-06-2014، 07:47 AM,
ارسال: #23
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
عراقچی: تحریم‌ها نمی‌تواند یک دفعه برداشته شود
احتمال آغازنگارش توافق نهایی ایران‌و1+5

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران با بیان این که فضای مذاکره با 1+5 در آرامش و و دوستانه است گفت: امیدواریم تا پایان تیرماه به نتیجه برسیم اما نمی‌توان قضاوتی داشت.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، سه‌شنبه شب در یک نشست خبری با تشریح مذاکرات دو روز گذشته ایران و 1+5 گفت: تغییر خاصی وجود ندارد جز این‌که بگویم بحث‌ها در فضای سازنده وجود دارد و تنها جنبه مثبت این است که طرفین جدی هستند اما این به معنی کوتاه آمدن طرفین از مواضع‌شان نیست و تا رسیدن به توافق مرضی الطرفین کار زیاد داریم.

او ادامه داد: تا الان 12 تا 13 ساعت جلسات مختلف دو جانبه و سه‌جانبه و چند جانبه داشتیم. هم‌چنین دو جلسه کارشناسی فنی و حقوقی ایران و 1+5 داشتند.

امیدواریم در پایان این مذاکرات به یک متن اولیه برسیم

عراقچی گفت: حوزره مسایل ما گسترده است که هر کدام ابعاد مختلف با جنبه‌های سیاسی و حقوقی و فنی دارد و در هر موضع دیدگاه‌ها مختلف است و اختلاف‌نظرها زیاد است.

معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرد که امیدواریم در پایان این مذاکرات به یک متن اولیه برسیم اگر چه این متن حاوی ده‌ها و صدها جمله مورد اختلاف در آن باشد. امیدواریم حداقل در این مقدار بتوانیم پیشرفت داشته باشیم که به یک چارچوب مورد توافق برای تفاهم نهایی رسیده باشیم.

این عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 تاکید کرد که فضای مذاکره در آرامش و ودوستانه است و منظور من از مثبت بودن این است. امیدواریم تا پایان تیرماه به نتیجه برسیم اما نمی‌توان قضاوتی داشت.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اختلاف‌نظرها میان دو طرف تصریح کرد: دو موضوع است که درباره آن اتفاق نظر است؛ اصل غنی‌سازی یعنی در توافق نهایی غنی‌سازی ادامه می‌یابد اما کیفیت آن هنوز مشخص و قطعی نشده است و موضوع دوم برداشته شدن تحریم‌هاست؛ اما این‌که با چه سرعت و کیفیتی برداشته می‌شود مشخص نیست. درباره موضوعات دیگر مثلا درباره راکتور اراک باید نگرانی‌ها را برطرف کنیم و درباره فردو هم به همین ترتیب.

عراقچی در پاسخ به این که به نظر می‌آید در دور تسلسل "مذاکرات مثبت است اما اختلافات باقی است" افتاده‌ایم؛ آیا راه‌حلی برای خروج از این فضا وجود ندارد؟ گفت: راه آن این است که به توافق برسیم.

حضور برنز در مذاکرات مفید بود

او اظهار کرد: رییس هیات آمریکایی وندی شرمن است و روز دوشنبه برای جلسه سه جانبه، آقای برنز اضافه شدند و حضور ایشان مفید بود و ممکن است در آینده هم این حضور تکرار شود.

هیچ مذاکره محتوایی درباره عراق صورت نگرفته است

معاون وزیر خارجه ایران درباره مساله عراق و طرح آن در مذاکرات هسته‌ای با تاکید بر این‌که موضوع دیگری جز هسته‌ای موضوع مذاکره نیست، افزود: اما وقتی جمعی از کشورهای مختلف در جایی هستند طبیعی است که به تحولات مهم اشاره‌ای شود ولی به این معنی نیست که درباره یک مساله خاص گفت‌وگو شده است و تنها در حد یک اشاره بوده است. هیچ مذاکره محتوایی درباره عراق صورت نگرفته است.

عراقچی تصریح کرد: مواضع طرف‌های مقابل ما کماکان مثل گذشته است که از نظر ما با واقعیات فاصله دارد و زیاده‌خواهی به شمار می‌رود .

وی درباره مواضع کشورهای 1+5 درباره عراق گفت: جنایاتی که در عراق درباره سنی و شیعه اتفاق افتاده است که گفته می‌شود 1700 شیعه قتل عام شدند این جنایات توسط 1+5 و همه کشورها محکوم شده است به غیر از برخی کشورها که از این اقدامات حمایت خاص داشتند. این گروه و تحرکات برای کل خاورمیانه و منطقه تهدید است و همه کشورها بر روی این مساله اتفاق نظر دارند.

این عضو تیم مذاکره‌ کننده ایران با 1+5 درباره عنوان توافق نهایی گفت: یک توافق کلی درباره عنوان آن وجود دارد و درباره مقدمه هم احتمالا تفاهم‌ها و نقطه نظرات مشترکی وجود دارد، اما مهم محتواست. فکر می‌کنم از فردا بتوان نگارش متن را در حدی که مقدور باشد ولو چارچوب کلی و مقدمات این کار را شروع کنیم تا موضوعات مورد اختلاف را در جلسات بعد حل و فصل کنیم.

تحریم‌ها نمی‌تواند یک دفعه برداشته شود

معاون وزیر خارجه کشورمان درباره چگونگی رفع تحریم‌های هسته‌ای با بیان این که تحریم‌ها نمی‌تواند یک دفعه برداشته شود چون اقدامات ما هم نمی‌تواند یک دفعه برداشته شود افزود: این یکی از سخت‌ترین بخش‌های مذاکره‌ است که در حال بحث بر روی آن هستیم. طبعا رفع تمامی تحریم‌ها مدنظر ماست و در یک جدول زمانی باید همه تحریم‌ها برداشته شود و آن جدول زمانی از نقطه نظرات مورد اختلاف ماست.

او گفت: سختی کار این است که چطور گام‌های موازی را در طول اجرای توافق برداریم.

مذاکره کننده ارشد ایران تاکید کرد: باید برای اقتصادی آمادگی داشته باشیم که هیچگاه توسط عوامل خارجی از جمله تحریم‌ها آسیب‌پذیر نباشد و نباید منتظر رفع تحریم‌ها و عوامل خارجی دیگر باشد. و این همان اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری است.

مواضع طرف‌ها شفاف‌تر شده است

وی درباره زمان اجرای توافق گفت که هیچ عدد و رقمی را درباره موضوعات مختلف از جمله زمان توافق یا سانتریفیوژها تایید نمی‌کنم و همه این‌ها در حال مذاکره است. تفاوت این دوره با دوره‌های قبل این است که مواضع طرف‌ها شفاف‌تر شده است و ما در یک روند مستمر قرار داریم و این مسیر از وین 1 تا الان ادامه دارد و گزینه‌های مختلف برای برداشته شدن اختلافات هم روشن‌تر شده است.

او در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌آِید متنی بین دو طرف وجود دارد که مذاکره‌کنندگان درحال کار بر روی آن هستند؟ گفت: هنوز یک متن مشترک نداریم و امیدواریم تا پایان این دور از مذاکرات به این متن برسیم.

همه طرف‌ها از جمله آمریکا جدیت دارند تا 20 جولای مذاکرات به نتیجه برسد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، عراقچی با اشاره به مذاکرات دو جانبه‌اش با آمریکایی‌ها در ژنو و حضور برنز برای دریافت توضیحات بیش‌تر از ظریف گفت: این‌که بخواهد طرف آمریکایی توضیحات و صحبت‌های بیش‌تری را بخواهد امری طبیعی است. همه طرف‌ها از جمله آمریکا جدیت دارند تا 20 جولای مذاکرات به نتیجه برسد و اگر نرسد کار هیات آمریکایی سخت می‌شود و معلوم نیست که بتوانیم ادامه دهیم. طرف مقابل هم اذعان می‌کند که اگر به نتیجه در این تاریخ نرسیم کار دشوارتر خواهد شد.

اگر تا تاریخ 20 جولای به تفاهم نرسیم فاجعه نخواهد بود

عراقچی درباره تمدید مذاکرات گفت که هنوز همه طرف‌ها امیدوارند که به تفاهم برسند و اگر نرسیدیم در همان 20 جولای برای این مساله تصیم‌گیری می‌شود. اگر تا تاریخ 20 جولای به تفاهم نرسیم فاجعه نخواهد بود. تحریم‌ها در این سال‌ها علیه ایران کار نکرده است و تحریم‌ها ما را وادار به مذاکره نکرده است بلکه ما دستمان پر است و در عرصه هسته‌ای دست ایران الان پر است و با قوت در مذاکرات شرکت می‌کند.یکی از توهماتی که وجود دارد این است که فکر می‌کنند به خاطر تحریم‌ها ایران پشت میز مذاکره آمده و تا وقتی این توهم است انتظارات بی‌جا دارند. بنابراین این مساله باید در آن‌ها تغییر کند. آن‌ها باید با درک این واقعیات به مذاکرات ادامه دهند تا بتوانیم به یک توافقی برسیم که هر دو طرف در آن به اهداف‌شان رسیده باشند.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که بر اساس برخی گزارش‌ها اقساطی که باید بر اساس توافق ژنو در موعد مقرر آزاد می‌شد با تاخیرهای طولانی مواجه است؟ گفت: اولا بر اساس توافق ژنو آن چه که به 1+5 مربوط می‌شود تا این‌جا همه اجرا شده است و طرف مقابل به تعهدات خود پایبند بوده است و تمام اقساط در موعد خود آزاد و به حساب‌های بانک مرکزی واریز شده است؛ اما این‌که بانک مرکزی از این پول‌ها چه بهره‌برداری می‌کند و تبدیل به چی می‌کند و داخل کشور می‌آورد یا نه آن‌ها خودشان پاسخگو هستند؛ اما از نظر ما این پول‌ها آزاد شده و در اختیار بانک مرکزی است.

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا اجرای توافق نهایی هم‌اکنون در حال بررسی است یا بعد از توافق درباره چگونگی اجرای آن گفت‌وگو خواهد شد؟ اظهار کرد: نگرانی‌ها درباره این‌که چقدر طرف مقابل به تعهداتش پایبند باشد وجود دارد و یکی از دغدغه‌های ماست و تجربیات توافق ژنو کمک کرده تا ترتیباتی را بیندیشیم که اجرای توافق به سرعت و در زمان خودش و بدون مشکل انجام شود.

وی ادامه داد: در توافق ژنو اول توافق شد و بعد درباره مسایل اجرایی آن مداکره کردیم اما این‌بار جزییات اجرایی هم هم‌ز‌مان با مذاکره اصلی صورت می‌گیرد و در هر موردی جزییات مربوط به اجرایش را مشخص خواهیم کرد که این به سختی کار اضافه کرده است.

عراقچی درباره حضور برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا در مذاکرات وین گفت: این حضور حاکی از جدیت طرف مقابل است درعین حال او هم با دستورعمل خاص خود در مذاکرات شرکت می‌کند و هر کدام از طرفین به دنبال خواسته‌های خود هستند.

وی هم‌چنین تایید کرد که ویلیام برنز وین را ترک کرده است.

او درباره رفع تحریم‌ها از سوی طرف مقابل تاکید کرد: تمامی تحریم‌ها باید به طور کامل برداشته شود و در هر جا برای رفع تحریم‌ها مشکل دارند مشکل آن‌هاست و بخشی از سختی‌های کار به همین موضوع برمی‌گردد.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران درباره ادامه مذاکرات در روز چهارشنبه گفت: فردا مذاکرات از ساعت 9 صبح به وقت وین و با گفت‌وگوی بنده و آقای روانچی با خانم اشمید از سر گرفته می‌شود و در سطوح مختلف مذاکرات نیز ادامه می‌یابد.

عراقچی درباره این‌که ممکن است توافق نهایی در بخش‌های مثلا در کلیات صورت گیرد و درباره جزییات مذاکرات بعدا انجام شود گفت: خیر. وقتی توافق صورت گیرد باید با تمام جزییاتش باشد و معلوم باشد که دقیقا چه مراحل و اقداماتی باید صورت گیرد. حتی اگر درباره همه موضوعات توافق کنیم اما درباره یک موضوع توافق نشود، هیچ توافقی حاصل نشده است.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
19-06-2014، 07:49 AM,
ارسال: #24
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
سخت‌ترین بخش مذاکرات
دومين روز مذاكرات هسته‌اي ايران و گروه‌5+1 در وين 5، ديروز در شرايطي در هتل کوبورگ ادامه يافت كه فضاي مذاكرات متمرکز بر نگارش متن توافق نهایی بود. همزمان عباس عراقچي، ديپلمات بلند‌پايه تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي، اواخر روز سه‌شنبه گفت: سخت‌ترين بخش مذاكرات تدوين جدول زماني مناسب براي رفع تحريم‌ها است. عراقچي همچنين تاكيد كرد كه برداشته‌شدن تحريم‌ها و همچنين غني سازي اورانيوم در داخل ايران بخش‌هاي قطعي توافق نهايي هستند.
عراقچی در نشست خبری با خبرنگاران و در پاسخ تاكيد كرد
زمان رفع تحریم‌ها، سخت‌ترين بخش مذاكرات
گروه دیپلماسی، کامران کرمی: فضای روز دوم مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در «هتل کوبورگ» وین متمرکز بر نگارش متن توافق نهایی بود. آن‌گونه که مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون و همچنین سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در جمع خبرنگاران به آن اشاره کردند، نشان می‌دهد که پیشرفت در این دور از مذاکرات انجام گرفته است و طرفین از توافق بر سر چارچوب کلی و مقدمه متن توافق نهایی خبر می‌دهند.
فضای کلی گفت‌وگوها و رایزنی‌های حاشیه مذاکرات نیز، احتمال‌ها برای رسیدن به تفاهم میان دو طرف بر سر یک یا دو موضوع را افزایش داده است. موضوعی که دیپلمات‌های مستقر در وین به آن اشاره کرده و می‌گویند که به احتمال زیاد در این دور از مذاکرات می‌توان بر سر یک یا دو موضوع به تفاهم رسید و نگارش آنها را شروع کرد.
در این ارتباط مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران پس از پایان روز دوم مذاکرات در جمع خبرنگاران ایرانی حاضر شد و به پرسش‌هاي آنان پاسخ داد. عباس عراقچی در پاسخ به سوال درباره رفع تحریم‌ها و چشم‌انداز برای فعالان و سرمایه‌گذاران اقتصادی گفت که برداشته شدن تحریم‌ها قطعی است. عراقچی گفت: «دو موضوع است که قطعی است و درباره آن اتفاق نظر وجود دارد: اول؛ اصل غنی‌سازی یعنی در توافق نهایی غنی‌سازی ادامه می‌یابد، اما کیفیت آن هنوز مشخص و قطعی نشده است و موضوع دوم که قطعی است برداشته شدن تحریم‌ها است، هیچ توافقی حاصل نخواهد شد، مگر آن که از طریق آن همه تحریم‌ها برداشته شود، اما اینکه با چه سرعت و کیفیتی برداشته می‌شود موضوع مذاکره است.»
عراقچی با اشاره به اینکه برداشته شدن تحریم‌ها ‌باید براساس گام‌های متوازن باشد، افزود: «طبعا تمامی گام‌های توافق نهایی باید بر مبنای گام‌های متوازن باشد و سختی کار هم است که چگونه به ترتیباتی برسیم که در آن دو طرف گام‌های متوازن را در جدول زمانی مشخص انجام بدهند.»
معاون وزیرخارجه افزود: «امیدوار هستیم زمانی که توافق نهایی به دست می‌آید، روند برداشته شدن تحریم‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت بگیرد و قطعا این موضوع اثر خود را در اقتصاد کشور خواهد داشت و جامعه اقتصادی ما خود را برای رسیدن به توافق نهایی آماده کرده است.» عضو ارشد تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای در ادامه تاکید کرد که بازار باید خود را برای هر شرایطی آماده کند و اصولا ما باید اقتصادی داشته باشیم که هیچ‌گاه توسط عوامل خارجی ازجمله تحریم‌ها تحت‌تاثیر قرار نگیرد.»
عراقچی با اشاره به اقتصاد مقاومتی گفت: «جهت‌گیری اقتصادی ما هم باید به سمت اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری اشاره نمودند، باشد و نگران از عوامل خارجی همچون تحریم‌ها نباشد. اقتصاد باید به درجه‌ای برسد که کاملا ایمن از فشارهای خارجی باشد و امیدوار هستیم که کل اقتصاد کشور در این جهت به پیش برود.»
او در پاسخ به این پرسش که برداشته شدن تحریم‌ها و گام‌های متوازن براساس چه جدول زمانی انجام خواهد شد گفت: «جزئیات در حال مذاکره است و هرگونه عدد و رقمی را که  گفته می‌شود تایید نمی‌کنم و صرفا گمانه‌زنی‌های خارجی با اهداف خاص است.»
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با بیان اینکه مذاکرات ایران و گروه 1+5 در فضای «دوستانه، مثبت، سازنده و با آرامش» ادامه دارد، گفت امیدواریم از چهارشنبه (دیروز)  نگارش متن توافق نهایی را شروع کنیم، اما نه از موضوعات مهم، بلکه از چارچوب کلی و مقدمات آن. او با تاکید بر اینکه طرفین با جدیت و در فضای مثبت و سازنده مذاکره می‌کنند افزود: «منظور من از مثبت بودن، مذاکره در فضای دوستانه و آرامش است؛ که این به معنای کوتاه آمدن از مواضع نیست و تا رسیدن به موضع مورد قبول دو طرف، هنوز فاصله داریم و باید کار کنیم.» عراقچی با بیان اینکه امیدواریم در این دور از مذاکرات به متن اولیه برسیم، اگر چه حاوی ده‌ها و صدها جمله دارای اختلاف باشد، گفت: «امیدواریم تا پایان تیرماه به نتیجه برسیم.» معاون وزیر خارجه تاکید کرد که امیدواریم در پایان این مذاکرات به یک متن اولیه برسیم، اگر چه این متن حاوی ده‌ها و صدها جمله مورد اختلاف در آن باشد؛ امیدواریم حداقل در این مقدار بتوانیم پیشرفت داشته باشیم که به یک چارچوب مورد توافق برای تفاهم نهایی رسیده باشیم.

 توافق کلی درباره عنوان توافق نهایی
معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه درباره عنوان توافق نهایی گفت: «یک توافق کلی درباره عنوان آن وجود دارد و درباره مقدمه هم احتمالا تفاهم‌ها و نظرات مشترکی وجود دارد، اما مهم محتوا است. فکر می‌کنم بتوان نگارش متن را در حدی که مقدور باشد ولو چارچوب کلی و مقدمات این کار را شروع کنیم تا موضوعات مورد اختلاف را در جلسات بعد حل و فصل کنیم.»
روز سه‌شنبه نیز يكي از ديپلمات‌هاي بلندپايه ايراني كه نخواست نامش فاش شود به «دنياي‌اقتصاد» گفت كه «يك صفحه و نيم از متن توافق نهايي نگارش شده‌است.»

 مواضع طرف‌ها شفاف تر شده است
مذاكره‌كننده ارشد هسته‌اي ايران در پاسخ به این پرسش که تفاوت وین5 با وین4 در چیست گفت: «تفاوت این است که در این دوره مواضع نسبت به دوره قبل شفاف‌تر شده و اختلاف‌ها و نیز گزینه‌های متعدد برای رفع اختلافات مشخص‌تر شده است.» معاون وزیر امور خارجه درباره زمان اجرای توافق گفت که هیچ عدد و رقمی را درباره موضوعات مختلف ازجمله زمان توافق یا سانتریفیوژها تایید نمی‌کنم و همه اینها در حال مذاکره است.
عراقچی تاکید کرد: «تفاوت این دوره با دوره‌های پيش این است که مواضع طرف‌ها شفاف تر شده است و ما در یک روند مستمر قرار داریم و این مسیر از وین1 تا الان ادامه دارد و گزینه‌های مختلف برای برداشته شدن اختلافات هم روشن‌تر شده است.» او در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌آید متنی بین دو طرف وجود دارد که مذاکره‌کنندگان درحال کار روی آن هستند گفت: «هنوز یک متن مشترک نداریم و امیدواریم تا پایان این دور از مذاکرات به این متن برسیم.»

 جدیت آمریکا برای 20 ژوئيه
معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات دو جانبه اش با آمریکایی‌ها در ژنو و حضور برنز برای دریافت توضیحات بیشتر از ظریف گفت: «اینکه طرف آمریکایی توضیحات و صحبت‌های بیشتری را بخواهد، امری طبیعی است. همه طرف‌ها ازجمله آمریکا جدیت دارند تا 20 ژوئيه (30 تیر ماه) مذاکرات به نتیجه برسد و اگر نرسد کار هیات آمریکایی سخت می‌شود و معلوم نیست که بتوانیم ادامه دهیم. طرف مقابل هم اذعان می‌کند که اگر در این تاریخ به نتیجه نرسیم، کار دشوارتر خواهد شد ولی اگر تا تاریخ 20 ژوئيه به تفاهم نرسیم، فاجعه نخواهد بود.»
عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا تا 20 ژوئيه در مذاکره با 1+5 به توافق نهایی دست خواهید یافت، گفت: «بحث‌ها با جدیت ادامه دارد؛ حوزه آن بسیار گسترده و موضوعات متنوع با ابعاد و جنبه‌های مختلف ازجمله سیاسی، فنی و حقوقی است که دیدگاه‌های متفاوتی هم درمورد آن وجود دارد.» او درباره تمدید مذاکرات گفت که هنوز همه طرف‌ها امیدوارند که به تفاهم برسند و اگر نرسیدیم در همان 20 ژوئيه برای این مساله تصیم‌گیری می‌شود.

 قسط‌ها در موعد مقرر آزاد شده است
معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره ادعای پرداخت نشدن اقساط درآمدهای نفتی آزاد شده ایران براساس توافق موقت ژنو، گفت: «تا اینجا هر آن چیزی که از توافق ژنو به گروه 1+5 مربوط می‌شود، اجرا شده است.» او افزود: «درخصوص اقساط پرداختی نیز همه قسط‌ها در موعد مقرر آزاد شده و به حساب بانک مرکزی واریز شده است، اما اینکه بانک مرکزی چگونه از آن استفاده می‌کند خودشان پاسخگو هستند.»

 حضور برنز در مذاکرات مفید بود
عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای درباره حضور ویلیام برنز در مذاکرات با ایران گفت که رئیس هیات آمریکایی وندی شرمن است و روز دوشنبه برای جلسه سه جانبه، آقای برنز اضافه شدند و حضور ایشان مفید بود و ممکن است در آینده هم این حضور تکرار شود.
عراقچی درخصوص اختیارات ویژه برنز درمورد لغو تحریم‌ها گفت: «برنز از دیپلمات‌های برجسته آمریکایی و نفر دوم وزارت امور خارجه این کشور که به مذاکرات ملحق شد و این از نشانه‌هایی است که جدیت طرف آمریکایی برای حصول توافق نهایی در مهلت تعیین شده را نشان می‌دهد.»

 مذاکره محتوایی درباره عراق
عراقچی همچنین درباره اینکه آیا موضوع عراق در مذاکرات ایران و آمریکا مطرح شده است، با تایید مطرح شدن این موضوع میان طرفین گفت: «واقعیت این است که هیچ موضوعی جز هسته‌ای در مذاکرات مطرح نیست، اما وقتی جلسه‌ای با حضور دیپلما‌‌ت‌های مختلف تشکیل می‌شود، اشاراتی هم به موضوعات روز دنیا می‌شود و طبیعی است؛ اما این اشاره شدن معنایش مذاکره نیست. بین مذاکره و گفت‌و‌گوهای حاشیه‌ای باید تفاوت قائل شویم.» ایران و گروه 1+5 پس از مذاکرات «بدون پیشرفت» وین 4 در اواخر اردیبهشت 92، در این دور از مذاکرات مصمم به آغاز نگارش متن توافق جامع هسته‌ای بوده و از این رو، گفت‌وگوهای فشرده‌ای را برگزار کرده‌اند که مهم‌ترین آن، نشست سه جانبه ایران، آمریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز نخست گفت‌وگوها پس از ناهار کاری بود. روز دوم مذاکرات هم متمرکز بر نشست عمومی با 1+5، دیدار ظریف با آمانو و کنفرانس خبری مایکل‌مان و عباس عراقچی بود.
روز سوم مذاکرات هم با مذاکرات معاونان وزارت خارجه ایران و کشورهای 1+5 ادامه پیدا کرد. عراقچی و مجيد تخت روانچی، معاون اروپا و آمريكاي وزارت امور خارجه، از سوی ایران مسوول مذاکره با معاونان وزارت خارجه آمریکا، روسیه، چین، بريتانيا، فرانسه و آلمان در حضور هلگا اشمید، معاون كاترين اشتون، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا هستند. طرف‌ها گفت‌وگوهای فشرده‌ای را بر سر متن توافق نهایی انجام دادند و تلاش دارند تا وارد نگارش متن توافق جامع شوند. فضای مذاکرات بسیار مثبت است؛ به‌طوری‌که نماینده چین از گفت‌وگو درباره همه موضوعات حتی فوتبال خبر می‌دهد. نماینده چین در مذاکرات گفت که ما درباره همه چیز حتی فوتبال در مذاکرات صحبت می‌کنیم.
او ادامه داد: «مذاکرات البته مثل مسابقه فوتبال نیست و دو طرف به دنبال بازی برد- برد هستند.» او گفت: «الان فرآیند مذاکرات برای نگارش متن در جریان است.» مذاکرات امروز و فردا نیز در «هتل کوبورگ» شهر وين بر سر نگارش متن ادامه خواهد یافت.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
19-06-2014، 07:50 AM,
ارسال: #25
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
رئیس‌جمهور در لرستان:
گروه‌های بزرگی از سرمایه‌گذاران به ایران آمده‌اند

اگر دنیا قدر این ملت را بداند به راحتی می‌توانیم در زمینه حقوق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها قدم نهایی را برداریم
روحاني در لرستان:
گروه‌های بزرگي از سرمایه‌گذاران به ایران آمده‌اند
گروه خبر: حسن روحانی رئیس جمهوری در چهارمين سفر استاني خود ، ديروز به استان لرستان رفت. او كه پيش و پس از انتخابات رياست جمهوري ، همواره به لغو تحريم ها و در پي آن باز شدن درهاي ايران به روي سرمايه گذاران خارجي تاكيد كرده است، اين بار نيز در چهارمين سفر استاني خود از حضور گروه هاي بزرگ سرمايه‌گذاران خارجي در ايران سخن مي گويد. رئيس جمهوري كه عصر ديروز  در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان لرستان  حضور يافت با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید از نظر سیاسی حامی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان است، گفت: «دولت مصمم است بر اساس سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی، از بخش خصوصی حمایت کند تا سرمایه گذاری در کشور افزایش یابد.»روحاني در ادامه با تاكيد بر اين نكته كه امروز گروه های بزرگی از سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران وارد کشور شده اند، گفت : «ما دلمان می خواهد که هر کارآفرین که وارد عرصه اقتصادی کشور می شود از منافع آن بهره مند شود.»رییس شورای عالی امنیت ملی، سیاست خارجی فعال کشور را سرمایه بزرگی برای همه کار آفرینان دانست و با بیان اینکه امروز تعاملات ما با همسایگان بیش از گذشته است، تصریح کرد: «ارتباط خوب ایران با کشورهای منطقه می تواند به رشد سرمایه‌گذاری و کارآفرینی کمک کند و دست سرمایه گذاران و کارآفرینان در واردات و صادرات را باز بگذارد.»رئیس شورای عالی اقتصاد ضمن مکلف کردن همه مسئولان استان لرستان به فراهم کردن شرایط برای سرمایه گذاری، وعده داد کسانی که از داخل یا خارج بخواهند در ایران سرمایه گذاری کنند، شرایط را مساعدتر خواهند دید.روحانی ویژگی های توسعه در ایران را توجه به منابع و معادن بزرگ و قرار داشتن در چهارراه اقتصادی جهان برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با اتصال راه آهن ایران به آسیای مرکزی و چین، توسعه بنادر جاسک و خارک و ارتقا جایگاه ایران در حوزه فضای مجازی و اینترنت ،کشورمان هرچه سریعتر مدارج توسعه را بپیماید.

 دولت؛ مصمم به مهار تورم
رئيس‌جمهور كه اولين برنامه از اين سفر را به مردم استان اختصاص داده و در ورزشگاه تختی خرم‌آباد براي آنان سخنراني كرد، دولت يازدهم را در زمينه كنترل و مهار تورم آن هم در شرایط فعلی دولت، مصمم توصيف كرد و گفت: دولت در اين زمينه‌ها راه خود را ادامه مي‌دهد و بنابر وعده‌ای که از روز نخست در زمینه مهار تورم داده است قدم به قدم در مسیری حرکت خواهد كرد که شرایط را برای زندگی مردم بهبود بخشد.» او با اشاره به اينكه در آغاز به کار این دولت، تورم 43 درصد بود، گفت: «امروز تورم نقطه به نقطه 16 درصد است؛ بنابراین دولت قدم بسیار مهمی در این زمینه برداشته است.» روحاني البته بر اين نكته نيز تاكيد كرد كه «هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب و زندگی راحت مردم راه فراوانی در پیش داریم و دولت در کنار مجلس شورای اسلامی، سایر قوا و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب این راه را تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه خواهد داد.» رئيس‌جمهوري با اشاره به اقدامات دولت در زمینه تولید از برداشتن اولین قدم در زمينه توليد سخن گفت و تاكيد كرد: «در همین استان لرستان در طول 10 ماه گذشته 2 هزار و 600 میلیاردتومان بودجه دولتی و بخش خصوصی برای رونق مصرف شده است و در بخش‌های مختلف به سمت رونق حرکت خواهیم کرد.» رئیس‌جمهوری البته رونق كسب و كار و ايجاد اشتغال براي جوانان را تنها راه‌حل مساله بيكاري خواند و اعلام كرد كه دولت در این زمینه قدم به قدم در مسیر اشتغال جوانان و رونق بیشتر کسب و کار قدم برمي‌دارد.

 سربازان ديپلماسي در خط مقدم وين
از سوي ديگر حسن روحاني، از تيم مذاكره‌كننده ايران كه هم‌اكنون در وين، پايتخت اتريش به مذاكره مشغولند، ياد كرد و آنان را به «سربازان عرصه ديپلماسي» تشبيه كرد كه در «خط مقدم وین» مشغول مذاکرات هسته‌اي هستند. روحاني در شرايطي اين سخنان را مطرح كرده است كه مذاكرات هسته‌اي ايران و 1+5 در داخل كشور با برخي مخالفت‌ها روبه‌رو شد چه آنكه برخي حاميان تيم مذاكره‌كننده دولت سابق، با برگزاري همايشي، خود را دلواپسان حقوق هسته‌اي ايران خوانده و به نحوه مذاكرات تيم دولت يازدهم، انتقاد كردند. اين موضوع اما در حالي رخ داد كه مقام معظم رهبري علاوه‌بر حمايت از تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي آنان را «فرزندان همين انقلاب» خوانده‌اند. رئیس‌جمهوری در جمع مردم لرستان با تاكيد بر اينكه این دولت در مسیر تعامل صحیح، درست و سازنده با دیگر کشورها به‌ویژه همسایگان در چارچوب منافع ملی و حقوق ملت ایران قدم برداشته و قدم برخواهد داشت، گفت: «اگر دنیا قدر این ملت را بداند به راحتی می‌توانیم در زمینه حقوق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها قدم نهایی را برداریم.» به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري، روحانی همچنين در ميان مردم لرستان به ملت ايران قول داد: «همان طور که تا امروز برای رفع تحریم‌ها و احقاق حقوق مردم در زمینه هسته‌ای قدم‌های اولیه را برداشته‌ایم، قدم‌های بعدی را هم برخواهیم داشت.»

 تلاش ايران براي حراست از عتبات
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حملات گروه‌هاي تكفيري در عراق، در حالي كه از اماکن مقدس حرم امامان شیعه در کربلای معلی، نجف اشرف، کاظمین و سامرا سخن مي‌گفت، خطاب به همه ابر قدرت‌ها، مزدوران، آدمکشان و تروریست‌ها اعلام کرد: «ملت بزرگ ایران برای حراست از عظمت عتبات مقدسه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.»
روحاني يادآوري كرد: «تومارهای فراوان نوشته‌اند مبنی‌بر اینکه آماده‌اند تا برای دفاع از حرم‌های ائمه (ع) به کشور عراق بروند و تروریست‌ها را به جای خود بنشانند البته گروهک‌های تروریست در عراق و پشتیبان آنها در منطقه و جهان در برابر ملت مسلمان عراق چیزی نیستند و ان‌شاء‌الله آنها را سرجای خود خواهند نشاند.»

 79 طرح به ارزش 610 میلیارد تومان
رئیس‌جمهوری كه مردم لرستان را مردان و زناني توصيف كرد كه در مسیر ایستادگی و دفاع از کشور و برای آبادانی این سرزمین هر آنچه داشتند در کف اخلاص گذاشتند، به علما و بزرگان و مراجع و اندیشمندان اشاره و تاکید کرد: این سرزمین، سرزمینی نیست که مردم آن از بیکاری در رنج باشند.  رئیس‌جمهوری تصمیمات دولت را باعث توسعه آبادانی این استان و ایجاد اشتغال برای مردم آن خواند و وعده داد تا اولین قدم را در زمینه تکمیل سدهایی که در سال 93 به انتها و به بهره‌برداری مي‌رسد، بردارد. روحانی با بيان اينكه سدهایی از جمله ایریشان، مروک و حوزیان در سال 93 و اوایل سال 94 و همچنین سد کمندان تا اوایل سال 94 به بهره‌برداری می‌رسند، تاكيد كرد: «نیروگاه برق آبي رودبار لرستان نيز در سال 94 به بهره‌برداری خواهد رسید.»  او در ادامه پتروشیمی خرم‌آباد را طرحي در حال تکمیل خواند و گفت: «براساس برنامه یک شهرک صنعتی پتروشیمی در کنار پتروشیمی خرم‌آباد، احداث می‌شود و تمام سرمایه‌گذاری‌های اولیه این شهرک پتروشیمی را وزارتخانه‌های نفت و صنعت، معدن و تجارت انجام می‌دهند و پس از آماده شدن زیربناهای این شهرک، بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این مکان دعوت خواهد شد.»
رئیس‌جمهوري به طرح‌های دیگری نیز برای توسعه استان لرستان که در بودجه امسال پیش بینی نشده است، اشاره کرد و گفت:«این طرح‌ها حدود 79 طرح به ارزش 610 میلیارد تومان است و که در شورای‌عالی اداری استان تشریح می‌شود.»
روحانی در ادامه با اشاره به اينكه واحدهای تولیدی مي‌توانند در اشتغال جوانان موثر باشند، گفت: «در گزارشی که به من دادند حدود 11 تا 12درصد از ظرفیت‌های صنایع استان فعال است که اگر بتوانیم بقيه را نيز فعال کنیم، شرایط بسیار خوبی را برای اشتغال جوانان به وجود خواهد آورد. برای این کار حدود 8/1 میلیارد دلار اختصاص دادیم که بتوانیم از امکانات صندوق توسعه ملی برای اعطای وام در اختیار واحدها برای سرمایه در گردش قرار دهیم تا با فعالیت این واحدها زمینه ایجاد اشتغال در این استان فراهم شود.» او همچنین گفت: «برای بنگاه‌های کشاورزی تسهیلاتی با نرخ 11 درصد، بخش صنعتی 16 درصد و گردشگری 12 درصد اختصاص یافت که این تسهیلات می‌تواند زمینه اشتغال را برای این استان فراهم کند.» رئیس‌جمهوری پس از سخنرانی در ورزشگاه تختی خرم‌آباد با اقشار مختلف از جمله ایثارگران، نخبگان، برگزیدگان، عشایر و روستاییان استان دیدار كرد.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
21-06-2014، 07:13 AM, (آخرین ویرایش: 21-06-2014، 07:14 AM، توسط خانوم خانوما.)
ارسال: #26
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
ظریف: اختلاف نظر درباره محتوا و نحوه نگارش وجود دارد

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه وارد مرحله نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع شدیم، عنوان کرد: ولی در موضوعات اساسی هنوز به تفاهم نرسیدیم.
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به وین، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر  جمعه سي خرداد در جمع خبرنگاران ایرانی به تشریح روند مذاکرات چند روز گذشته در وین درباره گام پایانی توافقنامه ژنو پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی با بیان اینکه این مذاکرات بسیار فشرده بود و هنوز ادامه دارد، گفت: همکاران شب گذشته در ساعت 1:30 بامداد مشغول مذاکره روی متن بودند و امروز از صبح رایزنی‌ها ادامه داشت و یک دور بنده با خانم اشتون دیدار داشتم و هم اکنون آقایان عراقچی و روانچی و بقیه اعضای تیم ما همراه با معاون خانم اشتون مشغول کار روی مقدمه متن هستند.
ظریف افزود: در این دور از مذاکرات وارد مرحله نگارش شدیم. البته هنوز نمی‌توانیم بگوییم متن مشترکی وجود دارد. در بعضی موارد ممکن است روی قسمت‌هایی از متن توافق وجود داشته باشد، اما در بسیاری از موارد، اختلاف نظر هم در مورد محتوا و هم در مورد نحوه نگارش وجود دارد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر درباره عنوان توافق داریم، افزود:‌ البته درباره یک چارچوب کلی توافق هست. شاید پیرامون مقدمه هم بتوان گفت که در بخش زیادی از مقدمه اختلاف اساسی وجود ندارد. اما در مورد موضوعات اساسی عموما اختلاف نظر درباره محتوا و همچنین درباره نحوه نگارش وجود دارد.
ظریف اضافه کرد: با توجه به اینکه این موضوعی است که یک دهه از آن می‌گذرد چنین وضعیتی غیرقابل پیش بینی نبوده و ما هم توقع داشتیم که کار دشوار باشد. البته احساس بنده این است که هنوز طرف مقابل با آمادگی لازم برای ورود به مذاکره جدی براساس واقعیات، وارد میدان مذاکره نشده است. این هم در بعضی موارد طبیعی است. مذاکره کننده‌ها معمولا مذاکره را برای روزهای آخر می‌گذارند.
ظریف با بیان اینکه با دو روش متفاوت وارد این مذاکرات شده‌ایم، عنوان کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران هم براساس سیاست‌هایی داریم و هم براساس آنچه در برنامه اقدام مشترک ژنو توافق کردیم، راه‌حل‌هایی را پیشنهاد کرد که ما را برساند به اهدافی که در برنامه اقدام مشترک وجود دارد. یعنی ایران یک برنامه جدی هسته‌ای براساس حقوقش داشته باشد که در برنامه اقدام مشترک ژنو هست و همزمان نگرانی‌های برخی از کشورها در جامعه بین‌المللی که عادت کردند خود را جامعه بین‌المللی بنامند، رفع شود.
وی ادامه داد: ما هم پیشنهادهایی که از ابتدا مطرح کردیم بخصوص در مرحله نهایی که مرحله تدوین متن است پیشنهادهای جمهوری اسلامی که تقریبا از جلسه مشترکی که در استانبول با خانم اشتون داشتیم به صورت جدی‌تر و مشخص‌تر ارائه شده بیش از اینکه مواضع ما باشد، راه‌حل‌هایی است برای رسیدن به توافق براساس برنامه اقدام مشترک ژنو که هم حقوق ایران حفظ شود و اگر نگرانی هست برطرف شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ایران به عنوان قربانی سلاح‌های کشتار جمعی همواره سیاستش این بوده که سلاح کشتار جمعی و بخصوص هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ما ندارد. حذف این سلاح‌ها از منطقه و جهان بهترین روش اطمینان از آرامش و صلح و امنیت بین‌المللی است و کماکان اعتقاد داریم براساس معاهده ان‌پی‌تی کلیه اعضای دارای سلاح هسته‌ای به ویژه پنج عضو دائم شورای امنیت وظیفه قانونی دارند. کما اینکه دیوان بین‌المللی دادگستری نیز بر این وظیفه صحه گذاشته است که در جهت خلع سلاح هسته‌ای حرکت کنند.
وی با بیان اینکه هدف ما از بین بردن این سلاح‌ها و نشان دادن اینکه این سلاح‌ها هیچ گاه جایگاهی در سیاست خارجی و دفاعی ما ندارد، یادآور شد: ولی در طرف مقابل ما احساس می‌کنیم مواضع زیاده خواهانه وجود دارد. در طول این 2 دور مذاکره طرف‌های ما باید به این رسیده باشند که جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه دیدگاه‌های خود را برای ضرورت رسیدن به راه‌حل ارائه می‌دهد، حاضر نیست در برابر فشار و زیاده خواهی از مواضع و حقوق ملت ایران صرفنظر کند.
ظریف ادامه داد: ما به این روش مذاکره نمی‌کنیم که مواضعی را مطرح کنیم و بعد از آن مواضع کوتاه بیایم و مذاکره کنیم.
وزیر خارجه گفت:‌ ما از ابتدا حرف منطقی می‌زنیم و دیدگاه‌هایمان را براساس حقوق بین‌الملل و راهکار مبتنی بر توافقات گذشته ارائه می‌دهیم و روی حرفمان هم می‌ایستیم. حسن نیت کامل داریم و از ابتدا برای رسیدن به توافق آمده‌ایم و این میزان از تلاش و صرف وقت برای اتلاف وقت نبوده و نیازی هم به خریدن وقت نداریم.
* نزدیک به 10 ساعت روی متن به صورت مشترک کار کردیم
وی گفت:‌با مقاومت مردم در شرایط خوبی هستیم. می‌توانیم با اطمینان کامل و با اعتماد به نفس مذاکره کنیم و می‌خواهیم به نتیجه برسیم، ولی اصرار داریم در رسیدن به نتیجه حقوق و منافع مردم ایران حفظ شود. شاید نزدیک به 10 ساعت روی متن به صورت مشترک کار شده است. زمانی که دو طرف امشب به پایتخت‌هایشان بازمی‌گردند این امکان را دارند که دیدگاه‌های طرف مقابل را با مقداری دقت که روی کاغذی درج شده ببینند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در تیم ایرانی شاید صدها ساعت روی متن کار کردیم.
وی همچنین افزود: دیدگاه‌های ما جدی، مبنایی و منطبق با اصول حقوق بین‌‌الملل است و امیدواریم دیدگاه‌های طرف مقابل به همین طرف سیر کند تا به یک متن مشترک برسیم.
*دوم ژوئیه به وین بازمی‌گردیم
ظریف درباره دور بعدی مذاکرات عنوان کرد: از روز دوم ژوئیه (11 تیر ماه) به وین خواهیم آمد و تا زمانی که مذاکره نیاز و مفید باشد مذاکره را ادامه می‌دهیم تا به نتیجه برسیم. امیدواریم با واقع بینی طرف مقابل به نتیجه دست یابیم. ایران هم حسن نیت خود را نشان داده است و آژانس امروز اعلام کرد ایران به تعهداتش عمل کرده است و هم جدیت و پایداری خود بر حقوقمان را نشان دادیم.
وی اضافه کرد: یک ترکیب مناسبی از نمونه رفتاری ما نزد طرف مقابل است که اگر با شناخت جدی این نمونه رفتاری به دور آتی مذاکرات بیایند اطمینان دارم که امکان رسیدن به تفاهم وجود داشته باشد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره مواضع زیاده خواهانه یکی از طرف‌ها گفت که تاکنون یک موضع از مجموعه کشورها ارائه شده و در برخی موارد می‌توان گفت این موضع سخت‌ترین و تندنرین عضو است. این یک واقعیتی است که نیاز است همه اعضای 1+5 در داخل با جدیت بیشتری تلاش کنند و به موضعی برسند که موضع مشترک و در جهت رسیدن به راه‌حل باشد.
وی تصریح کرد: با موضع گیری توافق حاصل نمی‌شود. طرف مقابل باید درک کند که برای دستیابی به توافق باید به راه‌حل بیندیشند نه به تکرار مواضع. ما مواضع آنها را سال‌هاست، شنیده‌ایم، مواضع ما نیز کاملا مشخص است. ما کل این حرکت را غیرعادلانه و غیر قانونی و بدون توجه به مبانی حقوق بین‌‌الملل و خارج از چارچوب ان‌پی‌تی می‌‌دانیم. اگر قرار باشد مواضع مطرح باشد، موضع جمهوری اسلامی صریح، منطقی و حقوق بین‌المل است و ما برای رسیدن به راه‌حل، اینجا آمده‌ایم. برای رسیدن به راه‌حل ضرورت دارد کشورها مواضعی که برای افکار عمومی داخل و یا راضی کردن برخی جناح‌های سیاسی در داخل اتخاذ کردند را کنار بگذارند و به راه‌حل فکر کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی درباره اینکه کدام یک از کشورها موضعشان شدیدتر است؟ عنوان کرد: در بین اعضای 1+5 میزان تحریم‌ها و فشارهایی که علیه جمهوری اسلامی اعمال می‌شود بیشترین از سوی آمریکاست و لذا این کشور نقش قابل توجهی دارد نه به عنوان کشوری که از صلاحیت ویژه‌ای در سطح بین‌المللی برخوردار باشد، بلکه متاسفانه به عنوان کشوری که بیشترین فشارهای غیرقانونی را علیه ایران اعمال کرده ضرورت دارد بیشترین اقدامات را انجام و تصمیمات سخت را اتخاذ کند تا از این تار عنکبوتی که دور خودشان با تحریم‌های متعدد و فراوانی که از سوی جهات مختلف این کشور تنیده‌اند، رهایی پیدا کنند و این نشان می‌دهد که باید کار بیشتری انجام و تصمیمات سختی اتخاذ کنند و امیدوایم آماده اتخاذ تصمیمات سخت باشند.
*تعریف نیازهای عملی ایران کاملا مشخص است
ظریف همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص طرح ایران برای غنی سازی گفت: ما درباره همه موضوعات دیدگاه‌هایمان را مطرح کردیم. آنچه مطرح است نیازهای عملی بوده و ما به صورت شفاف نشان دادیم که مجموعه فعالیت غنی سازی ایران یک هدف مشخص را دنبال می‌کند و در یک چارچوب منطقی قابل دفاع است که این خود نشانگر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است و کارخانه تبدیل اورانیوم یا یوسی اف اصفهان تا غنی سازی نطنز و ... همه در قالب یک مجموعه که برای تولید سوخت برای بوشهر باشد جا می‌گیرد و لذا تعریف نیازهای عملی ایران کاملا مشخص است. اینکه به چه شکلی به نیازهای عملی جامه عمل بپوشانیم موضوعاتی است که در مذاکرات راجع به آن صحبت شده و دیدگاه‌های مختلفی مطرح شده و البته برخی از این دیدگاه‌ها بسیار افراطی هستند و اصولا جایگاهی بر سر میز مذاکره ندارند و بیشتر برای مصاحبه و راضی کردن برخی جهات خوب هستند. اما برخی دیدگاه‌ها هستند که از نظر ما دیدگاهی است که جمهوری اسلامی مطرح می‌کند که می‌توانند ما را به راه‌حل برساند.
وزیر خارجه درباره لغو دائمی تحریم‌ها و اینکه آیا در دیدار با برنز در این باره صحبت شد که سؤال یکی از خبرنگاران گفت: در روابط بین‌الملل با دولت‌ها بحث دارید کما اینکه در تصمیم‌گیری‌هایی که اینجا می‌شود دولت ایران باید تصمیم‌گیری‌ها را دنبال کند، البته هر دولتی سازوکارهای داخلی هم دارد. از نظر ما مهم نیست - به عنوان یک موضوع مذاکره - که آمریکایی‌ها چگونه می‌خواهند مشکلی که در داخل برای خودشان درست کردند، حل کنند. با کمال احترام این مشکل آنهاست، مشکل بنده نیست و طرف مقابل باید مشکل خود را حل کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: اگر دولت آمریکا خود را متعهد به کاری می‌کند باید براساس برنامه اقدام مشترک تمام تحریم‌ها برداشته شود.
وی یادآور شد: در مذاکرات با برنز وارد این جزییات نشد.
*این متن بیش از کلمه «پرانتز» دارد
وی در پاسخ به سوالی گفت:‌ این متن بیش از کلمه پرانتز دارد. تعداد پرانتزها در متن در این مرحله بسیار طبیعی است. در بسیاری از موضوعات این پرانتزها (براکت‌ها) وجود دارد و اینگونه نیست که در موضوع غنی‌سازی باشد. ما در موضوعات اساسی هنوز به تفاهم نرسیدیم، در برخی موارد می‌توانیم زمینه‌هایی برای دستیابی به تفاهم ببینیم. در برخی از موارد می‌بینیم با واقع بینی فاصله دارند و امیدواریم تا این دو هفته به برکت ماه مبارک رمضان همه سر عقل بیایند و با یک واقع بینی اساسی به مذاکرات برسند.
وی در پاسخ به سؤالی گفت: دیدگاه‌های ایران دیدگاه‌هایی برای رسیدن به تفاهم براساس واقعیات است. واقعیات را نمی‌توان تغییر داد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: فرصت استثنایی برای جامعه بین‌الملل وجود دارد که وضعیت جدیدی از روابط را ایجاد کند. یک بحران غیرضروری و ساختگی را پایان دهد و اطمینان حاصل کند که برنامه هسته‌آی ایران که یقین داریم هیچ اهداف غیرصلح‌آمیز نداشته، نسبت به آن اطمینان حاصل کنند.
وی گفت: هنوز امیدوارم به راه‌حل چون موضوع را بغرنج نمی‌دانم. اگر با دیدگاه با رسیدن به راه‌حل وارد مذاکرات دور نهایی شوند حتما تفاهم حاصل خواهد شد.
*توافقی برای مذاکره دیگری نگذاشته‌ایم
وزیر خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا تا دور بعدی مذاکرات قرار است نشست کارشناسی برگزار شود، عنوان کرد: فعلا توافق برای مذاکره دیگری نداشته‌ایم. هفته آینده کشورهای 1+5 جلسه داخلی دارند و ما قراری نگذاشتیم تا 11 تیر.
*احتمال اینکه مقدمه هم پر از پرانتز باشد وجود دارد
وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا با توجه به مذاکراتی که بین معاونان شما و خانم اشتون در حال حاضر جریان دارد احتمال دارد در خصوص مقدمه امروز توافقی صورت گیرد که وی عنوان کرد: احتمال اینکه مقدمه مثل بقیه متن پر از پرانتز باشد یا دو دیدگاه را مطرح کند، وجود دارد. البته با نگاهی که به مقدمه داریم احتمال اینکه طرفین درباره مقدمه بتوانند راحتر به توافق برسند وجود دارد اما تا تلاش نشود نمی‌توان پیش بینی کرد.
وی همچنین عنوان کرد:‌مقدمه به اهداف و چارچوب‌ها و سازوکارها می‌پردازد و اینکه چگونه می‌شود اختلاف‌ها را حل و فصل کرد.
وی در خصوص دیدارش با آمانو گفت: در مورد نحوه همکاری ایران و آژانس گفتگو می‌کنیم. آژانس بر نحوه اجرای برنامه مشترک اقدام نظارت می‌کند و بر توافق جدید هم نظارت خواهد کرد.
ظریف افزود: با آژانس اختلاف نظر هم داشته‌ایم. ما در زمینه چاشنی‌های انفجاری با آژانس اختلاف داشته‌ایم و همانگونه که آقای صالحی امروز گفت امیدواریم این مورد زودتر حل شود.
وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری عنوان کرد که ایران تاکنون به تعهداتش عمل کرده است.
*دارایی‌های ایران مسترد شده
وی درباره پایبندی طرف مقابل به تعهداتش عنوان کرد:‌ خبر اساسی از نقض جدی تعهد طرف مقابل ندارم، ضمن اینکه این تعهدات هم با اکراه و تاخیر انجام شده، دارایی‌های ایران مسترد شده، ولی بیشتر توقع داشتیم. توقع داشتیم این کندی وجود نداشته باشد و برخی مقررات دست و پاگیر بوروکراتیک که باعث شده صادر کنندگان و وارد کنندگان ما به زحمت بیفتند، نمی‌باید می‌بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت:‌بسیار خرسندیم با سربلندی تعهدات خود را اجرا و نشان دادیم نیازمند دیگران نیستیم و روی پای خود می‌ایستیم و به یاری خدا و لطف و استقامت مردم از همه این پیچ‌ها گذر می‌کنیم و بزرگ‌ترین عامل موفقیت مذاکره کنندگان همین پایمردی و استقامت مردم است.
ظریف در پاسخ به سوالی گفت که همه طرف‌ها برای رسیدن به راه‌حل جدی هستند. در دیداری که برنز با بنده و خانم اشتون داشت تعهد بالاترین مقامات آمریکا منجمله رئیس جمهور برای رسیدن به توافق تا 29 تیر به ما اعلام کردند و این اولین باری نبود که این تعهد به ما منتقل می‌شد.
*هنوز تمایل رسیدن به توافق را در مواضع ندیدیم
وی همچنین گفت که هنوز ما تمایل رسیدن به توافق را در مواضع ندیدیم و نیاز است بیشتر در مواضع خود را جلوه‌گر کند.
وی در پاسخ به سؤالی گفت که درباره زمانبندی در حال بحث هستیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی درباره بحث تاثیر مذاکرات بر اقتصاد گفت: جامعه بین‌المللی به این واقعیت رسیده که ایران در مذاکرات جدی است و به دنبال دستیابی به راه‌حل می‌باشد. تحریم‌ها جز فشار بر اقشار آسیب پذیر ایران کار دیگری نکرده و تصویر منفی از عاملان تحریم ایجاد کرده است. بنگاه‌های اقتصادی به این نتیجه رسیدند که بازگشت به وضعیت سال گذشته امکانپذیر نیست. به نظر نمی‌رسد با سیاست ایران امکان برقراری ساختار قبلی در هیچ شرایطی وجود داشته باشد.
وی تأکید کرد: بهترین تضمین برای رسیدن ما به نتایج قابل قبول در مذاکرات پیگیری مبانی اقتصاد مقاومتی است. وزارت خارجه در همین راستا به عنوان یکی از اجزای اجرای اقتصاد مقاومتی در بالاترین سطح در سطح قائم مقام وزیر جلسات مرتب هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی کشور دارد که به سهم خود به همه دستگاه‌ها را در این زمینه کمک کند.
رئیس تیم مذاکره کننده هسته‌ای درباره احتمال ادامه مذاکرات گفت: براساس چارچوب برنامه اقدام مشترک، ما باید ظرف یک سال به تفاهم جامع برسیم، اما دوران اقدامات موقتی 29 تیر تمام می‌شود و اگر این دوران را بخواهیم تمدید کنیم، طرفین باید اقداماتی را انجام دهند. این نیاز به توافق دارد، اما الزاما ربطی ندارد به اینکه تاریخ قطعی ما برای رسیدن به پایان مذاکرات چه زمانی باشد.
وزیر خارجه اضافه کرد: اینکه دیپلمات‌های غربی و برخی دیگر ضرب الاجل‌ها و زمان‌های ساختگی ایجاد کنند معنی نمی‌دهد.
ظریف در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا از این بعد آژانس موارد ادعایی را مطرح نمی‌کند؟ گفت:‌تأکید داشتیم که با سوالات بی پایان حاضر به همکاری نیستیم و نیاز است این گونه موارد ضمن اینکه بحث ادعاها و تبلیغات و هوچی گری‌هایی که علیه ایران صورت گرفته پایان نداشته باشد ما مبانی این ادعاها را با خلل جدی مواجه کردیم، آنها که با هراس افکنی می‌خواهند مانع از دستیابی راه‌حل جدی در سطح منطقه و جهانی شوند، موفق نخواهند شد.
وی گفت: بهترین راه که همه اطمینان حاصل کنند یک راه‌حل منطقی و قابل قبول برای این موضوع ایجاد شود و که یک بحران غیر ضروری کنار گذاشته شود.
* بازی تبلیغاتی علیه ایران بسیار کهنه شده
وی با اشاره به جنایات داعش در عراق، گفت:‌اینها نگرانی‌های جدی ماست. بازی تبلیغاتی علیه ایران بسیار کهنه شده و همه به این نتیجه رسیدند که به سمت حل و فصل حرکت کنند و آنها که با مانع تراشی نمی‌توانند به نتیجه برسند به این درک واقعی برسند که با بهانه جویی نمی‌توانند جامعه بین‌المللی را گروگان دیدگاه‌های خود قرار دهند.
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی گفت که برنامه غنی سازی مربوط به مردم ایران است و ما درباره برنامه‌ای که متعلق به مردم ایران است درخواستی نمی‌کنیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره حامیان افراط و تروریسم از جمله گروه تروریستی داعش در عراق گفت: حامیان این گروه‌ها باید بدانند این حرکت‌ها دامن گیر خودشان خواهد شد و در گذشته حرکت‌های افراطی دامنگیر ایجاد کننده آن شد.
وزیر خارجه در پاسخ به سوال دیگری گفت: معتقدیم مبارزه با تروریسم و افراطی گری یک مبارزه جهانی است و باید براساس مقررات بین‌المللی وبدون اهداف موقتی سیاسی صورت گیرد.

ارزیابی طرفین از مذاکرات
روند مذاکرات مثبت است
[تصویر:  20140620142844cb-1.jpg]
مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 روز جمعه در حالی پیگیری می‌شود که طرفین فضای روز اول و دوم گفت‌وگوها را «مثبت» ارزیابی کرده و گفتند که همه طرف‌ها با جدیت در حال مذاکره هستند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 روز جمعه در حالی پیگیری می‌شود که طرفین فضای روز اول و دوم گفت‌وگوها را «مثبت» ارزیابی کرده و گفتند که همه طرف‌ها با جدیت در حال مذاکره هستند.

این پنجمین دور از سری مذاکراتی است که بعد از توافق موقت ژنو با هدف دستیابی به راهکاری جامع و بلندمدت، در شهر وین اتریش برگزار می‌شود. بر اساس برنامه اقدام مشترک، طرفین باید تا روز 29 تیر (20 جولای) بر راهکار جامع به توافق برسند. با این حال وجود اختلافات زیاد میان مواضع مذاکره‌کنندگان موجب شده تا تردید‌هایی نسبت به حصول توافق تا آن تاریخ ایجاد شود.

مهلت مذاکرات برای یک دوره 6 ماهه دیگر نیز قابل تمدید است، اما از آنجا که این تمدید می‌تواند موجب پیچیدگی اوضاع شود، همه طرف‌ها در تلاشند تا در فرجه 6 ماهه کنونی به توافق دست یابند.
روز جمعه
16:37  پایان نشست ظریف و اشتون/نگارش مقدمه پایان نیافته است
 16:01  آغاز نشست دوجانبه ظریف و اشتون
15:09  دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ با حضور ظریف و اشتون برگزار می‌شود

14:50  نجفی: گزارش ماهانه آژانس درباره پایبندی ایران به تعهداتش امروز منتشر می‌شود
 13:33  آغاز رایزنی معاونان ظریف و اشتون در چهارمین روز مذاکرات
12:46 دیپلمات ایرانی: پیشرفت‌‌ها خوب است/ متن پیش نویس توافقنامه جامع در حال نگارش می‌باشد

12:37 آسوشیتد‌پرس: بعضی از اختلافات ایران و 1+5 حل و فصل شده

12:07 آسوشیتدپرس: ایران خواستار 150 هزار سانتریفیوژ است

11:17 دیپلمات غربی: طرفین وارد نگارش بخش‌های مربوط به مسائل پیچیده نشده‌اند

09:46 معاونان ظریف و اشتون ساعت ١٠:٣٠ امروز به وقت وین دوباره رایزنی می‌کنند

02:16 دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 از یازدهم تیر ماه در وین
روز پنج شنبه
در پی پایان نشست  2/5 ساعته محمدجواد ظریف، وزیرامور خارجه کشورمان و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مشورت های داخلی بین اعضای گروه 1+5 آغاز شده است .

 همچنین تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نیز در هتل کوبورگ وین رایزنی های داخلی را آغاز کرده اند.

به نظر می رسد با آغاز نگارش متن توافق نهایی دو طرف رایزنی های فشرده تری نه تنها در مذاکرات دو جانبه بلکه در گفتگوهای داخلی نیز  خواهند داشت .
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه و رییس هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان عصر روز چهارشنبه پس از سه روز مذاکره از آغاز نگارش متن "برنامه اقدام مشترک جامع" خبر داد و گفت: البته این روند کند پیش می‌رود.

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد که بعضی مواضعی که توسط گروه 1+5 گرفته می‌شود کاملا غیرقابل قبول است و امیداوریم آن‌ها با واقع‌بینی کار را پیش ببرند.

ظریف درباره کند پیش رفتن نگارش متن توافق جامع گفت که از روز چهارشنبه مرحله نگارش با مقداری کندی شروع شده است، البته این به معنای آن نیست که روی مفاهیم به تفاهم رسیده‌ایم بلکه هنوز اختلافات بسیار اساسی وجود دارد.

وزیر خارجه اظهار کرد که ما نگارش متن را از برخی نکاتی که بیش‌تر مورد توافق است شروع کردیم.

مذاکرات ایران و 1+5 در پنجمین دور خود در نهایت به آغاز نگارش متن توافق جامع انجامید هر چند که وزیر خارجه ایران روند نگارش را کند توصیف کرد.

یک دیپلمات ایرانی درباره شروع نگارش متن توافق تاکید کرد " چارچوب توافق بسیار مهم است که هنوز به طور دقیق و قطعی به دست نیامده است."

هنوز هیچ اظهارنظری از سوی مقامات کشورهای 1+5 درباره آغاز نگارش متن توافق جامع منتشر نشده است.

مذاکرات ایران و 1+5 از روز دوشنبه 26 خرداد تا جمعه 30 خرداد ادامه دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، یک دیپلمات دیگر ایرانی نیز درباره کند پیش رفتن روند نگارش گفت که با توجه به زمان پیش رو،‌ روند کند است.

او ادامه داد: ما در همه موضوعات جلو رفته‌ایم؛ در برخی موارد خیلی و در برخی قسمت‌های مهم هنوز خیلی پیشرفت نداشته‌ایم و اختلافات وجود دارد.
پاسخ
21-06-2014، 07:20 AM,
ارسال: #27
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
دور آینده مذاکرات از 11 تیرماه آغاز می‌شود
قرار 2 هفته‌ای تیم‌های هسته‌ای برای فینال

مذاكرات هسته‌اي ايران با گروه 1+5 ديروز در شهر وين اتريش در شرايطي پایان يافت كه دو طرف تاكيد كردند گفت‌و‌گوهايشان رو به پيشرفت است؛ اما به‌كندي پيش مي‌رود. طرفين مذاكره همچنين تاكيد كرده‌اند كه براي رسيدن به توافق نهايي تا پايان 6 ماه اول پس از توافق ژنو؛ يعني تا 29تيرماه، يك دور مذاكره از 11 تيرما‌ه آغاز خواهد شد كه قرار است به مدت دو هفته و به‌طور مستمر به طول انجامد.
دور آينده مذاكرات از 11 تيرماه آغاز مي‌شود
قرار 2 هفته‌اي تيم‌هاي هسته‌اي براي فينال
توافق بر سر چارچوب، عنوان و مقدمه

مذاکرات ایران و گروه 1+5 در وین موسوم به «وين 5»، برای نهایی کردن متن توافق‌نامه جامع هسته‌ای در شرايطي ديروز جمعه به پايان رسيد كه دو طرف نگارش متن توافق جامع هسته‌ای را در اين دور از مذاكرات به پایان نرسانده و به گفته وزير امور خارجه ايران، قرار است دور بعدي مذاكرات را در مدت زمان «دو هفته‌اي» از «11تيرماه» در «وين» از سر گيرند.
همچنين بر اساس سخنان يك عضو تيم مذاكره‌كننده، گفت‌وگوهای کارشناسی، اولين برنامه مذاکرات آتي خواهد بود و پس از آن، محمد جواد ظریف وزير امور خارجه و كاترين اشتون، مسوول سياست خارجي در پایان هفته دوم به تیم مذاکره‌کننده مي‌پيوندند. دور جديد مذاكرات در پايتخت اتريش در شرايطي برگزار خواهد شد كه 29 تير، موعد ضرب‌الاجل تعیین‌شده در چارچوب توافق‌نامه موقت 6 ماهه ژنو است و دو طرف بايد تا آن زمان، پیش‌نویس توافق‌نامه جامع هسته‌ای را آماده كنند.  با اين همه، آنچه از قرار دو هفته‌اي مذاكرات هسته‌اي ايران و 1+5 برمي‌آيد، از «عزم و اراده جدي دوطرف» براي «دستيابي به توافق نهايي تا پايان مهلت 6 ماهه توافق موقت ژنو» حكايت دارد؛ توافقي كه از آن با عنوان «توافق تاريخي» ياد مي‌شود.
 توافق بر سر چارچوب، عنوان و مقدمه
محمدجواد ظريف در پايان اين دور از مذاكرات، در كنفرانس خبري خود با خبرنگاران، از توافق طرفين بر سر «چارچوب»، «عنوان» و «مقدمه» سخن گفته اما بر اين نكته تاكيد كرد كه موارد اختلاف همچنان زياد است؛ وزیر امور خارجه با اشاره به كار 10 ساعته بر روي پيش‌نويس متن توافق نهايي، مذاکره 5 روزه وین را «بسیار فشرده» خواند و گفت كه درباره چارچوب کلی و نیز بخش اساسی مقدمه برنامه اقدام مشترک جامع، توافق اما در بسیاری موارد در موضوعات اساسی از نظر محتوا و نحوه نگارش اختلاف‌نظر وجود دارد.  ظريف تحول این دوره از مذاکرات را «ورود به نگارش متن برنامه اقدام مشترک جامع» عنوان كرد، اما توضيح داد: «هنوز نمی‌توان گفت که متن مشترک وجود دارد.»
ظریف پيش از این گفته بود كه طرفین طبق رسم بین‌المللی شروع به تدوین متن می‌کنند و مواردی که روی آن توافق وجود دارد مشخص است، اما موارد مورد اختلاف را در «پرانتز» می‌گذارند که بعد بتوانند راجع به نکات مشخص‌تری صحبت کنند.
 آمریکا باید سخت‌ترین تصمیمات را بگیرد
ظريف در ادامه اين كنفرانس خبري در شرايطي كه ايالات‌متحده آمريكا را در اين مذاكرات كشوري معرفي كرد كه بايد سخت‌ترین تصمیمات را بگیرد، در پاسخ به سوالي مبني‌بر اينكه آیا در دیدار با ويليام برنز نماینده ویژه آمریکا درباره برداشته شدن کامل این تحریم‌ها و متوازن بودن آن با گام‌های ایران بر اساس توافق ژنو مذاکره شد، گفت: «اگر دولت آمریکا خود را متعهد می‌کند، بر اساس توافق ژنو ضرورت دارد در برنامه اقدام مشترک جامع تمام تحریم‌ها را بردارند. ما این موضوع را در تمام سطوح به آنها گفته‌ایم و تا زمانی که تمام تحریم‌ها برداشته نشود، موضوع حل‌و‌فصل نمی‌شود.»

 درباره تعداد سانتريفيوژها خودمان توافق مي‌كنيم
ظریف در پاسخ به سوالی درباره سانتریفیوژها گفت: «سانتریفیوژها برای خودمان است و درباره تعدادشان خودمان توافق می‌کنیم و برای یک بازه زمانی فعالیت آنها صحبت می‌کنیم که به تفاهم‌هایی برسیم، اما برنامه غنی‌سازی متعلق به مردم است و درباره چیزهایی که به مردم کشورمان تعلق دارد گفت‌وگو نمی‌کنیم.»

پاسخ ظريف:
مذاكرات آتي كه بر اساس زمان‌بندي دوهفته‌اي پيش‌بيني شده است تا چه حد از جديت طرفين براي رسيدن به توافق نهايي حكايت دارد و به عنوان رئيس تيم مذاكره‌كننده چشم‌انداز بازارها را با توجه به درهم تنيدگي اقتصاد و مذاكرات چگونه مي‌بينيد؟
محمدجواد ظريف: احساس ما اين است كه با وجود برخي مواضع، همه طرف‌ها براي رسيدن به توافق جديت دارند و اين جديت در بالاترين سطح خود شكل گرفته است همچنان‌كه در ديدار بنده با آقاي برنز و خانم اشتون، تعهد بالاترين مقام آمريكا ازجمله رئيس‌جمهوري براي توافق تا تاريخ 29 تير ماه مطرح شده است بنابراین همه طرف‌ها هم در گفته‌ها و هم در سرمایه گذاری زمانی که برای مذاکرات می‌شود، نشان مي‌دهند كه به توافق تمايل دارند. اما اين در حالي است كه هنوز در مواضع، این جدیت و خواست برای توافق را ندیده‌ایم؛ درصورتي‌كه بايد جديت را در مواضع خود جلوه گر سازند. با اين همه درباره تاثير مذاكرات بر اقتصاد، بايد گفت كه جامعه بين‌المللي به اين واقعيت دست يافته كه ايران به‌دنبال توافق است. در همين حال اگر در مذاكرات توافقي شكل نگيرد، به خاطر كوتاهي ايران نيست؛ بلكه به خاطر زياده خواهي طرف مقابل است.

تحلیل:مذاکرات قطعا با روند خوبی پیش خواهد رفت منتهی برای مذاکرات بده و بستان لازم است و در این بده و بستان قهر و آشتی هم قسمتی از آن!!! لذا به آینده مذاکرات خوش بینیم و مذاکرات را موفق و نهایی میدانیم. امید است که طرف آمریکایی دست از خواسته های بیموردش برداره! چون خودشم بودجه لازم برای ادامه نداره. ایران دیگه ترسی از تحریم نداره چون سی ساله که عادت کرده به این مسخره بازیها. در این تحریم ها فقط یک عده به خصوص که الان هم سنگ منافع ملی در مذاکرات را بر سینه میزنند و در باطن قصدشون ادامه تحریم هست نون مفت میخورند و یک عده بیمار سرطانی بدون دارو!!! عرضه آمریکا همین قدره.
پاسخ
25-06-2014، 04:19 AM,
ارسال: #28
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
احتمالا «فدریکا موگرینی» وزیر امور خارجه ایتالیا جایگزین اشتون خواهد شد

[تصویر:  07441a5bd1ed7f62dcdf1827eb8e9fc9.jpg]
تسنیم نوشت: یک روزنامه آلمانی با استناد به محافل شرکت‌کننده در نشست اخیر سران سوسیال دموکرات اتحادیه اروپا در پاریس از توافق آن‌ها برای انتخاب وزیر خارجه ایتالیا به‌عنوان مسوول سیاست خارجی آینده اتحادیه اروپا خبرداد. روزنامه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» در گزارشی خبر داد که احتمالا «فدریکا موگرینی» وزیر امور خارجه ایتالیا، مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جانشین کاترین اشتون خواهد بود. این روزنامه آلمانی با استناد به محافل شرکت‌کننده در نشست سران سوسیال دموکرات اتحادیه اروپا در روز شنبه در پاریس این خبر را داد و تصریح کرد که ظاهرا سران سوسیال دموکرات کشورهای اروپایی در این باره به توافق رسیده‌اند. رهبران چپگرای اتحادیه اروپا در پاریس همچنین توافق کردند که «ژان کلود یونکر» را به‌عنوان رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا مورد حمایت قرار دهند.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
06-07-2014، 04:06 AM,
ارسال: #29
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
گزارش ششمین دور مذاکرات ایران و 1+5
مذاکرات 7.5 ساعته عراقچی و اشمید


در پی گفتگوهای 7.5 ساعته روز گذشته سید عباس عراقچی و هلگا اشمید، برای نگارش متن توافق رایزنی ها برای نگارش امروز نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان را در این دور از مذاکرات را محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونین وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد، مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه ، امیری و رحیمیان از سازمان انرژی اتمی و گروهی از مشاوران فنی و هسته ای تشکیل می دهند.

  آغاز نشست اشمید و عراقچی از صبح امروز

رایزنی های هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون و سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان به منظور نگارش متن توافق نهایی از ساعت 8:30 صبح امروز به وقت وین (11 صبح به وقت تهران) از سر گرفته شده است.

رایزنی های شب گذشته سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان و هلگا اشمید ، معاون کاترین اشتون که روز گذشته به منظور از سرگیری نگارش متن توافق نهایی انجام شد ، 7 ساعت و نیم به طول انجامید .

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، مذاکرات برای نگارش متن توافق نهایی قرار است در چهارمین روز مذاکرات با دیدارهای دو جانبه و چند جانبه و همچنین ادامه گقتگوهای عراقچی و اشمید ادامه پیدا کند.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
06-07-2014، 04:07 AM,
ارسال: #30
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
ضرورت حذف همه تحریم‌های کلیدی و اساسی
ناگفته‌های موسویان از مذاکرات هسته‌ای
[تصویر:  20140705090250cb-139209090907067631637013.jpg]
نام سیدحسین موسویان را نمی‌توان از مذاکرات هسته‌‌ای ایران جدا کرد، اگرچه اکنون در ترکیب تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای حضور ندارد...

زمانی معاونت امور بین‌الملل مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت را برعهده داشته و در همان‌زمان (فاصله سال‌های 82 تا 84) عضو گروه مذاکره‌کننده و سخنگوی تیم هم بود؛ مذاکراتی که اگرچه با هدایت حسن روحانی، دبیر وقت شورایعالی امنیت ملی پیش می‌رود، اما کسانی‌ مانند محمدجواد ظریف و حسین موسویان در تیم او جایگاه ویژه‌ای داشتند. بسیاری موسویان را مغز متفکر مذاکرات آن‌زمان می‌دانند.

دو سال مذاکره با تروییکای اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) با پذیرش داوطلبانه تعلیق غنی‌سازی پایان یافت که البته با برخوردهای طرف غربی، به نتیجه چندان رضایت‌بخشی نرسید. اندیشمندان اروپایی‌ در سال‌های اخیر، این رویداد را به‌عنوان فرصت‌سوزی طرف غربی قلمداد می‌کنند؛ اتفاقی که موجب شد هر دو طرف (تهران و غرب) به گام پیش از مذاکرات برسند.

وضعیت حسین موسویان اما از همان‌زمان دگرگون شد. دولت سیدمحمد خاتمی جای خود را به دولت محمود احمدی‌نژاد داد و ۱۰اردیبهشت ۱۳۸۶ موسویان به اتهام ارتباط با بیگانگان و جاسوسی بازداشت شد. مذاکره هسته‌ای در آن زمان توسط علی لاریجانی هدایت می‌شد که بعدها مشخص شد او نیز با رییس دولت جدید نمی‌تواند همکاری خود را ادامه دهد.

محمود احمدی‌نژاد وارد گود محاکمه موسویان شده و حتی گفته ‌بود که «اگر دادگاه فرآیند قانونی خود را طی نکند، اسنادی افشا خواهد کرد.» ماجرا به اتهام «ارتباط با بیگانگان و ارایه اطلاعات به آنها» منجر شد. دادگاه انقلاب تهران موسویان را به اتهام «اخلال در امنیت‌ملی» مجرم شناخت و به دوسال حبس تعلیقی و پنج‌سال محرومیت از مشاغل دولتی محکوم کرد. اما وکیل او همان زمان توضیح داد رای دادگاه مبتنی بر پنج‌سال انفصال از خدمات دولتی موسویان کذب محض بوده و حکم پنج‌سال انفصال از خدمات دیپلماتیک است.

همچنین او در مورد اتهام جاسوسی نیز بیگناه شناخته شد. موسویان پس از هشت‌روز بازداشت با وثیقه ۲۰۰میلیون‌تومانی آزاد شد و اندکی بعد از کشور رفت. پیچیدگی این ماجرا موجب شده هنوز موضوع دستگیری و آزادی او برای بسیاری جای ابهام باشد که در بخشی از مصاحبه به آن پرداختیم. حسین موسویان اکنون به‌عنوان پژوهشگر و استاد میهمان در دانشگاه «پرینستون» فعالیت می‌کند. با این حال او همچنان در نشریات معتبر بین‌المللی در قالب مصاحبه و یادداشت از منافع کشور دفاع می‌کند. او اخیرا در کتابی به اختلافات تهران- واشنگتن پرداخته است. او در گفت‌وگو با «شرق» به اهمیت توافق نهایی و اینکه این فرصتی برای ایران و غرب است، پرداخت.

‌ شما تجربه حضور در مذاکرات هسته‌ای ایران در دوره دبیری حسن روحانی در شورایعالی امنیت ملی را دارید، احتمالا اکنون نیز مذاکرات را پیگیری می‌کنید. تاکتیک و استراتژی مذاکرات در دوره‌ای که شما در مذاکرات حضور داشتید، با دوره محمود احمدی‌نژاد و مذاکرات فعلی را چطور ارزیابی می‌کنید؟
از نظر من تاکتیک مذاکرات در دوره‌ای که من حضور داشتم با تاکتیک مذاکرات این دوره کاملا مشابه است با یک تفاوت. در دوره 4-1382که من حضور داشتم تمام تلاش ما این بود که پرونده به شورای امنیت نرود و مانع ارجاع به شورای امنیت و اعمال تحریم‌ها علیه ایران شدیم. در هر صورت، در دوره آقای احمدی‌نژاد پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت رفت و ایران هم تحریم شد. بنابراین استراتژی فعلی تیم هسته‌ای آقای ظریف این است که تحریم‌های یکجانبه و بین‌المللی علیه ایران لغو شود.


 توافق ژنو به نسبت توافق نهایی، زودتر به‌دست آمد. چرا مذاکره‌کنندگانی که در سه‌دور مذاکره توانستند به توافقی کوتاه‌مدت برسند، برای توافق نهایی مذاکراتشان این‌همه طولانی شده؟ آیا این به اهمیت توافق نهایی ربط دارد یا در بین طرفین نیز تغییر تاکتیکی ایجاد شده ‌است؟
توافق مقدماتی همان چارچوبی است که پس از حدود 15ماه مذاکره با سه‌کشور اروپایی در بهار1384 ما به آنها پیشنهاد کردیم اما چون آمریکا با اصل غنی‌سازی در ایران مخالف بود، اروپایی‌ها نتوانستند با ما تمام کنند. پس از انتخاب دکتر روحانی به ریاست‌جمهوری و انتخاب دکتر ظریف به ریاست مذاکرات هسته‌ای، آمریکایی‌ها کوتاه آمده و اصل غنی‌سازی در ایران را پذیرفتند و بنابراین همان چارچوب طرح قبلی در بهار1384 در زمستان 1392 مورد توافق قرار گرفت. یادمان باشد که آن چارچوب هم بعد از 15ماه مذاکره به اروپایی‌ها پیشنهاد شد. توافق نهایی بسیار مشکل‌تر است و از نظر من طبیعی است که یک‌سالی هم طول بکشد.

 هم طرف ایرانی و هم طرف غربی مذاکره می‌گویند به یکدیگر بی‌اعتمادند. ریشه این بی‌اعتمادی‌ها چیست؟ آیا توافق نهایی می‌تواند آن را رفع یا کم کند؟
بی‌اعتمادی متقابل است اما محدود به مساله هسته‌ای نیست. بنابراین با حل مساله هسته‌ای هم همه بی‌اعتمادی‌ها برطرف نخواهد شد. رفع بی‌اعتمادی کامل و تمام‌عیار متقابل بین ایران و غرب، ایران و قدرت‌های شرقی و حتی ایران با همسایگان عرب را نباید توقع داشته باشیم. در عین حال من استراتژی فعلی برای اعتماد‌سازی نسبی متقابل را درست نمی‌دانم. ایران و غرب و قدرت‌های بزرگ دارای تهدیدهای مشترک و منافع مشترک بسیار فوری و حیاتی هستند. برای مثال خاورمیانه با خطر انفجار تروریسم و تکفیری‌ها مواجه است که می‌تواند منطقه را به آتش کشیده و تهدیدی برای همه باشد. مقابله با تولید و قاچاق موادمخدر و ثبات در بازار انرژی و ثبات عراق و افغانستان نیز از جمله تهدید منافع و تهدیدهای مشترک است. مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی باید دامنه وسیع‌تری پیدا کرده و در مورد مسایل کلان امنیت منطقه و جهان باشد و نه اینکه به یک مساله محدود باشد. این بهترین مسیر برای کاهش بی‌اعتمادی متقابل است.

برخی منتقدان داخلی مذاکرات، به پذیرش پروتکل الحاقی کاملا بدبین هستند. در حالی‌که کشورهای زیادی آن را پذیرفته‌اند. آیا پذیرش پروتکل الحاقی نشانه عقب‌نشینی یا از دست‌دادن امتیازهاست، یا نشانه انعطاف به شمار می‌آید؟
ایران که به‌دنبال بمب هسته‌ای نیست. بنابراین نباید در مورد همکاری‌های وسیع‌تر با آژانس بین‌المللی اتمی نگران باشد. حدود 120کشور پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنند و بقیه هم دیر یا زود به آن خواهند پیوست. اما برای اجرای پروتکل الحاقی هم ایران باید امتیاز هم‌وزن و متقابل بگیرد. از نظر من چنین امتیازاتی باید در مورد رفع تحریم‌ها و گشودن درهای جهان برای همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران باشد.

اگر در توافق ژنو، از پروتکل الحاقی به‌عنوان یکی از عناصر گام نهایی یاد نمی‌شد، آیا این توافق انجام نمی‌گرفت؟ اگر مجلس شورای اسلامی آن را تصویب نکند، چطور؟
اجرای پروتکل توسط ایران، موضوع قطعنامه شورای امنیت سازمان‌ملل و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اجرای آن برای اعضا الزام‌آور است. مجلس هم مصوبه‌ای دارد که اگر حق ایران برای غنی‌سازی محترم شمرده شود با اجرای پروتکل مخالفتی نخواهد داشت. به‌نظرم یک شرط دیگر هم باید مدنظر باشد و آن هم مربوط به رفع یا کاهش اساسی تحریم‌های مرتبط با مساله هسته‌ای است. بنابراین در قالب چنین بده‌‌بستانی اجرای پروتکل عملی است.

 شما در ماه‌های اخیر با انتشار یادداشت‌هایی در رسانه‌های متنوع، به نوعی از مذاکرات هسته‌ای و راهبرد ایران در این مذاکرات حمایت کرده‌اید. این نوشته‌ها و اظهارنظرها به این شایعه که شما در مذاکرات نقش مشورتی ایفا می‌کنید، یا جزو اتاق فکر مذاکرات هستید، دامن زده. آیا این اخبار را تایید می‌کنید؟ اکنون ارتباط شما با حسن روحانی و جواد ظریف در چه سطحی است؟
من در دوره ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد هم در آمریکا با تمام قدرت از حقوق ملت ایران و منافع کشور دفاع می‌کردم. در این مورد، ملاکم منافع ملی کشورم است، نه شخص رییس‌جمهوری. تیم هسته‌ای آقای روحانی و آقای ظریف هم بحمدالله کارآمد و قوی هستند و به بنده هم احتیاجی ندارند.

خلأ بزرگی که در هر سه‌دوره مذاکرات هسته‌ای بوده، در زمینه دیپلماسی عمومی است. من در شرایط فعلی این‌را وظیفه ملی خودم می‌دانم که به‌عنوان یک سفیر بی‌جیره و مواجب و بدون هرگونه ماموریتی از طرف دولت، از تمام ظرفیت خود در این جبهه استفاده کنم. روشنگری در مورد: واقعیات ایران و منطقه، اشتباهات غرب در برخورد با ایران، ترسیم مظلومیت‌های ملت ایران، دفاع از حقوق هسته‌ای ایران، ارایه دلایل قابل قبول در مخالفت با جنگ و تحریم علیه ملت ایران و... برای رسانه‌ها، افکار عمومی، مراکز علمی و آکادمیک، اندیشکده‌های فکری و سیاستمداران جهان و غرب کاری است بس حیاتی، کلیدی و دشوارتر از داشتن پست رسمی.

در طول پنج‌سال گذشته سعی کرده‌ام در این زمینه با نوشتن صدها مقاله و انجام مصاحبه در رسانه‌های مطرح جهان، صدها سخنرانی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آکادمیک، انتشار دو کتاب به زبان انگلیسی در مورد فعالیت هسته‌ای و روابط ایران و آمریکا و حضور در جلسات مناظره عمومی با سیاستمداران و نخبگان غرب، بخشی از این خلأ را پر کنم. این کاری است که من از هر مسوولیت رسمی مهم‌تر می‌دانم؛ به‌خصوص که به‌عنوان عضوی از ملت، نه یک مامور دولت آن هم بی‌جیره و مواجب باشد.

 مذاکرات هسته‌ای در این دوره با شعار برد- برد انجام می‌شود. می‌خواهم بدانم در عمل برد برای ایران چیست؟ در مقابل برای غرب، چه چیزی برد محسوب می‌شود؟ آیا رفع نگرانی ‌آنها در مورد برنامه هسته‌ای ایران، (آنگونه که تیم مذاکره‌کننده ایران می‌گوید) واقعا می‌تواند برد باشد؟
احترام به حقوق هسته‌ای از جمله اصل غنی‌سازی و رفع تحریم‌ها، دو شاه‌کلید یک معامله برد-برد برای ایران است.

 تهران در توافق جامع دنبال رفع تمامی تحریم‌هاست. شما فکر می‌کنید این هدف دست‌یافتنی است؟ آیا سازمان پیچیده تحریم‌ها، قطعنامه‌های شورای امنیت و... در این توافق قابل‌رفع است؟ مذاکره‌کنندگان ایرانی از لغو گام‌به‌گام تحریم‌ها سخن گفته‌اند، در این صورت، اولویت لغو تحریم‌ها با کدام تحریم‌هاست؟
بسیار سخت، پیچیده و زمان‌بر است. خیلی سریع می‌توان کشور را به شورای امنیت سازمان‌ملل برد و در دام تحریم انداخت اما بیرون‌آمدن از شورای امنیت و رفع تحریم‌ها کار بی‌نهایت دشواری است. اگر واقع‌بین باشیم و بتوانیم رفع تحریم‌ها را در یک پروسه و به‌طور مرحله‌ای انجام دهیم، موفقیت بزرگی است. یعنی اول رفع تحریم‌های یکجانبه اروپا در مورد نفت، بانک مرکزی و سایر بانک‌ها در مرحله دوم تحریم‌های سازمان‌ملل و در مرحله سوم تحریم‌های یکجانبه آمریکا واقع‌بینانه خواهد بود.

تیم مذاکره‌کننده ما باید سعی کند در توافق نهایی همه تحریم‌های کلیدی و اساسی یکجانبه و چندجانبه قبل از پایان ریاست‌جمهوری اوباما برداشته شود. روند اوضاع داخلی آمریکا به‌نفع مذاکرات هسته‌ای با ایران نیست.سنای آمریکا صد نماینده دارد.شانس دموکرات‌ها و جمهوریخواهان 48-48 است؛ یعنی چهار صندلی تکلیف برنده انتخابات چندماه آینده سنای آمریکا را روشن خواهد کرد. بنابراین شانس جمهوریخواهان بالاست. اگر آنها انتخابات را ببرند، او را با دو سال باقیمانده ریاست‌جمهوری فشل خواهند کرد.

 بسیاری معتقدند اکنون بهترین فرصت برای غرب است که برای حل مساله هسته‌ای ایران اقدام کنند. شما این آمادگی را در طرف غربی می‌بینید که به توافق نهایی با ایران برسد؟ نشانه‌های آن چیست؟
کار من شبانه‌روز دیالوگ با متخصصان سیاست خارجی آمریکا و اروپاست. برای من محرز است که اولا: اکثریت اروپایی‌ها برای حل نهایی و سریع مساله هسته‌ای آمادگی دارند و ثانیا: دولت اوباما مصمم است. این یک فرصت است. البته این به معنی عدم وجود چالش نیست. لابی برخی از کشورهای عربی، لابی صهیونیست‌ها، لابی اپوزیسیون مسلح‌برانداز ایرانی در کنار جبهه جنگ‌طلبان آمریکایی یک تلاش گسترده و هماهنگی را سازماندهی کرده‌اند تا نگذارند این کار به نتیجه برسد. بنابراین اوباما به‌دنبال معادله‌ای است که بتواند در داخل از آن دفاع کند. شرایط مذاکره‌کننده‌گان ایرانی و آمریکایی از نظر اوضاع داخلی کاملا مشابه است.

در سال‌های اخیر، ایران سطح غنی‌سازی را تا 20درصد افزایش داد و تعداد سانتریفیوژها را نیز به حدود 20هزار عدد رساند. این سوال برای افکار‌عمومی مطرح است که چرا چنین اقدامی صورت گرفت؟
این مسایل در دوره‌ای اتفاق افتاد که دو طرف در مسیر تقابل و زورآزمایی بودند. غرب برای رآکتور تهران میله سوخت نمی‌داد و ایران هم خودش سوخت 20درصد تولید کرد تا سوخت رآکتور تهران را تامین کند. غرب قطعنامه تحریم تصویب می‌کرد و ایران هم ظرفیت غنی‌سازی را افزایش می‌داد. بنابراین این طبیعی بود. ناگفته نماند که این دوره تقابل متقابل هم کمک کرد تا مذاکرات در دوره آقای روحانی سریع‌تر به نتیجه برسد. چون دو طرف از ادامه چنین روندی راضی نبودند.

برای این همه فعالیت در عرصه هسته‌ای، چقدر هزینه شد؟ آیا می‌توانید رقم آن را محاسبه کنید؟
یک موسسه مطالعاتی آمریکایی هزینه را حدود 400میلیارددلار برآورد کرده بود. به‌هرحال هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم آن، صدهامیلیارددلار برآورد می‌شود. اما از انصاف هم نگذریم که کار تقابل با جهان غرب در مساله هسته‌ای به‌جایی رسیده بود که ضعف طرف ایرانی می‌توانست هویت و استقلال ما را به چالش بکشد. کاش وارد چنین پروسه‌ای نمی‌شدیم. من همیشه به غربی‌ها به‌طور عمومی و خصوصی گفته‌ام که مواضع غیرمنطقی و زیاده‌خواهی‌های شما موجب شد که این پروسه کلید بخورد. بنابراین سعی کنید از گذشته درس گرفته و با ایران معقول و احترام‌آمیز و منطقی مذاکره کنید زیرا ایرانی‌ها نسبت به زورگویی و قلدری، آلرژی وحشتناکی دارند.

بالاخره در مذاکرات هسته‌ای، تهران باید محدودیت در غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژهایش را بپذیرد. به‌نظر شما طرف غربی در چه نقطه‌ای متوقف می‌شود؟
اصل اساسی، پذیرش غنی‌سازی در ایران است. شاید خود ایران از نظر اقتصادی ترجیح دهد که بخشی از سوخت هسته‌ای را از خارج بخرد. آمریکا با همه قدرت و امکاناتش غنی‌سازی‌های ملی خود را تعطیل کرد و الان سوخت هسته‌ای خود را از اروپا و روسیه وارد می‌کند چون اقتصادی‌تر است. در هرصورت من معتقدم ایران باید همیشه گزینه غنی‌سازی داخلی و بومی را داشته باشد تا از این به بعد هیچ‌گاه قدرت‌های جهانی نتوانند بازار جهانی سوخت و تکنولوژی هسته‌ای به روی ایران را ببندند. همزمان هم به اقتصادی‌بودن بیندیشد و اگر خرید سوخت اقتصادی‌تر است، سوخت خود را از بازارهای جهانی ارزان‌تر تامین کند. من منافع ملی و استراتژی صحیح را در این می‌بینم که تیم مذاکره‌کننده ما هر دو گزینه را در توافق نهایی تامین کند تا کشور هم در داخل برخی نیازهایش را از طریق غنی‌سازی بومی تامین کند و هم اگر اقتصادی‌تر بود، بتواند بخشی را ارزان‌تر از بازارهای جهانی تامین کند.

جواد ظریف در یکی از مصاحبه‌های اخیرش گفته در صورت نرسیدن به توافق، ایران به سیاست‌های پیشین خود بازمی‌گردد. این وضعیت را چقدر محتمل می‌دانید؟ بازگشت تهران به غنی‌سازی 20درصد و بازگشت طرف غربی به افزودن بر تحریم‌ها تا کجا می‌تواند ادامه پیدا‌ کند؟
این گزینه‌ای است برای هر دوطرف که امیدوارم اتفاق نیفتد زیرا تقابل انتها ندارد و به‌نفع هیچ‌یک از طرفین نیست. به‌ویژه اینکه شرایط جدید منطقه فوق‌العاده شکننده و خطرناک است. اضافه‌شدن یک تقابل جدید آن‌هم با قدرت بزرگی مثل ایران، باروت انفجار تمام‌عیار منطقه خواهد بود که خرمن قدرت‌های غرب و شرق را خواهد سوزاند.

شما عضو تیم مذاکره‌کننده در دوره آقای روحانی بودید اما سال۱۳۸۶ ‌که معاون مرکز تحقیقات استراتژیک بودید، بازداشت شدید. موضوع بازداشت، آزادی و سپس خروج شما از کشور، چه بود؟
من با خدای خود عهد کردم تا زمانی‌که کشور با مشکلات بزرگ‌تری مواجه است، سکوت کنم و منافع شخصی خود را فدای منافع ملی کنم. هنوز به این عهد خود پایبندم و کار را به خدا واگذار کرده‌ام.

 به شما اتهام جاسوسی زده‌شد و حتی بعد احمدی‌نژاد گفت وزیر اطلاعات وقت می‌تواند اسنادی علیه شما منتشر کند.  اگر آن حرف‌ها درست بود، چرا بعد تبرئه شدید؟
ملاک رای دادگاه است که سه‌قاضی در سه‌مرحله، من را از این اتهام تبرئه کردند. من هم حدود 30شکایت از رسانه‌ها به‌خاطر طرح این نوع اتهامات به دادگاه ارایه کردم که جملگی یا در دادگاه محکوم شدند یا عذرخواهی کردند و من هم بخشیدم.

چقدر نگرانید تجربه اتفاقاتی که برای شما رخ داد، در مورد اعضای فعلی مذاکره هم تکرار شود؟
خدا نکند چنین اتفاقی رخ دهد. من علم‌غیب ندارم اما احتمال آن را ضعیف می‌دانم. حادثه‌ای که برای من رخ داد موجب تاثر و تاسف اکثر بزرگان نظام شد و انشاءالله برای هیچ‌یک از کارگزاران نظام رخ ندهد. مطلبی که همیشه مرا آزار می‌دهد اینکه بسیاری از مسوولان کشور در دوران مسوولیت یا بعد از پایان مسوولیت به‌جای تقدیر مورد اتهام قرار می‌گیرند. یک نگاهی به سرنوشت سه رییس‌جمهور سابق ما کنید. آقای هاشمی و آقای خاتمی و آقای احمدی‌نژاد هر سه هم در دوران مسوولیت و هم بعد از مسوولیت مورد بدترین نوع اتهامات قرار گرفتند.

 در دنیا رسم بر این است که نه‌تنها حرمت مسوولان خود را به‌ویژه بعد از مسوولیت حفظ می‌کنند، بلکه برای مثال از سیاستمداران کهنه‌کار خود برای پیشبرد اهداف ملی‌شان استفاده هم می‌کنند، مثلا آمریکا کارتر رییس‌جمهور پیشین خود را برای حل معضلات آمریکا با کره‌شمالی و کوبا وارد صحنه کرد. چه ایرادی دارد که از آقای هاشمی برای بهبود روابط با عربستان و کشورهای همسایه، از آقای خاتمی برای بهبود روابط با کشورهای اروپایی و از آقای احمدی‌نژاد برای توسعه روابط با کشورهای آمریکای لاتین و آفریقا استفاده شود. مسوولان ما بعد از 30سال خدمت باید دوران آرامش و امنیت‌شان را آغاز کنند و نه برعکس. این سنت در کشور ما باید احیا شود به‌ویژه اینکه ما مدعی اخلاق اسلامی و محمدی(ص) هم هستیم.

منبع:  روزنامه شرق
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آخرین اخبار از اجرای حکم زندان رحیمی maryam 2 2,862 16-02-2015، 07:11 AM
آخرین ارسال: Diba
Information اخبار سیاسی computerwoman 55 29,527 09-10-2014، 01:39 PM
آخرین ارسال: Diba
  ایران و آمریکا وارد «اتحاد غیررسمی» علیه داعش شده‌اند؟ Diba 0 1,223 09-10-2014، 01:18 PM
آخرین ارسال: Diba
  فهمیدن یا نفهمیدن آمریکا، وقتی آقای نماینده ظریف را ساده‌لوح می‌داند! خانوم خانوما 0 1,268 25-09-2014، 03:02 PM
آخرین ارسال: خانوم خانوما
  هماهنگی نظامی آمریکا با ایران و سوریه از چه راهی انجام می‌گیرد؟ ziba 0 1,216 25-09-2014، 12:07 PM
آخرین ارسال: ziba
  اخبار سیاسی دولت یازدهم دولت روحانی computerwoman 11 5,167 02-09-2014، 04:21 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  كاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا: سفارتخانه‎های ایران و بریتانیا بازگشایی کامل می‌شود computerwoman 0 1,230 09-08-2014، 06:56 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  رابطه با آمریکا کار احمدی نژاد بود؟ aseman 0 1,373 27-07-2014، 05:28 AM
آخرین ارسال: aseman
  کاهش شدید قیمت دلار و سکه در پی توافق هسته ای خانوم خانوما 1 2,093 29-06-2014، 01:45 PM
آخرین ارسال: computerwoman
  «آیا جنگ در عراق به خاک ایران هم می‌کشد» maryam 0 1,692 20-06-2014، 11:15 AM
آخرین ارسال: maryam

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت