انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکازمان کنونی: 06-12-2021، 06:18 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: computerwoman
آخرین ارسال: computerwoman
پاسخ 163
بازدید 63390

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
19-02-2014، 10:02 AM,
ارسال: #11
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
آغاز مذاکرات برای وصول به توافق نهایی


عراقچی: شروع خوب، کار طولانی در پیش
[تصویر:  0ee7f05b26ef01044d7f7653b480fa99.jpg]
دنیای اقتصاد- پس از توافق 3 آذر موسوم به برنامه اقدام مشترک که در آن تفاهمي در مقابل لغو بخشی از تحریم‌ها انجام شد، مذاکرات جامع هسته‌ای با هدف دستیابی به چارچوب و توافق نهایی صبح دیروز در وین آغاز شد و سه روز به طول می‌انجامد. در این خصوص مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران با بیان اینکه ملاک مذاکرات توافق ژنو است، گفت: «کار طولانی در پیش داریم؛ اما شروع خوبی داشتیم.» همزمان وندی شرمن نماینده آمریکا در مذاکرات نیز گفت که ایران تا اینجا به تعهداتش عمل کرده است.


مذاکرات جامع هسته‌ای صبح ديروز در وین آغاز شد
عراقچی: شروع خوب، کار طولانی در پیش


 شرمن: ایران تا اینجا به تعهداتش عمل کرده است
گروه دیپلماسی- دور تازه گفت‌و‌گوهای هسته‌ای ایران و 1+5 موسوم به مذاکرات جامع، ساعت 11 صبح سه‌شنبه در مقر اروپایی سازمان ملل در وین و در هتل پاله کوبو برای رسیدن به گام پایانی در دو دور برگزار شد. 
این مذاکرات سخت و فشرده با هدف دستیابی به چارچوب و توافقی جامع و نهایی در مورد برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران آغاز شده است و سه روز به طول می‌انجامد. دور اول این مذاکرات دیروز با حضور هیات ایرانی و نمایندگان کشورهای 1+5 در وین پایان یافت و در ادامه گفت‌وگوها به صورت دوجانبه برگزار شد. هیات ایرانی به سرپرستی سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه با سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس درباره چارچوب راه حل جامع وارد رایزنی شدند. مذاکرات کارشناسی نیز عصر سه‌شنبه در سطح معاونین و بدون حضور ظریف و اشتون برگزار شد.  گفت‌و‌گوهای جامع هسته‌ای ادامه مذاکرات قبلی است که طرفین سوم آذر ماه توافق‌نامه موقت 6‌ماهه‌ای موسوم به «برنامه اقدام مشترک» را منعقد کردند که بر اساس آن، ایران بخش‌هایی از برنامه‌ هسته‌ای خود را متوقف کرده و در مقابل برخی تحریم‌های اعمالی به‌طور موقت تعلیق می‌شود. این توافق‌نامه موقت از تاریخ 30 دی به‌طور رسمی اجرایی شد. 
سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران پس از پایان دور اول مذاکرات در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مذاکرات ایران و 1+5 در وین شروع خوبی داشت، گفت: «کار طولانی در پیش داریم؛ اما شروع خوبی داشتیم.» به گزارش «ایسنا»، عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد ایران ادامه داد که دور جدید مذاکرات با هدف رسیدن به راه‌حل جامع و نهایی درباره موضوع هسته‌ای است و این کار بزرگی است و مذاکرات طولانی پیش‌رو خواهد بود.
ملاک مذاکرات توافق ژنو و برنامه اقدام مشترک است
عراقچی با اشاره به ملاقات‌های دوجانبه هیات ایرانی و ملاقات‌های روز سه‌شنبه با دیگر کشورهای عضو 1+5 گفت که در این ملاقات‌ها ظریف بر اراده ایران برای به نتیجه رسیدن مذاکرات در فضای حسن‌نیت تاکید دارد و انتظار داریم طرف مقابل هم با اراده سیاسی وارد شود و ملاک مذاکرات، توافق ژنو و برنامه اقدام مشترک است و هیچ موضوعی خارج از آن نمی‌تواند در دستور کار مذاکرات باشد. اشتون هم به نمایندگی از 6 کشور عزم و اراده آنها برای ادامه مذاکرات در فضای حسن نیت را اعلام کرد؛ اما ما منتظریم این اراده را در عمل مشاهده کنیم. عراقچی گفت که مذاکرات امروز (چهارشنبه) در سطح کارشناسی ادامه خواهد یافت. او خاطرنشان کرد: «دو طرف موضوعات مورد نظر خود را در این مذاکرات مطرح می‌کنند و بعد سعی می‌کنیم جمع‌بندی کنیم تا به یک دستور کار واحد مورد توافق دو طرف برسیم.»
نمی‌خواهیم وارد مذاکرات طولانی شویم
معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرد که بر اساس توافق ژنو مذاکرات گام نهایی بیشتر از یک‌سال نخواهد بود و ما نمی‌خواهیم وارد مذاکرات طولانی شویم و فکر می‌کنیم اگر حسن نیت در طرف مقابل باشد در کمتر از 6 ماه می‌شود به نتیجه رسید و امیدواریم در عمل هم این اتفاق بیفتد.
این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا کارگروه‌هایی برای بخش‌های مختلف از جمله قطع‌نامه‌ها، همکاری‌ها و نظارت‌ها و اقدامات هسته‌ای به‌ویژه در زمینه اعمال محدودیت‌ها بر برنامه غنی‌سازی در چارچوب گام نهایی تشکیل می‌شود؟ گفت: «ممکن است ما در پایان مذاکرات به این نتیجه برسیم و این ایده وجود دارد. با توجه به تنوع موضوعات ممکن است کارگروه‌هایی تشکیل شوند، تا جداگانه روی موضوعات کار کنند و به پیشرفت کارشناسی مباحث کمک کنند، اما هنوز در این‌باره تصمیم‌گیری نهایی نشده است.»
درباره پروتکل الحاقی در گام نهایی مذاکره می‌کنیم
عضو تیم هسته‌ای در پاسخ به این پرسش که ممکن است بیشتر از توافق ژنو محدودیت‌ها در حوزه غنی‌سازی و بازرسی‌ها را بپذیریم؟ افزود: «در توافق ژنو روشن شده است كه در گام نهایی غنی‌سازی ایران، با محدودیت‌هایی ادامه پیدا می‌کند. این محدودیت‌ها موضوع مذاکرات گام نهایی است و تاکید شده اقدامات اطمینان بخش و شفاف‌ساز مثل پروتکل الحاقی در گام نهایی است که درباره آن هم در جای خود مذاکره می‌کنیم.»
عراقچی درباره دیدارش با وندی‌شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا گفت که این دیدار‌ها کمک می‌کند برداشت صحیح‌تری از مواضع هم پیدا کنیم و در طول مذاکرات منطقی‌تر جلو رویم. همه اعضای 1+5 و ما به گفت‌وگوهای دوجانبه راغب هستیم؛ چرا که درک بهتری را نسبت به مواضع همدیگر ایجاد می‌کند. معاون وزیر خارجه در پایان افزود: «مذاکرات مربوط به گام نهایی هنوز یک دستور کار مشخص ندارد و درباره آنها صحبت خواهیم کرد تا به یک دستور کار مشخصی دست یابیم و مذاکرات بر اساس آن ادامه یابد. ما منتظر شنیدن دستور کار مورد نظر غربی‌ها هستیم.»
مذاکرات چند جانبه ظریف 
وزیر امورخارجه ایران و رئیس تیم هسته‌ای ایران با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد. به گزارش «ایسنا»، محمد جواد ظریف که برای آغاز دور جدید مذاکرات با 1+5 در وین به سر می‌برد، پیش از آغاز مذاکرات، با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس هسته‌ای در مقر آژانس دیدار و گفت‌وگو کرد. ظریف در این دیدار تاکید کرد که این آژانس باید در جهت تقویت اعتماد در مذاکرات عمل کند.
ظریف پیش از این دیدار نیز با سباستین کورس همتای اتریشی خود یک صبحانه کاری داشت و پس از آن نیز به دیدار هاینز فیتشر رئیس‌جمهوری اتریش رفته بود. در این دیدار طرفین اظهار امیدواری کردند که با ادامه تماس‌ها و سفرهای متقابل، زمینه گسترش هر چه بیشتر همکاری‌ها بین دو کشور در زمینه‌های مختلف فراهم شود. وزیر امور خارجه شب دوشنبه نیز یک شام کاری با کاترین‌اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره‌کننده ارشد هیات 1+5 داشت. اشتون در این دیدار نسبت به مذاکرات ابراز امیدواری کرده بود. ظریف همچنین با نمایندگان روسیه و چین هم دیدار و گفت‌وگو کرد.
شرمن: ایران تا اینجا به تعهداتش عمل کرده است
همزمان با شروع دور جدید مذاکرات هسته‌ای، سی‌.ان.ان گزارش داد که ایران در حال عقب راندن بخش‌هایی از برنامه‌ هسته‌ای‌اش در ازای لغو بخشی از تحریم‌ها تحت توافق موقتی ژنو است و به گفته وندی شرمن، تهران تاکنون به تعهدات خود عمل کرده است.
به گزارش «ایسنا»، وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته‌ای با ایران روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی.ان.ان گفت: «تاکنون همه، هم ایران و هم بقیه ما که تحریم‌های محدود و هدفمندی را لغو کردیم به تعهدات خود عمل کرده‌ایم.»
شرمن گفت که مذاکرات وین «براساس آن گام اول پیش خواهد رفت؛ زیرا ما نمی‌خواهیم که این تنها گام باشد.»
معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «ما با چشم‌های باز و کاملا هوشمندانه وارد این مذاکرات شدیم. گفت‌وگو‌ها بسیار دشوار خواهد بود.» شرمن در بخش دیگری از اظهاراتش افزود که توافق نهایی منوط بر این خواهد بود که ایران گام‌های قابل راستی‌آزمایی «ملموسی» را برای اثبات صلح‌آمیز‌بودن برنامه هسته‌ای‌اش اتخاذ کند.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
19-02-2014، 10:22 AM,
ارسال: #12
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
ظریف: آمده ایم کار را به نتیجه برسانیم
درشام‌کاری اشتون‌ و ظریف چه‌گذشت؟
[تصویر:  20140218100226cb-1%281%29-5.jpg]
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پس از صرف شام کاری با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: معتقدیم می شود به نتیجه رسید و با این اراده سیاسی آمده ایم که کار را به نتیجه برسانیم .

وزیر امور خارجه دوشنبه شب پس از شام کاری با خانم اشتون افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب امروز تاکید فرمودند ما مردمی هستیم که نقض عهد نمی کنیم؛ قراری که گذاشتیم پای آن می ایستیم و روی آن اصرار داریم و همزمان از حقوق خودمان هم کوتاه نمی آییم .

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران تصریح کرد: نشست فردا برای رسیدن به راه حل است و برای دستیابی به تفاهم وارد بحث شده و پیرامون موضوع با حسن نیت می خواهیم به نتیجه برسیم .

ظریف تصریح کرد: اعتماد مردم ایران که در چندین سال گذشته بشدت نسبت به روند کار و برخی از بازیگران خدشه دار شده است، باید مجددا اعتماد کسب کرد و این مرحله این امکان را فراهم کرده است .

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی برخوردهایی که تا حالا بوده، کمکی به اعتماد سازی نکرده حتی میزان بی اعتمادی را نیز افزایش داده است همانطوری که امروز در فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی همه دیدند ایشان فرمودند مردم نسبت به رفتار و گفتار آمریکایی ها خشنود نیستند؛ لذا آنچه ضروری است این است که از این فرصت استفاده شود و ما فردا بحث را در این چارچوب شروع می کنیم .

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا درخصوص نقض تعهدات آمریکا با خانم اشتون صحبت کردید؟ اظهار داشت: حتما مواردی که از دید ما نقض تعهدات به نظر می رسد هیچگاه اجازه نمی دهیم از آن موارد بگذرند بدون اینکه بررسی شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امیدی به دستیابی به توافق در مذاکرات فردا وجود دارد؟ گفت:ما از قبل از ورودبه مذاکرات گفته ایم که وارد مرحله اول از مرحله نهایی شده ایم لذا از مرحله اول توقع توافق نداریم و ما حتی قرار نیست در مذاکرات فردا راجع به متنی در این مرحله توافق کنیم.

ظریف تصریح کرد: قرار است موضوعات را مورد بحث قرار دهیم مطرح کنیم و انشاء الله راجع به چارچوب ها و سازو کارها برای رسیدن به توافق بحث کنیم.شاید یکی دو جلسه دیگر طول بکشد قبل از اینکه ما وارد نگارش متن توافق شویم .

مذاکره کننده ارشد هسته ای جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره طرح مباحث نظامی در مذاکرات اظهار داشت: ما در حوزه نظامی فقط این بحث را مطرح می کنیم که برنامه هسته ای ایران نظامی نیست و این هم از طرف ما موضوع پذیرفته شده ای است چون هم فتوای مقام معظم رهبری است و هم دیدگاه استراتژیک ایران است که برنامه هسته ای ایران هیچ ارتباطی به موضوعات نظامی ندارد.

ظریف تصریح کرد: لذا همانطوری که برنامه هسته ای ما ارتباطی به موضوعات نظامی ندارد، برنامه نظامی هم ارتباطی با مذاکرات هسته ای ندارد و آنچه که ما به دنیا نشان خواهیم داد این است که برنامه هسته ای ما نظامی نیست.

وزیر امور خارجه گفت: هدف ما این است که در مذاکرات این اطمینان را بدهیم که برنامه هسته ای ایران همچنان مسالمت آمیز باقی خواهد ماند و این هدف مشترکی است که در ژنو نیز درمورد آن توافق کرده بودیم و در وین نیز قرار است برنامه ریزی برای اجرای آن انجام دهیم.

وی تاکید کرد: ما براین عقیده هستیم که اگر طرفین با اراده خوب و نیت سیاسی با هدف حل مساله وارد مذاکرات شوند، خواهیم توانست به نتایج مثبتی برسیم .این البته زمان بر خواهد بود زیرا نیازمند این است که همه با هم همکاری کنند و به همین خاطر در برنامه اقدام مشترک چارچوب زمانی از 6 ماه تا یکسال برای دستیابی به توافق نهایی پیش بینی شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، ظریف در رابطه با نقش چین درمذاکرات نیز گفت: چین به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل یکی از طرف های مهم مذاکرات و به عنوان یک عضو گروه 1+5 و همچنین دوست خوب ایران است.برای همین ما به نقش مثبتی که چین و دیگر اعضای 1+5 می توانند در مذاکرات ایفا کنند، امیدوار هستیم.

ایران و 1+5 از فردا دور جدید مذاکرات خود را برای رسیدن به توافق نهایی از سر می گیرند.
ابراز امیدواری اشتون به مذاکرات ایران و ۱+۵
مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از ضیافت شام با ظریف در مقر نمایندگی دائم ایران نزد ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی در وین نسبت به مذاکرات هسته‌ای ابراز امیدواری کرد.

کاترین اشتون، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از ضیافت شام با ظریف در مقر نمایندگی دائم ایران نزد ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی در وین در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا مذاکرات به مانند غذایی که خوردید خوشمزه بود گفت: "غذا عالی بود و نسبت به مذاکرات امیدوار هستیم."

مذاکرات سه‌شنبه با دیدار نمادین بین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و کاترین اشتون، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مقر سازمان ملل متحد در وین آغاز خواهد شد.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
26-02-2014، 03:32 PM,
ارسال: #13
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
دیدار 2 روزه ظریف با مقامات هندی

سفیر جمهوری اسلامی در هند با اشاره به سفر دو روزه وزیر امور خارجه ایران به هند گفت: «وزیر امور خارجه در این سفر با مقامات هندی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.» غلامرضا انصاری، سفیر ایران در هند درباره سفر محمد جواد ظریف به هند با اشاره به اینکه قرار بود سفر ظریف به هند امروز، چهارشنبه، انجام شود، اضافه کرد: «اما اکنون احتمالاتی نیز وجود دارد که سفر ایشان به روز پنج‌شنبه موکول شود.»
به نظر می‌رسد ترافیک سفر وزرای خارجه کشورهای مختلف به ایران دلیل اصلی تعویق سفر وزیر امور خارجه به هند باشد.
انصاری با اشاره به اینکه سفر وزیر امورخارجه به هند دو روزه خواهد بود، تاکید کرد: «وزیر امور خارجه در این سفر با مقامات هندی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. بر اساس این گزارش ظریف به دعوت رسمی «سلمان خورشید» همتای هندی‌اش از دهلی نو ديدار خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود ظریف علاوه‌بر دیدار با خورشید با نخست‌وزیر، رئیس‌جمهور و برخی دیگر از مقامات هندی دیدار کند.»
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
26-02-2014، 03:33 PM,
ارسال: #14
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
ورود غول دارویی آمریکا به ایران
 
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو از ورود یک شرکت بزرگ داروسازی آمریکایی به صنعت دارو ایران خبر داد و گفت: «قرارداد تولید تحت لیسانس شرکت بزرگ داروسازی «ام‌اس‌دی» آمریکا در ایران امضا شده است.» ناصر ریاحی با اشاره به اینکه شرایط امیدوارکننده‌ای برای بازار و داروسازی کشور به وجود آمده است، گفت: «ایران کشور مستعدی برای سرمایه‌گذاری بوده و این استعداد به‌ویژه در حوزه داروسازی نسبت به سایر صنایع بیشتر است. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک شاهد حضور بسیاری از شرکت‌های بزرگ داروسازی جهان در ایران باشیم.» او با اشاره به تمایل یک شرکت آلمانی برای خرید سهام شرکت سرم‌سازی شیراز و مشارکت در تولید این کارخانه عنوان کرد: «شرکت بزرگ داروسازی آمریکایی «ام‌اس‌دی» که جزو بزرگ‌ترین شرکت‌های داروسازی جهان محسوب می‌شود برای تولید تحت لیسانس در ایران ابراز تمایل کرده و قرارداد مربوط به آن نیز منعقد شده است.» وی افزود: «این شرکت حتی برای جلب اعتماد طرف ایرانی قیمت محصولات خود را در بازار ایران بین 30 تا 40 درصد نیز نسبت به قیمت‌های قبلی کاهش داده است.» رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو گفت: «شرکت‌های بزرگ داروسازی «نوارتیس» و «مرک» نیز که جزو غول‌های دارویی جهان هستند تولید خود را در ایران آغاز کرده یا قرارداد تولید خود را امضا کرده‌اند. یک شرکت دارویی ژاپنی نیز قرارداد تولید داروهای خود را در ایران امضا کرده است.»
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
08-03-2014، 06:45 AM,
ارسال: #15
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
خدا کند شیطان بزرگ سر هیات ایرانی کلاه نگذارد


ایسنا- محمدعلی موحدی کرمانی، خطیب موقت نمازجمعه گفت: «خدا کند شیطان بزرگ موفق نشود سر هیات ایرانی کلاه بگذارد.» او با مورد توجه قرار دادن بحث تقوا و ضرورت رعایت آن، گفت: «اگر دشمن گزینه نظامی را روی میز دارد اولا باید بداند که خود این گزینه نظامی نشانه ضعف اوست؛ چون وقتی حرف حساب ندارد متوسل به این گزینه شده و برای جلوگیری از سقوط به زور متوسل می‌شود. ایران هم گزینه‌هایی چون مقاومت و وفای به رهبر را دارد که اینها سرمایه‌های معنوی است که مقاومتش از هر بمب اتمی بیشتر است.»

پ.ن: یکی حرف دل ما را زد.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-06-2014، 05:29 AM, (آخرین ویرایش: 18-06-2014، 05:32 AM، توسط computerwoman.)
ارسال: #16
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
خبرنگار اعزامی «دنیای اقتصاد» از وین گزارش می‌دهد
نگارش 1/5 صفحه از توافق نهایی

  چانه‌زنی بر سر 13 مورد اختلافی
يك ديپلمات بلندپايه نزديك به مذاكرات: تدوين یک صفحه و نيم از متن توافق نهايي
مايكل مان: سعی داریم در زمان باقیمانده تا ۲۰ ژوئيه به توافق برسیم

گروه دیپلماسی، کامران کرمی، خبرنگار اعزامی به وین: «مذاکرات متمرکز بر نگارش متن توافق است، اما همچنان موارد اختلافی وجود دارد.» این نقل قولی است که در دو روز گذشته خبرنگاران مستقر در راهروهای هتل کوبرگ وین بارها از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران و گروه 1+5 می‌شنوند. گفته می‌شود که فضای این دور از مذاکرات متمرکز بر نگارش متن توافق‌نامه جامع است و طرفین فرآیند نگارش متن را آغاز کرده‌اند و در تلاشند تا با بحث‌های دوجانبه و همزمان کارشناسی (فنی و حقوقی)، نقاط مبهم را برطرف کنند. نگارش متن یک گام مثبت در این دور از مذاکرات به‌شمار مي‌رود.
موضوعی که یکی از مقامات آگاه تیم هسته‌ای در گفت‌وگو به آن اشاره کرد و گفت که در دور پیشین مذاکرات ما نگارش متن را شروع کردیم، اما نگارش باید متوازن با حل اختلافات باشد، آنگاه است که می‌توان پیش نویس توافق جامع را به پیش برد. او به موارد اختلافی اشاره کرد و گفت که موارد چندگانه اختلاف همچنان باقی است که در 3 موضوع غنی‌سازی، مدت زمان توافق و تحریم‌ها دسته‌بندی می‌شود. او فضای کلی این دور از مذاکرات را خیلی خوب توصیف و ابراز امیدواری کرد که در این گفت‌وگوها بتوان پیشرفت ملموسی داشت. اين ديپلمات بلندپايه همچنين از نگارش يك صفحه و نيم از متن توافق نهايي خبر داد.
از سوی دیگر به نظر می‌آید، احتمال‌ها برای رسیدن به تفاهم میان دو طرف بر سر یک یا دو موضوع مورد بحث در این دور از مذاکرات افزایش پیدا کرده است. موضوعی که دیپلمات‌های مستقر در وین به آن اشاره کرده و می‌گویند که به احتمال زیاد در این دور از مذاکرات بتوانیم بر سر یک یا دو موضوع به تفاهم رسیده و آنها را روی کاغذ بیاوریم.
در همین ارتباط سرگئی ریابکوف مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای روسیه در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار دوجانبه صبح سه‌شنبه خود با سید عباس عراقچی گفت که این دیدار خوب و سازنده بود و در فرآیند نگارش متن قرار گرفته‌ایم، اما خیلی جلو نرفته‌ایم. همچنین سخنگوی اشتون نیز بعد از ظهر سه‌شنبه در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران درخصوص نگارش متن توافق مشترک از سوی هیات‌های مذاکره‌کننده، بدون اینکه پاسخ روشن و مستقیمی به این سوال بدهد، گفت که گفت‌وگوها در مسیر دستیابی به عناصر موردنظر در توافق جامع در جریان است.
مایکل مان سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که نشست‌های متعددی اعم از عمومی، دوجانبه، سه‌جانبه و چند‌جانبه به این منظور برگزار شده تا دو طرف بتوانند به توافق نهایی دست یابند. مان با تاکید بر اینکه نمی‌تواند جزئیات مذاکرات را بیان کند، تاکید کرد که در برخی موارد همچنان اختلاف‌نظرهایی وجود دارد، اما آنچه مهم است اینکه گفت‌و‌گو‌ها روند خوبی را طی می‌کند و تلاش می‌کنیم که در زمان باقیمانده تا 20 ژوئيه به توافق برسیم، اما مهم‌ترین موضوع، کیفیت یک توافق خواهد بود.
ایران و گروه 1+5 پس از مذاکرات بدون پیشرفت وین 4 در اواخر اردیبهشت 92، در این دور از مذاکرات مصمم به آغاز نگارش متن توافق جامع هسته‌ای بوده و از این رو، گفت‌وگوهای فشرده‌ای را برگزار کرده‌اند که مهم‌ترین آن، نشست سه‌جانبه ایران و آمریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز نخست گفت‌وگوها پس از ناهار کاری بود. گفته می‌شود که موضوع عراق نیز در مذاکرات ظریف و ویلیام برنز مطرح شده است.
در همین ارتباط وزیر امور خارجه ایران، مطرح شدن موضوع عراق در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و آمریکا را تایید کرد و گفت که موضوع مذاکره با آمریکا منحصر به بحث هسته‌ای بوده، اما طبیعی است با توجه به وخامت اوضاع عراق، اشاراتی به آن شود. موضوعی که در اظهارنظر مقامات آمریکایی هم انعکاس پیدا کرده است. در همین ارتباط جان‌کری، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه، گفت آمریکا آماده مذاکره با ایران در مورد عراق است. به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر خارجه آمریکا همکاری نظامی بین دو کشور را منتفی ندانست و گفت که حملات هوایی می‌تواند گزینه‌ای برای مبارزه با نیروهای داعش محسوب شود. اگرچه موضوع عراق به‌عنوان جدیدترین موضوع حاشیه‌ای به اصل مذاکرات راه پیدا کرده است، اما اظهارنظر دیپلمات‌ها حاکی از آن است که مذاکرات متمرکز بر بحث هسته‌ای است و در این چارچوب، گفت‌وگوها به شکل دوجانبه و چندجانبه برگزار می‌شود.
در این خصوص محمدجواد ظریف در ادامه رایزنی‌های خود، صبح دیروز در حاشیه نشست عمومی با 1+5، با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقر سازمان ملل در وین دیدار و گفت‌وگو کرد. همکاری‌ها و همچنین انتظارات پیرامون وظایف آژانس، از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این نشست بوده است. سپس ایران و اعضای 1+5 در اولین نشست رسمی خود به مذاکره نشستند. با پایان یافتن مذاکرات عمومی، مذاکرات کارشناسی بین طرفین نیز در دو بعد فنی و حقوقی به ریاست حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه برگزار شد.
می‌توان تفاوت این دور از گفت‌وگوها را با دور قبلی مذاکرات در تمرکز بر متن توافق‌نامه احتمالی دانست که با توجه به تمامی احتمالات و حدس و گمان‌هایی که در فضای آرام شهر وین به گوش می‌رسد، به‌نظر می‌رسد که با توجه به فضای رایزنی‌ها، طرفین عزم جدی برای آغاز نگارش متن توافق جامع را داشته باشند، هر چند نباید مجددا فضای غیر‌واقع‌بینانه بر مذاکرات حاکم شود.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-06-2014، 05:44 AM,
ارسال: #17
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
مهمترین خبرهای هسته‌ای از وین؛ نشست ایران و ۱+۵ و احتمال نگارش متن توافق نهایی
ایران > سیاست‌خارجی - همشهری‌آنلاین:
نشست رسمی هیات‌های مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ در مقر اروپایی سازمان ملل متحد به ریاست «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه و «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد تا طرفین بار دیگر تمام موضوعات مطرح شده را مرور کنند.

ايرنا نوشت: نشست رسمی و عمومی هیات های مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران و 1+5 حدود دو ساعت طول کشید.

در این نشست سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی، حمید بعیدی نژاد، پژمان رحیمیان، محمد امیری، داود محمد نیا که همگی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران هستند، حضور دارند.

«رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این مذاکرات حضور دارد.

تیم مشورتی حقوقی به ریاست «امیر حسین زمانی نیا» نیز ظریف را در این مذاکرات همراهی کنند که در این تیم «جمشید ممتاز» استاد برجسته روابط بین الملل نیز حضور دارند.

در این مذاکرات، «وندی شرمن» نماینده آمریکا، «سایمون گس» نماینده انگلیس، «نیکولاس دوریویر» نماینده جدید فرانسه، «هانس دیتر لوکاس» نماینده آلمان، «سرگئی ریابکوف» نماینده روسیه و نیز نماینده چین حضور دارند.

روز گذشته، ظریف و ویلیام جوزف برنز قائم مقام و معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا با حضور اشتون نشست سه جانبه ای در هتل محل اقامت خود داشتند.

برنز در هفته گذشته نیز در ژنو سوئیس 11 و نیم ساعت با معاونان وزیر خارجه ایران با حضور معاون اشتون دیدار و گفت و گو کرد.

دیدارها و رایزنی های دو جانبه میان ایران و هیات های 1+5 به منظور نزدیک کردن هر چه بیشتر دیدگاهها، کاستن از اختلافات و رسیدن به تفاهم بر سر موضوعات مورد بحث در موضوع هسته ای و تحریم ها است تا طرفین بتوانند هر چه سریعتر نگارش متن توافق نهایی (جامع) را آغاز کنند.

گرچه در دور قبلی مذاکرات که از 23 تا 26 اردیبهشت ماه در وین برگزار شد، طرفین به دلیل اختلافات گسترده به پیشرفت محسوسی دست نیافتند و نتوانستند نگارش متن توافق نهایی را آغاز کنند.

احتمال آغاز نگارش متن توافق نهایی از امروز/ روند «خیلی خوب» مذاکرات

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای که خواست نامش فاش نشود اظهار داشت: به احتمال بسیار زیاد از امروز نگارش متن توافق نهایی میان ایران و گروه 1+5 آغاز خواهد شد .

این دیپلمات تصریح کرد: گرچه اختلافات بسیار بوده اما با رایزنی های دو جانبه و چند جانبه ای که پیش از شروع رسمی مذاکرات با 1+5 صورت گرفته است، طرفین دیدگاهها و نظرات خود را بسیار شفاف و روشن درباره دیدگاهها و پیشنهادات طرف مقابل مطرح کرده اند و لذا هر یک از آنها بطور کامل از دیدگاههای یکدیگر آگاهی دارند.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای، روند و فضای دور جدید مذاکرات را به رغم وجود اختلافات « خیلی خوب» توصیف کرد و گفت: در مورد هر یک از موضوعات مورد اختلاف که تفاهمی صورت گیرد، «روزنه ای» باز شده که بر روی سایر موضوعات نیز تاثیرگذار است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به مذاکرات دو جانبه با آمریکا، طرف آمریکایی مصمم به بازشدن چنین روزنه ای هست یا خیر؟ گفت: اراده آنها را مثبت می بینیم اما این مذاکرات همچون « دوی استقامت» است که باید طرفین تا انتهای رقابت بتوانند برای رسیدن به هدف مطلوب دوام بیاورند.

برنز؛ دیپلماتی که می تواند بقا و دوام مذاکرات را حفظ کند

این دیپلمات در پاسخ به سوالی درباره حضور «ویلیام جوزف برنز» قائم مقام و معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا و تاثیر حضور وی بر روند مذاکرات نیز اظهار داشت: « برنز ، دیپلماتی محترم و خلاق است که بسیار خوب ارتباط برقرار می کند .»

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان انیکه حضور برنز می تواند «بقا و دوام مذاکرات را حفظ کند»، گفت: حضور این دیپلمات آمریکایی در مذاکرات نشانه این است که آمریکایی ها اراده کرده اند مذاکرات به سرانجامی برسد.

وی تصریح کرد: دولت آمریکا مشکل افکار عمومی خود را دارد و باید بتواند افکار عمومی خود را قانع کند که به این توافق نیازمند است و از این رو، حضور برنز بسیار مفید است.

وی با تاکید بر اینکه اختلاف نظرهای سیاسی در آمریکا بسیار جدی است، اظهار داشت: در ماه نوامبر انتخابات میاندوره ای کنگره آمریکا برگزار خواهد شد و آنها نگران وضعیت خود در این انتخابات هستند.

اختلافات بر سر غنی سازی، تحریم ها و مدت زمان توافق نهایی

اختلافات عمده میان ایران و 1+5 در راه رسیدن به توافق نهایی درباره موضوعاتی همچون غنی سازی، تحریم ها و مدت زمان توافق نهایی است.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای نیز با تایید این موارد اختلافی اظهار داشت: چگونگی لغو تحریم ها از نظر آمریکایی ها، کار «پیچیده و دشواری» است در حالی که این لغو کامل این تحریم ها را خواستار است.

ویلیام برنز امروز (سه شنبه) وین را ترک کرد.

ریابکوف: نگارش متن تقریبا آغاز شده است

سرگئی ریابکوف نماینده روسیه در 1+5 نیز امروز در جمع خبرنگاران دیدار خود را با سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران خوب و سازنده توصیف کرد و در پاسخ به این پرسش که مذاکرات درباره نگارش متن پیش نویس آغاز شده است؟ گفت : ما خیلی جلو نرفته ایم اما در فرایندش هستیم.

ریابکوف در پاسخ به این سوال که آیا نگارش متن پیش نویس آغاز شده است ؟ نیز گفت: تقریبا.

قرار است عصر امروز به وقت محلی، نشست کارشناسی میان ایران و 1+5 به ریاست حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه و استفان کلمنت دستیار ویژه کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ برگزار شود.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-06-2014، 05:44 AM,
ارسال: #18
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
مذاکره ایران و آمریکا؛ بحث هسته‌ای/ اشاره به عراق
ایران > سیاست‌خارجی - همشهری آنلاین:
وزیر امور خارجه مطرح شدن موضوع عراق را در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و آمریکا تایید کرد و گفت: موضوع مذاکره با آمریکا منحصر به بحث هسته‌ای بوده اما طبیعی است با توجه به وخامت اوضاع عراق، «اشاراتی» به آن شود.

محمد جواد ظریف، رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که برای دور جدید مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 در وین اتریش به سر می‌برد، در گفت و گو با ایرنا در پاسخ به اين سوال كه برغم اعلام شما و معاونتان مبنی بر اینکه در نشست سه جانبه با آمریکا مذاکره‌ای درباره عراق صورت نگرفته است، مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که در مذاکرات روز گذشته درباره موضوع عراق مذاکره شده است؛ آیا در مذاکرات دیروز به این موضوع «اشاره‌ای» هم نشده است؟ گفت: موضوع نشست سه جانبه دیروز میان ایران، آمریکا و خانم اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صرفا «هسته‌ای » بود.

رئیس هیات مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: «موضوع مذاکره نیز منحصر به بحث هسته‌ای بود .»

وزیر امور خارجه در عین حال اظهار داشت: « ولی با توجه به وخامت اوضاع عراق طبیعی است که حتی در جلسه با خانم اشتون و در جلسه سه جانبه اشاراتی به وحشیگری‌های داعش در عراق بشود.»

ظریف و ویلیام جوزف برنز قائم مقام و معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه 26 خرداد) در هتل کوبورگ وین دو ساعت و نیم با یکدیگر بصورت سه جانبه مذاکره کردند.

این برای نخستین بار است که در مذاکرات رسمی ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به توافق جامع، ویلیام برنز معروف به بیل برنز حضور دارد و پیش از شروع این مذاکرات با هیات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرده است.

برنز پیش از دور جدید مذاکرات رسمی ایران و 1+5، بصورت دو جانبه و البته با حضور هلگا اشمید معاون کاترین اشتون نیز در ژنو با سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران بیش از 11 ساعت گفت و گو کرد.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-06-2014، 05:45 AM, (آخرین ویرایش: 25-07-2014، 06:43 AM، توسط computerwoman.)
ارسال: #19
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
ارزیابی رویترز از وضعیت آمریکا در آستانه دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵
 ایران > سیاست‌خارجی - همشهری آنلاین:
خبرگزاری رویترز در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در گزارشی تحلیلی نوشت: اکنون باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا ممکن است مجبور به نوشیدن جام زهر در مذاکره با ایران شود چون چنین اقدامی بهتر از این است که شاهد ادامه هرج و مرج در خاورمیانه باشد.
رویترز در ادامه گزارش خود آورده است: به بیان صریح‌تر آمریکا هم‌اکنون در چند جبهه در حال جنگیدن است اما در هیچ کدام از این جبهه‌ها به پیروزی نرسیده است.
باراک اوباما و آمریکا ممکن است مجبور به نوشیدن جام زهر خود شوند و در مورد برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور تصمیم بگیرند چون این کار بهتر از این است که شاهد ادامه ناآرامی در خاورمیانه باشند.
به گزارش ايسنا به نقل از رویترز، رادیکال تندروهای اسلام‌گرا در سوریه شکست خورده‌اند و دولت بشار اسد در جای خود باقی مانده است.
لیبی نیز در مسیر تبدیل شدن به یک کشور شکست خورده قرار دارد.
همچنین بخش‌های زیادی از عراق در دست شورشیان قرار دارد. سیاست آمریکا در منطقه خاورمیانه تنها منجر به کشتارهای بیشتر شده است.
در نقاط دیگر نیز همچون وضعیت امنیتی در نیجریه و دیگر نقاط غرب آفریقا شرایط بدتر شده است.
خشونت در افغانستان، پاکستان، یمن و شرق آفریقا ادامه دارد و این مناطق هنوز بی‌ثبات هستند و در خاورمیانه نیز از بسیاری از مبارزان ضدآمریکایی حمایت می‌شود.
این خبرگزاری در ادامه گزارش خود آورده است: آمریکا در مناقشه با روسیه بر سر اوکراین و همچنین با چین بر سر آب‌های جنوب و شرق این کشور گرفتار شده است.
واشنگتن در اروپا و آسیا بدون هم‌پیمان نمانده است اما به نظر می‌آید سیاست خارجی و سیاستگذاران این کشور به طرز خطرناکی درگیر مبارزه‌های همزمان در چندین جبهه شده‌اند.
در این میان لازم است که دولت اوباما روابط خود را حداقل با چند تن از مخالفانش بهبود بخشد تا بتواند بر روی پیروزی در جبهه‌هایی که واقعا برایش مهم است تمرکز کند.
اکنون با توجه به برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران فرصتی ایجاد شده است تا آمریکا بتواند مناقشاتش را با ایران کاهش دهد و بر روی برقراری دوباره امنیت در عراق و سوریه به علاوه مبارزه با تهدید شورشیان در افغانستان، یمن، شرق و شمال آفریقا متمرکز شود.
این خبرگزاری در ادامه نوشت: امضا کردن هر توافقی با ایران می‌تواند برای روسای جمهور آمریکا تلخ باشد. دشمنی میان این دو کشور فراتر از مساله هسته‌ای است و در واقع به مساله گروگان‌گیری سال 1979 در تهران و برکناری محمد مصدق نخست‌وزیر ایران در سال 1953 باز می‌گردد.
از طرف دیگر اسرائیل خواستار موضع سخت در قبال کشوری است که آن را همواره به عنوان یک تهدید تلقی کرده است از این رو انتظار می‌رود که برای یک توافق سختگیرانه‌تر حتی با وجود ریسک نابودی مذاکرات فشارهایی را بر روی مذاکره‌کنندگان وارد آورد. علاوه بر این دیگر هم‌پیمانان آمریکا در منطقه نگرانی‌هایی دارند.
رویترز یادآور شد: بحران گروگان‌گیری سال 1979 به تخریب ریاست‌جمهوری جیمی کارتر کمک کرد. سرنگونی دولت چیانگ کای شک در چین در سال 1949 مساله تلخی را در مورد اینکه چه کسی چین را از دست داد به وجود آورد که در نهایت موجب تضعیف رییس‌جمهور هری ترومن و ظهور مک کارتیسم شد.
روسای جمهور باید فهمیده باشند که از موضع قدرت همانند آنچه ریچارد نیکسون از آن در شروع عادی‌سازی روابطش با چین استفاده نمود دست به توافق بزنند. البته چنین چیزی را نمی‌توان در مورد دولت اوباما و ایران گفت. هرگونه توافقي كه دولت تلاش می‌کند به آن دست پیدا کند به احتمال زیاد انتقاد شدید کنگره و بخش‌هایی از جامعه سیاست خارجی در واشنگتن به علاوه محافظه‌کاران را در پی خواهد داشت.
اما اکنون انجام یک توافق در نزدیک‌ترین زمان از کمترین تلخی برخوردار است.
بر اساس تحلیل رویترز، انجام توافق با ایران به طور قطع همگان را راضی نخواهد کرد. چون ایران نیز دارای تعهداتی در مذاکرات هسته‌ای‌اش به ویژه در زمینه غنی‌سازی اورانیوم و نیروگاه‌های تحقیقاتی‌اش دارد.
از طرف دیگر هرگونه توافقی با ایران مشروط بر نظارت‌های سرزده و بررسی فعالیت‌های هسته‌ای گذشته این کشور است.
این خبرگزاری در ادامه به مذاکرات اخیر دوجانبه میان ایران و آمریکا اشاره کرده و آورده است: دیدارهای اخیر پیش از برگزاری مذاکرات نشان می‌دهد که دو طرف هنوز بر سر تعداد سانتریفیوژهایی که ایران می‌تواند داشته باشد اختلاف دارند اما این اختلاف نظر در صورتی که دو طرف خواستار حصول توافق باشند قابل برطرف کردن است.
رویترز علاوه بر این متذکر شد: مجموعه‌ای از مسائل و معایب پیرامون هر معامله‌ای وجود دارد که توافق با ایران هم به همین‌گونه است اما در چنین توافقی نیز تعدادی مزیت برای دولت آمریکا نهفته است، بدین‌گونه که شیعیان ایران روابط دوستانه‌ای با شبه نظامیان سنی که درصدد راه‌اندازی یک دولت فرقه‌ای در شمال عراق و قسمت‌هایی از سوریه هستند، ندارند. ایران می‌تواند نقش موثری در حفظ عراق بازی کند. شاید هیچ فرصت دیگری بهتر از این لحظه برای رسیدن به یک توافق وجود نداشته باشد. شاید تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده این کشور را به پای میز مذاکره کشانده اما به نظر می‌آید که این تحریم‌ها نیز اکنون در حال فرسوده شدن هستند.
صادرات نفت و میعانات ایران در حال افزایش است. روسیه و چین که وابسته به ذخایر انرژی هستند در حال حاضر اختلافات‌شان با آمریکا شدت پیدا کرده است حتی همسایگان عرب سنی ایران شامل کویت، امارات متحده عربی و عربستان اعلام کرده‌اند که خواستار بهبود روابط با تهران هستند.
در حال حاضر توجه جهان میان صحنه‌های ناآرامی در سوریه و عراق، اوکراین، نیجریه، لیبی، افغانستان و پاکستان معطوف شده است و آمریکا به راحتی نمی‌تواند سری جدیدی از تحریم‌های سخت در صورت شکست مذاکرات را علیه ایران اعمال کند.
با توجه به شرایط کنونی سوریه، لیبی و عراق که روز به روز در حال وخیم‌تر شدن است ایران در دستور کار امنیتی جدید دنیا نیست. دنیا امروزه بسیار متفاوت‌تر از آن چیزی است که در تابستان و پاییز 2013 بود زمانی که تحریم‌ها در اوج خود قرار داشتند و مذاکرات آغاز شد.
رویترز در پایان گزارش خود نوشت: هدف مذاکرات میان ایران و آمریکا دستیابی به توافقی جامع بوده است که بتواند تمام مسائل میان دو کشور را شامل شود. به نظر می‌آید چنین چیزی غیرمحتمل باشد اما در یک سال گذشته نشانه‌هایی وجود دارد که ثابت می‌کند هر دو کشور گام‌های محتاطانه‌ای را برای آغاز یک رویکرد جدید برداشته‌اند.
همچنین به نظر می‌آید دولت اوباما به این درک رسیده که نمی‌توان به طور همزمان در بسیاری از جبهه‌های مبارزه حضور داشت و باید در این میان یک انتخاب داشته باشد.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-06-2014، 05:49 AM,
ارسال: #20
RE: اخبار توافق نامه ژنو ایران و آمریکا
پیش‌نویس توافق جامع هسته‌ای مکتوب می‌شود؟
آغاز مذاکرات فنی و حقوقی با ۱+5

دور پنجم مذاکرات ایران و گروه 1+5 در وین لحظاتی پیش پایان یافت و مذاکرات کارشناسی فنی و حقوقی ایران و 1+5 عصر سه‌شنبه در وین برگزار شد.

 پنجمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 از روز دوشنبه در وین پایتخت اتریش با ناهار کاری محمدجواد ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد و پس از آن طرف‌های ایرانی و اروپایی به هتل پاله کوبرگ رفتند و در آنجا دیدار سه‌جانبه‌ای میان هیئت‌های ایران، اشتون و آمریکا برگزار شد.

گفتنی است؛ محمد جواد ظریف و کاترین اشتون رییسان هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و 1+5 هستند.

سرگئی ریابکوف، نماینده روسیه پیش از مذاکرات صبح روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران درباره نگارش متن پیش‌نویس توافق جامع گفت که بله تقریبا نگارش متن شروع شده است

نشست عمومی هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و 1+5 در روز دوم مذاکرات که با یک ساعت تاخیر در محل سازمان ملل در وین برگزار شد و  پایان یافت

21:06 کاترین اشتون و محمد جواد ظریف عصر روز سه‌شنبه به موازات نشست‌های کارشناسی فنی و حقوقی با یکدیگر دیدار کردند.

18:59هیات‌های کارشناسی و فنی ایران و 1+5 عصر امروز (سه‌شنبه) به سرپرستی حمید بعیدی‌نژاد و استفان کلمنت در هتل کوبورگ مذاکره کردند.

17:28 2 نشست کارشناسی بین ایران و 1+5 از ساعت 18:30 در وین برگزار می‌شود

17:02 ویلیام برنز وین را ترک کرد

17:01 مان: سعی داریم که در زمان باقیمانده تا 20 جولای به توافق برسیم

16:55 مذاکره کننده آلمان:مذاکرات ایران و 1+5 سازنده بود

 16:45  هیأت‌های 1+5 بعد از پایان مذاکرات به هتل محل اقامتشان (پله کوبورگ) بازگشتند «هانس دیتر لوکاس» نماینده آلمان در 1+5 پس از این نشست مذاکرات انجام شده را سازنده خواند و توضیح بیشتری ارائه نکرد.

سایمون گس نماینده انگلستان در 1+5 نیز بدون ارائه نقطه نظری در این خصوص تنها گفت: «روزی دوست داشتنی بود.» وندی شرمن، سرگئی ریابکوف و نماینده جدید فرانسه نیز اظهارنظری نکردند.

 

16:29 مان: نشست ایران و 1+5 بر مفاد متن توافق تمرکز داشت


16:10 پایان نشست عمومی ایران و 5+1

 

14:40 آغاز نشست ایران و5+1


14:33  دنیس راس: آمریکا اسرائیل را به بمب‌های سنگرشکن پیشرفته مجهز کند


14:28 ریابکوف: حجم غنی‌سازی ایران در مراحل پایانی مذاکرات بحث می‌شود


14:10 سرگئی ریابکوف، مذاکره کننده ارشد روسی گفته است: تا آنجایی که می‌دانیم تغییری در موضع آمریکا صورت نگرفته است. ما فکر می‌کنیم که نهایتا این به ایران بستگی دارد که با توجه به موضع سخت آمریکا ببیند چه امری ممکن است. درباره تعداد سانتریفیوژهایی (که ایران می‌تواند داشته باشد) اختلاف هست و هنوز در این زمینه فاصله زیاد است. فکر می کنم که به موضوع تعداد سانتریفیوژها و حجم غنی‌سازی در مراحل پایانی پرداخته شود و الان بحث نمی شود، اما روز سه‌شنبه درباره موضوعات مختلف بیشتر خواهیم شنید.


13:50 ریابکوف: دیدار دوجانبه با ایران بسیار خوب و سازنده بود


13:24 مان: مذاکرات ایران و 1+5 ساعت 12 به وقت وین آغاز می‌شود


13:10 ظریف: موضوع عراق در وین بررسی نشد


12:45 ظریف و آمانو دیدار کردند


12:06  مذاکره‌کننده ارشد چین : در تلاشند در مذاکرات هسته‌ای تا 20 جولای به توافق برسیم


08:52  واشنگتن: رایزنی با ایران درباره عراق «بسیار کوتاه» بود


04:15 مقام ارشد ایران: رایزنی با آمریکا بر سر بحران عراق نتیجه معینی نداشت


02:04 رویترز: ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات هسته‌ای درباره عراق گفت‌وگو کردند


01:48 دیپلمات غربی: مذاکرات هسته‌ای ایران تنها برای چند هفته تمدید می‌شود


00:20 ریابکوف: انتظار می‌رود مذاکرات جدید ایران و "1+5" همراه با پیشرفت باشد


00:09 مقام آمریکایی: 1+5 در حال حاضر با ایران درباره تمدید موعد مذاکرات رایزنی نمی‌کند
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آخرین اخبار از اجرای حکم زندان رحیمی maryam 2 2,862 16-02-2015، 07:11 AM
آخرین ارسال: Diba
Information اخبار سیاسی computerwoman 55 29,527 09-10-2014، 01:39 PM
آخرین ارسال: Diba
  ایران و آمریکا وارد «اتحاد غیررسمی» علیه داعش شده‌اند؟ Diba 0 1,223 09-10-2014، 01:18 PM
آخرین ارسال: Diba
  فهمیدن یا نفهمیدن آمریکا، وقتی آقای نماینده ظریف را ساده‌لوح می‌داند! خانوم خانوما 0 1,268 25-09-2014، 03:02 PM
آخرین ارسال: خانوم خانوما
  هماهنگی نظامی آمریکا با ایران و سوریه از چه راهی انجام می‌گیرد؟ ziba 0 1,216 25-09-2014، 12:07 PM
آخرین ارسال: ziba
  اخبار سیاسی دولت یازدهم دولت روحانی computerwoman 11 5,167 02-09-2014، 04:21 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  كاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا: سفارتخانه‎های ایران و بریتانیا بازگشایی کامل می‌شود computerwoman 0 1,230 09-08-2014، 06:56 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  رابطه با آمریکا کار احمدی نژاد بود؟ aseman 0 1,373 27-07-2014، 05:28 AM
آخرین ارسال: aseman
  کاهش شدید قیمت دلار و سکه در پی توافق هسته ای خانوم خانوما 1 2,093 29-06-2014، 01:45 PM
آخرین ارسال: computerwoman
  «آیا جنگ در عراق به خاک ایران هم می‌کشد» maryam 0 1,692 20-06-2014، 11:15 AM
آخرین ارسال: maryam

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت