انجمن خانوم خانوما

نسخه‌ی کامل: شیوخ عرب و اروپاییان بر جان حیات وحش ایران
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
یک شکارچی اسپانیایی با پرداخت ۵۰۰ میلیون تومان براحتی وارد منطقه حفاظت شده «بمو» می‌شود، پلنگ در معرض انقراض ایران را شکار می‌کند و عکس خود و لاشه پلنگ را روی سایت‌های اینترنتی می‌گذارد تا «سید احمد نبوی» مدیر کل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست، آژیر قرمز را به صدا در آورد و از مرگ حیات وحشی سخن به میان بیاورد که به اعتقاد او آخرین نفس‌های خود را می‌کشد. 

او یک پرسش بی‌پاسخ هم درباره شکار بی‌رویه «هوبره» دارد: «شیوخ عرب» با چه مجوزی وارد می‌شوند که می‌توانند گران‌ترین و نادر‌ترین پرندگان کشور را شکار کنند؟» شیوخی که به تازگی چهار نفر از آن‌ها در کرمان و از سوی محیط بانان دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شده‌اند اما آن طور که او خبر می‌دهد، آزاد شده‌اند. 

تلاش برای انقراض هوبره ایرانی

هوبره پرنده‌ای در حال انقراض است و علاقه شیوخ عرب به این زیبای کویری ایران، قصه تازه‌ای نیست. تلاش‌ها برای پایان دادن به آن هم هرگز نتیجه بخش نبوده است. سماجت شیخ نشین‌های حاشیه خلیج فارس و باز بودن مسیر برای ورود آن‌ها به ایران درحدی بود که دولت قبل بخشی از منطقه حفاظت شده «بهرام گور» را در اختیار یک سرمایه گذار عرب برای پرورش این گونه نادر قرار داد که با سیلی از اعتراض‌ها رو به رو شد اما واگذاری مناطق حفاظت شده هم مسأله را حل نکرد و آن طور که «نبوی» خبر می‌دهد به تازگی و تنها در یک عملیات، مأموران محیط زیست موفق به کشف یک محموله با ۱۴۰شاهین و ۲۴۰ هوبره در چابهار شدند که قاچاقچیان قصد داشتند آن‌ها را از طریق پاکستان به کشورهای عربی صادر کنند! همین مسأله هم به گفته او باعث شده سازمان حفاظت محیط زیست با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وارد گفت‌و‌گو شود تا راهکاری برای جلوگیری از صدور این پرنده نادر به کشورهای عربی اندیشیده شود! 

او زنگ خطر انقراض حیات وحش کشور را هم به صدا در می‌آورد و اعلام می‌کند حیات وحش ایران، آخرین نفس‌های خود را می‌کشد. او براساس پرونده‌هایی که در دست دارد می‌گوید: «فقط در یک مورد فردی در اسپانیا به یک شرکت داخلی در ایران۵۰۰ میلیون تومان پول می‌دهد، نوع اسلحه‌ای را که می‌خواهد با آن شکار کند مشخص می‌کند، لباس استتار را خودش مشخص می‌کند و براحتی وارد مناطق حفاظت شده می‌شود. بعد وقتی از ایران خارج می‌شود، با درج یک عکس در سایت‌ها اعلام می‌کند که یک «پلنگ» را در منطقه حفاظت شده «بمو» شکار کرده است!» او با اعتراض به آزادی چهار شکارچی عرب که به تازگی در کرمان دستگیر شده‌اند هم می‌گوید: «چه کسی شرایط حضور آن‌ها را در استان مهیا می‌کند؟ آیا شرکت خاصی وجود دارد؟ یا مسئولان استانی مجوز‌ها را صادر می‌کنند؟» او بر افزایش جرایم شکار حیات وحش هم تأکید می‌کند و می‌گوید: «پرنده‌ای که در ایران چند میلیون تومان قیمت گذاری می‌شود وقتی به خارج از ایران می‌رود به قیمت بالا فروخته می‌شود. بنابراین جریمه دومیلیون تومانی نمی‌تواند شکارچی داخلی را از شکار آن منصرف کند.» نبوی اعتقاد دارد باید میزان جرایم به اندازه قیمت واقعی یک پرنده در بازار خرید و فروش باشد که بازدارندگی آن حفظ شود!


ایرنا