انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
دشواری‌های مراقبت از نوزاد نارسزمان کنونی: ۶-۱۲-۱۳۹۶, ۱۲:۱۱ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Yasaman
آخرین ارسال: idehshot
پاسخ: 2
بازدید: 3145

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دشواری‌های مراقبت از نوزاد نارس
۱۸-۵-۱۳۹۳, ۰۵:۵۲ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸-۵-۱۳۹۳ ۰۵:۵۵ عصر، توسط Yasaman.)
ارسال: #1
دشواری‌های مراقبت از نوزاد نارس
نوزاد نارس به نوزادی گفته می‌شود که با وزن کمتر از 2500 گرم به دنیا آمده باشد. در بیشتر موارد وزن کم هنگام تولد، به دلیل نارسی (یعنی سن حاملگی کمتر از 37 هفته بارداری) است. البته این امکان نیز وجود دارد که به دلایل مشکلات بارداری نوزاد ترم (رسیده) نیز با وزن کم به دنیا بیاید که به آن تاخیر رشد داخل رحمی گفته می‌شود.دلایل زیادی برای تولد نوزاد نارس بیان شده است که می توان به افزایش سن بارداری (بخصوص اولین بارداری)، شیوه زندگی مدرن، اشتغال، استرس، بیماری و عفونت مادر اشاره کرد.

نارسی نوزادان یکی از سه تا چهار علت مرگ و میر هنگام تولد است. امروزه در زمینه مراقبت های مادران باردار به موفقیت های چشمگیری دست یافته ایم. مواردی که در گذشته باعث سقط جنین می شد، امروز به بارداری منتهی می شود، اما به تولد نوزاد نارس می انجامد. یعنی شرایط مراقبت از مادران بهبود یافته و نوزاد به حدی می رسد که از بین نمی رود، اما نارس متولد می شود.

بنابراین با پیشرفت در زمینه پزشکی، تولد نوزاد نارس بیشتر دیده می شود و مرده زایی کمتر شده است، همچنین می توان به روش های القای بارداری و شیوه های آزمایشگاهی بارداری اشاره کرد. در این موارد چندقلوزایی بیشتر دیده می شود و چندقلوها معمولا زودتر و نارس به دنیا می آیند. میزان خطر بیماری در نوزادان نارس با توجه به زمان تولد و بیماری های زمینه ای که دارند، متفاوت است.

این نوزادان در معرض خطر بیشتری هستند و به مراقبت های ویژه نیاز دارند، لطمه پذیری آنان نسبت به نوزادان طبیعی بیشتر است و بعضی از آنان باید در بخش مراقبت های ویژه، تحت مراقبت های فوق تخصصی قرار گیرند. این نوزادان یا بیمارند یا بسیار نارس به دنیا آمده اند. به عنوان مثال، در کمتر از ۳۲ هفتگی به دنیا آمده اند یا بسیار کم وزن (زیر ۱۵۰۰ گرم) هستند که باید در بخش مراقبت های ویژه نگهداری شوند.

علل تولد نوزاد نارس

تولد نوزاد نارس چند عاملی بوده و شامل واکنش های متقابل پیچیده ای بین عوامل جنینی، رحمی و مادری است. مشکلات جفتی، بارداری دوقلو یا بیشتر، عفونت در مادر، مشکلات رحم یا گردن رحم، مصرف الکل، سیگار، مواد مخدر، داروهای غیرمجاز حین بارداری و سبک زندگی مادر جزو این عوامل هستند.

این عوامل از طریق مکانیسم های مختلف نظیر کاهش خو نرسانی رحمی ـ جفتی، ناتوانی رحم در نگهداری جنین مانند اختلالات دهانه رحم، مشکلات ساختاری رحم، پارگی پیش از موعد پرده های جنینی (که می تواند به دلایلی مانند عفونت های دوران بارداری و ضربه های فیزیکی باشد)، شغل مادر (به دلیل بلندکردن اجسام سنگین، تماس با مواد شیمیایی و...) نبود مراقبت کافی در دوران بارداری و... ایجاد می شود. بررسی هر یک از این علل و مکانیسم های مربوط به آنها نیازمند صرف وقت بسیار است که در این محدوده نمی گنجد.

عوارض و مشکلات نوزادان نارس

نارسی نوزاد یکی از مشکلات عمده بهداشتی محسوب می شود و از شایع ترین علل مرگ های نوزادی است. این نوزادان در معرض عوارض زیادی از جمله سندرم زجر تنفسی، بیماری های مزمن ریوی، خونریزی داخل بطنی مغزی، عوارض ذهنی و عصبی درازمدت، آنتروکولیت نکروزان و اختلال تکامل حسی ـ عصبی قرار دارند و به دلیل عدم کارایی و تکامل سیستم های بدن دچار رنگ پریدگی، مشکلات تنفسی، تشنج، ناتوانی در تغذیه، زردی و... می شوند؛ لذا نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند.

دشواری تنفس: نوزادان نارس پس از تولد دچار مشکلات عدیده ای می شوند که مهم ترین آنها مشکلات تنفسی است که به دلیل عدم بلوغ ریوی پس از تولد نمی توانند بخوبی تنفس کنند و احتمال نیاز به بستری در بخش نوزادان یا بخش مراقبت های ویژه نوزادان وجود دارد.

دشواری تغذیه: مشکل دیگر شروع تغذیه با شیر مادر است که احتمال عدم توانایی در شروع و تداوم تغذیه با شیر مادر یا شیر مصنوعی وجود دارد و گاه لازم است در بیمارستان بستری شوند.

اگر نوزاد قادر به تغذیه نباشد، باید از راه ورید تغذیه شود. حضور مادران در کنار نوزاد اهمیت خاصی دارد و با توجه به امکانات درمانی و تشخیص پزشک، زمان و تعداد دفعات حضور مادر بر بالین نوزاد مشخص می شود.

مادر و جنین در تماس با یکدیگر قرار می گیرند. این تماس به قدری مهم است که کارشناسان می گویند تماس بین مادر و نوزاد در ساعات اولیه بعد از زایمان در بهبود نوزاد و افزایش شیردهی بسیار مهم است.

دمای پایین بدن: مشکل دیگر نوزادان نارس و کم وزن، تنظیم درجه حرارت مطلوب بدن است. این نوزادان مستعد هیپوترمی یا کاهش دمای بدن هستند.

یک شیوه از مراقبت های ویژه نوزادان نارس مراقبت به شیوه کانگرویی است. این شیوه خاص نوزادان نارس است که به هر دلیلی زودتر از زمان طبیعی به دنیا آمده اند و بهترین جا برای مراقبت از نوزاد نارس آغوش مادر است و این طور به نظر می آید که طبیعت هم به بقای نوزاد کمک می کند.

حفظ دمای بدن نوزاد در این شیوه بخوبی انجام می گیرد و وقتی نوزاد را به صورت عمودی در آغوش مادر قرار می دهند، مشکلات تنفسی نوزاد کمتر می شود و چون در آغوش مادر قرار دارد، هر زمان که نیاز به تغذیه داشته باشد و قادر به مکیدن شیر باشد، می تواند از شیر مادر استفاده کند. محققان با بررسی هایی که در خصوص این شیوه نگهداری نوزادان نارس انجام داده اند، متوجه شدند این روش جان بسیاری از نوزادان را نجات داده است. در کشور ما نیز در بعضی از شهرها این روش نگهداری انجام می شود و با تشخیص پزشک اگر نوزاد مشکل تنفسی نداشته باشد و قادر به تغذیه از شیر مادر باشد، مادر و نوزاد را در وضع کانگرویی قرار می دهند.

گاهی ممکن است مادر و نوزاد زودتر ترخیص شوند. در این شرایط به مادر آموزش می دهند نوزاد را در آغوشی مخصوص روی سینه اش قرار دهد، در این شیوه مادر باید نوزاد را همیشه همراه خود داشته باشد و به حالت نشسته بخوابد.

در مواردی که مادر باید از نوزاد جدا شود، او را به آغوش فرد دیگری می سپارد تا دمای بدن نوزاد کاهش پیدا نکند.

این روش مراقبت از نوزاد نارس، ساده ترین روشی است که برای مکان هایی که وسایل و تجهیزات پیشرفته پزشکی برای نگهداری از نوزاد نارس وجود ندارد، مورد استقبال و استفاده قرار می گیرد.

درمان

نوزادان نارسی که به واحد مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) منتقل می شوند، به دقت از لحاظ عفونت و تغییرات تنفس و ضربان قلب تحت مراقبت قرار می گیرد.

تا زمانی که این نوزادان نتوانند درجه حرارت بدنشان را حفظ کنند، در انکوباتور (تخت های مخصوصی برای گرم نگه داشتن، اکسیژن رسانی و...) تحت مراقبت قرار می گیرند و در صورتی که منبع تغذیه از راه دهان را نداشته باشند، می توانند تغذیه با شیر مادر را شروع کنند، اما به دلیل ضعف و ناتوانی نوزاد، مدت زمان شیردهی طولانی تر بوده و نیازمند صبر و حوصله مادر است.

توصیه می شود مادر نوزاد را حتی در زمانی که تغذیه دهانی انجام نمی شود، در آغوش گرفته یا حداقل تماس پوستی با او داشته باشد. هر چه تماس پوستی بین مادر و نوزاد بیشتر باشد، به آرامش در کودک منجر شده و باعث ثبات علائم حیاتی نوزاد می شود.

تحقیقات بسیاری بیانگر این مطلب بوده اند که لمس نوزاد توسط مادر باعث تنظیم ضربان قلب، تنفس و آرامش نوزاد می شود. در شرایطی که نوزاد قادر به تغذیه دهانی نباشد معمولا از راه لوله بینی یا تزریق داخل وریدی تغذیه می شود. تغذیه از راه لوله تا زمانی که نوزاد آنقدر بالغ شود که بتواند نفس بکشد، بمکد و ببلعد و از راه پستان یا بطری تغذیه شود، ادامه پیدا می کند.

نوزادان بسیار نارس و بیمار با توجه به نوع مشکل به درمان اختصاصی نیاز دارند. نوزادانی را که نمی توانند خود به خود نفس بکشند زیر اکسیژن یا ونتیلاتور (دستگاهی که به ورود و خروج هوا به ریه ها کمک می کند) قرار می دهند. البته ممکن است درمان های دارویی و جراحی با توجه به شرایط نوزاد هم لازم باشد.

پس از ترخیص از بیمارستان

این نوزادان در مقایسه با نوزادان رسیده و ترم، تعداد دفعات بیداری بیشتری دارند و این موضوع نگران کننده نیست و مادران برای تغذیه آنها باید وقت بیشتری بگذارند. نوزادان نارس بیشتر از نوزادان هم سن و سال خود، بیمار می شوند. بنابراین باید بیشتر مراقبت شوند. خانواده ها بهتر است برای معاینات دوره ای و واکسیناسیون منظم با مراکز بهداشتی یا پزشک در ارتباط منظم باشند.

هنگامی که نوزاد نارس را به خانه می برید، از این که نوزادتان در دوره های کوتاه تر از انتظار شما می خوابد، ناراحت نشوید. نوزادان نارس نسبت به نوزادان رسیده اغلب جز دو ره های کوتاهی بیدار نیستند، اما دفعات بیدار شدنشان از نوزادان دیگر بیشتر است. چنین نوزادانی را روی شکم نخوابانید. نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد در حالت خوابیده به پشت کاهش می یابد.

هدف از تغذیه، فراهم کردن کالری، مایع و مواد غذایی کافی برای رشد مناسب نوزاد است. در مورد نوزادان نارس، هدف آن است که رشد نوزاد با همان روند داخل رحمی ادامه یابد.

میزان رشد جنین داخل رحم در طول دوران بارداری بتدریج زیاد می شود و از هفته 37 بارداری، وزن گیری روزانه به حداکثر خود یعنی حدود 35 گرم در روز می رسد. در این دوران، همچنین توانایی های تکاملی برای مکیدن، بلعیدن، هضم و جذب مواد غذایی بتدریج به وجود می آید. در نوزادان نارس، رفلکس مکیدن از ابتدای محدوده قابلیت زنده ماندن (23 هفته) و حتی پیش از آن وجود دارد، اما هماهنگی بین مکیدن و بلعیدن تقریبا در 34 هفتگی برقرار می شود.

تکامل این هماهنگی تا حد زیادی به سن داخل رحمی بستگی دارد. البته در برخی از نوزادان این هماهنگی در کمتر از 32 هفتگی کامل می شود. نیاز به پروتئین در نوزادان نارس بیش از نوزادان ترم است.

هضم و جذب چربی در نوزادان نارس کامل نیست و نیاز به سدیم، کلسیم، فسفر، آهن و برخی ویتامین ها در نوزادان نارس بیشتر است. ترکیب شیر مادری که نوزاد نارس به دنیا آورده است با شیر مادر نوزاد رسیده تفاوت دارد. به طوری که شیر مادر نوزاد نارس تا حدود زیادی نیازهای تغذیه ای این نوزادان را تأمین می کند.

در شیر مادر نوزاد نارس، مقدار نیتروژن، پروتئین، اسیدهای چرب، اسیدهای چرب غیراشباع شده با زنجیره بلند، سدیم، کلر، منیزیم و آهن بیشتر است. بهترین تغذیه برای نوزاد نارس، شیر مادر است. عوامل رشد و اجزای سلولی سیستم ایمنی موجود در شیر مادر نوزاد نارس از شیر مادر نوزاد رسیده بیشتر است.

سیستم ایمنی (روده ای ـ پستانی) مکانیسمی است که از طریق آن، شیرخواری که شیرمادر می خورد قسمتی از قدرت دفاعی مادر را کسب می کند. تماس پوست نوزاد با پوست مادر، غلظت پادتن های تکامل سیستم عصبی در شیر مادر را تحت تاثیر قرار می دهد که باعث افزایش ضریب هوشی نوزادان می شود. تغذیه با شیر مادر ارتباط عاطفی مادر و شیرخوار را که در نوزادان کم وزن در معرض خطر است، بهبود می بخشد.

شیر مادر دمای مناسب دارد و همیشه در دسترس است. با وجود فواید فراوان بالقوه ای که در تغذیه نوزاد نارس با شیر مادر وجود دارد، (بویژه نوزادان باوزن تولد کمتر از 1500 گرم) ممکن است گاهی شیر مادر تمام نیازهای غذایی نوزاد را فراهم نکند. بنابراین لازم است از مغذی کننده های شیر مادر در تغذیه نوزادان استفاده کرد.

حدود 8 تا 10 درصد نوزادان متولدشده، نارس هستند یعنی قبل از هفته 37 بارداری متولد می شوند. با توجه به این که بسیاری از این نوزادان پیش از این که آمادگی کامل برای زندگی خارج رحمی پیدا کنند متولد می شوند، دچار مشکلاتی خواهند شد و به همین سبب به توجه خاص پزشکی و کمک فوری بعد از زایمان احتیاج دارند.

معلولیت های نوزادان نارس

اگر نوزاد هنگام تولد بسیار نارس است (پیش از هفته 26 بارداری به دنیا آمده) یا وزنش بسیار کم است (800 گرم یا کمتر) بیشتر ممکن است دچار معلولیت شدید شود. در مورد نوزادان بسیار نارس یا با وزن بسیار کم، این معلولیت ها ممکن است رخ دهد: معلولیت ذهنی، فلج مغزی، نابینایی، ناشنوایی.

برخی از نوزادانی که با وزن بین 1500 تا 2500 گرم متولد می شوند، در مقایسه با نوزادان طبیعی بعدها دچار تفاوت در ضریب هوش می شوند، اما این تفاوت ها معمولا کم است.

نوزادان نارسی که با وزن بالای 2500 گرم متولد می شوند، فقط در معرض خطر اندک معلولیت های رشدی هستند.

اقدامات پیشگیری کننده برای تولد نوزاد نارس و کم وزن

زایمان زودرس و نارسی نوزاد براحتی توسط مادر قابل کنترل و پیشگیری است. به طور مثال سبک زندگی مادر که شامل تغذیه، فعالیت های فیزیکی، مصرف سیگار، الکل، مواد مخدر، کنترل استرس و مراقبت از خود حتما باید اصلاح شود.

بارداری ها باید برنامه ریزی شده باشد و مادر سه ماه پیش از بارداری زیرنظر متخصص زنان یا ماما باشد.

مراقبت های بارداری به صورت دوره ای و منظم و اقدامات غربالگری و مشاوره های ژنتیک در صورت لزوم نیز اقدامات آزمایشگاهی و تصویربرداری (سونوگرافی، بیوفیزیکال و...) طبق نظر متخصص زنان انجام شود.

زایمان باید در بیمارستان مجهز صورت گیرد که در صورت وجود مشکل برای مادر و نوزاد، امکانات لازم برای نوزاد نارس فراهم باشد. / ضمیمه سیب

دکتر ناصر افضلیان، متخصص کودکان و نوزادان


منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


نوزاد نارس به نوزادی گفته می شود که قبل از هفته 37 بارداری متولد شود. علل مختلفی برای نارس شدن نوزادان وجود دارد. احتمال نارس بودن نوزادان در چند قلوزایی بسیار زیاد است.
 
در سال های اخیر، به دلیل افزایش بارداری های مصنوعی، میزان نوزادان نارس نیز زیاد شده است.
 
در بارداری های مصنوعی، احتمال چند قلوزایی بیشتر می شود. در چند قلوزایی احتمال تولد زودتر از موعد (زایمان زودرس) بیشتر می شود و میزان نوزادان نارس نیز بیشتر می شود.
 
مشخصات نوزاد نارس
- وزن کمتر از 5/2 کیلوگرم
- اندازه کوچک بدن
- اندازه بزرگ سر نسبت به کل بدن
- چربی کم زیر پوست
- پوست نازک و براق و صورتی رنگ
- رگ های زیر پوست که قابل مشاهده اند
- تعداد موهای کم بدن
- تعداد چین های کم در کف پا
- گوش بسیار نرم
- بافت پستان رشد نیافته
- در نوزادان پسر ممکن است کیسه بیضه پایین نیامده باشد و یا کیسه بیضه، بسیار کوچک باشد.
- تنفس تند
- ضعف در مکیدن شیر
- خواب بیش از حد
 
علل تولد نوزاد نارس
علل تولد نوزادان نارس اغلب معلوم نیست. با این حال تولد نوزاد نارس در میان زنان کم سن و زنان میانسال بیشتر می باشد.
 
همچنین تولد نوزادان نارس در بین زنان با وضعیت اقتصادی پایین (کم در آمد) بیشتر می باشد.
 
همچنین در زنانی که مراقبت کافی در طول بارداری نداشته اند، جنین های چندقلو و زنانی که تغذیه نامناسب در بارداری داشته اند، احتمال به دنیا آوردن نوزادان نارس زیاد می باشد.
 
همچنین در زنانی که در طول دوران بارداری به عفونت واژن، عفونت دستگاه ادراری و بیماری های مقاربتی مبتلا می شوند، احتمال به دنیا آوردن نوزاد نارس بالا می رود.
 
پیشگیری از تولد نوزاد نارس
بهترین راه پیشگیری از تولد نوزاد نارس، مراقبت از مادر باردار و حفظ سلامت او می باشد.
 
مادر باردار باید رژیم غذایی مناسب داشته باشد.
 
از مصرف مواد مخدر و الکل و دخانیات خودداری کند.
 
اگر درد زایمان در خانم بارداری زودتر از موعد مقرر فرا رسید، باید سریعا به پزشک خود اطلاع دهد و در صورت صلاحدید پزشک، زایمان را با متوقف کردن انقباض های رحم به تعویق بیندازد.
 
مشکلات نوزاد نارس
احتمال ابتلا به مشکلات شنوایی و بینایی در نوزادان نارس بیشتر است.
 
نیمی از نوزادان متولد شده که در هفته 24 تا 28 بارداری به دنیا می آیند، نوعی معلولیت دارند.
 
همچنین برخی از نوزادان نارس به نوعی دچار مشکلات رشد مغز می باشند که می تواند اختلالات یادگیری را در سنین بالاتر برایشان به وجود آورد.
 
مراقبت از نوزاد نارس
خیلی از مادران انتظار ندارند که نوزاد نارس به دنیا آورند، اما والدین باید بدانند که به محض تولد نوزاد نارس چه کارهایی انجام دهند.
 
 
کارهایی که برای مراقبت کافی از نوزاد نارس باید انجام داد شامل موارد زیر است:
 
* گرم کردن : بسیاری از نوزادان نارس، فاقد چربی زیر پوست به مقدار کافی می باشند، در نتیجه نمی توانند گرما را در بدن خود نگه دارند. به همین دلیل در بخش مراقبت های ویژه در داخل اتاقک پلاستیکی قرار می گیرند و گرما برایشان فراهم می شود و یا توسط نور لامپ گرم کننده ای که به سمت تخت نوزاد می تابد، گرمای بدنشان تامین می شود.
 
* نیازهای غذایی : نوزادان نارس معمولا می توانند هم از شیر مادر و هم از شیر خشک تغذیه کنند، اما شیرمادر بیشتر توصیه می شود، زیرا این نوزادان به دلیل نارس بودن، بیشتر در معرض ابتلا به انواع عفونت ها می باشند و شیر مادر به دلیل پروتئین های ویژه ای که دارد این امکان را به نوزاد می دهد تا از این عفونت ها محفوظ بماند و سریع تر رشد کند.
 
در اکثر نوزادان نارس به دلیل مشکلات تنفسی و بلع،  لوله ای در داخل بینی و یا داخل معده قرارمی گیرد تا شیر بتواند به راحتی به معده این نوزادان وارد شود. پزشک بر روند ورود شیر به معده آنها نظارت دارد تا اگر مشکلی پیش آمد آن را برطرف کند.
 
* افزایش بیلی روبین خون : اکثر نوزادان پس از تولد، به دلیل تجمع بیلی روبین به زردی مبتلا می شوند. در صورتی که زردی درمان نشود و سطح بیلی روبین پایین نیاید، می تواند به مغز نوزاد آسیب برساند. در صورت لزوم، نوزاد مبتلا به زردی را در دستگاه و زیر نور لامپ های خاصی قرار می دهند تا زردی برطرف شود.
 
* آپنه یا مشکل نفس کشیدن : بسیاری از نوزادان نارس در تنفس خود دچار مشکل هستند، زیرا به دلیل زایمان زودرس، ریه ها و دستگاه تنفسی آنها فرصت رشد کافی پیدا نکرده اند. این نوزادان در بخش مراقبت های ویژه از نظر تنفس هم مورد بررسی و درمان قرار می گیرند.
 
* کم خونی : بسیاری از نوزادان نارس با کمبود گلبول های قرمز خون روبرو هستند. این کمبود نیز در بخش NICU درمان می شود.
 
* فشار خون : عوامل متعددی از جمله انواع عفونت ها سبب از دست دادن خون در نوزادان نارس می شود، در نتیجه فشار خون آنها پایین می آید. ممکن است نوزادان نارس به تزریق خون و یا دریافت مایعات بیشتر نیاز داشته باشند.
 
* طی مدتی که نوزاد شما در بخش مراقبت های ویژه بستری می باشد، تماس و ارتباط عاطفی خود را با او قطع نکنید و او را از محبت خود محروم نکنید.
 
شما باید دائما با نوزاد خود ارتباط داشته باشید و مطمئن باشید که او این ارتباط را درک می کند، زیرا نوزاد در تمام طول بارداری با شما بوده و با شما آشناست.
 
منبع:tebyan.net

مراقبت از نوزادان نارس
به شير خواراني که قبل از هفته37 حاملگي متولد مي شوندنوزاد نارس مي گويند.البته مراقبت از نوزادان بيشتر از 35 هفته تقريبا شبيه نوزادان رسيده است ولي اغلب در نوزادان کمتر از 35 هفته کارکرد دستگاه هاي مختلف بدن تکامل کافي ندارد وبراي تکامل نياز به زمان مي باشد.مثلا در نوزادان نارس به خصوص با وزن کمتر از 1600گرم دستگاه گوارش نمي تواند بخوبي عمل بلع ،تخليه شير از معده،هضم وجذب شير را انجام دهد.لذا نوزادان نارس نياز به مراقبت هاي خاص دارند و والدين شيرخوار نارس بايستي اطلاعات کافي از نحوه مراقبت از نوزاد خود را کسب کنند.
1- در طول مدت بستري شيرخوار نارس در بيمارستان ،والدين به خصوص مادر بايد بصورت منظم در بخش نوزادان حضور يابند.بعد از طي روزهاي اول بستري ،وقتي نوزاد بهبودي نسبي يافت،حضور مادر اهميت بيشتري مي يابد.
2- در ابتدا شروع تغذيه با شير مادر، شير در حجم هاي کم و اغلب با لوله معده داده مي شود از آنجا که شير مادر براي نوزاد نارس ارجح است، لذا بايستي مادر شيرخود را دوشيده و شيرباظروف تميز دردار و با رعايت زنجيره سرد(قرار دادن يخ يا آيسبگ در اطراف ظرف شير) به بيمارستان حمل شود.نام نوزاد وتاريخ تهيه شير با برچسب روي ظرف شير درج شود.شير مازاد بر نياز، بايستي در فريزر نگهداري شود.
3- هنگام ورود به بخش والدين بايستي دستهاي خود را با مايع مخصوص به مدت دو دقيقه بشويند، ونيز مقررات بخش را رعايت کنند .
4- با حضور مادر در بخش بايستي قسمتي از مراقبت نوزاد بعهده مادر باشد.مادر نوزاد خود را در آغوش بگيرد او را نوازش کند با او صحبت کند و تدريجا تغذيه شيرخوار خود را شخصا انجام دهد.
5- ممکن است ابتدائا تغذيه با لوله معده وتوسط پرستارصورت گيرد .ولي مادرمي تواند تحت نظر پرستار اين روش تغذيه را ياد بگيرد و شير رابه آرامي از طريق لوله به نوزاد خود بدهد.
6- وقتي حجم شير افزايش يافت، بنا به دستور پزشک،مکيدن با سينه مادر تمرين مي شود.در اين هنگام مادر سينه خود را در دهان نوزاد ميگذارد، تا شيرخوار تدريجا مکيدن را ياد بگيرد ،طوريکه تغذيه با لوله معده به تدريج قطع و کل حجم شير با سينه مادر يا شيشه داده شود.
7- زمان ترخيص شيرخوار را،پزشک مشخص مي کند.اگر وزن نوزاد به حدود 1700-1800 گرم برسد وآنتي بيوتيک ها وسرم قطع شده باشد و شيرخوار حجم کافي شير را با مکيدن دريافت کند،و سابقه از تشنج ومشکلات تنفسي طي روزهاي اخير وجود نداشته باشد ، شيرخوار آماده ترخيص است.
8- هنگام خروج از بيمارستان قطره خوراکي فلج اطفال به شير خوار داده مي شود.
9- درجه حرارت مناسب اطاق براي نوزاد نارس 25-26درجه سانتي گراد مي باشد.از قرار دادن نوزاد در کنار بخاري ،رادياتور شوفاژ،جريان باد کولر ويا پنکه و يا تابش مستقيم آفتاب پرهيز شود.
10- لازم است شيرخوارپوشش مناسب داشته باشد.معمولا پوشاندن کلاه ،جوراب ودستکش در روزها وحتي هفته هاي اول بعد از ترخيص،به خصوص در فصول سرد سال توصيه مي شود.کنترل درجه حرارت نوزاد (درجه حرارت مناسب بدن نوزادبا ترمومتر زير بغل36تا 5/36سانتي گراد)بهترين راه پرهيز ازمشکلات گرما وسرماي بدن نوزاد مي باشد.
11- تداوم تغذيه با شير مادر يا شير خشک هر 2تا 5/2ساعت لازم است .درصورت خواب بودن نوزاد بيشتر از 3تا4 ساعت احتمال کاهش قند خون وجود دارد لذا بهتر است تغذيه با شير قبل از رسيدن به اين حد با بيدار کردن شيرخوار از سر گرفته شود.
12- خيس بودن کهنه و وزن گيري روزانه20تا30 گرم ياهفته اي150تا200گرم بهترين معيار براي وزنگيري مناسب است.
13- مادراني که شير کافي ندارند بايد از شيرخشک هاي مخصوص نوزادان نارس استفاده کنند شير خشک هاي موجود در بازار ايران ،پره نان و ببلاک پره ماچور مي باشد.براي افزايش پروتئين و املاح شيرمادر مکمل هائي در بازار موجود است که اپتاميل و نيز F?? مهمترين آنها مي باشد. يک پيمانه يا يک بسته از اين مکمل ها در25 تا 50 سي سي شير مادر حل مي شود. مي توان همه شير روزانه يا بخشي از آن را بصورت مخلوط با مکمل به نوزاد داد.
14- در هر زماني بعد از ترخيص ،اگر نوزاد بدحال شود(تب، شير نخوردن ،مکيدن ضعيف،استفراغ هاي مکرر،بي حالي ويا تشنج و..) بايستي سريعا مراجعه به پزشک اطفال يا فوق تخصص نوزادان صورت گيرد.
15- اولين معاينه نوزاد بايستي24تا48 ساعت بعد از ترخيص صورت گيرد.مراجعات بعدي هر هفته يک بار است،تا زماني که وزن نوزاد به2000-2500 گرم برسد.بعد از آن مراجعات دو هفته يک بار وسپس ماهيانه مي باشد.
16- نوزادان نارس با سن حاملگي کمتر از 34 هفته و وزن کمتر از 2000گرم و تمامي نوزادان نارسي که سابقه دريافت اکسيژن و تهويه مکانيکي دارند،در معرض خطر بيماري نارسي شبکيه چشم(ROP)قرار دارند(10 تا25%)که در صورت عدم درمان ممکن است سبب نابينائي شود . لذا اين نوزادان بايددر 4 تا6 هفتگي توسط فوق تخصص شبکيه چشم ويا چشم پزشکي که تجربه کافي در اين زمينه دارند معاينه شوند. مراجعات بعدي توسط چشم پزشک معين مي گردد.
17- نوزادان نارس با سن حاملگي کمتر از 34 هفته و وزن کمتر از 2000گرم در معرض خونريزي داخل بطن هاي مغزي هستند ،لذا در روز 4تا7 بعد از تولد در بخش نوزادان سونوگرافي مغز انجام مي شود.سونوگرافي دوم در هفته سوم ،و سونوگرافي سوم درحدود 30 تا40 روزگي انجام مي شود.به همين علت اگر نوزاد در اين زمان در منزل باشد ،بايستي سونوگرافي ها سرپائي پيگيري شود. اگر نوزاد مبتلا به درجات خفيف خونريزي شود اغلب سير رو به بهبودي دارد،ولي خونريزي هاي متوسط تا شديد ممکن است سبب هيدروسفالي يا تجمع آب در بطن هاي مغزي مي شود ،در اين موارد سونوگرافي مغز هر7 تا 10 روز تکرار مي شود، و درمان هاي لازم توسط پزشک صورت مي گيرد.
18- تمامي نوزادان نارس در معرض مشکلات شنوائي هستند وبايستي مورد ارزيابي شنوائي (OAE قبل يا بلافاصله بعد از ترخيص وتستABR در 3 ماهگي) قرار گيرند.
19- نوزادان نارس معمولا در 1تا3 ماهگي دچار کم خوني مي شوند.تجويز مکمل ها مثل آهن،اسيد فوليک و ويتامين E ،در جلوگيري از کم خوني موثر است. در بعضي از نوزادان نارس آمپول اريتروپوئتين به صورت زير پوستي تزريق مي شود.هر گاه وزن نوزاد به دوبرابر زمان تولد رسيد،قطره آهن خوراکي شروع مي شود.
20- نوزادان نارس مستعد دررفتگي تکاملي مفاصل لگن هستند،بنابراين حدود دو ماهگي سونوگرافي از مفاصل لگن توصيه مي شود،که بنا به نظر پزشک ممکن است نياز به تکرار داشته باشد.
21- در 10 تا 20 درصد نوزادان نارس با وزن کمتر از1500 گرم درجات مختلفي از اختلالات تکاملي از اختلالات جزئي در يادگيري تا عقب ماندگي هاي شديد ذهني حرکتي ديده مي شود.شناسائي زود هنگام اين مشکلات وشروع به موقع کار درماني واقدامات توانبخشي به کاهش آسيب هاي حاصل از اين ناتواني ها کمک مي کند.
22- يکي ديگر از مشکلات ناشي از نارسي به خصوص در نوزادان با سابقه تهويه مکانيکي و بستري طولاني مدت،ريکتز نارسي يا نرمي استخوان است.استفاده از مکمل هاي ويتاميني (ويتامينD)و مکمل هاي شير مادر که حاوي مقادير بيشتري از کلسيم وفسفر است در پيشگيري از اين بيماري موثر است.
23- تمامي نوزادان با وزن کمتر از 2 کيلوگرم بايد در 1ماهگي يک دز اضافي واکسن هپاتيت B دريافت نمايند.ساير موارد واکسيناسيون مشابه نوزادان رسيده است.
24- در نوزادان نارس ،اگرسن بيشتر از شش ماه باشد درشروع فصل پائيز تزريق واکسن آنفولانزا توصيه ميگردد.و اگر کمتر از شش ماه باشد تزريق اين واکسن به تمامي افراد خانواده توصيه مي شود.
25- بهتر است در ماههاي اول زندگي نوزاد نارس از مسافرت هاي طولاني،حضور در ميهماني هاي شلوغ پرهيز شود .بوسيدن نوزاد ممکن است باعث انتقال بيماري ها به نوزاد نارس شود.

 
منبع:http://niniweb.ir
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات در خانوم خانوما

برای سفارش تبلیغات با ایمیل mahshad8@yahoo.com در تماس باشید.

http://upload.khanoomkhanooma.com/do.php?imgf=148102012461.jpg
۱۱-۴-۱۳۹۶, ۱۱:۵۶ صبح
ارسال: #2
RE: دشواری‌های مراقبت از نوزاد نارس
حاملگی حارج از رحم
زمانی که هیج ساک حاملگی در رحم تشخیص داده نمی شود ، احتمال حاملگی خارج از رحم وجود دارد. حاملگی خارج از رحم اگر بدون درمان رها شود می تواند به مرگ و یا عامل تهدید کننده ای برای سلامتی شخص منجر شود. هر زمان که سونوگرافی هیچ ساکی را نشان ندهد ، پزشک تمایل دارد بارداری خارج رحم را رد کند. به ویژه اگر نشانه ای از حاملگی خارج رحمی در شما مشاهده نکند.
یک پزشک می تواند بارداری خارج رحمی را بدون استفاده از سونوگرافی پی گیری شناسایی کرده و درمان را توصیه کند. اگر سطح hCG به قدر کافی بالا باشد که اگر بارداری داخل رحم انجام می گرفت دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مشاهده شود.
ممکن است بارداری خارج رحمی در مراحل اولیه ، بدون علائم واضحی از بارداری لوله ای وجود داشته باشد. این بارداری ها هنگامی که به سرعت تشخیص داده شوند ، همواره همراه با شرایط اورژانسی و اضطراری پزشکی نخواهند بود.
 
سقط جنین
اگر شما تجربه خونریزی یا نشانه های سقط جنین بارداری در اوایل این دوره دارید ، یافت نشدن ساک حاملگی بدان معناست که یک سقط جنین زود هنگام داشته اید. و یا بافت بارداری هم اکنون رحم را ترک کرده است.
اگر شاهد سیر نزولی در روند hCG همراه با عدم مشاهده ساک حاملگی بودید ، با مراجعه به دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 احتمال سقط جنین بسیار بالا است.
 
نقلی از سایت VERYWELL
تشخیص این که کدام یک از توضیحات بالا می تواند دلیل اصلی عدم مشاهده ساک حاملگی باشد می تواند برای پزشکان کار سختی باشد.
به احتمال زیاد از شما خواسته خواهد شد که سونوگرافی پی گیری و نظارت بر سطح hCG را انجام دهید. تکرار این آزمایش ها با همدیگر می تواند پاسخ روشنی به آنچه پیش آمده است، بدهد. این انتظار ممکن است ضروری باشد تا پزشک شما بتواند علت را به درستی تشخیص بدهد.
 
 
منبع :

verywell.com/ultrasound-showed-no-gestational-sac-2371356
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  گریه نوزاد و آیینه khanoomkhanooma 0 934 ۱۰-۲-۱۳۹۴ ۰۱:۱۹ عصر
آخرین ارسال: khanoomkhanooma
  تمرینی برای افزایش هوش نوزاد khatoon 0 1,024 ۵-۹-۱۳۹۳ ۰۸:۰۵ صبح
آخرین ارسال: khatoon
  کولیک نوزاد بانو 0 797 ۲۷-۵-۱۳۹۳ ۰۴:۲۸ عصر
آخرین ارسال: بانو
  بهترین شیوه برای حمام کردن نوزاد بانو 0 761 ۲۷-۵-۱۳۹۳ ۰۴:۲۶ عصر
آخرین ارسال: بانو
  علائم نگران کننده درباره نوزاد بانو 0 630 ۲۷-۵-۱۳۹۳ ۰۴:۲۵ عصر
آخرین ارسال: بانو
  کدام نوزادان مراقبت ویژه می خواهند؟-ویژگیهای نوزادن نارس؟ ziba 0 566 ۱۸-۵-۱۳۹۳ ۰۶:۰۱ عصر
آخرین ارسال: ziba
  رتینوپاتی (مشکلات شبکیه) در نوزادان نارس ziba 0 781 ۱۸-۵-۱۳۹۳ ۰۵:۵۹ عصر
آخرین ارسال: ziba
  آمادگی خانواده برای ورود نوزاد بانو 0 687 ۱۳-۵-۱۳۹۳ ۰۸:۰۳ عصر
آخرین ارسال: بانو
  راهنمايي هاي عمومي نوزاد Yasaman 0 976 ۱۳-۵-۱۳۹۳ ۰۷:۵۸ عصر
آخرین ارسال: Yasaman
  رفتارهای طبیعی یک نوزاد سرگرمی 0 937 ۲۹-۱۲-۱۳۹۲ ۰۶:۰۱ عصر
آخرین ارسال: سرگرمی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان