انجمن تفریح و سرگرمی خانوم خانوما
اخبار بورس ایرانزمان کنونی: 26-09-2020، 10:46 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: computerwoman
آخرین ارسال: computerwoman
پاسخ 112
بازدید 43022

امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
اخبار بورس ایران
16-08-2014، 10:12 AM,
ارسال: #51
اخبار بورس ایران -سه بازار بدون تحرک!
سه بازار بدون تحرک!

بورس تهران این روزها متاثر از شرایط عمومی که همه بازارها را تحت‌الشعاع خود قرار داده، تحرکات ناچیزی را تجربه می‌کند. کارشناسان معتقدند این عدم تحرک به عواملی همچون انتظار برای پایان مذاکرات حساس ایران و غرب، تغییرات در حرکت تورم در کشور به‌علاوه رکود صنایع بزرگ بستگی دارد. در بازارهای جهانی نیز تحت‌تاثیر متغیرهای اقتصادی قدرت‌های بزرگ و آمارهای گوناگونی که از اوضاع آمریکا، اروپا و چین منتشر می‌شود شاهد نگرانی‌های متعددی هستیم. با این حال نگاهی به روند اقتصاد جهانی، اقتصاد داخلی که در حال تدوین بسته‌های خروج از رکود است، بازارهای رقیب که این روزها جز بانک‌ها از بی‌رونقی برخوردارند و همین طور شرایط قیمتی در بازار سهام باید گفت همه بازارها از جمله ارز، سکه و بورس بر روی خطی صاف در حرکتند و انتظار می‌رود تا پایان سال بورس تهران روند متعادل، اما مثبتی را پشت‌سر بگذارد. در این بین تحلیلگران معتقدند تقویت بخش خصوصی و افزایش قدرت چانه‌زنی این بخش در اقتصاد کشور موضوعی است که دولت باید در بلندمدت به آن اهتمام بورزد؛ موضوعی که متناسب با سیاست‌های این روزهای دولت در خروج از رکود می‌تواند شکل بگیرد.


بررسی هفتگی از روند شاخص کل بورس، قیمت ارز و سکه نشان می‌دهد

حرکت بازارهای سه‌گانه روی خط صاف

بهزاد بهمن‌نژاد: طی هفته گذشته بار دیگر بازارهای داخلی روند کم‌نوسانی را سپری کردند. در این میان، سکه در محدوده 954 هزار تومان، دلار در قیمت 3 هزار و 130 تومان و شاخص کل بورس در کانال 74 هزار واحدی نوسانات اندکی را تجربه کردند. در این شرایط، ثبات در عوامل اثرگذار بر این بازارها نظیر مذاکرات هسته ای، نرخ تورم و رکود حاکم بر صنایع این نتیجه را به همراه داشت. سیاست‌های دولت تدبیر و امید، چه در داخل و چه در حوزه سیاست‌های خارجی، امیدواری‌هایی را در رابطه با بهبود سه عامل مزبور ایجاد می‌کنند؛ اما باید در نظر داشت که هنوز شبهه‌هایی در این موارد وجود دارد که باعث حرکت محتاطانه سرمایه‌گذاران می‌شود.

 امیدواری همراه با احتیاط به مذاکرات
درخصوص مذاکرات هسته ای، به رغم پیشرفت‌های انجام شده اما هنوز فاصله میان دیپلمات‌های کشور و همتایان غربی در برخی موارد نظیر ظرفیت غنی‌سازی و تعلیق یا لغو تحریم‌ها زیاد است. گرچه این عوامل منجر نمی‌شوند تا امیدواری نسبت به رسیدن به توافق کامل کاهش یابد، اما باید در نظر داشت که رفتار محافظه‌کارانه سرمایه‌گذاران کاملا طبیعی است. در این شرایط، گرچه همه متفق‌القول به منفعت دوجانبه رسیدن به توافقات اذعان دارند، اما اقلیت‌های تندرو هم در داخل کشور و هم در کشورهای غربی به‌ویژه جمهوری خواهان کنگره که منافع خود را در خطر می‌بینند در مقابل پیشرفت‌های دیپلمات‌ها موضع‌گیری می‌کنند.


 راه دشوار نرخ تورم
در این شرایط، نرخ سود سپرده بانکی 22درصدی، جذابیت بالایی برای جذب سرمایه‌ها دارد که این امر به تعادل بازارها نیز کمک کرده است. از سوی دیگر، رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با تعدیل نرخ سود سپرده‌ها متناسب با نرخ تورم نقطه به نقطه (این رقم در خرداد ماه کمتر از 15 درصد گزارش شد) سخن گفته است. این امر، برخی امیدواری‌ها را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است؛ زیرا کاهش نرخ سود سپرده‌ها، برابر با کاهش نرخ بهره تسهیلات دریافتی از سوی صنایع است که می‌تواند هزینه شرکت‌های خصوصی را برای انجام طرح‌های توسعه‌ای کاهش دهد. 
با این حال باید در نظر داشت که به عقیده کارشناسان، روند کاهش نرخ تورم کُند شده است که بخشی از امیدواری‌ها نسبت به کاهش سریع نرخ تورم را متزلزل می‌کند. به عبارت دقیق تر، افزایش نقدینگی موجود در کشور و عدم تقویت قابل توجه تولید و صادرات و ثبات نسبی قیمت ارز، همگی عواملی است که کاهش نرخ تورم را با چالش مواجه می‌کند. همچنین، اگر دولت به برنامه‌های خود درخصوص عدم دخالت در قیمت گذاری نیز عمل کند، با توجه به افزایش شاخص قیمت تولیدکننده، بسیاری از صنایع تمایل به افزایش نرخ محصولات خود دارند که اشاعه این امر می‌تواند منجر به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها یا همان رشد «تورم» شود. بنابراین، به نظر می‌رسد دولت در ادامه راه برای کاهش نرخ تورم، مسیر دشوارتری را در پیش داشته باشد که باید در کنار اعمال سیاست‌های رکودزدا، عدم افزایش نرخ تورم را نیز در نظر داشته باشد که به نظر می‌رسد متولیان این امر با تاکید بر خروج «غیرتورمی» از رکود، کاملا از این موضوع آگاه هستند. 
 تقویت بخش خصوصی، محرک اصلی خروج از رکود
علاوه بر تورم، آنچه اقتصاد و اقتصاددانان ما را به شدت درگیر کرده است، رکود عمیقی است که در صنایع ما وجود دارد. این رکود که در اواخر دولت قبل به اوج خود رسیده بود،‌ اکنون رو به بهبود نهاده است. وابستگی شدید کشور به واردات که «بیماری هلندی» نامیده می‌شود، منجر شد تا بسیاری از تولیدکنندگان داخلی که پیش از این به کمک سوبسیدهای دولتی فعالیت می‌کردند، توانایی رقابت با کالاهای وارداتی را نداشته باشند و روز‌به‌روز ظرفیت تولید خود را کاهش دهند. این امر با شروع تحریم‌های سنگین بین‌المللی، منجر شد تا واردات نیز به مشکل بخورد و ظرفیت پایین تولید نتوانست نیاز کشور را برآورده کند. این تحریم‌ها، بازارهای هدف شرکت‌های صادرکننده را نیز محدود کرد. به این ترتیب، در شرایط فعلی مشاهده می‌شود حتی بزرگ‌ترین صنایع کشور نظیر پتروشیمی‌ها که دارای مزیت نسبی نیز هستند، در حدود 50 درصد ظرفیت خود تولید می‌کنند. 
همه مسائل یادشده، نشان از دامن زدن به رکودی عمیق در کشور دارد که دولت برای خروج صنایع از این وضعیت باید به بزرگ شدن بخش خصوصی کمک کند. به وفور پیش آمده است که کارشناسان، برخی تصمیمات دولت و مجلس را عامل زیاندهی برخی صنایع عنوان می‌کنند، به‌عنوان مثال می‌توان به تعیین نرخ خوراک 13 سنتی برای پتروشیمی‌ها یا نرخ بهره مالکانه 30‌درصدی برای معادن سنگ آهنی اشاره کرد. اما با نگاهی دقیق‌تر، ریشه این امر را می‌توان در نقش کمرنگ بخش خصوصی جست‌وجو کرد که در حال حاضر شاید کمتر از 10 درصد اقتصاد را در اختیار دارند. حال اگر نقش بخش خصوصی افزایش یابد، دیگر شاهد چنین مشکلاتی نخواهیم بود، زیرا دولت یا مجلس نمی‌توانند بدون مشورت با بخش خصوصی قدرتمند، قوانینی را وضع کنند که به زیان بخش خصوصی باشد. به این ترتیب، تعاملی سازنده میان ارکان دولت و بخش خصوصی ایجاد می‌شود و نتیجه‌ای جز شکوفایی اقتصادی نخواهد داشت. 

 خروج سرمایه 40 میلیارد تومانی حقیقی‌ها
طی هفته گذشته، 2 میلیارد و 767 میلیون سهم به ارزش 6 هزار و 977 میلیارد ریال در 236 هزار و 861 دفعه با در نظر گرفتن معاملات بلوکی معامله شد. گرچه این مقادیر تغییرات قابل توجهی را در حجم معاملات نسبت به چند هفته اخیر نشان نمی‌دهد، اما باید در نظر داشت که حق‌تقدم‌ها در این هفته به شدت به بالا ماندن این ارقام کمک کردند. به عبارت دقیق‌تر، اگر معاملات مربوط به حق تقدم سهام و معاملات بلوکی را حذف کنیم، شاهد افت نسبی حجم و ارزش معاملات هستیم که نشان از احتیاط هر چه بیشتر سهامداران دارد. 
بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد طی هفته گذشته تغییر مالکیت 412 میلیارد ریالی (معادل 9/5 درصد ارزش کل معاملات) از سوی سهامداران حقیقی به حقوقی انجام شده است. در واقع، سهامداران حقیقی در نقش فروش فعال‌تر بوده و سهم خود را به میزان 412 میلیارد ریال به سهامداران حقوقی واگذار کرده‌اند. 
همچنین، از منظر میزان مشارکت در معاملات، همچنان سهامداران حقوقی اندکی فعال‌تر هستند. بررسی روزانه مشارکت سهامداران حقوقی، نشان می‌دهد که تقریبا در تمامی روزها (به جز دوشنبه) از سهام خود حمایت کرده و در نقش خریدار فعال‌تر بوده‌اند. روز دوشنبه نیز، بخش قابل توجهی از فروش مربوط به حق تقدم سهام ایران‌خودرو است. 
صنایع منفی، کمتر اما بزرگ‌تر
طی معاملات هفته گذشته، صنایع رفتار متفاوتی را از خود بر جای گذاشتند. بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد گرچه 24 صنعت هفته گذشته را با تغییرات مثبت به پایان رساندند، صنایع منفی (14 صنعت) با توجه به ارزش بازار بالاتر، اثرگذاری بیشتری داشتند و منجر به افت 3/0 درصدی شاخص کل شدند. همچنین، درصد تغییرات مثبت شاخص صنایع، محدوده گسترده‌ای را تشکیل می‌دهند و حتی در برخی صنایع به بالای 10 درصد نیز می‌رسند؛ اما تغییرات منفی شاخص صنایع در بیشترین حالت، افت 5/3 درصدی را به ثبت رسانده‌اند. این امر نشان می‌دهد صف نشینی در میان سهامداران مشاهده نمی‌شود و صنایع رفتار یکسانی که همگی مثبت یا همگی منفی باشند ندارند. در این میان، صنعت چاپ، استخراج زغال‌سنگ و ساخت دستگاه‌ها به ترتیب با 1/44، 1/11 و 1/10 درصد رشد توانستند بیشترین بازدهی هفتگی را در میان صنایع بورسی به ثبت برسانند. بازدهی بسیار بالای صنعت چاپ که تنها نماد عضو آن «افست» است، مربوط به افزایش پیش‌بینی سود آن (حدودا 2 برابر) در هفته گذشته است. از سوی دیگر، کانه‌های فلزی، محصولات فلزی و بانک‌ها به ترتیب با 54/3، 48/3 و 13/3 درصد افت، منفی‌ترین گروه‌های هفته گذشته شدند.  همچنین، طی هفته گذشته، گروه‌های خودرویی، بانکی و محصولات فلزی بیشترین حجم معاملات را در اختیار داشتند. روند 10 گروه با بیشترین حجم معاملات، نشان می‌دهد صنایع با بیشترین افت شاخص نیز در میان آنها بوده است. از سوی دیگر، دو گروه خودرو و ساختمانی (انبوه‌سازی) بیشترین افزایش شاخص را در میان پرمعامله‌ترین‌ها به ثبت رساندند. در گروه خودرو، گرچه تصمیم‌گیری درخصوص قیمت‌گذاری خودروها بار دیگر به تعویق افتاد، اما اظهارات مقام‌های مسوول نشان می‌دهد تصمیمی برای کاهش قیمت‌ها وجود ندارد. این امر منجر شده است تا سهامداران، بار دیگر به رشد قابل توجه تولیدات گروه مزبور توجه کنند که عامل اصلی رشد هفته گذشته آنها محسوب می‌شود. در گروه ساختمانی نیز، احتمال افزایش سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن تقویت شده است که این امر می‌تواند منجر به رونق بازار مسکن شود. بر این اساس، اقبال سهامداران بار دیگر به این گروه افزایش یافته است.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
17-08-2014، 11:22 AM,
ارسال: #52
RE: اخبار بورس ایران
روز گذشته حقوقی ها 55 درصد از ارزش معاملات را در اختیار داشتند. 59 درصد از خریدها و 51 درصد از فروش ها را حقوقی ها انجام دادند.
سهام فولاد، وتجارت، وپاسار،وبملت، پاکشو، بترانس، غدیر، فولاد، ثشرق، وپارس، وسینا، تیپیکو، تراکتورسازی، فارس، وسپه، ثفارس، تولید کاشی تکسرام، وتوسم، اخابر،فخوز، وانصار، سکارون، فاراک، ومعادن، پارس خزر، ثاژن، پاکسان، خاذین، سیمان بهبهان، رتاب، بیمه ملت، داسوه، ونوین، البرز دارو، خنصیر، شفن، وملی، وصندوق، غپاک، وامید، شیراز ، شخارک، رانفور، کگل را حقوقی ها بیشتر خریداری کردند
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-08-2014، 06:25 AM,
ارسال: #53
RE: اخبار بورس ایران
بازار بورس تهران امروز با افت ۹۸ واحدی به کانال ۷۳۰۰۰ واحدی سقوط کرد. جایی نزدیک به مرز روانی کانال ۷۴۰۰۰ واحدی . ارزش معاملات همچنان ناامید کننده است. اما همچنان امید به آینده در بین سهامداران دیده میشود. شرکتها و گروه های کوچک همچنان در حال یکه تازی در این بازار غیر شفاف هستند. در روزهای گذشته در خصوص گروه کانی های غیر فلزی به دوستان توضیحاتی داده بودیم و امروز مانند روزهای گذشته، این گروه پیشتاز بازار بود.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-08-2014، 06:26 AM,
ارسال: #54
RE: اخبار بورس ایران
 • شایعات داغ بورس در 27 مرداد ماه
  از وتوصا شنیده می شود قصد فروش بلوك فایرا را دارد.
   
  از فلولهشنیده شده که شرکت توانسته است از طریق افزایش تولید محصولاتی نظیر پکیج تعدیل مناسبی را بدست بیاورد که بزودي با گزارش آتی روانه بازار خواهد کرد.
   
  شنیده هایی از تعدیل مثبت  درنماد خپارس به گوش می رسد.
   
  از گروه لاستیکی شنیده می شود که شرکت های فعال در این صنعت انواع محصولات خود را با افزایش 15درصدی بفروش می رسانند.
   
  جدا از شایعات  تعدیل مثبت 40 درصدی کروی، امروز شنیده ها از امضای تفاهمنامه با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران هم در بازار قوت گرفت.
   
  در گروه قندی شنیده می شود واردات شکر در تیرماه کاهش محسوسی داشته و این برای گروه خبر خوبی می تواند باشد.

Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-08-2014، 06:33 AM,
ارسال: #55
RE: اخبار بورس ایران
با وجود محدودیتهای قانونی برای فروش سهام

سهام پدیده چهار برابر گرانتر از ارزش واقعی / ارزش پدیده سه برابر بانک صادرات

معمولا شرکتهای سرمایه گذاری در بورس تهران بطور متوسط 70٪ ان ای وی ارزیابی میشوند که نشان میدهد در صورتیکه که «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» در بورس قابل معامله بود با تمام تخفیفات حدود 2500 میلیارد تومان یعنی هر سهم 1666 تومان معامله میشد. که البته اگر بر مبنای پی ب ای و غیره ارزش گذاری کنیم به ارزشهایی به مراتب پایین تر خواهیم رسید.
شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیدهشاندیز» نامی است که این روزها تبلیغهای تلویزیونی از پروژه هایش گوش همگان را کرکرده است و همگان را تحت عنوان «با ما همراه شوید» دعوت به مشارکت در پروژه هایش می کند. اماآیا باطن و روح این سرمایه گذاری همچون ظاهرش دعوت به یک «همراه شدن» است؟
در ادامه این مقاله به این موضوع خواهیمپرداخت که مردم به چه چیزی دعوت می شوند. و چه چیزی را تحت عنوان پدیده شاندیز می خرند. همچنین در بحث ارزشگذاری شرکت، قیمت هر سهمی که مردم 8 هزار تومان می خرند، در حدود 1700 تومان برآورد شده است. این رقم صرفا در مقام مقایسه و به عنوان خوشبینانه ترین برآورد کارشناسی از قیمت عادلانه سهم ارائه شده است و طبیعی است قصد این مقاله فقط نقد کردن قیمت 8 هزار تومانی است و قصد این مقاله ارائه قیمت پیشنهادی برای خرید نیست چه اینکه در اینصورت خوشبینانه ترین حالت ممکن نباید معیار تصمیم گیری قرار گیرد.

نگاهی به آنچه مردم به عنوان سهام پدیده میخرند/گندم نمایان جو فروش
نام «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» بسیار کمتر از شرکت «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» در اذهان عمومیدارای اعتبار است چراکه عمده تبلیعات تحت نام «شركتتوسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» که سهامدار «شرکت ابنیه وساختمان پدیده شاندیز» است انجام می شود اما احتمالا مردم نمی دانند سهامیکه میخرند سهام «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» است که با سرمایه 150 میلیارد تومان( 1.5 میلیارد سهم 1000 ریالی) در سال 88 تاسیس شده است و اکنون پس از کمتر از 5 سال ارزش هر سهم از 100 تومان ( 1000 ریال) به 8132 تومان رسیده است!
در ابتدا 100٪ سهام این شرکت به «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» تعلقداشت ولی در این بازه 5 ساله در حدود 15٪ آن به مردم واگذار شده است اما رشد جالب این شرکت مردم راترغیب به خرید درصد بیشتری از این سهام می کند.
 لازم است بدانید با این تفاسیر(1.5میلیارد برگ سهم 8132 تومانی) ارزش بازاری این شرکت یعنی «شرکت ابنیه و ساختمانپدیده شاندیز» به رقم جالب 12 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده است. برای اینکه مقیاس مناسبی در ذهنتان از این بزرگی ایجاد شود بد نیست بدانید بانک صادرات به عنوان سومین بانک بزرگ سیستم بانکداری کشور ارزش بازاری معادل 4600 میلیارد تومان در بورس تهران دارد و یا در صنعت مشابه یعنی صنعت ساختمان شرکتهای «سرمایه گذاری مسکن» و «بین المللی توسعه ساختمان» به عنوان دو هلدینگ بزرگ ساختمان ساز کشور ارزش بازارهایی به ترتیب 517 میلیارد و 406 میلیارد تومان دارند و در سالهای مالی ماقبلشان در تلفیق به ترتیب سودهای 102 و 93 میلیاردی محقق نموده اند، این در حالیست «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» در سال مالی قبل به سودی تنها معادل 46 میلیارد تومان محقق نموده است.در واقع این شرکت نسبت قیمت به درامدی معادل 263 مرتبه دارد در حالیکه این نسبت برای شرکتهای مذکور در بورس به ترتیب 4.7 و 3.9 میباشد!

آنچه که مردم نمی خرند اما به اسم پدیده میشناسند
اما بیاییم بر سر صورتهای مالی «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» یعنیهمان شرکتی که ذره ای از سود آن به جیب مردم ( همان ها که دعوت به همراه شدن شده اند)نمی رود:
این شرکت در سال 92 سودی معادل 680 میلیاردتومان شناسایی کرده است که 435 میلیارد تومان آن از محل سود فروش « شرکت بین المللی پدیده کیش» به «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» می باشد در حالیکه بهای تمام شده ای تنها 14 میلیارد تومانی داشته است.حالا این عدد 449 میلیارد تومانی واگذاری چطور و برچه مبنایی بوده و این سود سرشار سه هزار و یکصد درصدی در این مدت کوتاه بر چه مبنای کارشناسی شده ای ایجاد شده است باید از صاحبان شرکت پرسید.

به عبارت ساده تر از 680 میلیارد تومان سودشرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیدهشاندیز (شرکتی که مردم آن را پدیده می شناسند اما سهام آن را نمی خرند) نزدیک به 450 میلیارد تومان مربوط به فروش ملک به شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز (یعنی آنچهمردم می خرند) و 295 میلیارد تومان نیز بابت فروش 15 درصد سهام شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز است به مردم.

خلاصه و جمعبندی بحث تا اینجا
برای خلاصه کردن بحث تا اینجا فقط داده هایزیر را کنار هم می گذاریم:
·
سود خالص «شركتتوسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» در سال 92 برابر با 680 میلیارد تومان
·
سود خالص «شرکت ابنیه وساختمان پدیده شاندیز» در سال 92 برابر با 46 میلیارد تومان
·
شرکتی که مردم سهام آن را به قیمت 8 هزارتومان می خرند شرکت دوم است یعنی ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز که با احتساب سرمایه 150 میلیارد تومانی یعنی مردم این شرکت را با ارزش بازار 12 هزار میلیارد تومان می خرند.

آیا قیمت 8هزار تومانی شرکت کارشناسی است
شنیده ها حاکی از آن است که در مجمع شرکتابنیه و ساختمان پدیده، صحبتهای زیر از زبان آقای پهلوان رییس هیئت مدیره شرکت بیان شده است. پهلوان در رابطه با گروه شرکتهای پدیده بیان کرد: شاید پدیده اولین و آخرین شرکت اقتصادی در دنیا باشد که در آن سهام افزایش پیدا می‌کند و قیمت سهم در آن کاهش نمی یابد. از بزرگان علم اقتصاد هم بپرسید به شما می‌گویند که این موضوع کاری بزرگ است.
این جمله را بدون هیچ توضیحی آوردیم چرا کهمعتقدیم نیاز به توضیح بیشتر ندارد و فعالان بازار سرمایه که اساتید ما هستند چنین لحنی را به خوبی می شناسند و معنای حقیقی پس پرده را در می یابند.
برای جلوگیری از زیان سهامداران وارد بورس نمی شویم !!!
همچنین درمورد پذیرش این شرکت در بورس شنیده ها حاکی است جمله زیر در مجمع اخیر شرکت بیان شده است.
«اگر از همهمدعوین و سهام‌داران محترم شرکت پدیده که در این جلسه حضور دارند، تنها یک نفر موافق ورود پدیده به بورس باشد این کار را انجام می‌دهیم، باید توجه داشته‌باشید که ورود پدیده به بورس، با توجه به حضور افرادی خاص در بورس به هیچ‌ وجه منطقینیست و با ضرردهی برای سهامداران جزء همراه خواهد بود
حالا مقصود از افراد خاص کیست نمی دانیم. اماسوال اینجاست که این قیمت 8 هزار تومانی اگر مبنای کارشناسی دارد و بزرگان علم اقتصاد هم تایید می کنند که هرگز کاهش نخواهد داشت چرا ترس از ورود آن به بورس وجود دارد. چرا خارج از بورس معامله می شود؟
البته شاید بی ربط به شرکتی که با سرمایه 5میلیارد تومانی(شرکت پشتیبانی سهام پدیده) تاسیس شده است نباشد. این شرکت متضمن نقد شوندگی و خرید و فروش سهام مردم است. سهامی که با قیمتهای فعلی حدودا 2 هزار میلیارد تومان ارزش دارد.
این مقاله همچنین ادعای این موضوع که ارزشگذاری سهام توسط اشخاص کارشناس انجام میشود را با توجه به چند داده مستخرج از صورتهای مالی زیر سوال می برد. ابتدا به بخشی از صحبت های صاحب محترم دقت فرمایید:
محسن پهلوان مقدم ریاست هیئت مدیره شرکت دررابطه با ارزش کارشناسی قیمت سهام بیان کرد: «آخرین باری که ارزش‌گذاری انجام شد، در تاریخ 28 اسفند سال 1392 بود که در این تاریخ ارزش آن، 12 هزار و 800 میلیارد تومان برآورد شد، ضمن اینکه باید بدانید که این ارزش‌گذاری از طریق 12 کارشناس دادگستری انجام شده و نباید فراموش کنیم که پیشرفت سازه‌ها در فصول گرم بهار و تابستان به مراتب بیشتر از زمستان و پاییز بوده و امروز برآورد شود مسلما با پیشرفتی که در ساخت‌و‌ساز مجموعه داشته‌ایم قیمتی فراتر از این مبلغ اعلام می‌شود.
 البتهمن خودم به دوستان قیمت‌گذار اعلام کردم که بین 20تا30 درصد قیمت را پایین‌تر اعلام کنند تا بتوانیم به دور از حاشیه راحت‌تر به رشد و پیشرفت مجموعه بپردازیم. به هر صورت طبق پیش‌بینی که داشته‌ایم قیمت ارزش‌گذاری شده در اواخر سال 93 در حدود 2برابر خواهد ‌شد. »
صورتهای مالی شرکت نشان میدهد در سال گذشتهواحدهای تجاری مرکز خرید با متوسط هر متر 3.25 میلیون تومان، واحدهای اقامتی با متوسط هر متر 590 هزار تومان و واحدهای هتل هر متر 1.2 میلیون تومان بفروش رفته است در صورتیکه مشت را نشانه خروار بدانیم 560 هزار متر مرکز خرید و 250 هزار متر هتل و 183 هزار متر واحدهای اقامتی جمعا ارزش 4860 میلیارد تومان میرسیم که طبق صحبت صاحب شرکت 15٪ پروژه نیز تاکنون واگذار شده است.
یعنی جمعا 4130 میلیارد باقیمانده میماند کهنکته قابل توجه کسر متراژ پرتی شامل راهرو ها و سرویس های بهداشتی و... است چراکه متراژ کلی یک پروژه با متراژ واحدها متفاوت است واگر یک ضریب 20٪ از این مقدار کمکنیم عدد بدست امده 3300 میلیارد خواهد بود حالا این کارشناسان عزیز که این عدد 12 هزار میلیاردی را تخمین زده اند باید دید مبنای محاسبه شان چه بوده است.

البته ما بازکمی رندی به خرج میدهیم و در صورتهای مالی منتشر شده شرکت میبینیم که کارشناسان عزیز صنعت بیمه از ما هم دست پایین تر قیمت زده اند و مجموعا پروژه را 1711 میلیارد تومان یعنی نصف رقم ما ارزش زده اند که البته احتمالا زمین از محاسبات حذف شده که نهایتا 500 هزار متر زمین این پروژه با تعمیم قیمتهای منطقه نهایتا هزار میلیارد تومان ارزش خواهد داشت که بنابراین مجموع صحبتها بیان میکند عدد 3300 میلیارد مورد نظر رقم مناسب و حتی برآورد خوش بینانه ای هم میباشد.

از طرفی درصورتیکه از طریق ارزش گذاری برمبنای خالص ارزش دارایی ها یا همان NAV ارزش گذاری کنیم باز هم عددی فراتر از 3500 میلیارد تومان برای «شرکتابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» بدست نمی آید که معمولا شرکتهای سرمایه گذاری در بورس تهران بطور متوسط 70٪ ان ای وی ارزیابیمیشوند که نشان میدهد در صورتیکه که «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» در بورس قابل معامله بود با تمام تخفیفات حدود 2500 میلیارد تومان یعنی هر سهم 1666 تومان معامله میشد. که البته اگر بر مبنای پی ب ای و غیره ارزش گذاری کنیم به ارزشهایی به مراتب پایین تر خواهیم رسید.
البته اگر مراد از افراد خاص که باعث متضررشدن سهامداران شرکت ابنیه و ساختمان پدیده در صورت پذیرش در بورس می شوند تحلیل گران و کارشناسان بازار سرمایه باشد قطعا نگرانی اعضای هیئت مدیره شرکت صحیح است.
شکل زیر مربوط به نمودار قیمت سهام است اصلاتعجب نکنید اگر در حین انتشار این مطلب قیمت سهم شرکت مثلا 8500 تومان شود چون شرکت پدیده تنها شرکت در جهان است که این قابلیت را دارد.

بررسی شرکتاز منظر قوانین حقوقی کشور و نقش سازمان بورس

شاید تاسف بارترین بخش ماجرا، بررسی حقوقیموضوع باشد. شرکتی با 12 هزار میلیارد تومان ارزش که 15 درصد آن در اختیار عموم مردم از سرتاسر کشور می باشد، در اداره ثبت شرکتها به صورت سهامی خاص ثبت شده است. در ماده 21 قانون تجارت در مورد شرکتهای سهامی خاص چنین می خوانیم:
«شركتهاي سهامي خاص نمي توانند سهامخود را براي پذيره نويسي يا فروش در بورس اوراق بهادار يا توسط بانكها عرضه نمايند و يا به انتشار آگهي و اطلاعيه و يا هر نوع اقدام تبليغاتي براي فروش سهام خود مبادرت كنند مگراينكه ازمقررات مربوط به شركتهاي سهامي عام بنحوي كه دراين قانون مذكور است تبعيت نمايند»
در مورد شرکتهای سهامی عام نیز دو قانون زیرتکلیف را به وضوح مشخص کرده است. بر اساس دو قانونی که در ادامه آمده شرکتهای سهامی عام با سرمایه بالای 50 میلیارد ریال حق معاملات سهام خود را در بازاری غیر از بازارهای دارای مجوز (بورس و فرابورس) ندارند. دو قانون یاد شده به شرح زیر هستند:
1. برطبق بند ب ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه، معاملات اوراق بهادار ثبت شده در سازمان فقط در بورسها و بازارهای خارج از بورس دارای مجوز (منظور فرابورس) و با رعایت مقررات معاملاتی هر یک از آنها حسب مورد امکان پذیر بوده و معامله اوراق بهادار مذکور بدون رعایت ترتیبات فوق فاقد اعتبار است.
2. ازطرفی ماده 27 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران اوراق معاف از ثبت نزد سازمان را اعلام نموده است که طبق آخرین اصلاحیه آن، شرکتهایی که حقوق صاحبان سهام آنها از 50 میلیارد ریال کمتر باشد از ثبت نزد سازمان معاف هستند.( به عبارت دیگر شرکتهایی که حقوق صاحبان سهام آنها بالای 50 میلیارد ریال است ملزم به ثبت نزد سازمان هستند)
حال سوال اینجاست که با توجه به موارد بالاچگونه است که این شرکت با سرمایه 150 میلیارد تومان معاملات سهام خود را با چنین تبلیغات گسترده ای در بازاری انجام می دهد که مصداق بند ب ماده 99 قانون پنجم توسعه نیست و قیمت در آن نه با مکانیزم عرضه و تقاضا بلکه به دلخواه مدیران شرکت تعیین می شود. سازمان بورس بهتر است در این زمینه توضیحات خود را اعلام نماید.

این مطلب صرفا بر مبنای بررسیهای کارشناسی و حقوقی اطلاعات موجود در صورتهای مالی «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» و «شرکت ابنیه وساختمان پدیده شاندیز» انجام شده و این مجموعه آماده انتشار هرگونه شفاف سازی توسط اشخاص ذی نفع و یا سایر اشخاص مسئول می باشد.
به دوستانی که با پیام خصوصی پرسیده بودند توضیح دادم به چه علت که ترجیح میدم در تالار عمومی نگم!
دوستانی که در جریان نیستند در مورد عدم خرید سهام پدیده شاندیز قبلا در انجمن تذکر داده بودم.
آیا سهام پدیده شاندیز بخرم؟ آیا پدیده شاندیز ارزشمند است؟
خیر به هیچ عنوان توصیه به خرید نمیکنم.
چه سهمی بخرم؟
این سوال در یک مقطع خاص جواب دارد و بسته به مدت زمان سرمایه کذاری. بسته به استراتژی فرد متفاوت ولی در حالت کلی برای میان مدت قبلا گفته شده که سهام خودرویی با ریسک متوسط در حال حاضر و سهام دارویی با ریسک کم. دوستان پر سابقه میتونند در انجمن خصوصی تالار تخصصی بورس خانم خانوما وارد شوند. دوستان دیگر هم بعد از کمی مطالعه و شرکت در انجمن میتونند تشریف بیارن در خدمتشون باشیم! در ضمن فکر کنم اولین جایی در دنیای مجازی که قبل از بورس نیوز اخطار سهام پدیده شاندیز را داد انجمن خانوم خانوما بود. من خودم جای دیگه ندیدم اگر هست با ذکر منبع لطف کنید من خودم میرم سر کلاسش.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-08-2014، 06:35 AM,
ارسال: #56
RE: اخبار بورس ایران
ندیده های "پدیده" را ببینید

بورس بخریم یا پدیده شاندیز /"پدیده" پهلوان؛ سراب یا واقعیت ؟!

در کنار این جلال و جبروت تبلیغاتی، ابهامات و سوالات بسیاری در خصوص گزارش های مالی مربوط به پروژه های متعدد پدیده وجود دارد که به هر حال از نگاه مردم و مسئولان غامض و پوشیده مانده است! ابهاماتی که نه با شکل و ظاهر زیبای پدیده تناسبی دارد نه با طعم لذیذ شیشلیک های معروف آن!
پدیده شاندیز؛ نامی که به واسطه وسعت تبلیغات نیازی بهتوضیح و معرفی ندارد. کمپین تبلیغاتی پدیده با استفاده از ابزارها و عوامل اثرگذار فرهنگی و سنتی طراحی شد و در تقارن تصادفی سالروز ولادت هشتمین امام شیعیان با تاریخ 88.8.8 نام خود را به عنوان مجموعه ای تفریحی و گردشگری در ذهن و یاد ایرانیان ثبت کرد.

اما در کنار این جلال و جبروت تبلیغاتی، ابهامات و سوالاتبسیاری در خصوص گزارش های مالی مربوط به پروژه های متعدد پدیده وجود دارد که به هر حال از نگاه مردم و مسئولان غامض و پوشیده مانده است! ابهاماتی که نه با شکل و ظاهر زیبای پدیده تناسبی دارد نه با طعم لذیذ شیشلیک های معروف آن!
[تصویر: 60839_330.jpg]

در این مجال برآنیم که موضوع سرمایه گذاری در سهام "پدیده" رابررسی و چند سوال جدی راجع به موارد مرتبط با این مجموعه طرح کنیم.

این مجموعه گردشگری در بهمن 1383 در اداره ثبت شرکت هایمشهد به ثبت رسید و با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده ، نام آن به توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز(شرکت سهامی عام) تغییر یافت. سهام پدیده شاندیز در تاریخ 88.8.25 با قیمت 200 تومان عرضه شد و هم اکنون با گذشت نزدیک به 6 سال با رشد بیش از 3900 درصدی به بیش از 8000 تومان رسیده است و بدین وصف پدیده با گذشت حدود 10 سال ، واقعاً پدیده شده است!


[تصویر: 61013_837.jpg]


به گونه ای که با تبلیغات خاص و نوعی بزرگنمایی، این موضوعرا به بیننده القا می کند که سهام "پدیده" از همه سهام حاضر در بورس بهتر است و با قیاسی نادرست و فاقد مبنای منطقی، این شرکت را به تنهایی در مقابل کلیت بورس و بازار سرمایه قرار می دهد که پیامد آن گمراهی اشخاص ناآشنا به بورس و بازار و استفاده سودجویان بوده است.

در این بین شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز که به عنوانمجری و مالک تمام پروژه های ساختمانی مجموعه "پدیده" و با هدف ساخت بزرگترین مجموعه گردشگری کشور، اقدام به جذب مشارکت و سرمایه گذاری، در قالب فروش سهام کرده است که نمودار قیمت سهام آن در شکل زیر قابل مشاهده است.


[تصویر: 60840_780.png]
این روند تا جایی شدت گرفت که قیمت این سهم از 4820 توماندر سال 92 با رشد 66 درصدی به حدود 8000 تومان افزایش یافته و روند رشد قیمت آن در نمودار زیر قابل مشاهده است. 


[تصویر: 60842_141.png]

اما نکات قابل تامل و مبهمی در خصوص "پدیده" وجود دارد که درچند بند به بخشی از آن می پردازیم:

الف- در کنارتبلیغات گسترده در رسانه های دیداری و شنیداری، مشاوره خرید و فروش سهام پدیده شاندیز در سایتی به نام این مجموعه و با آدرس Shandizstocks.irانجام می شود. در تماس تلفنی با شماره های مندرج در این سایت، مشاور مربوطه در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص میزان سود هر سهم تنها قیمت آن را عنوان می کند و گویا فرد پاسخگو حتی تفاوت سود هر سهم را با قیمت آن نمی داند!!! نکته قابل تامل این که مجموع گردشگری پدیده وابستگی این سایت را به خود نفی کرد. سوال جدی و مهم اینجاست که اگر چنین ارتباطی میان این سایت با شرکت اصلی وجود ندارد، چرا مجموعه پدیده با اطلاع از فعالیت برخی افراد سودجو در سایت مذکور تحت عنوان مشاور خرید و فروش سهام پدیده و سوء استفاده از برند این مجموعه، هیچ اقدام حقوقی و قانونی را به عمل نمی آورد تا از فعالیت غیر قانونی برخی سود جویان و زیان مردم عادی که قصد سرمایه گذاری در این مجموعه را دارند، جلوگیری شود؟ به عبارت دقیق تر ، رفتار و سکوت پدیده در این خصوص ، قرینه مثبتی مبنی بر وجود رابطه فیمابین این سایت و شرکت می باشد.


مضاف بر اینکه "پدیده" در حالی از سال 83 فعال شده که با دارا بودن این روند صعودی برای قیمت سهم می توان گفت شرکت های ساختمانی بایستی در مقابل "پدیده" سرخم کرده و در اصلاح مقابل پایش لنگ بیاندازند!


ب- جالب تر اینکهدر سایت مذکور و در بخش تماس با ما، آدرس دفتر مرکزی شرکت پدیده واقع در تهران درج شده است! که موارد مذکور یادآور این ضرب المثل است که قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را؟!

ج- توجیهاتی که مجموعه پدیده در مقایسه سهام خود با بورسبیان می کند نیز در نوع خود جالب است زیرا این استدلال مطرح می شود که در بازار بورس شما بایستی دارای اطلاعات تخصصی بوده و همیشه خرید و فروش سهام با ریسک بالایی خواهد بود؛ در حالیکه در سهام پدیده شاندیز چنین موضوعی مطرح نیست.هم چنین بر امکان نقدشوندگی بالای این سهم و تبدیل آن به پول نقد طی 20 تا 30 روز بعد تأکید شده که قابل انتقال به دیگران نیز می باشد.

د- مساله اصلی و قابل توجه دیگر نظارت مقام ناظر بر بازار اولیه است که به عنوان یک بحث حاکمیتی و باهدف حمایت و دفاع از حقوق مردم و سرمایه گذاران مطرح می شود و توقع آن است که برای پدیده شاندیز با بیش از 521 میلیون سهم این نظارت بسیار جدی تر و دقیق تر باشد. اما این نظارت نیز از ابعاد مختلفی قابل نقد و بررسی و مستلزم پاسخگویی و توضیح مسئولان امر می باشد:

نخست این که دلیل رشد قیمتی بیش از 3900 درصدی قیمت سهم طیشش سال اخیر چیست؟ آیا پروژه های این مجموعه به حدی از سوددهی رسیده که منجر به این میزان رشد قابل توجه شده باشد؟ چراکه در صورت های مالی و عملکردی "پدیده" که در سایت کدال نیز منتشر شده، تعداد زیادی از معاملات این مجموعه با افراد مشمول ماده 129 قانون تجارت و یا زیر مجموعه هایش، همچنان تعیین تکلیف نشده و اگرچنین نظارتی از سوی سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر وجود دارد، چگونه معاملات مذکور طی این سال ها تعیین تکلیف نشده است؟

دوم آن که ، درصورت عملی شدن برنامه پذیرش این شرکت در بازار سهام با سرمایه 521.5 میلیارد ریال، "پدیده" از نظر ارزش روز سهام در میان 30 شرکت اول بورس جای خواهد گرفت. چراکه ارزش روز سهام این مجموعه بیش از 4170 میلیارد تومان است. این در حالی است که هیچ یک از شرکت های فعال در صنعت ساختمان و صنعت که سهام آنها در بورس معامله می شوند، با وجود پشتوانه علمی و تخصصی قوی و تجربه اجرایی، چنین روند رو به رشدی را به قیمت سهام خود ندیده اند! بطوریکه در حال حاضر بهترین رتبه در گروه ساختمانی مربوط به "ثاخت" با ارزش بازاری به مبلغ 486 میلیارد تومان می باشد که این مجموعه را در رده صدم شرکت های فعال در بازار سهام از نظر ارزش بازاری قرار داده است.

مضاف بر اینکه "پدیده" در حالی از سال 83 فعالشده که با دارا بودن این روند صعودی برای قیمت سهم می توان گفت شرکت های ساختمانیبایستی در مقابل "پدیده" سرخم کرده و در اصطلاح مقابل پایش لنگ بیاندازند!

این موارد تنها گوشه ای از ابهاماتی است که در این متن بهآنها اشاره شد. لذا در گزارش های جداگانه به مباحث مدیریتی و اطلاعات مالی و عملکردی "پدیده" خواهیم پرداخت.


منبع : بورس نیوز
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
18-08-2014، 06:40 AM,
ارسال: #57
RE: اخبار بورس ایران
سهام پدیده شاندیز
آخرین اطلاعات از سایت مربوطه برای درج کپی میشه که بعدا که سایت پاک شد یه جا یه کپی ازش داشته باشیم:

   
   
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ
20-08-2014، 03:52 AM,
ارسال: #58
RE: اخبار بورس ایران
خلاصه کلام : جیبتون را بچسبید گول نخورید پس فردا هم به زمین و زمان و دولت و ... فحش ندین. پس فردا نگین پدیده شاندیز هم مشکل دولت تدبیر و امیده ها. بیاین اینجا و هزار جای دیگه کسانی که فقط و فقط به فکر پول نیستند و به پول تبلیغات امثال این شرکا اهمیت نمیدن دارن به همه میگن که قیمت پدیده شاندیز یک توهم است.
پرسش شرکت مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ از مدیران و حسابرس پدیده

آیا الگوی آمریکایی شرکت"انرون" سرمشق"پدیده" است؟

شرکت انرون یکی از معروف ترین پرونده های رسوایی مالی در قرن حاضر است. این شرکت در سال ۱۹۸۵ توسط کنت لای راه‌اندازی شد و در حالی‌که در سال مالی ۲۰۰۰ میلادی درآمد آن بیش از ۱۰۱ میلیارد دلار برآورد شده بود، در سال ۲۰۰۱ در یکی از پیچیده‌ترین پروسه‌های مالی ایالات متحده، ورشکست اعلام شد.

به گزارش خبرنگار بورس نیوز برای آنکه بیشتر با شرکت مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ که موضوع فعالیت آن ارزش گذاری سهام است آشنا شوید این شرکت معرفی می شود .
شرکت مشاور سرمایه‌گذاری هدف حافظ پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 1391/08/07 تحت شماره 430029 و شناسه ملی 10320820528 با سرمایه 3.000 میلیون ریال در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسید.موضوع فعالیت شرکت:

-توصیه به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار در بورس و فرابورس، صکوک قابل‌معامله در بورس یا فرابورس، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های مشاع، ابزارهای مشتقه پذیرفته‌ شده در بورس، فلزات گرانبها و دیگر انواع اوراق بهادار؛
-اظهارنظر راجع به روند قیمت یا عرضه و تقاضای اوراق بهادار در آینده؛
-اظهارنظر راجع به ارزش (قیمت‌گذاری) اوراق بهادار؛
-مشاوره در زمینه مدیریت ریسک؛
-مشاوره در زمینه ادغام، تملیک، تغییر و تجدید ساختار سازمانی و مالی شرکت‌ها؛
-مشاوره در زمینه طراحی و تشکیل نهادهای مالی؛
-پذیرش سمت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به استثنای مدیریت.یک خطای ساده حسابداری! آیا پدیده شاندیز مسیر شرکت انرون را می رود؟
درصورتهای مالی سال 92 شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز تحریفی عجیب به چشم می خورد که نباید آن را صرفا یک خطا یا اشتباه ساده حسابداری محسوب کرد. برای روشن شدن موضوع اطلاعات زیر مندرج در صورتهای مالی شرکت آورده شده است:
[تصویر: 61425_706.jpg]

حال سوال اینجاست کهفروش شرکت مجموعا 82 میلیارد تومان بوده و سرمایه در گردش شرکت هم حدود 500 میلیارد تومان در سال 92 کمتر شده است و از یک رقم منفی 223 میلیارد تومانی به رقم منفی 736 میلیارد تومان رسیده است! پس چگونه است که در صورت جریان وجوه نقد، در بخش فعالیت های عملیاتی رقم عجیب 444 میلیارد تومانی ورود وجه نقد را می بینیم؟
پاسخ اینجاست که درسال 92، شرکت ابنیه و ساختمان شاندیز، شرکت پدیده کیش را از شرکت مادر خود یعنی شرکت بین المللی پدیده شاندیز به مبلغ حدودا 450 میلیارد تومان بدون پرداخت وجه نقد و درازای ایجاد بدهی به شرکت مادر می خرد. جدای از اینکه این معامله درون گروهی حرف و حدیث های زیادی دارد که در حوصله بحث ما نیست این معامله اساسا یک معامله غیر نقدی است و نباید در صورت جریان وجوه نقد منعکس شود. به بند 56 استاندارد شماره 2 حسابداری ایران توجه کنید:
56. صورت‌ جريان‌ وجوهنقد تنها منعكس‌كننده‌ اثرات‌ نقدي‌ معاملات‌ وساير رويدادها است‌. اين‌امر موجب‌ مي‌شود كه‌ معاملات‌غيرنقدي‌ كه‌ در برخي‌ مواقع‌ درمجموعه‌ معاملات‌ و ساير رويدادهاي‌ واحد تجاري‌ داراي‌ اهميت‌ است‌، از نظر استفاده‌كننده‌ صورتهاي‌ مالي‌ دور بماند. بدين‌لحاظ‌ جهت‌ ارتقاي‌ كيفيت‌ اطلاعات‌ مندرج‌ در صورت‌جريان‌ وجوهنقد و فراهم‌آوردن‌ زمينه‌هاي‌ لازم‌ جهت‌پيش‌بيني‌ بهتر جريانهاي‌ نقدي‌ آتي‌، افشاي‌ اطلاعات‌ درمورد معاملات‌ غيرنقدي‌ بااهميت‌ در يادداشتهاي‌ توضيحي‌ضروري‌ است‌.
 از آنجاكه‌ اثر معاملات‌ غيرنقدي‌ ممكن‌ است‌ در هريك‌ ازطبقه‌بنديهاي‌ صورت‌ جريان‌ وجوهنقد قرار گيرد، ارائـه‌ اين‌اطلاعات‌ درصورت‌ تعدد موارد به‌ تفكيك‌ سرفصلهاي‌ اصلي‌ صورت‌ جريان‌ وجوهنقد ممكن‌ است‌ ضرورت‌ يابد.
 از نمونه‌هاي‌ معاملات‌ غيرنقدي‌ مي‌توان‌ به‌ تحصيل‌داراييهاي‌ ثابت‌ مشهود درقبال‌ تسهيلات‌ مالي‌ يا صدور سهام‌، مبادله‌ موجودي‌مواداوليه‌ يا موجودي‌ كالاي‌ ساخته‌شده‌ با دارايي‌ ثابت‌ مشهود، افزايش‌ سرمايه‌ از محل‌ مطالبات‌ حالشده‌ بستانكاران‌ و جايگزيني‌وامهاي‌ بلندمدت‌ با وامهاي‌ بلندمدت‌ ديگر اشاره‌ كرد.
تغييرات‌در چارچوب‌ حقوق‌ صاحبان‌ سرمايه‌ كه‌ مبين‌ طبقه‌بندي‌ مجدد حسابهاي‌ تشكيل‌دهنده‌ حقوق‌ صاحبان‌ سرمايه‌است‌ ازقبيل‌ افزايش‌ سرمايه‌ از محل‌اندوخته‌ها و تخصيص‌ اندوخته‌ از محل‌ سود انباشته‌، در زمره‌ معاملات‌ غيرنقدي‌ مستلزم‌ افشا تلقي‌ نمي‌شود.
در حالی شرکت ابنیه وساختمان پدیده بدهی ایجاد شده از بابت خرید پدیده کیش را عملیاتی تلقی نموده و سرمایه گذاری بلند مدت ایجاد شده به دلیل پروژه کیش را معامله ای جداگانه و یک فعالیت سرمایه گذاری در نظر گرفته و خروج وجه نقد آن را در طبقه فعالیتهای سرمایه گذاری به عنوان خروج وجه نقد منعکس کرده. اینکار تحریف و دادن اطلاعات غلط است و معلوم نیست حسابرس محترم بر چه مبنایی گزارش حسابرسی مقبول صادر کرده است.
برای نشان دادن اهمیتموضوع باید توجه داشت که صورت جریان وجوه نقد، عینی ترین و کم قضاوت ترین صورت از بین صورتهای مالی است و تحریف آن کار هر کسی نیست. برای روشن شدن موضوع به کیس شرکت انرون توجه کنید.
شرکت انرون چگونه قانون را عوض کرد
شرکت انرون یکیاز معروف ترین پرونده های رسوایی مالی در قرن حاضر است. این شرکت درسال ۱۹۸۵ توسط کنتلای راه‌اندازی شد و در حالی‌که در سال مالی ۲۰۰۰ میلادی درآمد آن بیش از ۱۰۱ میلیارد دلار برآورد شده بود، در سال ۲۰۰۱ در یکی ازپیچیده‌ترین پروسه‌های مالی ایالات متحده، ورشکست اعلام شد.
[تصویر: 61427_880.gif]
در واقع می توانتصویب قوانین ساربینز آکسلی در جهت شفافیت و حمایت از سهامداران خرد در مجلس امریکا در سال 2002 را تا حد زیادی به رسوایی انرون مرتبط دانست.
 بر پایه اینقوانین در ایران نیز در سالهای اخیر فعالیتهای خوبی در جهت شفافیت و حمایت از سهامدار خرد در برابر منافع سهامدار عمده صورت گرفت. آیین نامه های نظام راهبری شرکتی را می توان در این راستا دانست.
مجموعه شرکتهای گروهانرون تقلب های پیچیده ای داشت و در ادبیات مالی یکی از نشانه ها و آلارم های وجود تقلب، همانا وجود معاملات پیچیده، برآوردهای زیاد در صورتهای مالی و معاملات درون گروهی است. در شرکت انرون نیز به طرز عجیبی در سال های منتهی به سال 2000 وجه نقد عملیاتی شرکت از سود عملیاتی آن بیشتر بود:
[تصویر: 61428_571.jpg]

در توضیح این تحریفکه با هدف با کیفیت نشان دادن سود شرکت رخ می دهد باید گفت که بدهی هایی که جنبه تامین مالی دارند به عنوان فعالیت عملیاتی ثبت می شوند زیرا افزایش بدهی یک عامل افزایش دهنده وجه نقد است.
در مورد شرکت ابنیه وساختمان پدیده شاندیز حتی اگر فرض بگیریم شرکت مادر پولی را به شرکت قرض داده(تامین مالی) و آن شرکت از این محل شرکت پدیده کیش را خریده ( گرچه اینگونه نبوده و رویداد فوق صرفا یک رویداد غیر نقدی است) در این حالت نیز شرکت ابنیه و ساختمان پدیده با آوردن بدهی به شرکت مادر در فعالیت های عملیاتی (در حالی که ماهیت آن فعالیت تامین مالی است) باعث شده است وجوه نقد عملیاتی به شدت متورم شود.
[تصویر: 61430_511.gif]
پاسخ
20-08-2014، 05:52 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 20-08-2014، 06:01 AM، توسط Yasaman.)
ارسال: #59
RE: اخبار بورس ایران
یک جوابیه سریع به مقاله بورس نیوز از سایت خرید و فروش سهام پدیده شاندیز!!!

پاسخ سایت شاندیز استوکز برای برخی شایعات


 تکذیب ارتباط با شرکت پدیده
سایت شاندیز استوکز همواره بر این موضوع تاکید داشته و دارد که هیچگونه وابستگی با شرکت پدیده شاندیز و جناب پهلوان ندارد.
مشاوران این سایت تنها اقدام به خرید یا فروش سهام انتقالی می نمایند و افرادی که مایل به خرید سهام غیر انتقالی هستند می بایست به شرکت پدیده شاندیز با شماره 2930 تماس حاصل نمایند.
کلیه مطالب این سایت نظر شخصی نویسنده بوده و هیچگونه ارتباطی با شرکت پدیده شاندیز ندارد.
همچنین تمامی قیمت های درج شده در این سایت با استعلام از شرکت پدیده شاندیز درج می گردد.
جهت بررسی صورت حساب های مالی شرکت پدیده به سایت دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
و یا سایت کدال!!!!!  مراجعه نمایید و از اطلاعات دیگر سایت های غیر رسمی استفاده نکنید زیرا شرکت پدیده شاندیز نیز همواه بر این موضوع تاکید داشته است که مسئولیتی در قبال متن های مندرج در دیگر سایت ها را ندارد.
همچنین شما می توانید با مراجعه به شهر رویایی و یا شهر افسانه از نزدیک شاهد ساخت و ساز باشید و یا با مراجعه به سایت پدیده شاندیز از روند پروژه ها مطلع گردید.
منبع: شاندیز استوکز

فکر نمیکنم احتیاجی به توضیح داشته باشه!!
پاسخ
20-08-2014، 06:05 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 20-08-2014، 06:09 AM، توسط computerwoman.)
ارسال: #60
اخبار بورس ایران - کلاهبرداری سهام پدیده شاندیز
ممنون یاسمن جان فقط بذار چند نکته را براتون توضیح بدم که فکر میکنم عکس اون هم تو آپلود سنتر خانوم خانوما بهتر باشه چون این سایت شاندیز استوکز دیر یا زود پاک میشه. فقط من فروپاشی سایت صرافی جلالی و کلاهبرداری اونها و فعالیت گسترده شاندیز استوکز بلافاصله بعد از اون با بمب تبلیغاتی برام مشکوکه لطفا اگر کسی در این مورد اطلاعاتی داره در اختیار بقیه هم قرار بده.

تقریبا مواردی که میخوام بگم بدون شرحه و خود عکس گویای همه چیز هست:
هم تو انجمن ضمیمه میکنم هم تو آپلود سنتر برای عکس های آپلودسنتر روی عکس کلیک کنید تا اندازه واقعی را نشون بده.
فقط به کامنت تکراری آقای داوود سمیعی! و آقای رضا معلم! دقت فرمایید.Meuh
   
   
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
Heart
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Heart
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اخبار دلار computerwoman 20 8,063 12-02-2019، 08:33 AM
آخرین ارسال: computerwoman
Wink جمعه سیاه یا بلک فرایدی در ایران lale-sharghi 0 297 23-11-2018، 05:51 PM
آخرین ارسال: lale-sharghi
  قیمت و اخبار خودرو داخلی ایران computerwoman 62 18,705 25-08-2015، 06:22 PM
آخرین ارسال: computerwoman
  اخبار و تازه های بانک پول و سپرده بانکی computerwoman 66 21,183 25-08-2015، 06:03 PM
آخرین ارسال: computerwoman
  اخبار یارانه سرنوشت وام 80 میلیونی مسکن؟ قطع یارانه نقدی خارج نشینان computerwoman 0 794 30-08-2014، 05:59 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  اخبار مسکن computerwoman 27 8,596 21-08-2014، 05:48 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  اخبار بیت کوین لایت کوین و پول مجازی computerwoman 0 987 30-12-2013، 06:39 AM
آخرین ارسال: computerwoman
  سـرمقـاله «بورس» و یک بُرد مشروط خانوم خانوما 0 1,052 12-12-2013، 05:10 AM
آخرین ارسال: خانوم خانوما
  افزایش قیمت دلار و سکه و رکود بورس اوراق بهادار computerwoman 0 1,259 29-08-2013، 01:07 PM
آخرین ارسال: computerwoman
  اخبار افزایش قیمت طلا به 1400 دلار و دلایل آن computerwoman 0 1,176 27-08-2013، 09:45 AM
آخرین ارسال: computerwoman

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | تالار گفتمان خانوم خانوما | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS
در این سایتدر كل اینترنت